Jump to content


Ortofon ili Audio Technica


sale1309

Recommended Posts

Ovo je off topic ali pazi ovo :  moja sestra pravi nakit u Londonu. Swarovsky je angazuje da napravi unikat a onda traze taj komad i kao PC model da ne placaju njoj odgovarajucu cenu, vec da salju za Italiju gde imaju radionicu koja im to onda radi debelo ispod cene.

Ona uradi neke komade, ali kad je doslo da se to napravi kao PC model za shiru proizvodnju tu su onda Italijani zapeli da oni biraju ko ce da pravi... znaci ne ona po svaku cenu, jer njoj ne mogu da plate rucni rad...

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je moguće kupovati na komad. Potrebno je imati strpljenja i konstatno ulaziti na sajtove prodavnica, proveravati cenu. Svi oni nekoliko puta godišnje daju popuste od 15 do 40 posto. Nisu svi brendovi na popustu. Na moju radost Ortofon često. Mora se imati neko ko živi preko, da obavi kupovinu i donese kada dolazi u Srbiju. Bez pomoći prijatelja ili rodjaka iz inostranstva, teško!!

Link to comment
Share on other sites

90 Eu kod onog na KP, znaci tu je 20 E razlike.  Pitam se kolika je razlika kod Red i Blue sem sto Blue ima superiorniji vrh koji nije lepljen... ?   Da li neko mozda zna kako svira Blue sa Red vrhom, eliptical ?

Da li ima razlike u generatorima , kad gledam cene vrhova prakticno su oni ti koji prave najvecu razliku u ceni ?

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Krca44 said:

Da li neko mozda zna kako svira Blue sa Red vrhom, eliptical ?

Da li ima razlike u generatorima , kad gledam cene vrhova prakticno su oni ti koji prave najvecu razliku u ceni ?

2M blue sa red vrhom svira isto kao 2M red. Motori su isti, to smo vec ustanovili par strana pre kada smo saznali da su motori bronze i black sa kalemovima od srebra. 

Doduse nabodes OM 10 iglu u 2M blue motor i poslusas, samo samnji gazni silu na 1.4g. Nece biti isto kao red zbog razlike u debljini magneta koji pobudjuje kalemove u motoru i moguce da ce biti mnogo glasnija... 

Link to comment
Share on other sites

Meni je OM10 igla u Super OM motoru svirala mnogo bolje od super 10 igle. Jedino sto je motor previse pobudjivala i bila u malenoj distorziji i dosta glasnija od super originala. 

Kada skines igle sa glava pogledaj im magnete, sipkice koje ulaze u usta motora i uporedi precnik sipkice unutar igle. 

Link to comment
Share on other sites

Ortofon zvučnice u stvari nisu moving magnet već moving iron . Oni to zovu VMS.

Ta šipkica nije magnet već gvožđe, magnet je onaj mali prsten koji ode oko šipkice.

vms-princip.png?height=500&quality=80

 

Gvožđe ili magnet, verovatno je da veličina ima uticaj na generisani napon i samim time na glasnoću.

Sa druge strane, manja masa tog pokretnog dela bi trebala da daje precizniji zvuk?

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, microfarad said:

 Mora se imati neko ko živi preko, da obavi kupovinu i donese kada dolazi u Srbiju. Bez pomoći prijatelja ili rodjaka iz inostranstva, teško!!

pre no sto se unapred sazivite sa ovom  opcijom,pravo na povracaj poreza ima samo lice koje nije drzavljanin EU-a,i nema boravisnu /radnu dozvolu u njoj..znaci mora da bude cist ko suza "stranger"...

B)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, 空也 said:

Ortofon zvučnice u stvari nisu moving magnet već moving iron . Oni to zovu VMS.

Ta šipkica nije magnet već gvožđe, magnet je onaj mali prsten koji ode oko šipkice.

vms-princip.png?height=500&quality=80

 

Gvožđe ili magnet, verovatno je da veličina ima uticaj na generisani napon i samim time na glasnoću.

Sa druge strane, manja masa tog pokretnog dela bi trebala da daje precizniji zvuk?

 

 

1 sat ranije, 空也 said:

Dobro objašnjenje principa na primeru starije serije VMS zvučnica:

image.jpg

Ortofon_1981.jpg

 

 

Magnet je ovaj prsten u plastičnom nosaču igle levo:

s120_needle_2.jpg

@Kuja:ovo bi trebalo uz pomoc levka mozda progurati do mozdanih vijuga nekih ljudi,jer cesto MI zvucnice tretiraju kao MC..jedan od mogucih razloga je sto recimo Grado,iz tzv Statement/Wood serije imaju iste modele sa "normalnim" izlaznim naponom koji se prikljucuju na MM ulaze,i isti tipovi imaju opcije i sa niskim izlaznim naponom,za koje treba pretpojacanje kao i kod MC zvucnica,iako su MI zvucnice u pitanju....

