Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

Tesko da cu dobaciti do snagasa ARa...

Za preamp sam i vise nego zagrejan,tako da pravim racunicu kako sve da se uklopi,

Niko mi nista nije rekao za Audio Physic Tempo III,na oko su mi se svidele,ali nisam imao vremena ovog vikenda i da ih poslusam jer sam radio, ali ugovaram neko slusanje za sredu/cetvrtak, pa ako neko ima neku info o kutijama voleo bih da to podeli sa mnom. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tesko da cu dobaciti do snagasa ARa...

Za preamp sam i vise nego zagrejan,tako da pravim racunicu kako sve da se uklopi,

Niko mi nista nije rekao za Audio Physic Tempo III,na oko su mi se svidele,ali nisam imao vremena ovog vikenda i da ih poslusam jer sam radio, ali ugovaram neko slusanje za sredu/cetvrtak, pa ako neko ima neku info o kutijama voleo bih da to podeli sa mnom. 

Najbolje je da sam poslušaš bez predubeđenja i tuđeg mišljenja!Pa posle razmeni utiske!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na samom startu nezno sugerisao da kutije nisu vredne prevelikog ulaganja u pojacalo, sto se tice kutija koje pominjes- spadaju u vrhunske proizvode, i trebalo di da sviraju mnogo bolje od kutija koje imas, e sad one ce traziti i bolje pojacalo od tehniksa kog imas. Ja bih sacekao malo da sredim zivotni prostor, ubacim slike, tepih i kompletan namestaj, onda bih se igrao malo sa postavkom, malo sa izvorom, malo sa kablovima, e kad sve to prodje lako je dati pare ;-)

Link to comment
Share on other sites

Uloga tepiha je da primiri eho i flater jeku, a ne da apsorbuje kose podne refleksije. Svako preterivanje s apsorpcijom vodi mutnom, beživotnom zvuku. ÄŒini mi se da sam već napisao da se kloniÅ¡ veÅ¡taÄkih materijala.

 

ZvuÄnike nikad ne bih stavio na tepih, ni direktno, ni preko Å¡iljaka. Ubadati Å¡iljke direktno u patos je greÅ¡ka, jer je to nekontrolisan i nekonzistentan kontakt. Treba koristiti podloÅ¡ke. Materijal, dimenzije, oblik, sve je bitno. Samo tupi ili zaobljeni nazovi Å¡iljci mogu direktno u pod.

 

Nikakav objekat ne bi trebalo da se nalazi izmeÄ‘u ravni zvuÄnika i sluÅ¡aoca. Dakle ili neÅ¡to pomiÄno ili Å¡to manje.

 

Polica koja stoji na sredini, izmeÄ‘u zvuÄnika, naravno povuÄena u nazad, popravlja fokus i pomaža graÄ‘enju 3D slike. Niski objekat na tom mestu hoće da spusti zvuÄnu sliku. Situacija oko zvuÄnika, ispred i iza, treba da je Å¡to simetriÄnija.

Izbegavaj teške zavese.

 

Neki smatraju da je mrtva soba idealan akustiÄki prostor, ali to je besmislica. FiziÄki, direktni zvuk sadrži kompletnu informaciju, meÄ‘utim, naÅ¡ mozak traži realne reverberacije, zvuk iz svih pravaca. ObjaÅ¡njenje je u domenu psihoakustike, odnosno u naÄinu na koji centar za sluh sintetiÅ¡e zvuÄnu sliku. Predampirana soba proždire zvuk, Å¡to u pravilu vodi ruku ka potenciometru. U malo do umereno dampiranoj prostoriji, uz detalje koji će dodatno rasuti refleksije (slike, cveće, laka polica s neuredno rasporeÄ‘enim knjigama i sl.) dobićeÅ¡ najbolji zvuÄni rezultat u realnom životnom prostoru.

 

Neadekvatna hi-fi polica takođe pojede nekoliko decibela, uz ostale probleme koje pravi.

Link to comment
Share on other sites

Tesko da cu dobaciti do snagasa ARa...

Za preamp sam i vise nego zagrejan,tako da pravim racunicu kako sve da se uklopi,

Niko mi nista nije rekao za Audio Physic Tempo III,na oko su mi se svidele,ali nisam imao vremena ovog vikenda i da ih poslusam jer sam radio, ali ugovaram neko slusanje za sredu/cetvrtak, pa ako neko ima neku info o kutijama voleo bih da to podeli sa mnom. 

