Jump to content


Koje pojačalo je dobro za zvučnike od 4 ohma


Fankytore

Recommended Posts

18 sati ranije, Parton said:

ovako nešto...ne zovu ga džabe baby naim...ima još jedan na oglasima koji je nešto skuplji...neće se ni oznojiti sa tim zvučnicima, kakav crni cyrus...

 

https://novi.kupujemprodajem.com/audio/pojacala/rotel-ra-02/oglas/154249503?filterId=2140264593

😀😀

prvi put cujem za ovaj nonsens. Kakav crni baby Naim? 😀 Pa vecina Naima je vec i startu  “ baby”  zbog deklarisane snge. 
 

Apropos Naim i stari AR....

Kod Kuje smo probali AR sa Exposure 3010s2 i to nije bio Dobar match. Prvi put se desilo da se Exposure lose slozio s nekim zvucnicima. Da li je do sinergije, kablova, prostora.... ne znam ali nije bilo dobro.

Sve ovo kazem jer su Naim i Exosure uslovno receno vrlo slicne firme po mnogo cemu. Na kraju, John Farlowe , osnivac Expsure, je konstruisao prvi Naim Nait.

Ako je po logici, stariji Naim nece dobro da se slozi sa matorim AR. Da ne spomninjem razne voodoo magije sa starim Naim i duzinom kablova, njihovom kapacitivnoscu, otporom, redosledom povezivanja i ostale budalastine Slicno vazi i za stari Exposure a tek za Magnum...! Kazu nem Magnuma koji nije goreo.

Naim novije generacije je daleko izvan budzeta, mada i stari takodje. Ne znam kako stigosmo do Naim... u stvari znam. Sondek ucestvuje na temi.
😂

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Baby u smislu cene i pedigrea...kad već mora da ti se crta...

 

A zaista ne znam kako je ovoliko digresija oko nebitnih stvari završilo na temi...na kraju ne znamo ni sobu, ni kakvu muziku čovek sluša, ni kakve su mu slušalačke navike, kao ni šta je čoveku dobar match...to o čemu se ovde naširoko piše su ekstremne situacije...

Link to comment
Share on other sites

Није тема али кад смо већ помињали PSX-R, власници Cyrus pre се куну како додатно напајање побољшава перформансе и утиче на звук. Код појачала капирам, дода више струје да се издржи удар ниских тонова али само претпојачало троши врло мало. Да ли се тиме одваја нека секција и ако је чујна разлика да ли толико прљају једно друго, зар није могло другачије да се реши или је ово ипак боље за фирму... више кинте...

Link to comment
Share on other sites

управо тако, исту шему за већу зараду одвајањем тј. "бајпасом" одређених како си назвао секција у засебне уређаје смо видели и код произвођача Naim, M2Tech у случају сета  "коцкица"..., па и Cyrus

Cyrus pre заиста звучи много боље уз PSX-R, ни ја нисам веровао да ће напајање имати толико утицаја на једног тако малог потрошача у односу на појачало

Link to comment
Share on other sites

послаћу ти ја ако желиш?

Мени Cyrus pre није легао само по питању gain-a са FirstWatt I уз custom Fostex fullrange, потпомогнути Ациним рибонима RAAL 64-10, условно и због свог проблематичног потенциометра за регулацију гласноће.

Имао сам лепе буџет планове (из ове временске динстанце) с'њим у комбинацији са Mytek Stereo 192 DSD DAC иако је временом изгубио тех.подршку по питању УСБ - за који је колега са форума ипак одустао од форумске продаје и IcePower 1200as1 mono b. (а, набавку овог пре и напајања сам вршио у правцу те куповине :)...) и...верујем да би тај систем свирао врло лепо за уложени новац уз функцију бајпаса спрежних кондензатора Mytek-a, уз то је било потребно избацити и 22uF по шеми из Cyrus-a, и планирао сам трафое после NE5534 за систем без и једног кондензатора на путу сигнала...али :)

Генерално, нисам ни мало био разочаран са тим пре...

