Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

U riaa filter mozete staviti FKP2 Wima po ceni od desetak dinara i upariti precizno. Bilo koji veci kond je antena za smetnje ali uvek mozete obratiti paznju na spoljnu foliju da bude na masi. Mozete kupiti i silver mica ali ne znam kakav zvuk ce dati. Ili pronaci one stare narandzaste polipropilene kvadratnog oblika sto u imali dijagonalno nogice i tacnog kapaciteta.

Moon ima malo smps napajanje u svojim phono preampima koje pravi od jednog napajanja sve ostale potrebne napone

Sto se tice unutrasnjeg ozicenja mozete staviti RG179 Van Damme, ima ga u Farnellu za 8 funti metar

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, impuls said:

U riaa filter mozete staviti FKP2 Wima po ceni od desetak dinara i upariti precizno.

Hvala.

Silver Mica planiram da pazarim par komada za probu na Pointe phonou a za Macuru sam inicijalno planirao da vidim sta je stavljao Macura pa da uzmem 1%.

Van Damme, da,  to je kabl koji je i Solderer stavio a takodje je koriscen i kao interkonekt ( moram da pitam da li je isti bio unutra i spolja ).

Nisam jos detaljno pregledao Macurin bom da vidim koji elementi tacno idu, samo sam nasao da ovde kod nas mogu kupiti/naruciti OP627 i OP177  ( Farnell preko comet.rs )

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, impuls said:

U riaa filter mozete staviti FKP2 Wima po ceni od desetak dinara i upariti precizno. Bilo koji veci kond je antena za smetnje ali uvek mozete obratiti paznju na spoljnu foliju da bude na masi. Mozete ku

Где то има ФКП 2 Вима од 10нано., која се овде тражи и то ниже толеранције за десетак динара? Ја сам моје РИАА кондензаторе одабрао на 0.5% тол. унутар једног канала и онда упарио са другим каналом на свега 0.2%. И пуно сам примерака одбацио.Упареност кондензатора  између канала је веома важна.Мацура у упуству за градњу детаљно објашњава утицај тол. на фреквентни опсег. Код мене би одступање требало да буде од 0.1-0.2дб.

ФКП-2 су конд. радијалне конструкције, тзв. екстендед фоил и немогуће је осцилоскопом утврдити спољну фолију , ако је она ту уопште важна. Код аксијалних полистирена она је обележена трако на ободу, и подудара се са мерењима осц.

Link to comment
Share on other sites

Сва, бар актуелна СИМ Аудио фоно пред. чије сам слике видео и њихов опис прочитао, користе линеарна напајања. Можда збуњују ЦМ пригушнице за филтрирање напона које и ја користим, а које се обавезно користе у СМПС нап., а врло ретко у линеарним напајањима.

Link to comment
Share on other sites

Tolerancija za kondove od 0,5% ne odredjuje da je kond drukcije proizveden nego samo da je selektovan nakon proizvodnje. U Cometu su FKP2 povoljni a i u Burklinu. Ja kupim obicne i uparim ih na mom unimeru a ostale koristim kao bajpas na ostale kondove u drugim uredjajima

Cena u Burklinu na 10 komada je 0.2 evra https://www.buerklin.com/en/precision-film-capacitor/p/42d716

Za kond sa spoljnom folijom sam napisao " bilo koji veci kond je antena ali treba paziti na spoljnu foliju".

sencore.png

Link to comment
Share on other sites

Na zadnjoj strani mozete videti da je napajanje samo 12V a pomocu smps integralca i onih zavojnica se pravi plus i minus napajanje. Ne pricam napamet, imao sam na stolu i radio ga i govorim samo ono sto sigurno znam. ne znam gde su mi slike preampa kad sam ga radio ali ako treba i to cu da iskopam da razuverim one koji citaju na netu proizvodjacke hvalospeve i tome veruju

lg_moon110LPr-800x700.jpg

lg_moon110LPi-800x700.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Solderer said:

Мислим да би колега Крца као апсолутни почетник требао прво да изради неки једноставни кит, из Келка нпр. у чисто едукативне сврхе.

Tako nesto se i planira, sem vezbanja za lem.

