Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

Recenice pod 1 i pod 2 su u potpunoj suprotnosti.

Dok sa recenicom pod br 1 mogu da se slozim dotle sa recenicom br 2 ne mogu nikako.

Znam pojacivace od 20w i manje koji ce taj tvoj sistemcic da pocepaju kao svinja masnu hartiju samo im treba dati friendly okruzenje tj adekvatne zvucne kutije - pogledati ponovo recenicu pod br 1.

Mogu samo sa Altec zvuÄnicima, onim starim modelom koji je bio efikasan sa 108 dB/1W/1m.

Sva svoja ostala neznanja, molim te raspravi sa gospodinom Omom i zakonima fizike.

I ne reÄe u kojoj ono beÅ¡e radnji sve to mogu da naÄ‘em?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Ston: Jeste. Devedesetih mi je bio izvor br.1 u sistemu. Naslusao se muzike na njemu  :listen

 

@dvv - Sudgenu jeste nedostajalo dinamike i transparentnosti za klasicnu muziku, najvecim delom sam ga zato i zamenio.

Inace, pojacalo uopste nije lose, pogotovu dobro zvuci rock, jazz i pop. Zivahno je i zvuci jace nego sto karakteristike kazu. Ali sigurno nije za klasiku na normalno/nize osetljivim kutijama.

 

Ono sto sam hteo da kazem da mu je, po mom iskustvu, pretpojacalo za gramofon slabija strana.

MiloÅ¡e, ja nikada nisam ni rekao da je Sugden loÅ¡ pojaÄavaÄ, ja sam samo rekao da je nejak. I pri tome ostajem, a to isto si i ti, kako kažeÅ¡, i sam otkrio. Za razliku od nekih drugih, koji sve znaju i bez sluÅ¡anja, pa Äak i viÄ‘enja. I koji su jaÄi Äak i od zakona fizike.

Za ostalo, ne mogu da priÄam o tome jer ga nisam probao, pa samim tim ne mogu da ga poredim sa bilo Äime. Mogu samo sa da budem malo sumnjiÄav prema njemu, ako je kako kažeÅ¡, malo nedovoljno jasan sa klasiÄnom muzikom, mada me to priznajem malo Äudi, stari Sugden integralci su se ranije sasvim lepo nosili sa tim.

Link to comment
Share on other sites

Taj Sugden je izvanredno pojaÄalo, sluÅ¡ao sam  ga kod mene, moguće baÅ¡ taj komad koji je bio na oglasu.Sa JBL-om radi maestralno, ne fali mu niÅ¡ta, snage pogotovo ne.Kome su bitni decibeli, zvuÄnici su 90dB/Wm i to na 6oma.Kome su joÅ¡ bitniji i najbitniji, postoje razne razglasne i neorazglasne varijante da se postigne ultimativni SPL.Zahvaljujući tom pojaÄalu sam otkrio sinergiju JBL-a sa raznim engleskim pojaÄalima, za razliku od stereotipnih dilerskih sinergija koje se inaÄe propagiraju putem "zvaniÄnog javnog HI-FI mnjenja"

Link to comment
Share on other sites

dvv verovatno hoće da istakne sposobnost pojaÄavaÄa u dinamiÄkim udarima na niskim uÄestanostima. Ne znam da li iko sluÅ¡a kući konstantnu glasnoću od 100db. Znamo da postoje pojaÄavaÄi koji mogu da se deru i da ne koÅ¡taju viÅ¡e od 100 eur. 

 

Velika je razlika u potrebi za adekvatnim pojaÄavaÄem kod zvuÄnika od 82db i kod onih od 90db osetljivosti.  Mada i sama efikasnost kutije ne govori sve. Npr. Pioneer kojeg sam imao je bez problema i jako fino radio sa Mission dvosistemcima 89db osetljivosti dok sa Yamaha NS1000M (90db) nije radio nikako. Ili na istim tim Yamahama, Accuphase E-305 je morao dobrano da se otpanji da bi se dobio kakav takav balans dok je Forte svirao dobro i na malim glasnoćama i zadržavao taj karakter linearno sa pojaÄanjem.

Link to comment
Share on other sites

dvv verovatno hoće da istakne sposobnost pojaÄavaÄa u dinamiÄkim udarima na niskim uÄestanostima. Ne znam da li iko sluÅ¡a kući konstantnu glasnoću od 100db. Znamo da postoje pojaÄavaÄi koji mogu da se deru i da ne koÅ¡taju viÅ¡e od 100 eur. 

