Jump to content


180 grama


zbrujic

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Predlazem ti mali trik kako da prevazidjes averziju. Napravi spisak albuma jednog izvodjaca. Vidi sta vec imas i sta ti fali. Idi do SKC i pokusaj da nadjes to sto ti fali. Ne gledaj nista drugo, drugi put. Kupi providnu plasticnu foliju, zavarivac folije za zamrzivac i papir za papirne kese. Omote izluftiraj, ploce lepo ocisti. jako prljave obrisi 2% rastvorom vodonik peroksida (garantovano bezbedno), stavi u nove papirne kese, omote u plasticnu kesu koju si napravio (otvor na gore).

Kad zavrsis, poredjaj svoju kolekciju, izaberi jednu plocu, sedi i uzivaj :oops:

Napravi vizitkarte. Kad pricas sa slucajnim poznanicima, kod majstora za kola ili bilo gde, navrni razgovor na muziku, spomeni da bi kupio polovne ploce... Mnogi ljudi koji mrze preprodavce ce prodati ploce nekom zaljubljeniku jer znaju da ce ploce imati drugi zivot. Ljudska priroda.

Izbegavaj digitalno remasterovane LP kao kugu, to je gore nego CD.

Puno srece u potrazi !

Link to comment
Share on other sites

Da samo dodam da je PGP imao mahom lošije vinile zato što ih je radio od recikliranog vinila, s tim da je reciklirao i delove vinila koji se koriste kao papirne etikete/label pa i same papirne delove, što je nedozvoljeno.

Ova priÄa Jugoton vs. PGP uopÅ¡te nije tako jednostavna, pa je recimo Jugoton imao zapadan pristup poslu dok je PGP liÄio na istoÄni lager. Naime, istorijski gledano, Jugoton je uvek imao jezivo zvuÄeće ploÄe (ovde stavljam i one koje su iz preLP ere), jer je njegov kriterijum kvaliteta izgleda bio popriliÄno nizak (priÄam iz iskustva jer sam mnoge starije ploÄe ove izdavaÄke kuće digitalizovao). I nije u pitanju socijalizam, i pre rata je Jugoton (tada Elektroton) imao tehniÄki gledano veoma loÅ¡u produkciju ploÄa - ekscentriÄne, zakrivljene ploÄe, nimalo zahvalne i sasvim mediokritetske poredeći ih sa istovremenim npr. Columbia izdanjima.

PGP je savrÅ¡eno startovao Å¡ezdesetih. To Å¡to se može Äuti sa 25cm vinila (zabavna, narodna muzika i neÅ¡to džeza) na 33 o/min je zaista maestralno: tu skoro sam se zaprepastio ÄuvÅ¡i neki snimak Cuneta koji peva "meksiÄke" hitove.

PGP je posle pobrljavio, i stvarno su neki od vinila jezivi, izgleda joÅ¡ Äak i u masteringu. Najveći apsurd se desio negde osamdesetih kada su napravili test ploÄu namenjenu za Å¡telovanja i ispitivanja gramofona. To je bila smejurija. "Strugala" je na blanko pasažima, lak nije bio izgleda dobar pri direktnom rezanju, Äak se Äulo i presluÅ¡avanje (print-through) preko brazdi Å¡to upućuje na zakljuÄak da i nije baÅ¡ bila direktno rezana. Ili je rezaÄ bio skroz potpuno pogreÅ¡no podeÅ¡en.

Da stvar bude zapetljanija, beogradska prethodnica PGP-a, diskografska kuća Jugodisk, joÅ¡ je pedesetih Å¡tancovala 78 o/min ploÄe na vinilu, Å¡to nisu mnoge diskografske kuće u svetu. Avangardno.

Eto, malko istorije. Može se o ovome jako mnogo priÄati.

Neki od najtiÅ¡ih i najbolje zvuÄećih vinila sedamdesetih godina izdavao je JVC. Nažalost on je prekinuo produkciju, a tehnoloÅ¡ku tajnu sastava smese, kako Äujem preko jednog foruma, neko je odneo sa sobom u grob.

Pojava da se bivši albumi štancuju na 30 cm 45 o/min je uhvatila maha.

Å taviÅ¡e, poÄeli su i sa izdavanjem vinila na 78 o/min, Å¡to novih ploÄa, Å¡to starih matrica. Ove potonje, kako sam Äuo od nekih prijatelja, zvuÄe neverovatno (ima ih i iz 1903.)!!!

Uzgred PrekoBare, poslao sam poruku na PP... uz izvinjenje na kašnjenju...

Link to comment
Share on other sites

Da malo proÅ¡irim temu. Ja sam godiÅ¡te 1963. i nakupio sam podosta ploÄa. Jedna stvar mi nije jasna. SluÅ¡am blues i rok progresivu s kraja Å¡esdesetih i s poÄetka sedamdesetih. Mnoge ploÄe sam digitalizovao i napravio solidnu CD kolekciju sa LP-a. Kasnije sam neke ploÄe nalazio na originalnim diskovima. E sad, ploÄa se naprimer Äuje fantastiÄno a originalni CD jadno. Skoro da nisam naiÅ¡ao na CD koji može da parira ploÄi. S druge strane, moji diskovi koje sam radio sa tih ploÄa zvuÄe fenomenalno i 10 puta bolje od originala. Ja sam to pravio od ploÄe a izdavaÄ valjda od matrice. Gde je tu poenta?

