Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

44 minuta ranije, vdzele said:

 

Dvo-tro-slojnost različitog drveta je primenio i Dimovski u izradi DAC i preampa koje posedujem.

Da bi prigušio vibracije DA konvertera koji sav zadrhti kada mu propustiš HiRes fajl?

Nagađam...

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, vdzele said:

Slušao sam velike razglasne kutije koje je pravio NN od brezovog špera. To dobro svira. Višeslojnost daje taj bitan momenat u prigušivanju oscilacija.

 
 
 

Čitao sam da se, recimo, kod box-ova za bas gitaru koristi, čak, relativno tanak šper (oko 1cm) za zadnji zid kutije velikih dimenzija. Barem se nekada tako radilo. Očigledna je bila namera da se proizvedu rezonancije na određenoj frekvenciji. Kod ozvučenja je to u redu, jer je kutija sastavni deo instrumenta, pa ko voli da mu (kontrolisano) zvrnda, od volje mu.

Inače, šper je gotovo duplo lakši od MDF-a prosečne gustine, otuda je, po meni, nepovoljniji za pravljenje hi-fi kutija. MDF je znatno amorfniji i mrtviji.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, TurboMaximus said:

Da li smo to, napokon, spremni da polici priznamo status audio komponente?

Pa naravno ! Al ima varijacija na temu ? Što hoćemo od police ? . Da li hoćemo da vibracije odvede u pod , ili da ih odvoji od poda ? . A ima još i problem sa visinom ? . Po teoriji trebala bi bit čim niža ? ( ništa između zvučnika? ) itd  , a i materilal izrade bi trebao bit tipa da što manje " svira"  . To je stvar puno kompromisa i zahtijeva zdrav razum i poznavanje fizikalnih zakona !  Utjecaj police sam primjetio jedino kod  gramafona ! i to na niskoj polici ? ! A ima se tu puno pričat ak navodimo mak na konac ? ! . i to na niskoj  polici  , jer visoku nisam imao !.

Link to comment
Share on other sites

Ne tako davno sam pisao administraciji KupujemProdajem da odvoje posebam odeljak u Audio delu gde ćemo imati Police i Stalci. On su tu moju molbu usvojili. Ko se seća te stvari smo obično stavljali u Ostalo.

Tako bi trebalo i ovde - treba imati posebnu temu Police i Stalci. Možda i to razdvojiti.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Kuršum said:

Ali ne zanima ne veci izbor, vec ona konkretna za koju sam pitao. Dakle ima li je neko pa si uslikao ili si skinuo sliku sa neta. Ako je prva opcija i ako nije tajna ko? Ako je druga i ako nije tajna odakle? :)

Naravno nije tajna, vertikalnu policu "Hard Stuff" sam uslikao u One-Hifi.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, black coffe said:

Pa naravno ! Al ima varijacija na temu ? Što hoćemo od police ? . Da li hoćemo da vibracije odvede u pod , ili da ih odvoji od poda ? . A ima još i problem sa visinom ? . Po teoriji trebala bi bit čim niža ? ( ništa između zvučnika? ) itd  , a i materilal izrade bi trebao bit tipa da što manje " svira"  . To je stvar puno kompromisa i zahtijeva zdrav razum i poznavanje fizikalnih zakona !  Utjecaj police sam primjetio jedino kod  gramafona ! i to na niskoj polici ? ! A ima se tu puno pričat ak navodimo mak na konac ? ! . i to na niskoj  polici  , jer visoku nisam imao !.

Ja želim samo jedno, da sistem na polici dobro zvuči. O ulozi police sam već pisao i zaista bi trebalo da se prebacimo u postojeću (najbolje ubuduće pinovanu) temu.

Dobra polica se može napraviti na mnogo načina, a loša na bezbroj. SVE što radi na struju reaguje na mehaničko ponašanje podloge. I električni šporet, ali to nas ne zanima. Gramofon i CD plejer/transport, kao opštenarodno prihvaćeni kandidati, samo otvaraju listu na kojoj je sve u hi-fiju kroz šta prolazi struja. Zvučna razlika između loše i dobre akustičke podloge nije simbolična, mala, nebitna ... suštinska je. Radi se o kvantitativno i kvalitativno različitim nivoima reprodukcije.

Visina, sama za sebe, ne govori ništa. Ono što je bitno je da po istoj matrici nije moguće napraviti police proizvoljne visine, a da zvuče jednako dobro (ni jednako loše). Neke visine mogu da zvuče odlično, neke očajno. Jasno je da je presudna interakcija elemenata konstrukcije, koja se definitivno menja s promenom dimenzija samih elemenata. Slično tome, ne važi podrazumevana veza između upotrebljenog materijala i očekivanog rezultata. Materijal koji se dobro pokazao u nekom, može da demonstrira suprotne osobine u izmenjenom okruženju.