Link to comment
Share on other sites

On 10. 7. 2023. at 12:20, Nixie said:

Uvek sam mislio da je Cyrus u plastičnoj kutiji. I ako ima dno od čeličnog lima ili celu kutiju, to ne utiče mnogo na hlađenje, čeliče hladnjake niko ne pravi. Na slici mi deluje kao da je sve plastika, ofarbano metalik bojom. Kad se hladnjak zatvori u kutiju, mora se obezbediti mnogo dobro strujanje vazduha. 

Cyrus je imao nekoliko revizija modela. Poslednja verzija koju ja koristim je u potpunosti metalna sa livenim masivnim kućištem koje je celo hladnjak (uz postojanje klasičnih rebara unutra).

To ovako izgleda (na slici je Cyrus One), sve je izliveni metal iz jednog dela i prilično je teško za svoje dimenzije:

inpieces1.thumb.jpg.5fe0f069c8501f39e0ee9146652ee127.jpg

inpieces2.thumb.jpg.53b401039774607dcd2e458d2b12ea0c.jpg

 

 

On 10. 7. 2023. at 12:20, Nixie said:

200VA je malo nategnuto za 2x80W RMS na 4oma, taman je za 2x50W RMS na 8oma. Bas je tanak malo sa tim internim napajanjem, znatno bolji sa dodatnim, što je i logično. Konstruktor je računao da je to pojačalo za kućnu upotrebu, gde je srednja snaga znatno manja od RMS i to sve tako prolazi i radi.

U PSX napajanju je trafo od 500 VA i 4 x 15.000 uF kondenzatori. Sa njim je snaga 2x125 W na 4 oma.

On 10. 7. 2023. at 12:20, Nixie said:

Sa tim ladnjačićem će raditi, ali će se grejati ko blesavo leti, pogotovu na 4oma ako se malo jače optereti. Meni to rekoh ne liči na pojačalo za zahtevna opterećenja. Više onako kao kvalitetno pojačalce za kooliranje umerenom glasnoćom. Po dva malena tranzistora na malom hladnjaku ne obećavaju robusnost. Plus na sve to, hladnjak je zatvoren u kutiju.

Ja Cyrus Two + PSX koristim sa AR-90 koje su veće i zahtevnije od AR-92 i pojačalo je prilično hladnjikavo i leti i zimi.

Nikada nisam imao problema sa pregrevanjem i snagom a volim da sušam malo glasnije. :)

 

Pored već pomenutih Exposure i Forte pojačala, sa AR-90 su se slušali i vintage Kenwood top model KA-907 i Sansui AU Alpha 707 DR, oba cca 25 kg sa 1.000W trafoima (bili su u mom vlasništvu), zatim neka Bedini mrga od 30kg sa gusto naređanim tranzistorima, pa Yamaha profi izlazno pojačalo od nekih 2x450W, itd, itd.

...I Cyrus je ostao kao najbolji match za AR-90. :)

Link to comment
Share on other sites

Both Cyrus amplifiers received minor component improvements and adjustments on a regular basis, however they may be separated into three series. The initial version, released in 1985, had a plastic shell with a push-button power switch beneath a pilot LED. The second series, which came out a few years later, was distinguished by the usage of a metal case and a backlit Cyrus emblem instead of an LED indicator. In 1990, the third series debuted, which included a non-backlit Cyrus logo (with no mention of Mission), a flip-up power button, a tiny round LED pilot bulb, a dual-ganged volume/balance control, and switchable muting. The better the sound, the later the model.

A nekako mi ostalo u sećanju da je postojala i verzija 2 sa plastičnim kućištem, možda neka od prvih serija.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Sonichammer said:

 

  Na kraju, John Farlowe , osnivac Expsure, je konstruisao prvi Naim Nait.

 

Nikad nisam cuo za tu informaciju. Nisam je ni uz google uspeo pronaci. Ima dosta slicnosti medju firmama i skoli zvuka, to se slazem.

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih, jedno vreme sam koristio i Cyrus 3 sa PSX-R napajanjem.

Posmatrano u celini, Cyrus Two daleko bolje svira i bolje se nosi sa zahtevnim zvučnicima.

