Jump to content


HI-FI uredjaj za pustanje lossless fajlova


Spriridion

Recommended Posts

Potpuno sam nov -neotpakovan, u ovoj oblasti, Trudim se da sto vise povezem i citam... citam, ali mnogo je nepoznanica, stoga mi je potrebna pomoc iskusnijih.

 

Zeleo bih da kupim uredjaje koji bi mi omogucili kvalitetno slusanje FLAC i ostalih lossless fajlova, a da to ne obuhvata kompijuter. Koliko sam razumeo (ako sam uopste razumeo) to obuhvata, (ne racunajuci eksterni HDD kao bazu koji vec imam) pre svega, network media player i zvucnike (da li je neophodno pojacalo?).

Soba u kojoj bi uredjaj bio je 4x4. Novac koji bi izdvojio je od 500-600 eur pa do 800, mozda i do 1000 eura, i to zavisi, pre svega, od toga koliko kvalitetnijeg zvuka dobijam recimo za 850 eura u odnosu na 600. Trenutno losseles fajlove slusam samo preko FIIO X3 playera uparenog sa Grado sr80i. Hvala unpred ;)

Link to comment
Share on other sites

Moj predlog je Yamaha R-N500:

http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/stereo-receivers/r-n500_g/?mode=model

S obzirom da se radi o prošlogodišnjem modelu, cena mu je već pala ispod 400e, što se uklapa u budžet, a ubijaš dve muve jednim udarcem - dobijaš i pojačalo i mrežni plejer, a FM i internet radio mu dođu kao čist poklon. Imaš već temu o ovom uređaju na forumu i znam za najmanje dva forumska člana koji ga koriste, pa možeš da pogledaš njihova iskustva. Što se zvučnika tiče, ako nisi "gadljiv" na polovno, predlažem da pogledaš ovo u rangu od 400 do 500e:

http://www.kupujemprodajem.com/Kef-q300-26859902-oglas.htm?filter_id=53889623

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Moj predlog je Yamaha R-N500

+1

Postoje i drugaciji pristupi u formiranju audio sistema bez PC-a ali je ovaj i po mom misljenju najjednostavniji.

Dodao bih da mozes poslusati kod distributera i novi model RN 602 koji ima wireless i podrsku za DSD fajlove ali i kosta oko 10% vise u odnosu na RN 500. Alternativa Yamahama moze biti novi model Onkyo TX-8150 u istom cenovnom rangu, takodje all in one receiver koja se konceptualno podudara sa pomenutim RN 602. Onkyo nisam slusao, prvi put sam ga video na proteklom sajmu i bas me zanima zvucna razlika u odnosu na Yamahe. Za prostoriju od 16m2, uz dobro uparene, ocuvane a polovne bookshelf zvucnike, pristojne zvucnicke kablove si malo iznad gornje granice planiranog budzeta ali iz nekog mog ugla - sasvim dovoljno za uzivanje u muzici i garantovanu audiofilsku zarazu u perspektivi:) 

Kolega Spiridone, dobrodosao!

Link to comment
Share on other sites

Malo sam citao, OK mi deluje ova Yamaha R-N 500... onako kao laiku, i bez da sam ikad cuo bilo sta sto svira slicno. Interesuje me da li neko moze da mi je uporedi sa Marantz-om m-cr610... ono sto i sam vidim je da ima cd i wi-fi sto yamaha nema...?

 

@ZexxNije mi jasno za ove zvucnike, na KP polovni 450€ u prodavnicama oko 300€ novi,

http://www.tehnomanija.rs/zvucnici/kef-zvucnici-kef-q300-walnut.html

Jesam li sta propustio?

@Dubwise Hvala na dobrodoslici !!! ;-)  

Link to comment
Share on other sites

Vidi stvarno, ja se izvinjavam sto sam naivan pa nasedam na marketinske cake nasih umnih trgovaca... Cena za kom a prodaju se u paru... Pa koji krasni mi stavljas cenu za komad. Sutra kad budem prodavao stan ima da oglasim prozore po ceni xxx ali samo ako kupite stan koji kosta xxx xxxx. Ili menjac od juga, ali samo uz juga.... Tja

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Spriridion said:

Malo sam citao, OK mi deluje ova Yamaha R-N 500... onako kao laiku, i bez da sam ikad cuo bilo sta sto svira slicno. Interesuje me da li neko moze da mi je uporedi sa Marantz-om m-cr610... ono sto i sam vidim je da ima cd i wi-fi sto yamaha nema...?

