Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

4 sati ranije, beatgoeson said:

Gotovo je nepomirljivo nerazumevanje između dvojca Turbomaximus - Nomimasen i ostatka forumske populacije. To objašnjavam inertnošću i nezainteresovanošću ove druge grupe, koja je često sklona da komentariše stvari o kojima nema saznanja i iskustava. Ukratko, postoji njihov poziv za slušanje, pa izvol'te. Mene nije mrzelo da odem na druženje kod trinaestorice forumaša, ako sam se svih setio. :D

Kakve to ima veze sa našim nesporazumom? Evo kako ja gledam na stvari: mala prostorija, bliske reverberacije koje su prilično uporedive (po glasnoći) sa primarnim izvorom, prilično glasna reprodukcija iz velike blizine, i - to je to. Stvara se "sprega" koju njih dvojica često pominju. Postaješ deo zatvorenog zvučnog sistema. Nije mi teško zamisliti situaciju da se u Nomimasenovoj sobi pomeri neki veći predmet, a da se to odrazi na promenu putanje neke reverberacije, i da se to čuje pri reprodukciji. Postaviš policu (bilo kakvu) i čuje se. Staviš na nju etažu više - čuje se. Sve se čuje.

Da nisam bio kod Milana Dragojlova gde je ovakav sistem podignut na ekstremni nivo, verovatno ne bih ukapirao o čemu je reč. Ovako jesam, ili, barem, tako mislim.

Naravno, imam previše malu "satnicu" da bih donosio krajnje zaključke, ali, evo nešto još o zvuku. Pošto mali zvučnici već imaju prilično skučene mogućnosti da objektivno, ili na bilo koji način atraktivno reprodukuju muziku, ovo je opcija da se iz njih izvuče opet neobjektivna, ali veoma atraktivna svirka. Pritom su izrazito zanimljive udaraljke, posebno one iz srednjeg spektra. Fascinantna je (pre)velika tačnost, gde svaka od njih zvuči kao da ste dve suve kosti udarili jednu o drugu. Još ako postoji neki odjek, prava milina. To je idealan primer koji pokazuje da reprodukcija može biti "bolja" nego zvuk u stvarnosti. Inače, čak ni kada se palicom udara o ivicu doboša, zvuk nije baš toliko tvrd. Znači, zvuk je izmenjen, ali na jedan krajnje zanimljiv način.

A ti se razumes sa dvojcem pa hoces da postanete cetverac?

Danima si samovao i smisljao kako da pljucnes to sto si tamo cuo i pustio firnajz?

Tacno je da zapravo nisi slusao razglas pa si se osecao kao gica van blata.

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe za povređenom sujetom :ph34r:

Što rekao neko pre par stranica, ako možemo da nešto naučimo i eventualno usvojimo, te time poboljšamo za nijansu kućnu reprodukciju omiljenih nam sistema™ :)

Treba proučiti malo ove firme koje se time ozbiljno bave, recimo taj Finete Elemente. Koliko mogu da vidim i oni imaju poličicu od sedam ’iljada zelenih, onih američkih…

Da li je to cena formirana na osnovu istraživanja, rada, truda i ulaganja (kako pomenu TurboMaximus) ili na osnovu prigodnih ovaca i šišanja u ovom hobiju?

 

Edit: sad vidim da podloške iste firme, tzv. Cerabase, koštaju 700 evra.

Ali četiri komada! :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Danima si samovao i smisljao kako da pljucnes to sto si tamo cuo i pustio firnajz?

Tu vrstu osujećenosti zadrži za sebe. Otkad sam na forumu trudim se da, prvenstveno, razumem sve što pročitam i čujem kada odem kod nekoga u posetu. I da, ako imam šta, primenim na svom sistemu. Već ranije sam napisao da zvuk slične definisanosti još nisam čuo, i to ostaje.

Siguran sam da se Nomimasen slaže sa svime što sam napisao, osim sa kvalifikacijom malih zvučnika, što nije ništa novo.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, ab said:

Iskren da budem, pre bih beatgeoson-ov sistem voleo da cujem, kada promeni izvor i prestane da pegla krive, nego nalik onom koji ti slusas.

Ne zameri.

