Jump to content


Čišćenje ploča


zbrujic

Recommended Posts

Iako sam mislio, da sve znam o ÄiÅ¡Äenju vinilnih ploÄa, ipak sam danas na tom forumu prvi put proÄitao o upotrebi 3 % vodik peroksida i ljepka za drvo (i od žena se možemo Å¡toÅ¡ta nauÄiti).

Dosadašnjoj raspravi ja bih dodao:

Treba razlikovati skidanje praÅ¡ine (upotrebom karbonske Äetke same ili u kombinaciji sa razelektrivaÄem npr, Zerostat-om, koji neutralizira statiÄki naboj na ploÄi, tako da se praÅ¡ina lakÅ¡e skida) - od pranja jaÄe uprljanih ploÄa.

Za pranje vinilki su najbolje vakumske maÅ¡ine u kombinaciji sa specialnim/namenskim deterdžentom (npr. veÄ spomenutim Disc Doctor's Cleaner, L Art du Son isl.) - tako tvrdi većina.

Onima, koji žele Å¡tedeti, preostaje ruÄno pranje. Ja za pranje (sa proredženim deterdžentom) upotrebljavam veÄu finu/mekanu Äetku/kist. Nakon toga ploÄu isperem pod jakim mlazom vode, koja bi trebala odnjeti otopljenu prljavÅ¡tinu iz brazdi (ko ima jako poveÄalo/mikroskop neka provjeri). Odmah nakon ispiranja ploÄu sasvim posuÅ¡im sa papirom.

P.

Link to comment
Share on other sites

Evo ovdje ima malo rasprave o tome:

http://forum.stereophile.com/forum/show ... n=0&page=7

http://www.vinylsa.co.za/forum/viewtopic.php?=&p=1860

At another web forum, there are those who use carpenter's wood glue (I think it's like Elmer's) to clean LP's.

They put a good "peelable" layer on an LP, let it dry, then peel off the glue, leaving (what they claim) a pristine clean LP.

Maybe I'll buy a garage sale disc and try it, but I'm very dubious!

-

I have done the wood glue thing before. Work okish but nothing compared to a rcm. It takes very long and if you dont put it on thick enough you might get pieces left over. Also because of the thickness of the glue I am not sure it reaches the deap dirt properly.

My 2c

Link to comment
Share on other sites

Moraću da ispitam patent sa lepkom, mada nisam najsigurniji da li ijedan od sastojaka lepka možda ne reaguje sa vinilom (iako je na vodenoj bazi).

Uzgred, sada vidim da su i ljudi Äije su izjave ovde na engleskom navedene - veoma sumnjiÄavi povodom istog "patenta".

TakoÄ‘e, moram da sve uÄesnike foruma predupredim da nikada ne koriste karbonfiber Äetku. Ona struže povrÅ¡inski sloj brazdi. Ja imam "Ortofonovu", ona je zaista kvalitetna, ali oÅ¡tećenja koja proizvodi stavlja je daleko izvan sredstava koje bi koristio za vinil.

Drugi "no-no" je kvaÅ¡enje Å¡elak ploÄa pre reprodukcije. To nikako ne treba raditi. Ja sam podozriv kada je kvaÅ¡enje vinilnih ploÄa u pitanju, ali Å¡elak se, definitivno, veoma lako potroÅ¡i ako se primenjuje ovaj metod.

Link to comment
Share on other sites

Budi veoma obazriv i uveren da su to vinilne ploÄe (u naÅ¡oj zemlji su poÄele da se prave od 1960), u protivnom ih garantovano uniÅ¡tavaÅ¡, jer Å¡to reÄe moj prijatelj sa foruma posvećen 78icama:

On shellac, it sticks like glue! Jim Cooprider, the Dean of record repair

artists, swears by carpenter's glue for permanently joining shards of broken 78s.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Probao sam jednu staru ploÄu da oÄistim,lepo se nanese lepak Äetkicom,ja sam ga malo razredio oko 30%,treba oko 48 sati da se osuÅ¡i,skida se kao folija.Nisam niÅ¡ta posebno dobio time ali je nisam ni uniÅ¡tio,znaÄi postupak je siguran samo za zaprljane ploÄe,za one u koje se utisnula praÅ¡ina potrebna je najverovatnije vakumska maÅ¡ina za pranje.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Probao sam i ja da Äistim neku nevažnu i popriliÄno prljavu singlicu lepkom i moram da kažem da, kada je reÄ o skidanju prljavÅ¡tine ovaj postupak je jedan od komplikovanijih za izvoÄ‘enje, ali je, istovremeno i jedan i od najdelotvornijih. Lepo se, naime, u otisku može da vidi Å¡ta je iz brazdi "izaÅ¡lo", sva prljavÅ¡tina se pokaže na sloju osuÅ¡enog lepka koji se skida. Definitivno manje Å¡uma od prljavÅ¡tine, posebno za istroÅ¡ene ploÄe.