 

Kolega "dragec" je imao te zvucnike, mislim da je to cak isti taj komad koji je prodaju. Iskoristi search malo, pisao je vec kod sebe na temi utiske o tom zvucniku. A mozes mu poslati i pp.. Ja bih se malo vise potrudio oko informacija da kupujem zvucnik od 1000+ E.

 

Za preamp bih rekao da nije opravdana investicija trenutno, ali ti ces bolje znati.. :)

 

Offtopic: P.S. Kada primenis sve savete koje si dobio u ovoj temi, nemoj zaboraviti da podignes jednu banderu samo za HiFi sistem. Kad se vec preteruje na Forum-u ovih dana, onda da budemo dosledni.  :rolleyes: 

Link to comment
Share on other sites

Zato postoji nepisano pravilo da u izgradnju sistema krenes od ekstreme, t.j. transducera - izvor ili zvucnici. Ovo slepo sklapanje pojacala i pretpojacala nekako deluje pogubljeno i glavom kroz zid...

 

EDIT: Vidim gradi se solidan i kvalitetan sistem pa zato najbolje da ne gledamo sonabe ili tehniks kao nekakave reference. To ce sve vrlo brzo da ide aut.

Link to comment
Share on other sites

Nisam pratio temu ali na pitanje pokretaÄa preko pp hteo bih da iznesem i Å¡irem auditorijumu utiske o zvuÄnicima Audio Physic Tempo III Äiji sam bio vlasnik nekoliko meseci, poÅ¡to se Äesto pominju i baÅ¡ dosta ljudi me je putem privatnih poruka pitalo o njima, evo i mojih zapažanja: dakle kao prvo problem oko prodaje ovih kutija je "verovatno" visoka cena jer su ove kutije nove koÅ¡tale cirka 3.300 EUR Å¡to uopÅ¡te nije malo, zato se verovatno dugo i vuku po oglasima. Ali da preÄ‘em na temu i ono sto je jedino bitno a to je zvuk, Problem je (kod mene i u mom prostoru) bio u visini kutija koje su sa Å¡iljicima oko 115cm pa sweet spot ide iznad glave ako se sedi nisko. Osim visine je popriliÄna hladnoća u zvuku i prenaglasen srednji opseg, bas ide dosta duboko ali nema punch, fali mu topline a na nekim deonicama se previse trudi da ide nisko (cak imitira i subwoofer u toj svojoj nameri) ali i dalje ostaje odredjena doza nedoreÄenosti u celoj zvuÄnoj slici. Glavno oružje ovih kutija je Scan speak ring radioator, tj. visokotonac, on bi bio nesto sto baÅ¡ valja u celoj priÄi, nekako je nenametljiv, ide visoko ali nije napadan, Å to se tiÄe osetljivosti ona je ok, na papiru valjda pise 89dB ali bez problema mogu da sviraju i sa slabijim pojacalima, ustvari poenta cele price je da ti zvucnici traze - vape za lampama u A klasi i to od min. 50W, e tek onda ce da prosviraju. Ovo nisam probao ali verujem Äoveku koji ih je imao, veliki je audiofil sa mnogo viÅ¡e iskustva i promenjenih ureÄ‘aja od mene. Dakle potrebno je dobro uparivanje (niÅ¡ta novo :-)! Kod mene je to radilo sasvim fino sa Rotelom 1520, a posto ja nisam mogao da pribavim lampe ili neko bolje pojaÄalo a generalno nisam bio full zadovoljan zvukom a dao sam poprilicne pare menjao sam ih za bookshelf, jos je bitna stavka da van sweet spot-a Tempo svira mnogo losije, dakle mora bas slusalac da sedi u centru - fokusu zvucne slike, pozornica nije bas velika, u svakom slucaju to je jedan jako dobar zvucnik ali nije za sve vrste muzike, najbolje mu leži akustika i vokali ali na manjim i srednjim snagama. Elem nadam se da sam vam pomogao u savetu, najbolje bi bilo da ih obavezno pre kupovine poslusate, najbolje u svom prostoru i sami donesete odluku, možda je ovo baÅ¡ zvuÄnik za vas!