Mislim da dobar izvor nije u stanju da dodje do izrazaja kod Beats-a, vec smo probali moj bivsi Resolution Audio Cantatu i pomaci su bili skoro pa zanemarljivi. Previse je komplikovan sistem, usko grlo je tamo negde u elektronici i pripadajucim kablovima.

Btw, postenije je otici i poslusati sistem nego komentarisati, makar u negativnom kontekstu "u trecem licu". Ovako ispade da ima najkomentarisaniji i ujedno najpoznatiji sistem koji ljudi vecinom nisu culi. :)

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, beatgoeson said:

Tu vrstu osujećenosti zadrži za sebe. Otkad sam na forumu trudim se da, prvenstveno, razumem sve što pročitam i čujem kada odem kod nekoga u posetu. I da, ako imam šta, primenim na svom sistemu. Već ranije sam napisao da zvuk slične definisanosti još nisam čuo, i to ostaje.

Siguran sam da se Nomimasen slaže sa svime što sam napisao, osim sa kvalifikacijom malih zvučnika, što nije ništa novo.

Uredu, oprosti na pogresnom pristupu. Zaista imam utisak da te je to slusanje taklo i inspirisalo na znacajnije promene u svom sistemu.

 

12 minuta ranije, Филип said:

Mislim da dobar izvor nije u stanju da dodje do izrazaja kod Beats-a, vec smo probali moj bivsi Resolution Audio Cantatu i pomaci su bili skoro pa zanemarljivi. Previse je komplikovan sistem, usko grlo je tamo negde u elektronici i pripadajucim kablovima.

Btw, postenije je otici i poslusati sistem nego komentarisati, makar u negativnom kontekstu "u trecem licu". Ovako ispade da ima najkomentarisaniji i ujedno najpoznatiji sistem koji ljudi vecinom nisu culi. :)

Ok, slazem se

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko gluposti na jednoj temi i to sa svih strana.....

 

Beat, i ako imamo dijametralno suprotan pristup i shvatanje dobrog zvuka,pokusavam da te cenim.....razlog tome je ogromno vreme,energija,entuzijazam,posvecenost hi fiju(to nam je jedino zajednicko)

ne treba ti ovo da "ne znas sta je mala kutija",

i komentari Nomijevog sistema su bili da u nearfield slusanju skoro da i nema uticaja sobe na zvuk,a sad i kad pomeris saksiju ili mahnes rukom to utice na zvuk.Sam sebe demantujes....nemoj ko politicari kako kad pase!

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, ab said:

Zaista imam utisak da te je to slusanje taklo i inspirisalo na znacajnije promene u svom sistemu.

Nećeš verovati koliko si u pravu. Nomimasen će potvrditi da sam, slušajući Bahovu svitu za čelo, komentarisao šta bih mogao da pokušam da bih se približio toj definisanosti zvuka. 

Sada bih, posle potpunog sređivanja utisaka, ipak voleo da čujem istu postavku, u istom trouglu, ali u većoj prostoriji, bez nekih specijalnih pozicioniranja. Nema svrhe juriti nedostižno.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, jager said:

Bilo je tri put mjeri , jednom sjeci . Vario profi majstor uz moj nadzor tako da sam veoma zadovoljan . Na mjesto naljeganja stakla od 6 mm je zaljepljena samolepljiva deblja cilindricna guma tako da je to leglo fino bez ikakve drame . Sve u svemu jednostavna i funkcionalna .

Slicnu toj polici sam imao pre, ali sam je eliminisao zbog visine, zbog stakla, zbog krute metalne konstrukcije (prakticno iz jednog dela), itd...

I nevezano za tvoju, posto si ti veoma srecan i zadovljan i slusas muziku, danas, sa ovog stanovista, ne bih preporucio ovu policu nekome da radi. Jeste najjednostavnija i najjeftinija, ali pre bih isao na varijantu da svaka platforma bude posebna na siljcima i da umesto stakla bude neki drugi materijal.

Mislim da je bolje resenje ono sa dugackim maticama, kao sa tnt sajta...

denis_7_b_zpsba80d469.jpg

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, patason said:

i ako imamo dijametralno suprotan pristup i shvatanje dobrog zvuka

Šta ti znaš o mom shvatanju dobrog zvuka?

