Jump to content


Павел Мацура фоно предпојачало


Solderer

Recommended Posts

8 minuta ranije, anubisgrau said:

jel ima vece ulje od kineske belouške od "pride of ownership". realno, mozes da se trudis koliko hoćeš ali van uskog zabrana aktivne ekvalizacije i tranzistorskog pojačanja nemaš šta da tražiš. niti si slušao, niti si pravio, niti razumeš.

 

Онда ти  убеди поштовано чланство форума које прати ову тему аргументима типа: ЛЦР фоно предпојачала су боља јер индуктори..... Све друго је обично наклапање.

Link to comment
Share on other sites

A sto bi se ubedjivali ?

Sve su to razliciti pristupi da se obavi nesto....

Koristim cevno pojacalo kao izbor ali ne mislim da su tranzistori losiji izbor, samo drugaciji i svaka od tih tehnologija ima neke vrline i mane.

A moze i da se uradi tako da se minimizuju mane pa je to onda prihvatljivo bez obzira koju tehnologiju preferiramo.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Krca44 said:

A sto bi se ubedjivali ?

Моји аргументи у вези индукторских филтера у фоно предпојачалима су паушално и без аргумената оспорени. Тврдње да цео свет сматра тај принцип рада супериорним су неутемељене и тешко доказиве. Најскупља и ваљда најбоља фоно пред на свету имају РЦ филтре. Зато на моје стручне аргументе очекујем исте такве контраргументе које ће моје ставове оспорити. Можда ћу и ја ту нешто ново научити.

Link to comment
Share on other sites

ja nigde nisam napisao da su LCR najbolji iako su mi prvi izbor (posedujem u sistemu) - u mom postu stoji da ih RC RIAA može nadmašiti, imam takva iskustva. čak nisam napisao ni da je aktivna RIAA inferiorna (u poredbenim okvirima slične cene) iako sam to ne jednom čuo rođenim ušima i u to verujem više nego u bibliju i to ne samo na ovom mestu nego u moru aplikacija pasiva vs aktiva u audiju (skretnice, pretpojačala).

u moru topologija, jedino što je bitno je implementacija i to je sve. vrhunska implementacija briše razlike između pristupa i reagujem na paušalno odbacivanje jedne topologije koju su superiorno realizovani neki od najboljih ikada napravljenih pretpojačala tipa EAR 912, Audio Note M9 itd. nečije nerazumevanje koncepta i neobrazovanost ne treba da nužno vodi zaluđivanju ljudi na forumima, što je posebno popularno među švajserima. pas klon je najbolji, sve ostalo je *****. bato mm je *****, nije ga dizajnirao pas i ima chip a ne JFET ili SIT. 

LCR RIAA je skupa igračka ali kada se uradi kako treba, svira vrhunski ali treba reći da solidni i ne bitno slabiji rezultati (koji će zadovoljiti mnoštvo i najprobirljivijih) se mogu dobiti za manje para. bolje od mog LCR preampa po shishido šemi svira žaba koja peva ferenca lazara, koja je vrlo lucidno dizajniran RC sklop sa pasivnom ekvalizacijom i još nekim trikovima. verovatno bi i on bio diskvalifikovan kao lampaš.

sa treće strane pojavljuju se jeftiniji LCR pretpojačivači, Lounge, Valab,  red par stotina dolara. Valab je oko $700. znači cena nije više bauk, treba čuti, proširiti vidike i ne robovati predrasudama.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, anubisgrau said:

jedino što je bitno je implementacija i to je sve.

Pa dobro ovo je jasno valjda svakome sa tri grama mozga  :)

..........

Nego moram da odem u OFF, izguglao sam Shishido da se podsetim i gle .... izbaci mi google Shishida i Solaju !

Pa rekoh da vidim sta ima kod Solaje a tamo ima Sedra phono u pripremi.

Kaze bice skoro, ovo bih voleo da cujem takodje.

:)

Link to comment
Share on other sites

ali, da ne bude da nisam odgovorio - LCR RIAA ima konstantnu impedansu prema izvoru koju RC RIAA nema. zasto je to bitno? pa zato što kao takva predstavlja konstanto a ne varijabilno opterecenje za prethodni stepen - kada je u pitanju frekventni opseg to znaci ravnomerno (jednako) izoblicenje preko celog spektra. posto slušaocu ova tehnikalija ne mora ništa da znači, LCR RIAA po pravilu zvuči koherentnije, homogenije i muzikalnije. klasična reakcija kada se u sistem stavi LCR RIAA je da muzika zvuči fluidnije i zaobljenije, i lišenija audifilskih artefakata koji ne postoje u stvarnosti. a to je posledica upravo toga što uređaj ima konstantne karakteristike distorzije preko celog spektra odnosno "unificirani" karakter koji ne zavisi od frekvencije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Праве контраргументе, ако их уопште има могли би да пруже људи који имају неко техничко знање као што су Импулс , Мајда и можда неки други. А не технички лаици. Ово је ''технички'' хоби , и аудиофили би требали да знају нешто о принципима рада уређаја и усвоје мало теорије. .Ово ''швајсер'' би требало да буде увредљив назив за самоградитеља који само зна да леми , инферирне особа које нема истанчан слух да осети разлике. А то углавном говоре особе које немају ни знања ни воље да се упусте у интересантан, али и захтеван хоби.