 

Velika je razlika u potrebi za adekvatnim pojaÄavaÄem kod zvuÄnika od 82db i kod onih od 90db osetljivosti.  Mada i sama efikasnost kutije ne govori sve. Npr. Pioneer kojeg sam imao je bez problema i jako fino radio sa Mission dvosistemcima 89db osetljivosti dok sa Yamaha NS1000M (90db) nije radio nikako. Ili na istim tim Yamahama, Accuphase E-305 je morao dobrano da se otpanji da bi se dobio kakav takav balans dok je Forte svirao dobro i na malim glasnoćama i zadržavao taj karakter linearno sa pojaÄanjem.

Tako je - ponavljam, oko 70% ukupne energije BILO KOG pojaÄavaÄa poješće basovi, dakle ispod recimo 300 Hz. OÄigledno, ne uvek, samo onda kada ih ima, a taÄno koliko će to iznositi u snazi, zavisi od efikasnosti zvuÄnika, rapoložive snage i željenog zv. pritiska. Nekim "normalnim" zv. pritiskom u sobi se smatra oko 88-90 dB ako se sluÅ¡a satima, a kratkotrajno može biti bilo Å¡ta Å¡to možete da podnesete. Sinoć smo ga BokiTokiVoki i ja gurali, procenjujem, oko 96 dB, ali samo nekih pola sata ili tu negde, meni je to već bilo preglasno.

MeÄ‘utim, poenta je sledeća - za dobijanje tih 96 dB proseÄnog pritiska, pojaÄavaÄu je trebao u Å¡picevima negde oko 60-70W samo da bi održao isti željeni odnos izmeÄ‘u recimo klasiÄne gitare i bas bubnja. I to se vidi, kada svira samo gitara kazaljka VU metra padne na 2-3W, a kada grune bubanj, ode preko 42W na skali. Istina je da nama ne treba velika snaga za PROSEÄŒNO sluÅ¡anje, ali nam je neophodna za dinamiÄke udare ne da bi sviralo glasnije, nego samo da održi proporcije glasnosti na CD-u.

Ovo nema veze sa celokupnim kvalitetom zvuka nekog ureÄ‘aja - može on da bude najbolji na svetu, ali ako on daje 20W, a potrebno je 60-70W za udare, on će se uguÅ¡iti i zatim poÄeti da klipuje, jer jednostavno nema prostora izmeÄ‘u linija najpajanja da upasuje traženi zvuk. NiÅ¡ta drugo ni ne može sem da klipuje.

Isto tako, prosta efikasnost, tu se slažemo, nije bilo kakva garancija kvaliteta zvuka, ona može da garantuje samo to da će ceo signal proći bez klipinga. Najzad, koliko znam, nema te thniÄke sprave koja se može realno opisti sa samo jednom od potrebnog niza osobina, pa ni zvuÄna kutija. Ali, i obrnuto važi - ako neka kutija zadovoljava sve ostale parametre sem efikasnosti, ona neće moći da reprodukuje punu dinamiku signala, Äime će dovesti ili do kompresije, ili u gorem sluÄaju, do klipinga.

Link to comment
Share on other sites

Taj Sugden je izvanredno pojaÄalo, sluÅ¡ao sam  ga kod mene, moguće baÅ¡ taj komad koji je bio na oglasu.Sa JBL-om radi maestralno, ne fali mu niÅ¡ta, snage pogotovo ne.Kome su bitni decibeli, zvuÄnici su 90dB/Wm i to na 6oma.Kome su joÅ¡ bitniji i najbitniji, postoje razne razglasne i neorazglasne varijante da se postigne ultimativni SPL.Zahvaljujući tom pojaÄalu sam otkrio sinergiju JBL-a sa raznim engleskim pojaÄalima, za razliku od stereotipnih dilerskih sinergija koje se inaÄe propagiraju putem "zvaniÄnog javnog HI-FI mnjenja"

Surovi, koji su to jbl kabineti na 6ohma i 90 db..... :wave2

Link to comment
Share on other sites

... 

 

Velika je razlika u potrebi za adekvatnim pojaÄavaÄem kod zvuÄnika od 82db i kod onih od 90db osetljivosti.  Mada i sama efikasnost kutije ne govori sve. Npr. Pioneer kojeg sam imao je bez problema i jako fino radio sa Mission dvosistemcima 89db osetljivosti dok sa Yamaha NS1000M (90db) nije radio nikako. Ili na istim tim Yamahama, Accuphase E-305 je morao dobrano da se otpanji da bi se dobio kakav takav balans dok je Forte svirao dobro i na malim glasnoćama i zadržavao taj karakter linearno sa pojaÄanjem.

Ovo sam namerno ostavio za kraj, pojaÄavaÄi snage su "moja teritorija", tj. žiža mog interesovanja.

80 dB traži taÄno 10 puta veću snagu od 90 dB za isti zv. pritisak. Tako diktira teorija i to je dokazala praksa. I ma Å¡ta ko rekao, to jeste tako.