39 minuta ranije, patason said:

ne treba ti ovo da "ne znas sta je mala kutija",

U pravu si, ovaj mali KII audio će razbiti skalameriju na slici po svim parametrima - po dubini i snazi basova, kao i celog spektra, uostalom. Zaključak je - male kutije su apsolutno superiorne u odnosu na velike.

9d87cb65e26f9b5af2c3fcd3e64b3a62.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, beatgoeson said:

Nećeš verovati koliko si u pravu. Nomimasen će potvrditi da sam, slušajući Bahovu svitu za čelo, komentarisao šta bih mogao da pokušam da bih se približio toj definisanosti zvuka. 

Sada bih, posle potpunog sređivanja utisaka, ipak voleo da čujem istu postavku, u istom trouglu, ali u većoj prostoriji, bez nekih specijalnih pozicioniranja. Nema svrhe juriti nedostižno.

Baba vanga :)

Potvrdjujem, funkcionalan je jednakostranicni trougao vecih razmera. Kod sebe imam razmak u trouglu od 3.2m...

Ne lezi vraze, prostorija je 17-18m2, udaljenost zvucnika od zadnjeg (neki bi rekli pravilnije od prednjeg zida ispred slusaoca) 1.3m, a od bocnih samo po 0.35m (time se nije ugrozio prostor za kretanje). Nisam uocio probleme zbog bocnih, a zato je prostor izmedju zvucnika slobodan.

Jedino su male membrane :)

EDIT: greska, razmak u jednakostranicnom trouglu je 3.2m.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, patason said:

i komentari Nomijevog sistema su bili da u nearfield slusanju skoro da i nema uticaja sobe na zvuk,a sad i kad pomeris saksiju ili mahnes rukom to utice na zvuk.Sam sebe demantujes....nemoj ko politicari kako kad pase!

 

U pravu si, zayeb'o sam se kada su u pitanju male prostorije. :) Zato treba ići i slušati tuđe sisteme.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, beatgoeson said:

Nećeš verovati koliko si u pravu. Nomimasen će potvrditi da sam, slušajući Bahovu svitu za čelo, komentarisao šta bih mogao da pokušam da bih se približio toj definisanosti zvuka. 

Sada bih, posle potpunog sređivanja utisaka, ipak voleo da čujem istu postavku, u istom trouglu, ali u većoj prostoriji, bez nekih specijalnih pozicioniranja. Nema svrhe juriti nedostižno.

Ali stvar jeste u pozicioniranju.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, beatgoeson said:

Šta ti znaš o mom shvatanju dobrog zvuka?

U pravu si, ovaj mali KII audio će razbiti skalameriju na slici po svim parametrima - po dubini i snazi basova, kao i celog spektra, uostalom. Zaključak je - male kutije su apsolutno superiorne u odnosu na velike.

9d87cb65e26f9b5af2c3fcd3e64b3a62.jpg

 

 

11 minuta ranije, beatgoeson said:

U pravu si, zayeb'o sam se kada su u pitanju male prostorije. :) Zato treba ići i slušati tuđe sisteme.

iz svega sto pises ovde se zna mnogo.....a ono dijametralno suprotno shvatanje dobrog zvuka (da ti bude lakse) neka se odnosi na to da ja uvek imam jedno misljenje i stav a ti .....ne!

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, patason said:

iz svega sto pises ovde se zna mnogo.....a ono dijametralno suprotno shvatanje dobrog zvuka (da ti bude lakse) neka se odnosi na to da ja uvek imam jedno misljenje i stav a ti .....ne!

 

Ono što najvolijem pravim za sebe, ali zvuk može biti dobar na više načina.

Link to comment
Share on other sites

Muzika i zvuk su subjektivne stvari i zavise od pojedinca, kao i osecaj srece i zadovoljstva.

Nisu stvar za polemiku, individualne su.

Mozda ovo zvuci kao fraza ali je u stvari subjektivna istina.

Sustina je kolicina zadovoljstva koje dobijate, i ona zavisi samo od vas.

Iako cu mozda dobiti hejt, moram ovo da kazem :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...