:D

Link to comment
Share on other sites

Slika je jedan snimak obe igle postavljene iglom prema podlozi, ustima prema mikroskopu i fiksirane jedna pored druge.

Krst horizontalnog i vertikalnog prečnika sa OM10 sam prebacio na centar kruga OM40 (u Photoshop-u) i jasno se može videti razlika u prečniku.

Igle OM40 i Super OM10 imaju isti prečnik unutrašnjeg štapića, da ga ne zovem magneta ili čelika ... i tako imaju istu glasnoću kada se kombinuju OM40 i Super OM telo.

Igla OM10 u Super OM telu ima glasniji izlaz.

Magnet.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, paja959 said:

 

@Kuja:ovo bi trebalo uz pomoc levka mozda progurati do mozdanih vijuga nekih ljudi,jer cesto MI zvucnice tretiraju kao MC..jedan od mogucih razloga je sto recimo Grado,iz tzv Statement/Wood serije imaju iste modele sa "normalnim" izlaznim naponom koji se prikljucuju na MM ulaze,i isti tipovi imaju opcije i sa niskim izlaznim naponom,za koje treba pretpojacanje kao i kod MC zvucnica,iako su MI zvucnice u pitanju....

:D

 

Manja masa pokretnog dela je možda razlog zašto su mi Ortofon MI zvučnice uvek svirale neutralnije i preciznije, sa više "vazduha" i 3D-a, u odnosu na ostale MM koje sam povremeno koristio (Shure, Stanton, AT).

Što se MI vs MC tiče, desilo se nekoliko puta da gosti pomisle da mi u stvari svira neka MC zvučnica.

 

Link to comment
Share on other sites

Posto nisam savladao multi quote sledi multi copy/paste :

"pre no sto se unapred sazivite sa ovom  opcijom,pravo na povracaj poreza ima samo lice koje nije drzavljanin EU-a,i nema boravisnu /radnu dozvolu u njoj..znaci mora da bude cist ko suza "stranger"... "

Ovo je jasno kao dan, kad sam izvozio pomenuti Sony CDP590 trazio sam i dobio papir koji su Nemci onda ( 1990. ) nazivali "Mervenstojer" ili slicno tome. Sledecim dolaskom u Nemacku u radnji sam pokazao overen dokument i vracen mi je novac  ( 17 procenata ).

Ono sto ja mislim da izvedem jeste sledece :

U Americi imam brata od tetke. Music Matters izda Blue Note reidanje za 33$ a u Evropi, na Juno npr. cena 45-60-100 Eu !   Dakle planiram da kupim svojim novcem u Americi i posaljem na bratovljevu adresu u Pittsburgh.  On izvadi racun da me carina ne oladi i posalje paket ili alternativno ponese Tetka licno koja cesce seta tamo/vamo.  Isto cu uraditi za ploce sa Discogs-a koje me zanimaju.

Opcija 2 : Ako vidim Ortofon 2M Blue npr. za 40 posto popusta uradim isto ako je UK u pitanju, pa sestra donese u prtljagu.

Bolje mi je da platim PDV u Americi ili Britaniji nego da mi ovde na carini skidaju kosulju i patike. -_-

.................

@Kuja:ovo bi trebalo uz pomoc levka mozda progurati do mozdanih vijuga nekih ljudi,jer cesto MI zvucnice tretiraju kao MC..jedan od mogucih razloga je sto recimo Grado,iz tzv Statement/Wood serije imaju iste modele sa "normalnim" izlaznim naponom koji se prikljucuju na MM ulaze,i isti tipovi imaju opcije i sa niskim izlaznim naponom,za koje treba pretpojacanje kao i kod MC zvucnica,iako su MI zvucnice u pitanju....

MI glava sa nizim naponom ( isti model ) je i dalje MI glava samo ima manje namotaja bakra da bi signal bio kvalitetniji.... kome ovo nije jasno pa misli je MC u pitanju ?   Pa ista fora postoji i sa MC glavama sa Low/Mid/High izlaznim naponom kod Benz-a npr.  MC je i dalje, nije visim naponom postalo nesto drugo ????    Nije mi jasno, ovo spada u osnove Gramofonskog obrazovanja opsteg tipa.  :)

.........................................