Oko održavanja tonaliteta. To si dobro zapazio, jer to stvarno jeste najveći pojedinaÄni problem u projektovanju pojaÄavaÄa snage, kako da ga nateraÅ¡ da zvuÄi isto sa 1W i sa 100W. Srećom, odgovor je relativno lak: ako nisi neÅ¡to opasno pogreÅ¡io, a to se malo kome deÅ¡ava, onda je razlog napajanje i samo napajanje. Negde neÅ¡to nije uraÄ‘eno kako valja, opterećeno napajanje ima svoj "sag" (pad napona usled teÅ¡kog opterećenja), koji unutar pojaÄavaÄa snage ide i do -5...7V, video sam i nekoliko sa joÅ¡ viÅ¡e. Kada se to desi, i radna taÄka pojaÄavaÄa se promeni, mora da uhvati novu, a u meÄ‘uvremenu malo brlja Å¡to dovodi do promene ukupne tonske slike. Postoji niz lekova za tu boljku, ali najbolje funkcioniÅ¡e ona po staroj narodnoj, bolje je spreÄiti nego leÄiti.

LogiÄno pitanje sada bi bilo: ako se to sve zna, zaÅ¡to se ne primenjuje? Odgvoor je jednako logiÄan; jedino i samo zbog cene. To papreno koÅ¡ta, a da sve bude gore, to se ne vidi, nemaÅ¡ Äime za zabljesneÅ¡ kupca. To znaÄi da kao prvo moraÅ¡ da odrediÅ¡ do kojih krajnjih granica dozvoljavaÅ¡ rad pre ukljuÄenja zaÅ¡titinih kola. Kada to znaÅ¡, lako ćeÅ¡ dobiti koliko ti jak trafo ili trafoi trebaju, a kada i to znaÅ¡, joÅ¡ lakÅ¡e je odrediti koliki mu elektroliti trebaju. Istina je da svaki trafo može da izbaci u kratkotrajnim impulsia i viÅ¡e od nominalnog, ali to Å¡to izbaci je najgora moguća vrsta napona, jer je progresivno sve viÅ¡e i viÅ¡e izobliÄena, a onda je ispravljaÄu sve teže da to kako-tako ispravi, elektrolitima je sve teže da to filtriraju. Rezultat - proboj prljavog napajanja će sasvim sigurno dovesti do deformacije zvuka, kakve i kolike zavisi od topologije kola.

Ne znam koji i kakvi trafoi se nalaze u uređajima koje si pomenuo, ali smem da se kladim da je pomenuti Forte imao najkvalitetnije napajanje.

ÄŒisto poreÄ‘enja radi, kolega mi reÄe da su rani Krell-ovi za nominalih 2x100W/8 Oma koristili trafoe od 3 kVA. Sklon sam da mu poverujem, jer to objaÅ¡njava kako su samo lagano pumpali stotine W u niskoimpedansne kutije da se nisu ni oznojili.

A može i joÅ¡ bolje od toga. Ali vrati sada priÄu na danaÅ¡nje proizvode - na primer Thule Audio je koristio jedan torusni trafo za pojaÄavaÄ snage sa nominalno 2x150W/8 Oma. To je u redu sve dok si na 8 Oma, ali siÄ‘eÅ¡ li malo dole, nekako će se izboriti i sa 6 Oma, ali tu je kraj, nema dalje. E vidiÅ¡, to je rak-rana japanske audio industrije, i oni se kao pijani plota drže 8 Oma, eventualno se pozavabe i sa 6 oma, ali tu je kraj. To Å¡to se hvale udarima je uglavnom prazna priÄa, jer ako dovoljno duboko kopaÅ¡, naletećeÅ¡ na podatak da recimo u 4 Oma može da izbaci neku strava snagu, ali pod uslovom da impuls traje 1 mS, inaÄe okida zaÅ¡tita. To je smeÅ¡na vrednost koja je praktiÄno apsolutno neupotrebljiva, najzad Äa i IEC norme, koje su dosta labave, traže bar 20 mS. I eto zaÅ¡to su Japanci napisali sopstvene standarde i veoma retko deklariÅ¡u robu po nekim drugim standardima. Ja sam samo jednom video specifikacije firme Kenwood date prema IEC standardu, i tada naravno nije bilo nekih divljih brojki. A da sve bude gore, sliÄnim metodama se služe i cenjeni pripadnici High End grupe, na primer Electrocomoaniet, sa malim asterikosm koji sam posle lupom tražio, koji je definisao interval od 1 mS.

Summa sumarum, živimo u jednom suštinski gledano lopovskom vremenu, u kome se ne biraju sredstva prodaje, samo prodaj, prodaj, prodaj. I NIKO nije više ono što je nekada bio, bez obzira na cenu.