Kao prvo, taj Marantz je veličine mini linije, i adekvatne težine (3,3kg) za tu kategoriju, a Yamaha je komponenta normalne veličine i težine (9,8kg). Podatak o snazi pojačala kod Marantza bi meni bio prvi znak da treba bežati od njega kao od kuge, jer "2 x 60W or 4 x 30" ne znači ama baš ništa, pošto ne piše na kojoj impedansi je podatak izmeren, niti kolikom frekventnom opsegu, niti se zna izobličenje. Yamaha ima 80Wpc na 8 Oma u celom opsegu od 20Hz do 20kHz, uz izobličenje od 0,04%, pametnome dosta... Ako misliš da su taj CD plejer u Marantzu i wi-fi važniji parametri od ovoga što sam pomenuo, kupuj, tvoje pare, tvoj izbor...

Link to comment
Share on other sites

On 25.11.2015. 16.21.41, VU metar said:

Da li je neko probao da priključi hdd na ovom modelu? Uputstvo savetuje da se to ne radi.

Kod distributera je u poseti bio moj drugar juce, bas zbog RN 602 kojeg prvi put videsmo na sajmu. Po njegovim recima, USB radi "kao sat", iscitava brzo sve vrste audio fajlova koje je probao sa svog HDD ( mp3, flac, wav) upravljanje preko MusicCast je brzo i tecno kao i na RN 500 ili CD N500 iako je sam izgled app. nesto drugaciji.  Rekose mu da je 10-tak komada od sajma je prodato, nema vise ni demo verzije za probu do sledeceg uvoza.

User manual sam trazio na netu ali ga nisam nasao, pusti mi link ako mozes. Ovakav propust sa USB konekcijom na RN 602 bi i dalje favorizovao RN 500 kao kompletnije resenje.

On 25.11.2015. 18.30.54, jagermeister said:

Nov uredjaj a već ima problem sa originalnim firmware-om :unsure:

https://www.youtube.com/watch?v=aUdHkfZDMO0

Sasvim dovoljan razlog za momentalnu diskvalifikaciju :plakanje

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Dubwise said:

User manual sam trazio na netu ali ga nisam nasao, pusti mi link ako mozes.

Yamaha ima sve manuale na svom sajtu, ispod taba "Support" kod svakog uređaja.

http://download.yamaha.com/api/asset/file/?language=en&site=europe.yamaha.com&asset_id=66077

Strana 41: "Do not connect devices other than USB mass storage class devices (such as USB chargers or USB hubs), PCs, card readers, an external HDD, etc."

Možda je loše sročeno ili su napisali za svaki slučaj, ako neki ne radi. Kod RN500 nema takve zabeleške u uputstvu.

Link to comment
Share on other sites

Obicno u uputstvima za ovakve uredjaje stoji napomena da se NE PRIKLJUCUJU ext hdd koji nemaju sopstveno napajanje, tj. koji se napajaju preko usb porta. Pretpostavljam da je i ovde isti slucaj i da ce ext. hdd sa sopstvenim napajanjem da radi. Ogranicenja mozda postoje u vezi file formata i kapaciteta.

Link to comment
Share on other sites

@VU metar  

Hvala. Nasao sam manual ubrzo po postovanju na superfi.co.uk. Poredio sam ga sa mojim manualom za CD N500, ima istu napomenu.

@trotter  

Brodolomnice, kod mene radi HDD bez ikakvog dodatnog napajanja (obican Transcend 2tb) a tako je i sa svim USB stick memorijama koje sam koristio.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne sumnjam, samo sam primetio u uputstvima ono što sam napisao (ne samo za Yamaha uređaje, mislim da sam video isto i za Onkyo ili Nad).

Možda ima neke logike, možda ne mogu svi externi hard diskovi da rade pa je onda proizvođaču najsigurnije da objavi u uputstvu da nije preporučljivo bla bla u slučaju da određeni hdd sa napajanjem preko usb-a ipak neće da radi. USB stick je drugacija tehnologija od hdd-a, to već odavno može da se poveže i na veš mašinu ili frižider :lol:. Nije daleko doba kad će frižider da ti otpeva najnovije hitove kad otvoriš vrata, ako ga naložiš suvim cepanim flacom, ma to ima da bude audiofilija u kujni :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li Auralic Aries ubrajas u kategoriju HiFi uredjaja za pustanje losseles formata ali ovo svakako meni pripada toj kategoriji. Sto se cena tice takodje postoji raspon koji pominjes - Aries Mini. Aries LE i na kraju full Aries. Meni licno zamenio SB Touch i razlika je kao bog i sesirdzija...

Pozz.,

G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...