Kod mene je vreme sušenja bilo oko 5 sati.

Na forumu koji je izneo ovu priÄu ljudi su skidali lepak za otprilike 3 do 4 sata, ali su se pojedini ispraksirali da nanose lepak u sasvim tankom sloju, Å¡to je cilj priÄe.

Pitanja naviru, pa da ih postavim i ovde, ako je neko probao postupak, možda može biti korisna razmena iskustava:

1) Da li lepak iz vinila "izvlaÄi" supstance - tzv. plasticizere/plastifikatore presovane vinilne mase - ako da onda to baÅ¡ i nije povoljno za trajnost vinila. NaÄuo sam da je neki od rastvaraÄa u samom lepku i alkohol, Å¡to baÅ¡ nije najpovoljnija situacija...

2) Da li ste stekli utisak da se lepak može razreÄ‘ivati? U sirovom stanju nije baÅ¡ najpodesniji za nanoÅ¡enje, a mora i pritom da se izbegne nalepnica, jer ako se na nju nanese, tu zanavek i ostaje. Ako da - Äime? Na navedenom forumu stoji i priÄa da razreÄ‘eni lepak nije najpovoljniji i da hoće da ostane u brazdama.

3) Ako negde zaostane masa lepka - Äime je skinuti?

InaÄe, postupak je jedan od impresivnijih koje dosada videh.

Nikako ga ne treba koristiti na Å¡elak (starim) ploÄama, jer se tamo lepi za povrÅ¡inu i ostaje zauvek Äime potpuno upropaÅ¡tava ploÄu.

Link to comment
Share on other sites

Nikako ga ne treba koristiti na Å¡elak (starim) ploÄama, jer se tamo lepi za povrÅ¡inu i ostaje zauvek Äime potpuno upropaÅ¡tava ploÄu.

Ovo ne kontam!? Pa stare ploce su isprljane a ne nove! Nikada ne bi lijepio po novim plocama, nema razloga a malo je i skupo da se igra sa tim :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Ako ti nije teÅ¡ko iskopaj link - nisam živ dok ne proÄitam, jer ovo prvi put Äujem. Da li je potkrepljeno nekim dokazom, posmatranjem pod mikroskopom ili hemijkim objaÅ¡njenjem i sliÄno ili je ovo po sistemu "da im upropastimo priÄu"? ZnaÅ¡ i sam, svaka priÄa koja je za izbegavanje se može svesti na dva krajnja cilja:

- reći da se oštećuje igla

- reći da se oÅ¡tećuje ploÄa

Generalno uzev, svako sredstvo kojim se ploÄa briÅ¡e ostalja poneki trag, Äak i teÄna hemija...

Link to comment
Share on other sites

Ako ti nije teÅ¡ko iskopaj link - nisam živ dok ne proÄitam, jer ovo prvi put Äujem. Da li je potkrepljeno nekim dokazom, posmatranjem pod mikroskopom ili hemijkim objaÅ¡njenjem i sliÄno ili je ovo po sistemu "da im upropastimo priÄu"? ZnaÅ¡ i sam, svaka priÄa koja je za izbegavanje se može svesti na dva krajnja cilja:

- reći da se oštećuje igla

- reći da se oÅ¡tećuje ploÄa

Generalno uzev, svako sredstvo kojim se ploÄa briÅ¡e ostalja poneki trag, Äak i teÄna hemija...

Link je na Svedskom , zadnji post, a tip je:

-Peder Beckman-

Director Sales & Marketing

Elite Audio Video Distribution

http://www.eliteavdist.com

Znaci, prodavac koji nije bas nepristrasan tako da je do tebe da odvazes koliko istine u tome ima!

Link to comment
Share on other sites

ninja,

jel bi ti bilo teško da u najgrubljim crtama prevedeš?

Unapred hvala...

Ma vec sam preveo! Ja sam i tu zapoceo topic sa istim pitanjem i onda su ljudi malo diskutovali koje ljepilo da se koristi. Niko nista nije probao. Na kraju dolazi Peder (to je ovdje uobicajeno ime kolko god smjesno bilo) i napise da, citiram: Lijepak za drvo nije dobar za iglu! Ostavlja tanki sloj iza sebe koji je ostecuje iglu. Sa vrijednim plocama se ne valja igrati i experimentisati. Bolje kupiti "pravi" perac vinila ...