Dakle skupljam delove ( poceo sam ) za Macuru a pre toga bih radio nesto kao neki uvod.

P.S. Pre Macure nesto jednostavnije.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, impuls said:

ne znam gde su mi slike preampa kad sam ga radio ali ako treba i to cu da iskopam da razuverim one koji citaju na netu proizvodjacke hvalospeve i tome veruju

Mislim da nema potrebe ( ja vam verujem ).

Posto sam ja pomenuo Simaudio da objasnim samo kako je do toga doslo.

U cevnim konstrukcijama se koriste prigusnice u napajanju ( u ambicioznijim aparatima ) iz vise razloga a redje u tranzistorskim konstrukcijama ( radio Musical Fidelity u jednoj seriji pojacala )... pa se ja setim da sam video male prigusnice kod Simaudija... a video nesto i kod Soldererovog Macure, mada nisam znao sta je.... pa mi pade na pamet da pitam.... na kraju ispade dobro sto sam pitao.

:)

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Solderer said:

Oво напајање за Сим 310 фоно је дефинитивно линеарно. Исто важи и за 610 и 810.

2321033_orig.jpg

Jeste, ali sam napisao da sam radio preamp reda 500 evra a ovo sa slike je posebno eksterno napajanje za 310lp pod oznakom 320s i cene daleko vece http://www.tonepublications.com/analogaholic/review-simaudio-moon-310lp-and-320s/

a ovo samo napajanje sa slike kosta 1200 evra

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Krca44 said:

Ovo je izgleda moda ovoga vremena... kad vidim LCR RIAA to kosta poprilicno i retko je.

ЛЦР РИАА су егзотично решење и није лако за имплементацију. Али чони се да су мане веће од врлина.Ка да су у питању интегрисана кола, активна РЦ РИАА је оптимално решење.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pmillett.com/LR_phono.html

http://www.pmillett.com/file_downloads/LR Phono Preamps.pdf

imate ovde phono stage sa LR RIAA ekvalizacijom koji se bazira na AD 797 opampovima. Navodno je bio najbolji uradak na European Triode Festivalu 2013 (možda zato što ne sadrži u sebi triode? :)  )

Na sajtu Peter Millett-a je komplet sve sažvakano, od Petera sa mogu naručiti pločice preko njegovog webshop-a https://www.ebay.com/itm/DIY-PCB-Solid-state-LR-phono-preamp/162045745934?hash=item25baaddb0e:g:vgYAAOSw~gRVpThF a induktiviteti se mogu naručiti direktno od Cinemag-a http://cinemag.biz/inductors/inductors.php

Ja sam se svojevremeno ložio na to da napravim ovaj phono ali me je u međuvremenu prošao entuzijazam. Bio je jedno vreme jedan primerak u Beogradu, na žalost propustio sam priliku da ga poslušam.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, zflazar said:

Ja sam se svojevremeno ložio na to da napravim ovaj phono ali me je u međuvremenu prošao entuzijazam. Bio je jedno vreme jedan primerak u Beogradu na slušanju, na žalost propustio sam priliku da ga poslušam.

Posmatram takve phono sekcije kao egzotiku koju bih voleo da cujem ako bi se ukazala prilika.

:)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

http://www.pmillett.com/LR_phono.html

http://www.pmillett.com/file_downloads/LR Phono Preamps.pdf

Ja sam se svojevremeno ložio na to da napravim ovaj phono ali me je u međuvremenu prošao entuzijazam. Bio je jedno vreme jedan primerak u Beogradu, na žalost propustio sam priliku da ga poslušam.

 

I dalje je u Beogradu, vlasnik ga nije otuđio samo je na pozajmici kod prijatelja. Bolje da sviri nego da ne sviri. Ako hoćeš lako ćemo srediti slušanje.

igrom slucaja imam LCR phono u svom sistemu, domaca radinost (šolaja). čuo sam 1 bolji ručni uradak u srbiji na temu RIAA a da sam 100% siguran da je bolji a ne samo drugačiji, i to bi bilo to. čisto oko ovog paušala da su mane veće od vrlina. kada se tako nešto izjavi a nije prvi put na ovoj temi, bilo bi dobro da se da obrazloženje. koje mane, koje vrline, šta je problem. zato što je LCR danas tehnički savladan, sa promenom fokusa sa 600-omskih na 10k kalemove, realizacija je vrlo pojednostavljena i iz kola je izbačen kondenzator povelikih kapaciteta sa mogućim negativnim efektima na zvuk.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa neko voli aktivni ulaz za MC a neko zeli trafo... i te grupe su cesto nepomirljive.

