Jump to content


Domaca Radinost


Krca44

Recommended Posts

27 minutes ago, Solderer said:

Зашто би ИТТ ручица била толико тежа?

Ne mislim da je teza vec da je laksa... nisam siguran naravno,  ali za slucaj da jeste laksa uradio sam kalkulaciju i sa manjom masom rezonantna frekvencija je 9 Hz ili mozda nesto vise, dakle svakako se nalazi u odgovarajucem opsegu sto je dobro, znaci da moze da radi, dobro se uklapaju.

Uklapa se i sa Technicsom, sada sam gledao User Manual , oni na pretposlednjoj strani u stvari kazu da je masa rucke bez shella 12gr, plus shell 7,5, srafovi cca. 1 gr i glava 5,7 gr... 24,2gr sa ovom cifrom rezonantna fekvencija bi bila 8,353 Hz   a i ovo je se uklapa.

Recimo da srafovi imaju manje od grama, ne znam tacno ali mogu da proverim za dan dva, u svakom slucaju ulazim sa oba gramofona, ITT i Technics, u preporucenu zonu od 8 d0 12 Hz

Dakle moze da radi   :)

Link to comment
Share on other sites

Nasao User Manual na VE, sada cu da vidim... ovo je izgleda pravio Mitsubishi kao model DP 680Q, skinuo i taj manual ali ni tu nema nista ( masa rucke ).

Glavna stvar koju sam nasao je razdaljina od pocetka shella do vrha a ona je za ovaj gramofon 50mm,  Kod Technicsa je 52mm.

Univerzalni protraktor bi trebao da uradi posao skroz korektno

Link to comment
Share on other sites

Tecnics 1210 ,1200

Effective mass      12 g (without cartidge)

Страна 7 упуства за употребу, значи 12г без главе а са шкољком, а исти податак фигурира у дискусијама на форуму Винил Енџина, и на свим другим местима. Са 12гр+7.5 шкољка+7.2 Ортофон Блу +1гр шрафови, рез. фреквенција је 6.8 Херца, значи тотално неслагање. Мислим да је 12г тачна вредност.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Solderer said:

Tecnics 1210 ,1200

Effective mass      12 g (without cartidge)

Страна 7 упуства за употребу, значи 12г без главе а са шкољком, а исти податак фигурира у дискусијама на форуму Винил Енџина, и на свим другим местима. Са 12гр+7.5 шкољка

Da tako sam i ja racunao,  kad sam kupovao 2M Blue PnP iskreno znao sam da bi trebalo da pogledam proracun ali nisam to uopste uradio... eto svasta sam naucio za godinu dana

Link to comment
Share on other sites

Gledam slike na Radio Museum sajtu ITT 8012 koji ima pitch kontrole i ovog mog ITT 8013 i vidim zanimljivu stvar : rucka je prakticno ista, samo su zglob sa lagerima lepse spakovali na ovom mom modelu jer je on izgleda bio model iznad ( obrnuta nomenklatura ).

Najvaznije je da Benz moze da radi na oba gramofona, ITT i Technics.

Dakle montiram glavu veceras   :)

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Krca44 said:

Da tako sam i ja racunao,  kad sam kupovao 2M Blue PnP iskreno znao sam da bi trebalo da pogledam proracun ali nisam to uopste uradio... eto svasta sam naucio za godinu dana

Другим речима, Ортофон и Тецхницс резонују на 7.9 Херца што је на граници.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Solderer said:

Другим речима, Ортофон и Тецхницс резонују на 7.9 Херца што је на граници.

Pa da tako nesto, dole, ali iz nekog razloga radi, doduse ne znam da li su na novom modelu nesto znacajno menjali, on je svirao na sajmu sa 2M Blue, zvucno ta je kombinacija radila dobro

Link to comment
Share on other sites

Iz nemackog kataloga 1981.g. tvoj gramofon je kostao 450 maraka i isporucivao se sa Audio Tecnica AT 12 XE glavom.Ako je efektivna masa rucice 17g,onda je rezonancija rucka/zvucnica 6.55Hz,sto nije dobro.Sa druge strane,za Benz Micro je 8.45Hz,sto je dobro.

