Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Pa generalno, sve Å¡to se ubuÄ‘avilo trebalo bi udaljiti od ostatka ploÄa, jer se ta buÄ‘ veoma lako Å¡iri.

Možda A2 skener u 600 dpi, pa štampa na lepenci, ako je situacija katastrofalna. Original baciš.

Mogu da se konsultujem sa ljudima koji rade konzervacije knjiga, mora da postoji neki recept, to je njima, pretpostavljam kao "dobar dan".

Å to se record cleanera tiÄe kojeg sam pominjao, on ima samo jednu manu: mora se dobro isprati posle upotrebe.

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim Knosti Disco Antistat. Bas smesno ime ali prilicno dobro radi. Manuelna je masina i ima protekciju za centralni deo ploce. Ja sam ga sa litrom tecnosti platio oko 30EUR-a preko Conrada koji imaju najnizu cenu, koju sam video.

Pred

Ja takoÄ‘e koristim Knosti i zadovoljan sam,a gde da nabavim teÄnost poÅ¡to sam potroÅ¡io?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je malo zeznuto igrati se sa pranjem ploca! Tecnost moze rastvoriti prljavstvinu i ugurati je mnogu dublje unutra gdje je ne mozete dohvatiti i ocistiti!

Moje misljenje da pranje bez negog dobrog "usisivaca" moze biti vise stetno nego korisno.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je malo zeznuto igrati se sa pranjem ploca! Tecnost moze rastvoriti prljavstvinu i ugurati je mnogu dublje unutra gdje je ne mozete dohvatiti i ocistiti!

Moje misljenje da pranje bez negog dobrog "usisivaca" moze biti vise stetno nego korisno.

Nije ako koristiÅ¡ namenske teÄnosti i Äetke.

Link to comment
Share on other sites

Bez vakum cistaca nema pravog pranja,ako se vec mora,sve ostalo je mackanje..jedan deo,mozda veci se skida,ali se jedan deo ugurava u brazde jos vise.Nema te cetke koja moze da pokupi kao vakum cistac,on prvo natopi,olabavi prljavstinu pa isisava.Sa trljanjem se+ dodatno raznosi prljavstina i tamo gde je mozda nije bilo...

Lencoclean je bio jedan od najgorih stvari koje je audio industrija ikada izmislila:svo djubre koje je postojalo na LP-u,nije "cistilo" nego je razvlacilo po celoj strani LP-a :)

Off:ispala saksija cveca na pod,zemlja rasuta na pod(prljava povrsina LP),+parket nije bas dobro izfugiran(fine brazde,levi-desni kanal koje nam daju 20Hz-20KHz),ili je star,da li cemo uzeti mokru krpu i sve razvlaciti jos bolje(Lencoclean),uguravati deo u fuge(fine brazde),ili cemo uzeti usisivac/parocistac(vakumski cistac LP-a)?

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Sećam se da je bilo neÅ¡to na tu foru: neÅ¡to se nanese na ploÄu, saÄekaÅ¡ malo i kad se osuÅ¡i to oljuÅ¡tiÅ¡ kao foliju sa ploÄe. To pokupi svu praÅ¡inu iz brazdi ploÄe i deluje antistatiÄki. RazmiÅ¡ljao sam da možda Drvofix (lepak za drvo) može da se upotrebi, ali nisam smeo da rizikujem. Može li objaÅ¡njenje, koji je postupak i na Å¡ta obratiti pažnju da ne upropastimo ploÄe?

Link to comment
Share on other sites

Jednu stranu ploce namazati belim lepkom za drvo na vodenoj bazi (drvofix i sl.) od spoljne ivice pa do kraja zapisa.Ostaviti da se osusi i ponoviti postupak sa druge strane ploce.Radi lakseg skidanja osusenog lepka treba ga naneti preko spoljne ivice ploce u malo dedljem sloju

Link to comment
Share on other sites

Jednu stranu ploce namazati belim lepkom za drvo na vodenoj bazi (drvofix i sl.) od spoljne ivice pa do kraja zapisa.Ostaviti da se osusi i ponoviti postupak sa druge strane ploce.Radi lakseg skidanja osusenog lepka treba ga naneti preko spoljne ivice ploce u malo dedljem sloju

Koliko sušiti?

Da li se drvofix i dalje proizvodi pod tim nazivom, a ako ne pod kojim se nazivom može naći lepak iste kakvoće na vodenoj osnovi?

Da li je neko probao isti postupak za Å¡elak ploÄe?

Hvala na savetu!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...