Направио сам ја поред СС и ово врхунско хибридно фоно предпојачало које ми је у стању мировања.Ја више волим стварно неутралан звук.

DSCN5858.thumb.jpg.90a843cf273d5919c673ba4f187f3376.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja nemam dovoljno znanja da mogu da pariram u ovoj oblasti Anubisu. Nevezano za poznavanje elektronike Anubis ima ogromno slusalacko iskustvo i vec deset godina mi mnogo pomaze u oceni pojedinih uredjaja svojim komentarima i tu je nezamenljiv. LR riaa nisam probao a RC sam probao vise tranzistorskih i dve lampaske. To nije neko ogromno iskustvo u poznavanju riaa, vise bih sebe svrstao u poznavanje zvuka pojedinih komponenti i sklopova. Sem toga moje slusanje se svodi samo na MM ulaz jer njega posedujem a MC se ipak manje slusa jer to obavljam kod prijatelja.  Mnogo znaci kad imate kod sebe mogucnost da uporedite odmah zvuk sa svakom promenom koju uradite jer odlasci do priajtelja obicno izblede u secanju kako je ranije zvucalo ili su drukciji uslovi i onda nista nije vise kako je bilo.

Moram ponovo da navedem primer Milovana1963 koji 20 godina doradjuje svoj line preamp i napreduje ka boljem zvuku. Za to je potrebno mnogo slusanja u poznatom sistemu da moze da se uoci svaki napredak. Nekad se desava na prvi ton da postoji napredak a tek nakon sati i sati slusanja se dobije prava slika da li zvuk zamrniji ili relaksiraniji

Link to comment
Share on other sites

Solderer zao mi je sto je tema krenula sa povredjenom sujetom pa se Anubis nasao kao neprijatelj. Verujte mi da, iako Anubisovi komentari nekad izazovu neprijatnost da je smer u kom Vas usmerava ispravan i da cete tek nakon mnogo slusanja reci ipak vise uzivam u onom sto mi prija od onog sto mi merenja kazu. Zahvaljujuci Anubisu imao sam kod sebe nekoliko dobrih dac-ova, Young, Altman, TwinDac+, jos jedan sa pcm1702, phono preamp pearl, radio sam Akai cd79 i slican nam je pristup zvuku koji zelimo da dobijemo zato podrzavam njegovu stranu. I ako je rekao da je Ferencov phono preamp bolji od LR, siguran sam da je tako.

Link to comment
Share on other sites

Ovako, pošto čoveku zauzimamo prostor na temi koja verujem da ljude zanima više od naših dijaloga, želim samo da razjasnim svoju poziciju pa da se razilazimo. Ovo je javni forum, sa dosta izrečenog se nisam složio ali sam samo reagovao na ono što  je upadljivi nonsens koji ne bi trebalo da prođe bez odgovora.

Prvo kada je na smrt i na zaklinjanje u Johnatana Carra branjen visoki loading (reda veličine 30k) za MC glave kao univerzalni princip a prenebregnuto je da to važi samo za aktivne stepene kao što je njegova Lyra Connoisseur ili pomenuti Lukaschek Phono. Naravno ne i za pasivno transformatorsko pojačanje koje preferira ne mali broj audiofila. Za to čak nije potrebna ni empirija, transformator koji bi imao 30k na ulazu a 47k na izlazu bi imao zanemarivo i za MC stepen svakako nedovoljno pojačanje. Danas sam reagovao na novu generalizaciju da je induktor antena kome nema mesta u phono stepenu, po preporuci radio amatera. Sve i da neko od prisutnih nije imao prilike da čuje vrlo solidne uratke sa induktorom, ovo je spisak proizvođača koji u standardnoj ponudi imaju LCR phono: Allnic, Zanden, Ypsilon, pomenuti EAR Yoshino i Audio Note, Vida Aurorasound, Van den Hul, Thomas Mayer, Manley i verovatno more drugih za koje ne znam, mislim i Pathos. Te uređaje je čuo silan audiofilski svet i nemoguće je da toliki ljudi pristaju da slušaju gore on nečega što bi mogli samo da bi zadovoljili "pride of ownership", a pogotovo ne verujem da bi krem dizajnera pristao na to da bude poražen od strane radio amatera.