AT 5.6g vs Benz 5.7g

AT 25 komplijansa vs Benz 15 compliansa.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Benz Micro je 8.45Hz,sto je dobro

Da a moglo bi da se podigne do 9 Hz bez problema.  Stavio sam da su srafovi 1 gr a zapravo imam lakse srafove od Ortofon 2M Blue, mislim da su oni laksi,  sem toga pade mi na pamet da bi SME shell mozda bio bolji jer je laksi od Tedhnics shella... ovo je samo teorija, ne znam sigurno.   Racun kaze ako smanjim masu idem ka 9 Hz

AT12 glava je bila, poklonio prijatelju, on se zali da mu Pickering ne svira lepo u visokim tonovima ali nije jos menjao..

Nisam znao da je gramofon iz 71',  da nije 81' ?   Ako je iz 71' onda je skoro dve godine stariji od mene

:)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aoxomoxoa said:

1981.g

Vidis interesantno sa su u fabrici u Japanu ili ko god da je pravio gramofon, stavili AT glavu koja rezonuje ispod 8 Hza,  slusao sam sa originalnom iglom i to je vrlo lepo sviralo a pritom nije bilo nekog jasnog indikatora da nesto ne valja...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Kazu da je to isti Mitsubishi DP 86 DA(isporucivao se sa istom AT glavom).Ako jeste,obrati paznju,jer je izlaz samo 60pF.

Mitsubishi DP 680Q je takodje isti, rucka je ista kao na mom, kontrole na prednjoj ploci su iste samo malo drugacije uradjene, horizontalno ili pod blagim uglom, japanski stos, jos lepse izgleda.

Nego u cemu je stvar sa 60pF ?  

Shure M95 za koji je preporuceno 300 do 500pF radi zaista lepo, na uho, uspeo sam sinoc da snimim frekventni opseg sa Hi Fi News ploce,  tumacenje rezultata je naravno meni komplikovano,  koristio sam Soundforge i Spectrum Analyzer opciju, da ne tupim, prikazacu rezultate ovih dana.... onako kako meni bar izgleda freq. opseg ide ravno do cca. 15 Khz pa onda pocinje vrlo blag pad koji traje do skoro 17Khz pa onda pocinje da pada dalje ali opet blago, tek na 19Khz pocinje veci pad ali ni to ne izgleda kao nagla kriva.

E sad to je snimak kad signal izadje i phono sekcije, dakle treba racunati i RIAA krivu kao ucesnika u dogadjanju,  na 25Khz signal je vec opao za 50%... tu negde iza, mislim oko 30Khz vec je pao jako pa onda ima peak na 50Khz, pa ravno... ovaj peak je interesantan, ali o tome kad budem predstavljao te grafikone.

Dakle samo na sluh, Shure 95 se razgibao ili su se moje usi navikle ali ne primecujem nedostatak u visokim tonovim... doduse to ne znaci mnogo,  vise me zanima koliki znacaj ima tih 60pF za Benz ?

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Aoxomoxoa said:

izvod sa nekog foruma

Hvala dobro je to znati.  Na Technicsu je bilo 80pF a kako ce biti sa novom ruckom videcemo, posto je to rucka od MK5 modela, sve je isto ali mozda kabl u rucki nije, trazicu na kraju servisa da mi covek izmeri koliko ima da znam.

Koliko sam citao, mada moram pod hitno da obnovim, za MC je bitno kolika je imedansa, ali izgleda da je bitan i kapacitet, bar mislim.

Na mom Phono mogu da menjam impedansu sa mikrokontrolerima ali kapacitet je zakucan.

Videcemo kako svira, mada ja ne ocekujem probleme sa te strane.

Pozdrav,  Krca  :)

Link to comment
Share on other sites

Hvala !

Vec sam ranije pricao sa gosn. Sindricem u vezi preklopnika i dobio podatke, a on je na brzinu pogledao podatke za Gold i rekao sta a uradim ( uhvatio sam ga na vratima ) za pocetak.  Sutra cu pozvati za jos par sitnica, pa slusanje.