Link to comment
Share on other sites

Jimi, ima jos nesto. Mi smo bili najludje mesto za slusanje muzike na svetu (kao zap. berlin) do nas je dolazilo profiltrirano samo najbolje. Mi smo bili ogledalo koje je lazni zapadni sjaj bacalo na istok, pa je i svaka nasa lokalna radio stanica morala da ima vrhunsku muziku.

Ja sam verovao da kad dodjem na 'truli zapad" da cu prosiriti svoje iskustvo i otkriti nove horizonte nepoznate muzike. Osim Kuderove kubanske muzike koja se pojavila u medjuvremenu, nista novo nisam otkrio. Mi smo culi na vreme za sve sto je bilo najbolje. Ono za sta nismo culi, nije ni bitno. 90% bilo cega je djubre, mi smo dobijali gornjih 10%.

Za mene vinil nije proslost. Svake nedelje kupujem naramke polovnih ploca - vecinu toga sam slusao nekad u beogradu, iako nisam uvek imao.

Sloba Konjovic i drugi su zasluzni u velikoj meri za to.

Ako mi nesto nedostaje, nedostaje mi nekadasnji beogradski radio.

Link to comment
Share on other sites

Da malo proÅ¡irim temu. Ja sam godiÅ¡te 1963. i nakupio sam podosta ploÄa. Jedna stvar mi nije jasna. SluÅ¡am blues i rok progresivu s kraja Å¡esdesetih i s poÄetka sedamdesetih. Mnoge ploÄe sam digitalizovao i napravio solidnu CD kolekciju sa LP-a. Kasnije sam neke ploÄe nalazio na originalnim diskovima. E sad, ploÄa se naprimer Äuje fantastiÄno a originalni CD jadno. Skoro da nisam naiÅ¡ao na CD koji može da parira ploÄi. S druge strane, moji diskovi koje sam radio sa tih ploÄa zvuÄe fenomenalno i 10 puta bolje od originala. Ja sam to pravio od ploÄe a izdavaÄ valjda od matrice. Gde je tu poenta?
Link to comment
Share on other sites

Mozda malo nije vezano za temu PGP Vs Jugoton ali... velika je steta sto Ruska Melodija je imala naj bolje izvodjace i naj divnije odsvirana mnoga dela u klasici a snimci su losi i na mnogima ne dostaju informacije a snimci koliko god da se remasteruju nece biti dobri ako nisu ni masteri steta :(

Link to comment
Share on other sites

Mozda malo nije vezano za temu PGP Vs Jugoton ali... velika je steta sto Ruska Melodija je imala naj bolje izvodjace i naj divnije odsvirana mnoga dela u klasici a snimci su losi i na mnogima ne dostaju informacije a snimci koliko god da se remasteruju nece biti dobri ako nisu ni masteri steta :(
Link to comment
Share on other sites

Melodija je sa tehniÄke strane kao naÅ¡ PGP. Ima ploÄa koje zvuÄe savrÅ¡eno a ima i onih koje zvuÄe kao da su snimane u nekom metalnom rezervoaru ili kontejneru, neke koje Å¡uÅ¡te neopisivo, i mnoge koje su jednostavno deformisane do zla boga.

Oko diskografskih kuća: nemam niÅ¡ta protiv da izdaju sve Å¡to imaju. CD se može isprogramirati da svira kako god Äovek poželi. U sluÄaju džeza, recimo, alternativni snimci iste stvari su potpuno drugaÄiji od onoga Å¡to je izaÅ¡lo u originalnom izdanju, na originalnom albumu, recimo za Blue Note i sliÄne kuće.

Mnogo je gora stvar što je izgleda tehnika masterovanja ili remasterovanja za CD ipak nesavršena. Konkretan primer: neka od izdanja za isti Blue Note koji je skoro potpisao slavni Rudi Van Gelder toliko su jeziva da prosto krv curi iz ušiju.

Nemam pojma Å¡ta bi Äoveku.

Možda je jednostavno, ostario... :facehearts

Link to comment
Share on other sites

" nego smo im jedini mamlazi od kojih dobiju 30+ $ za plocu"

Danas je ovde bila velika berza ploca, vise LP-a,no CD-a(nekad mi je na ovim berzama kolicinski odnos LP vs CD smetao)..CD-i su se jedva kupovali danas.,bila je uzasna guzva.

Sto je meni zapalo za oko:mladja generacija,cca 20-25 godina, je batalila "novotarije" i tragaju za starim dobrim rock/jazz klasicarima i vrlo dobro znaju sta je to sto treba traziti ! Bio sam prijatno iznenadjen....Izgleda da neki od njih znaju vec sada da razlikuju MP3 od LP-a....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...