Cyrus 3 sa PSX-R je imao problem sa mojim tadašnjim AR-98LSi, dok Cyrus Two + PSX nije.

 

Postoji suštinska razlika između PSX i PSX-R napajanja.

Cyurus Two ima pasivni preamp (samo input selector i volume pot), tako da PSX napaja izlazni deo, te zbog jačeg trafoa i veće banke kondenzatora daje veću snagu, a interno napajanje nastavlja da napaja samo phono sekciju.

U slučaju novijih Cyrus pojačala, PSX-R napaja preamp deo dok interno napajanje nastavlja da napaja izlazni deo, tako da PSX-R ne donosi povećanje snage već možda samo "audiofilskiji" zvuk. :)

Dodatno, PSX ima jači trafo (500VA) u odnosu na PSX-R (300VA).

 

... The Cyrus PSX-R is an intelligent, highly regulated audiophile power supply that can be used with many Cyrus products, including the 8a integrated amplifier.  The PSX-R is designed to provide an extremely smooth and stable DC feed.  When connected to the 8a, the PSX-R serves as a dedicated power supply to the preamplifier stage within the 8a, reducing the strain on the 8a’s internal power supply and filtering out any unwanted noise from the preamplifier stage for lift in overall performance.  Power is achieved via a 300VA toroidal transformer.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, 空也 said:

U slučaju novijih Cyrus pojačala, PSX-R napaja preamp deo dok interno napajanje nastavlja da napaja izlazni deo, tako da PSX-R ne donosi povećanje snage već možda samo "audiofilskiji" zvuk. :)

Dodatno, PSX ima jači trafo (500VA) u odnosu na PSX-R (300VA).

Koja li je tu logika primenjena, 300VA za pretpojačavački deo? :blink:

Link to comment
Share on other sites

За Cyrus (Mission) pre се наводи следеће:

"The HA7L is a very high quality state of the art micro processor controlled stereo pre-amplifier, fitting into a standard Cyrus casting. The signal path is kept as short as possible to maintain sonic purity, while not compromising performance or features. This is achieved
by using relays for input selection and tape monitor, a motorised
potentiometer for the volume and balance control, a single current feedback amplifier per channel for the output buffer (the feedback path is shorter in a current feedback amplifier with respect to is equivalent conventional amplifier.
To reduce ground noise and power supply noise in the analogue circuits the HA7L is internally powered from a small internal transformer or upgradable for Cyrus PSX-R connection then with internal remote constant current sources (ccs) used in conjunction with local active zener regulators the 27V (PSX-R used in variable mode) is regulated to
15V.
The digital circuits are powered from a small internal 5V transformer regulator circuit."

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Koja li je tu logika primenjena, 300VA za pretpojačavački deo? :blink:

PSX-R može da se koristi i sa ostalim Cyrus komponentama: CD plejerima, Phono preampovima, DAC-ovima, itd, itd, tako da, ko zna, možda je nekoj od njih i potrebno tih 300VA. :)

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, 空也 said:

PSX-R može da se koristi i sa ostalim Cyrus komponentama: CD plejerima, Phono preampovima, DAC-ovima, itd, itd, tako da, ko zna, možda je nekoj od njih i potrebno tih 300VA. :)

Znaš i sam da tu treba najviše 10W, možda 20W za CD plejer jer ima i motorčiće. Tu se stavlja trafo 50W za totalni overkill, da zvuči maksimalno dobro koliko može. A i onako svi kažu da dvojka bolje zvuči. Nego to su stara pojačala, ne gine im osvežavanje posle nabavke. I zvučnicima verovatno. 

Link to comment
Share on other sites

On 12. 7. 2023. at 7:52, Nixie said:

 

A nekako mi ostalo u sećanju da je postojala i verzija 2 sa plastičnim kućištem, možda neka od prvih serija.