Benz MC je daleko ozbiljnija glava od svega sto sam koristio pa zelim da se maximalno potrudim pri podesavanju, kad vec imam test ploce i ostalo potrebno, mozda potraje malo duze od namestanja MM glave ali ocekujem da vec sutra slusam i uzivam u muzici sa Benza

Pozdravi,  Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

Dobro vece !

Sinoc sam montirao Benz Micro MC Gold i krenuo u prvo slusanje muzike sa MC glavom kod sebe u svom sistemu.   Za pocetak nisam znao sta da ocekujem i bio sam pozitivno iznenadjen cistocom zvuka koji ova glava ima a sem ovoga bilo je i blago psihodelicnog efekta kad se dobro upoznata ploca cuje a istovremeno deluje kao da se slusa nesto novo, neka druga slicna ploca   :).   

Prethodno sam tokom veceri slusao novo izdanje Blue Note All-Stars sa glavom Shure M95, ploca koju sam inace slusao sa svim glavama koje posedujem, Ortofon 2M Blue etc., i smatrao da je dobro poznajem...  e pa tu sam doziveo iznenadjenje koliko se vise muzike i odsviranih nota culo sa Benz-om i doziveo taj retki efekt da slusam poznatu plocu a da ona svira nekako drugacije.

Cistoca sa kojom radi Benz je jasno doprinela tome da se prvi put cuje sta se svira i na koji nacin se svira, svi instrumenti se lepo i kompletno cuju a kod bubnjeva se jasno cuje treperenje cinela,  sami instrumenti su jasnije odvojeni u odnosu na MM npr. 2M Blue.

Sto se tice kvaliteta samih ploca nije bilo problema sa pucketanjem i slicnim pojavama s obzirom da su mi ranije neki iskusniji ljudi skretali paznju da MC glave zahtevaju nove ili skoro nove ploce zbog niskog izlaznog napona,  ukratko cini mi se da pozadinski sum vinyla nije problem sa ovom MC glavom.

Sada na pocetku deluje mi da je ovakva glava jako dobra za jazz i klasiku i da se isplati imati je za bilo koga ko ima velike i ozbiljne kolekcije ploca sa akusticnom muzikom.  Na drugim zanrovima je takodje jako dobra ali to ostaje da se cuje, tek sam poceo sa slusanjem   :)

Sa setupom nije bilo problema, na phono sekciji sam upalio dva prekidaca i ona obavlja posao kako treba. Imam neke rezerve za ITT gramofon, shell, zicice, kabliranje pa cu mozda napraviti pauzu da sve to sredim dok se ne vrati Technics, mislim da bi sa njim zvuk bio jos bolji.

Sto se tice osetljivosti koja 0,4/0,5mV phono radi dobro mada moram na glavnom pojacalu otpanjiti pot na pola, srecom nema problema sa sumom,  ubuduce bi mozda dobro dosao klasican linijski preamp sa vrlo blagim pojacanjem.

Na osnovu onoga sto sam cuo za sada, u sub optimalnim uslovima, Benz Micro MC Gold je fenomenalna glava.

Pozdravi od Krce   :)

Link to comment
Share on other sites

Dobrodošao u MC vode,četitam na prinovi!Respect za Solderer-a. Potrudi se da ostatkom gramofonskog set up-a ne napraviš negde usko grlo.Zasad je fino sto si čuo evidentnu razliku.Ne mogu jedino da ne reagujem na glupost da MC glavama trebaju nove ploče,podjednako se pojacava i muzički signal i surface noise.Jedino sto ne treba svom novčaniku raditi je slusati štrokave izgrebane ploče jer retiping i reparacija MC glave nije ni jednostavan ni jeftin posao kao kod MM.

Uživaj-cheers!

Link to comment
Share on other sites

Pridruzujem se cestitkama. MC je skupa glava,ali vredi.Ja sam promenio stvarno dosta zvucnica,a od MC sam imao Ortofon MC20,Supex SD900,Lentek Entre1. Malo sam se igrao,ova tvoja bi bas legla sa mojom Rega RB303(rezonanca 9.62).Nista,i ova moja Ortofon M2Blue,kad poraste,bice MC.

Da si bar ovaj test uradio pre par meseci,pa da ne kupujem M2Blue,jer si bas nju imao za poredjenje.

Uzivaj:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...