Red vrh na Blue glavu postaje efektivno RED... tako asm i mislio ali ponadah se da neko ima prakticnog iskustva i dodatno se ponadah da bi bilo mozda ipak malo bolje... ako moram da menjam iglu  :(

........................................

Za dijamantski vrh 2M Blue dosao sam do inicijalnog dogovora, mogu otici na TMF kad mi odgovara da bacim pogled na iglu sa optickim mikroskopom.  Ostaje samo da se sutra dogovorim za tacan dan :)    

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, 空也 said:

 

Manja masa pokretnog dela je možda razlog zašto su mi Ortofon MI zvučnice uvek svirale neutralnije i preciznije, sa više "vazduha" i 3D-a, u odnosu na ostale MM koje sam povremeno koristio (Shure, Stanton, AT).

Što se MI vs MC tiče, desilo se nekoliko puta da gosti pomisle da mi u stvari svira neka MC zvučnica.

 

u Shure,Stanton(Pickering) ne diraj,batalio sam se vec u zivotu i dosta skupljih zvucnica zarad njih,medj njima je bilo i par ne bas jeftinih MC-a....:D..dosta koplja sam ja dosad izlomio oko debata MM/MI vs MC,i na page down varijanti sam oko ovoga vise <_<..glede ako mozes dodji do Ortofon M20FL/M20FL Super-a,sa originalnom iglom,jos uvek se za to mogu naci NOS igle,to je preteca VMS serije,sigurno ce ti se svideti (da ima obavezno i pripadajucu "plocicu" za uskladjenje pikofaradaze,koja se "kaci/ugurava" izmedju pinova konekcije) ..

B)

Link to comment
Share on other sites

2М звучнице су праве ММ звучнице, не МI,то у приказаној брошури је стара ВМС серија . Ортофон веома ретко публикује важан податак о ефективној маси игле, тј. целог покретног дела.Изгледа да се тиме не могу похвалити.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Solderer said:

2М звучнице су праве ММ звучнице, не МI,то у приказаној брошури је стара ВМС серија . Ортофон веома ретко публикује важан податак о ефективној маси игле, тј. целог покретног дела.Изгледа да се тиме не могу похвалити.

VMS nije (samo) serija zvučnica, već je to skraćenica/naziv za Ortofonov patent Variable Magnetic Shunt, koji oni uz usavršavanja i dalje koriste, a koji je u suštini MI ali ga oni zbog svog patenta tako nikada zvanično nisu zvali.

2M zvučnice sada nazivaju MM, mada je princip rada i dalje VMS. Verovatno im je tako lakše.

Imam negde u arhivi i presek OM zvučnice na kojem se vidi isti princip rada. Arhiva je na kompjuteru, ovo kucam na tabletu, tako da možda sutra i tu sliku okačim.

OM je iznutra praktično ista kao i 2M, tako da...

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=94604

It matters so little to some cartridge manufacturers that Ortofon even names their 2M line for moving magnet--2M = MM = Moving Magnet, but they are really Moving Iron as direct descendants of Ortofons Variable Magnetic Shunt which is a fancy name for moving iron.

http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/vm-vs-mm-vs-mc-cartridges.645205/

Variable Magnetic Shunt (VMS) is used by Ortofon to describe their moving iron (MI) cartridges. The VMS cartridge series, which started in 1969, were respectively named VMS, LM, OM, OMP and TM-series, although more recently Ortofon started wrongly calling the OM-series MM cartridges on their website and in their brochures, which they never were – they are moving iron cartridges, as opposed to moving magnet. I’m not sure about the latest Ortofon 2M-series cartridges – although they also say they are MM cartridges, I suspect that they may also be VMS/MI cartridges, if Ortofon have developed their VMS cartridges a bit. 

......

Don: Yup, the 2Ms are VMS-MIs, too. In fact you can even run OM/SuperOM needles on the 2M bodies - which looks rather silly, but works no problemo...

 

Link to comment
Share on other sites

Sta god da su MM/MI  mene zanima jer je pomenuto, kakve su zvucne razlike izmedju Pickeringa i Ortofona, Grado, AT, Nagaoka, Gold Ring... Gold Ring i Pickering su u UK i to bih mozda nabavljao ako bih imao bar malo informacija od nekog koje cuo... s obzirom da neva zvanicnog predstavnistva za te kompanije.   Za Nesto vise novca 700 / 900 Funti tu je i London Decca... da li je neko slusao te glave ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...