Link to comment
Share on other sites

Moja soba ima 18 m2, ostatak sistema su Äinili Myryad MC 100 cd player, interkonekt Supra EFF-1 i Kimber 4TC zvuÄniÄki kabl, sve to je terao pomenuti Rotel 1520, pa Å¡ta da kažem, tu se ne bi niÅ¡ta popravilo znaÄajno sa nekim boljim pojaÄalom poÅ¡to je karakter zvuÄnika takav kakav je, sluÅ¡ao sam ja to i sa Electrocompaniet preamp/amp kombom od 100W i to je bilo to, možda malo utegnutiji bas koji baÅ¡ i nije potreban poÅ¡to je ovo po meni jedna hladna kutija, ja viÅ¡e volim opuÅ¡teni, mekaniji, topliji bas kao Å¡to sada imam sa Kef-om Carlton III, elem o ukusima nije raspravljati, treba Äovek da Äuje kutuje (ako se baÅ¡ odluÄio za ovaj model ili ga kopka kako zvuÄi) pa onda da odluÄi, po meni je to jako ozbiljan zvuÄnik ali neće zadovoljiti svaÄiji ukus.

Link to comment
Share on other sites

Pa, sad..... :o   Prozujao sam po par stranih foruma, gde su bivÅ¡i vlasnici tog modela iznosili utiske. I oni su sliÄni tvojima. 

S obzirom da je kod tebe sviralo u 14 m2, plašim se da bi se tek kod njega u 35 m2 pogubili, mislim na niske frekvencije.

 

 

hoces da kaezs da te kutije losije rade u 35 u odnosu na 14-18 metara kvadratnih?

 

moje iskustvo jee obrnuto da podnostojece kutije koje bumbaraju u maloj sobi  imaju savrsen i definisan bas u velikim prostorijama.

Link to comment
Share on other sites

hoces da kaezs da te kutije losije rade u 35 u odnosu na 14-18 metara kvadratnih?

 

moje iskustvo jee obrnuto da podnostojece kutije koje bumbaraju u maloj sobi  imaju savrsen i definisan bas u velikim prostorijama.

Kako koja. Poneke, kako kažeÅ¡, na oÄi progledaju u većim prostorijama, a druge opet u velikim prstorijama pokažu kako uopÅ¡te ni nemaju bas, uprkos svemu.

Primer koji mi pada na pamet, na moje ogromno ÄuÄ‘enje - Yamaha NS-1000. Prebacismo je u veću sobu, i upitasmo se; gde nestade bas?

Link to comment
Share on other sites

Moja soba ima 30kvm, tako da bi bilo koja podnostojeca po pitanju basa trebalo da bude blazena, a ostalo je u ampu..valjda..

 

 

u maloj bio dobar bas pa se u velikoj izgubio,da,ali da ga u maloj ima previse i da mulja a u velikoj da ga nestane,to nisam siguran.

 

Mozda je velika ipak bila suvise velika? :)

Link to comment
Share on other sites

hoces da kaezs da te kutije losije rade u 35 u odnosu na 14-18 metara kvadratnih?

 

moje iskustvo jee obrnuto da podnostojece kutije koje bumbaraju u maloj sobi  imaju savrsen i definisan bas u velikim prostorijama.

 

 

Dal' ne ÄitaÅ¡ sve postove, ili ih ne razumeÅ¡...?...ne znam.... Dragec je u svom postu lepo opisao utiske na niskim frekvencijama....

Link to comment
Share on other sites

Moja soba ima 30kvm, tako da bi bilo koja podnostojeca po pitanju basa trebalo da bude blazena, a ostalo je u ampu..valjda..

 

 

 

 

Pa, ne baÅ¡ uvek....Neka manja kutija može biti bolja od veće kutije, Äak i u velikom prostoru.

NajviÅ¡e je u kvalitetu projekta kutija: izboru i kvalitetu zvuÄnih jedinica i kvalitetu izvedenosti projekata zvuÄnih kutija. Amp je vrlo bitan, ali teÅ¡ko da može spaÅ¡avati loÅ¡e izveden zvuÄnik.

Ako priÄamo o istom kvalitetu zvuÄnih jedinica i izvoÄ‘enja, onda je u većem prostoru bolji veći zvuÄnik, ali on i koÅ¡ta barem 2X viÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...