Link to comment
Share on other sites

Summa sumarum, živimo u jednom suštinski gledano lopovskom vremenu, u kome se ne biraju sredstva prodaje, samo prodaj, prodaj, prodaj. I NIKO nije više ono što je nekada bio, bez obzira na cenu.

 

Ali tema je "upgrade sistema" i ocekuje pokretac teme neki konkretan predlog pretpostavljam.

Link to comment
Share on other sites

Ali tema je "upgrade sistema" i ocekuje pokretac teme neki konkretan predlog pretpostavljam.

 

Тај одавно не поÑећује форум и оволика пиÑања.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Mogu samo sa Altec zvuÄnicima, onim starim modelom koji je bio efikasan sa 108 dB/1W/1m.

Sva svoja ostala neznanja, molim te raspravi sa gospodinom Omom i zakonima fizike.

I ne reÄe u kojoj ono beÅ¡e radnji sve to mogu da naÄ‘em?

 

Ja svoja znanja crpim iz svog iskustva. Znas, nije dovoljno da gledas fudblske utakmice na TV da bi bio dobar fudbaler. Moras da istrcis na teren i to sto cesce.

 

Za radnju vidi na google-u ja nisam biro za infoemisanje besposlenih.

 

 

MiloÅ¡e, ja nikada nisam ni rekao da je Sugden loÅ¡ pojaÄavaÄ...

 

... vec samo da je igracka.

 

 Za razliku od nekih drugih, koji sve znaju i bez sluÅ¡anja, pa Äak i viÄ‘enja....

 

Nema potrebe da sad uvlacis u pricu i svog pajtosa.

 

Dokle bre mislis da ukenjavas svaku temu u kojoj se spomenu pojacala svojim trla baba lan pricama o napajanjima, otporu, kondenaztorima i krescendu sinfonijskog orkestra? Covek trazi preporuku za pojacalo; ako imas ideju sta da kupi reci, ako nemas smanji dozivljaj.

 

 

 

dvv verovatno hoće da istakne ...

 

Ume valjda dvv sam da kaze sta je hteo... ili ne?  :D

Link to comment
Share on other sites

Tu je robespierre,nemoj da brines :-)

Samo sabiram (i oduzimam) utiske, i sl. Pokisavam da izvedem zakljucke iz cele price,ne zamerite sto citam izmedju redova.

Ajd' ovako da pitam ja jos neko konkretno pitanje: golumov ar sa mozda onim denonom snagasem sa kp poa nesto je oznaka (ima vumetre) i u drugoj instanci audio physic tempo III sta mislite a) o toj kombinaciji b ) o tim zvucnicima i denonu?

Link to comment
Share on other sites

Ja svoja znanja crpim iz svog iskustva. Znas, nije dovoljno da gledas fudblske utakmice na TV da bi bio dobar fudbaler. Moras da istrcis na teren i to sto cesce.

 

Za radnju vidi na google-u ja nisam biro za infoemisanje besposlenih.

 

 

 

... vec samo da je igracka.

 

 

Nema potrebe da sad uvlacis u pricu i svog pajtosa.

 

Dokle bre mislis da ukenjavas svaku temu u kojoj se spomenu pojacala svojim trla baba lan pricama o napajanjima, otporu, kondenaztorima i krescendu sinfonijskog orkestra? Covek trazi preporuku za pojacalo; ako imas ideju sta da kupi reci, ako nemas smanji dozivljaj.

 

 

 

 

Ume valjda dvv sam da kaze sta je hteo... ili ne?  :D

Al si opleo... :D

Link to comment
Share on other sites

Tu je robespierre,nemoj da brines :smile:

Samo sabiram (i oduzimam) utiske, i sl. Pokisavam da izvedem zakljucke iz cele price,ne zamerite sto citam izmedju redova.

Ajd' ovako da pitam ja jos neko konkretno pitanje: golumov ar sa mozda onim denonom snagasem sa kp poa nesto je oznaka (ima vumetre) i u drugoj instanci audio physic tempo III sta mislite a) o toj kombinaciji b ) o tim zvucnicima i denonu?

Možda je najbolje da prvo odabereÅ¡ zvuÄnike pa shodno tome i pre/pojaÄavaÄ.

Link to comment
Share on other sites

<p>

Dejan je kao psychodelic rock band iz 60/70te.

  • Ima mali broj poznatih hitova ali se zato cesto ponavljaju.
  • Svaki traje po 3 sata od koji 2,5 je solo.
  • Nikako bend da umre. Tek su se raspali ali opet evo ih dogodinu sastave se za novu turneju da nam sviraju hitove.

:) Legendarno!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...