Cyrus One je imao 9 "generacija",najverovatnije vazi i za Two...prve generacije su bile sa plasticnim kucistem

 

1 sat ranije, Nixie said:

Znaš i sam da tu treba najviše 10W, možda 20W za CD plejer jer ima i motorčiće. Tu se stavlja trafo 50W za totalni overkill, da zvuči maksimalno dobro koliko može. A i onako svi kažu da dvojka bolje zvuči. Nego to su stara pojačala, ne gine im osvežavanje posle nabavke. I zvučnicima verovatno. 

moguce da je dovoljno  10W,ili samo 20W sa preamp deo,ali dodavanje PSX-R,na Cyrus 3 se jasno cuje...

Link to comment
Share on other sites

Ne sporim da se čuje, pošto znam. Samo mi čudno da ima dodatnih 300VA za preamp, a manje od toga za izlazni stepen. Ako se predimenzioniše da bolje zvuči (usput će i duže da traje) onda treba sve predimenzionisati za maksimalni efekat. Za ove džidžabidže što pravim povremeno, uvek je  predimenzionisan trafo, manje ili više, zavisno od raspoloživog prostora u kutiji. Za sitne potrošače, višestruko predimenzionisanje trafoa je lako. Za izlazna pojačala baš i nije, jer osim cene postavlja se i pitanje gabarita. Takođe zbog režima rada, predimenzionisanje je bitnije kod A klase gde je  potrošnja bez signala na ulazu maksimalna, a za AB klasu nije toliko bitno, i ako se čuje boljitak uvek.

Link to comment
Share on other sites

U naimovom napajanju za predpojacala je 500VA, gde je tek tu logika...snabdeva preamp sa 2x24v. Ako imas neko od manjih njihovih pojacala snage ono ima slabiji trafo, na 50w snagasu recimo stave 400VA sto je svakako dosta i daje upravo ovo sto je sustina i ove teme... da se ima amp koji lako radi sa niskom impedansom. Ja recimo sa 4 ohm i 86 db nisam imao nikad bilo kakav trag grejanja.

Btw. Juce bas zbog vrucine predjoh na malo slabiji amp sa slabijim napajanjem ...gde nestadose mooda, definicija, bass i pravilan 3d. Vrisko srednjetoncevic se vratio u kucu. 😄 Morace par dana proci da se usi naviknu, makar znoj od grejanja ne obliva.

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Nixie said:

ne gine im osvežavanje posle nabavke.

Sreća je da su Cyrus One i Two minimalistčka pojačala, imaju šaku delova, tako da je i refreš jednostavan. Mene je refreš Dvojke izašao 40 evra, a Keca još manje (imam i njega :)svira kod klinca u sobi sa AR-30BF).

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2023 at 2:36 PM, Parton said:

Baby u smislu cene i pedigrea...kad već mora da ti se crta...

 

A zaista ne znam kako je ovoliko digresija oko nebitnih stvari završilo na temi...na kraju ne znamo ni sobu, ni kakvu muziku čovek sluša, ni kakve su mu slušalačke navike, kao ni šta je čoveku dobar match...to o čemu se ovde naširoko piše su ekstremne situacije...

5x5 m 3 m visina, slušam od modernog jazza, ambientalne muzike, smooth jazza, , funk, soul, deep house, do grunge muzike, svašta slušam po sat dva par puta nedeljno, ne panjim nego malo glasnije ili normalno slušanje, bitno mi je samo da pojačalo bude dobar par sa zvučnicima i da koristi njihov potencijal što bolje za 350 do 400 evra, hvala na svim odgovorima. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2023 at 4:06 AM, 空也 said:

Ja Cyrus Two + PSX koristim sa AR-90 koje su veće i zahtevnije 

Pored već pomenutih Exposure i Forte pojačala, sa AR-90 su se slušali i vintage Kenwood top model KA-907 i Sansui AU Alpha 707 DR, oba cca 25 kg sa 1.000W trafoima (bili su u mom vlasništvu), zatim neka Bedini mrga od 30kg sa gusto naređanim tranzistorima, pa Yamaha profi izlazno pojačalo od nekih 2x450W, itd, itd.

...I Cyrus je ostao kao najbolji match za AR-90. :)

 

Pregledaću cene i dostupnost pomenutih pojačala

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...