Na zalost nista vise od toga!

edit: Pitao sam ga da malo obrazlozi! Javicu kad/ako dobijem odgovor.

A pitat cu i Bo Hanssona sta misli o tome!

Link to comment
Share on other sites

Sjajno, mnogo hvala na odgovoru. :oops:

ZnaÅ¡, toliko me nekad zaintrigiraju neki odgovori (a ponajpre ako dolaze od prodavca ureÄ‘aja koji koÅ¡taju podosta a služe za pranje ploÄa), da mi prosto doÄ‘e da potegnem mog kuma hemiÄara, da pregledamo pod mikroskopom i hemijski ispitamo povrÅ¡inu ploÄe tretirane lepkom...

InaÄe, potpuno si u pravu, treba stisnuti petlju i probati koje lepilo, Å¡ta, kako da se nanosi, u kolikom sloju, koliko da se suÅ¡i. Ja sam probao sve dok nisam skapirao da potpuno gusto naneÅ¡en lepak (kakav se najÄešće savetuje) nikako ne Äini posao, jer se ne može adekvatno i ravnomerno naneti i rasporediti po ploÄi, te da je mnogo bolje razreÄ‘en. Lepak je, za one koje to interesuje kupljen u obiÄnoj farbari, tip lepka tzv. PVA-C.

Do sliÄnog zakljuÄka su doÅ¡li i ljudi sa audiokarme, odakle je inicijalno i ideja o ovome prebaÄena na naÅ¡ forum...

Link to comment
Share on other sites

I dalje probam lepak, eksperimentiÅ¡em sa raznim gustinama lepka i vremenima suÅ¡enja. Opet, uopÅ¡te nisam siguran da li tragovi koji su vidljivi u vidu fleka razliÄite veliÄine (OK, nije to baÅ¡ tako uoÄljivo, ali ih ima) i neke sitne "crtice" nisu neÅ¡to Å¡to "jede" vinil ili ostavlja tragove na istom.

Dođe mi da nekako makrofotografišem površinu vinila pre i posle nanošenja i skidanja lepka.

Rekoh, nisam siguran ima li tragova ili to proviruju sve anomalije loÅ¡eg vinila koji postane sasvim Äist posle ovog izlepljivanja, pa se vide sve brljotine recikliranog vinila i drugo.

Zasada mi ostaje da i dalje probam, i naravno da, ukoliko neÅ¡to suvislo negde i bude napisano u vezi ove teme - proÄitam.

Link to comment
Share on other sites

Danas, posle skidanja joÅ¡ jednog sloja lepka ipak moram da pomenem da ću se duboko razmisliti o ovakvoj tehnici Äišćenja ploÄa. Lepak ostaje u vidljivim vertikalnim tragovima - baÅ¡ na naÄin kako je i skidan sa povrÅ¡ine vinila, dok se u blanko povrÅ¡inama pojavljuju znakovi dekolorizacije, odnosno fleka kojih na originalnoj ploÄi jednostavno nije bilo. :roll::roll::D

Prema tome, da sam ja na vaÅ¡em mestu ja bih se priÄuvao, mangupi su to... :D

Link to comment
Share on other sites

Danas, posle skidanja joÅ¡ jednog sloja lepka ipak moram da pomenem da ću se duboko razmisliti o ovakvoj tehnici Äišćenja ploÄa. Lepak ostaje u vidljivim vertikalnim tragovima - baÅ¡ na naÄin kako je i skidan sa povrÅ¡ine vinila, dok se u blanko povrÅ¡inama pojavljuju znakovi dekolorizacije, odnosno fleka kojih na originalnoj ploÄi jednostavno nije bilo. :roll::roll::D

Prema tome, da sam ja na vaÅ¡em mestu ja bih se priÄuvao, mangupi su to... :D

Hvala na ovome, taman sam mislio da trazim lijepak!

Link to comment
Share on other sites

Bacio istovetan rezultat na audiokarmu, oni neće da veruju, kažu: "Ne valja ti lepak"... Ajd sad da vidim mogu li da nađem Henkelovu varijantu.

Nešto su se javili i ovi tvoji sa švedskog foruma, šta vele?

Evo upravo citam :roll:

Kazu da ne vrijedi. Najbolje je ili kupiti masinu za ciscenje vinila ili rucno sa srednje-mekanom cetkicom i tekucinom:

1.) destilisovana voda + propanol + neutalni deterdzent za sudje

2.) destilisovana voda + alkohol (ovaj preporucuje tip, iroise, koji ima 2-3 000 LP ploca i probavao je sve sisteme)

Evo i njegovog sistema: http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp ... hichpage=1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...