Ko hoće da čuje kao zvuči taj Shishido LCR ili taj Milletov LR neka se javi pa ćemo nešto da organizujemo, može i kući da se pozajmi. Napisao sam da ima boljih, da je sve to korektno ali daleko od krajnjih granica ovog svemira. Shishidov je sklop u međuvremenu realno prevaziđen zbog pomenutog problema sa 600 omskim LCR kolom koje je jako teško za pobudu i realno jede dosta pojačanja, danas se rade 10k kola kojim je rešen problem, plus na putu signala kao sprežni kond stoji konzerva od 47uF za koju nemam dovoljno para da je zamenim za Duelund. Tako da na ovaj uređaj treba gledati kao na nekakvu istorijsku relikviju jer je Shishido, kao osnivač Wavaca, bio začetnik jedne filosofije u pristupu dizajnu phono preampa koje je do danas ostalo posebno cenjena grana analogije i ta ista topologija se nalazi u prvom Wavac phono preampu od pre skoro 20+ godina (šemu je podelio sa samograditeljima 1996 u japanskom MJ Audio Technology magazinu.

Što se tiče Milletovog LR uređaja, on je baziran na op-ampovima, moj mozak ima neki problem sa time i reagujem na uređaje gde oni daju dominantan sonični pečat. Isti sam problem razvio i sa aktivnim ATC 20A koji su imali opampove u skretnici. Zato mi nije legao 100% ali drugaru u njegov vintage lineup koji nema ultimativnu transparenciju (Tannoy Berkley, Marantz Esotec PM-5, Thorens 125, Denon 110) ko budali šamar, otvorio mu je sve čakre u sistemu.

Što se Impulsovih opaski tiče, naravno da preteruje oko iskustva i svega ali ja imam veliko poštovanje za njega zato što je jedan od ređih graditelja koji sluša to što pravi i što finalni sud i  "štimovanje" uređaja dolazi kao posledica slušanja. Ja sam imao jedno njegovo linearno napajanje za DAC i modifikovao mi je Akai CD player tako da pišem na osnovu iskustva - nikada mi se nije desilo da me neko ko radi na uređaju toliko pedantno konsultuje oko toga šta želim i šta se, na primer primenog određenog opampa, postiže. Slušanje je zaboravljena kategorija kod mnogih koji prave i to ima neke veze sa onim što sam ranije pominjao, filozofijom zvuka koji želiš da postigneš. A upravo je to ono što odvaja pomenute švajsere od ljudi sa vizijom, koji imaju određeni cilj koji žele da postignu uređajem koji prave a koji nije samo lemljenje elemenata na pločicu.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, anubisgrau said:

Ko hoće da čuje kao zvuči taj Shishido LCR ili taj Milletov LR neka se javi pa ćemo nešto da organizujemo

Anubise ja bi ( izvini sto koristim situaciju da se bezobrazno prijavim za slusanje ).

Donosim pivce za zivce i kafu iz Yemena ( oridji Moca ) licno samlevenu.

Kad bude mogucnost, bez pritiska.

:)

.......................

Ucesnicima diskusije se izvinjavam jer sam svojom radoznaloscu pokrenuo ovo a nije mi bila namera da provociram bilo koga.

Link to comment
Share on other sites

Репродукција са винила не може да буде боља од звука мастер траке од које је настао. Стакло и гвожђе пружају '' техниколор'' репродукцију звука.И неке МЦ главе. Крца је по први пут чуо заиста неутралну репродукцију, и отуда његова позитивна реакција.

Link to comment
Share on other sites

Убедљиво највећи снејк-оил је код Аудио Ноут М-9 фоно пред.( 110.000 дол.) где су елементи монтирани на дебелим вишеслојним шпер плочама. По тврдњи произвођача, тај матерјал пружа најбољи квалитет репродукције. Можда су требали да шпер плочу претходно обложе тканином од природне свиле.

Link to comment
Share on other sites

To nije šper ploča nego permali, materijal koji ima široku primenu u aeroindustriji, vrhunskoj autoindustriji (F1) pa čak i u proizvodnji instrumenata (od njega Stainway pravi batiće za svoje klavire). Radi se o kompozitnom materijalu čija je polazna osnova vrhunski šper, impregniran fenolom i smolama i onda presovan pod velikim pritiskom. Koristi se tamo gde se traži apsolutna kontrola mikrovibracija, mehanička stabilizacija senzorskih sklopova (i izolacija od spoljnog uticaja) i slično.