Podloga je važan, ali neozbiljno shvaćen, faktor reprodukcije zvuka. Zato i insistiram da se ide na proverena rešenja kad su u pitanju i stalci za zvučnike i police, jer "po teoriji" (iz prve) napravljeni eksperimenti često daju kontraefekat. Kao i uvek, slušni test daje sve potrebne informacije.

Link to comment
Share on other sites

Švedski Entreq npr. sve bazira na drvetu, ali ne na punom materijalu već na presovanim slojevima, ne piše tačno o kom "derivatu" drveta je reč. Meni je lično daleko lepša ona od punog drveta i gvožđa kao u slučaju Hard Stuff-a, ali mi nešto govori da je akustički verovatno superiornija neka ovakva konstrukcija.

www.entreq.com

Izvod opisa sa sajta:

Minimal metal construction to reduce the interaction of different metals and their subsequent uncontrolled field effects on the signals themselves.

Naturally damped, multiple constrained layered construction – not random bits of wood machined in to the shape of shelves – also a completely non-magnetic material!

Anti-resonance porting within each shelf.

55949734-Bnq8A.jpg.13177186d40fd9e9654dadf73304b8e4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ono što mogu ozbiljno da potvrdim je samo moje skromno iskustvo sa policama i uopšte podlogama za uređaje koje sam do sad koristio. 

Probao sam neke tipa onih sa kp od pločastog materijala sa nogicama od punog drveta i metalnim nogicama sa šiljcima na njima i uvijek sam se vraćao ikea stoliću. Nekako je sve bolje zvučalo na njemu. Ispod urđaja sam postavljao svašta i najbolje se pokazala ona gumirana kupatilska prostirka, odnosno podloške napravljene od nje. Sve do sad. 

Sad se tek vidi da taj zvuk i nije neki. Zatupljen, zatamnjen, prosto ubijen. Iako je to zvučalo poprilično bolje u odnosu na ostale podloge, u odnosu na ovu sadašnju policu je zaista tako.

Sad uređaji stoje na svojim nogicama bez ikakvih podloški i sve je raspjevano, zvonko, životno i fino raslojeno. Malo su se i utisci slegli, ali sam i dalje iznenađen koliko može podloga da utiče na zvuk. Što bi rekao turbo i kvantitativno i kvalitativno.

Pretpostavljam da bi sa boljim uređajima to bilo još očiglednije.

Edit: i da dodam... jedna vrlo interesantna stvar, postoje razlike u zvuku na određenim visinama, odnosno, izvor (u mom slučaju mds) ne svira isto na svim "spratovima". Te su razlike vrlo suptilne, ali se primijete na neko duže slušanje. Zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

:D

Naravno da ne. 

Uostalom, te su promjene kako rekoh vrlo suptilne, a pošto sam se naučio da "osluškujem" to sam i uočio. Nije baš lako ni uočiti takve suptilne nijanse.

Doduše i ovi novi kablovi su najbolje što znam i umijem. Recimo da je ic bolji od oehlbacha xxl iako je oehlbach xxl ozbiljno dobar kabl.

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, Филип said:

55949734-Bnq8A.jpg.13177186d40fd9e9654dadf73304b8e4.jpg

Slojevitost ce zasigurno obezbediti bolje akusticke rezultate, mada i meni puno drvo sa onim gvozdjem dizajnerski vise odgovara.

BTW, zanimljivo je da se slojevitost pokazala vazna u raznim segmentima audio tehnike, npr. konektori. Konkretno kod uloge polica, (pa i zvucnih kutija za koje je takav viseslojni sper najpozeljniji materijal) ima pozitivno dejstvo jer je svaki naredni sloj slozen u suprotnom sloju od prethodnog cime obezbedjuje homogenost i cvrstinu a time i povoljan akusticki efekat.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Toza said:

…i da dodam... jedna vrlo interesantna stvar, postoje razlike u zvuku na određenim visinama, odnosno, izvor (u mom slučaju mds) ne svira isto na svim "spratovima". Te su razlike vrlo suptilne, ali se primijete na neko duže slušanje. Zanimljivo.

 

Ovo je „opasan“ šišmiš zaključak B)

A da nije u pitanju placebo?

Ima logike da zujanje trafoa prouzrokuje vibracije koje se umnožavaju pa se posle to sve odrazi na ukupan zvuk. Ali ako ima veze položaj komponente na polici, onda polica nije svuda jednako umrtvljena, tj. ne kontroliše vibracije jednako?

Ali skidam kapu ako se sve to čuje! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...