Evo sta pravi Sowter :

1090 1:2 Moving Magnet Cartridge Transformer

Experimental transformer for use with MM cartridges with an internal impedance of around 500 Ohms. Nominal impedance ratio 10K/40K. DCR 1000/2000 Ohms. Provides 6 dB of gain and ground isolation. Bandwidth limited but depends on cartridge and load impedance. Customers report significant sonic improvements. Secondary needs to be connected to a high impedance input.

http://www.sowter.co.uk/acatalog/E_A_Sowter_Ltd_PHONO_CARTRIDGE_TRANSFORMERS_30.html#a558

Na kraju strane je taj 1090 trafo

P.S. Da li je ovo ludaja za korisnike MM zvucnica, tipa Grado od 2K $ i slicno, ne znam.

:)

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Када проанализирамо фоно пред. Питера Милета , видећемо да је то стандардно пред. са нискошумним операционим пој. , симетричним напајањем +/-12В и пасивним РИАА филтером.Једина специфичност је та да су компоненте у филтеру индуктори и отпорници уместо уобичајених кондензатора и отпорника.Без обзира на то, највећа мана пасивне еквализације удружене са ниским напоном напајања (12В) остаје, а то је лоше препобуђење(оверлауд) који је око петнаест децибела. Мацура са својом активном еквализацијом има 32 дб. што се субјективно огледа као много мања чујност разних кликова и пуцкетања на гр. плочи. И динамички контрасти музике су верније репродуковани.

Милет је уложио велики напор да са својим ЛР филтром постигне исту тачност каква се рутински постиже на уобичајени начин, тј РЦ компонентама. Пре свега , треба нагласити да могуће дизајнирати само пасиван РИАА филтер са ЛР компонентама. Рећи збогом добром оверлауду .Паразинтна својства индуктора и њихова интеракција онемогућавају тачну активну РИАА еквализацију.

Диелектрик кондензатора је линеарнији од језгра индуктора и има мања изобличења на аудио фрекв. Паразитна капацитивност индуктора ствара електричне резонанце у чујном опсегу. Намотаји жице имају значајну отпорност.Индуктор због магнетног поља који ствара понаша се као веома добра антена за ВФ сметње из околине. Модерни матерјали за језгра умањују те негативне појаве, али их не елиминишу.Нека ме неко демантује, али у чланку Пита Милета нисам наишао ни на један аргумент који доказује да је ЛР филтер технички бољи, већ само да ''боље звучи''.Сећам се једног радиоаматера који је говорио : '' Избегавајте мотане компоненте и користите их само када морате''

То су биле мане. А врлине? Pride of ownership. Имати нешто неуобичајено, ретко .Алтернативу нечему. Као некада када смо сви имали ММ главе , а тамо је неко  управо набавио егзотику у виду неког МЦ-а.

Link to comment
Share on other sites

tačno tako. samo egzotika a ceo svet je glup zato što prepoznaje progres u razvoju tehnologije gramofonskih glava od MM do MC, isto tako i što je prihvatio LCR kao superioran koncept koji RC moze nadmasiti samo uz izuzetnu kreativnost dizajnera. znaci srbin opet pobedi(j)o.

pricati o tome da je prednost RC RIAA u odnosu na LCR ili LR bolja dinamika je vec ozbiljan nonsense. tipicno forumsko svajsersko zaludjivanje, deja vu.

 

Link to comment
Share on other sites

jel ima vece ulje od kineske belouške od "pride of ownership" ili "И динамички контрасти музике су верније репродуковани".

realno, mozes da se trudis koliko hoćeš ali van uskog zabrana aktivne ekvalizacije i tranzistorskog pojačanja, sve to primenjeno na MM glave od 50 evra, nemaš šta da tražiš. niti si slušao, niti si pravio, niti razumeš.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...