Proizvođač to da pruža najbolji kvalitet reprodukcije nigde ne navodi u dokumentaciji uređaja, samo kaže da je idealna baza za montažu komponenata zbog dobrih svojstava dampiranja rezonanci. Možda si se poveo za interpretacijama novinara.

http://www.audionote.co.uk/products/preamp/m9_phono_01.shtml

Audio Note nije jedini hifi proizvođač koji koristi permali, takođe ljudi prave gramofonske plinthove ili kućišta za glave (umesto sve teže nabavjivih afričkih egzota tipa panzerholza).

Da si se posvetio tome da zaista saznaš šta je sve urađeno da M9 bude jedan od najboljih RIAA uređaja na svetu, možda bi razumeo zašto su pazili na svaku sitnicu, do poslednjeg detalja. Od komadića "špera" nisi video celu šumu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

То је матерјал од кога се праве столови за радионице и фабричке линије и има га на неким стовариштима. Ко зна каква диелектрична својства има. Механички је у реду.Могли су да употребе тефлон као неки други произвођачи.

Link to comment
Share on other sites

Шира тема су фоно пред. уопште.Произвођачи их сматрају битним, иначе би сви користили уобичајени матерјал , тј. стакло са епоксидом. То је код њих део дизајнерске филозофије.М 9 користи реактивну ЛЦР еквализацију.Они у опису наводе да  том методом, која ми није јасна, превазилазе недостатке осталих ЛЦР РИАА.( паразитни капацитет). Аурора је СС и видим да има пригушнице специјално рађене за њих.

Колика је толеранција пригушница у Шолајином фону?

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, anubisgrau said:

Proizvođač to da pruža najbolji kvalitet reprodukcije nigde ne navodi u dokumentaciji uređaja, samo kaže da je idealna baza za montažu komponenata zbog dobrih svojstava dampiranja rezonanci. Možda si se poveo za interpretacijama novinara.

http://www.audionote.co.uk/products/preamp/m9_phono_01.shtml

Nisam elektroničar i nisam stručan. Običan sam ljubitelj hi-fi tehnike. Mogu samo da napišem kako to meni deluje. Kao budževina.

Možda grešim, ali nešto nisam viđao takva rešenja u vrhunskim phono preampovima. Na primer u ovom:

https://dandagostino.com/products/momentum-phono.php

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Solderer said:

Крца је по први пут чуо заиста неутралну репродукцију, и отуда његова позитивна реакција.

Pa ja to bas ne vidim na taj nacin.

Ono sto se meni jako dopalo kod Macure je to sto ne radi kao tipicni uredjaji sa tranzistorima ili op ampovima koje sam imao prilike da cujem.

Moze da se kaze da je zvuk neutralan, ja ni kod cevi ne volim preterane koloracije.

Ono sto me je privuklo jeste reprodukcija za koju bih rekao da je cista, ima telo, ima odredjen nivo koherentnosti i odredjen nivo koji je visi od onoga na koji sam navikao ( i rafinman ) a pritom nema neke karakteristike tipicne za SS/op amp ( nazalost ne znam stvarno kako bih opisao to sto ja cujem kao mane koje ne volim ).

..............

Audio Note M9... pa ja nisam strucan ali iz prespektive nekog ko koristi cevi meni se montaza elemenata na tu sper plocu cini prilicno razumna.   Za vibracije bar ( iako nisam strucan, ponavljam ) a drvo je takodje i jako dobar izolator el. napona ili se meni bar tako pokazao u situaciji gde sam koristio pasivni pot u kutiji koja izgleda nije bila uzemljena... samo sam stavio drvenu dasku ispod ( kutija sa potom je bila na nekoj drugoj kutiji metalnoj, drugog aparata )... i vise me nije bockao napon.

Cena je no comment   :)

Link to comment
Share on other sites

Што се тиче штампаних плоча за монтажу елемената, неки произвођачи врхунскох уређаја веома воде рачуна који ће матерјал употребити. Ту се најмање ради о заштити од вибрација. Бирају се матерјали који су по њима најбољи диелектрици,и који најмање деградирају аудио сигнал. Јер штампана плоча је један кондензатор са свим својим манама.Најчешће употрбљавани матерјал  код аудиофилских уређаја је епоксидно стакло градације ФР -4. Марк Левинсон користи специјални и скупи матерјал који је иначе намењен за рад на ултра високим фреквенцијама, а то је Роџерс. Екјуфејс код неких уређаја користи стаклена влакна импрегнирана тефлоном. Сви знамо да је тефлон најбољи диелектрик. Пас Лаб код свог најбољег фоно појачала на улазним модулима користи керамичке штампане плоче које се углавном користе у свемирској технологији. Као и код сваког кондензатора, све потребне карактеристике се лако мере. Да ли је импрегнирана шпер плоча бољи диелектрик од набројаних чим је употребљена у тако скупом уређају? Требало би да  АН објави спецификације матерјала како то чине сви произвођачи ПЦБ ламината . Без тога све делује као снејк-оил манипулација.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...