Jump to content


Najbolje poja�anje koje ste ikada imali


dvv

Recommended Posts

Pajo, to samo znaÄi da oni guraju neke druge kablove, a da im je van den Hul kost u grlu.

Stari g. van den Hul je dedica koji dolazio na svaki sajam audio opreme, sa obrazloženjem da njegovi kupci žele da ga vide prisutnog. Koliko znam, penzionisao se kao profesor metalurgije, koju je predavao preko 30 godina. Proveri to sledeći put kada odeš na neki iole veći sajam, otšetaj do njihovog štanda i slikaj se g. van den Hul-om.

Bilo kako bilo, ja njegove kablove poÅ¡tujem naprosto zato Å¡to me nikada nisu razoÄarali, uvek sam dobio taÄno ono Å¡to sam platio. Ja moje mrežne filtere ožiÄavam njegovim kablovima jer sam prostom probom shvatio da mi on nudi viÅ¡e za manje para nego većin njegovih konkurenata. It's that simple.

Za sve ove godine, mnogo puta sam probe radi koristio njegove kablove sa mnogim Harmanima, i nikada ni jedan nije ni Å¡tucnuo, a kamo li neÅ¡to drugo. Prema tome, neka proste njihova svetla lica, ali zeza radi, pitaj Å¡ta oni preporuÄuju, a Å¡ta prodaju, baÅ¡ me zanima, a znam da zanima i tebe.

Oko pro kablaže, ja ti na žalost tu ne mogu pomoći, isuviÅ¡e malo znam o tome, najdalje dokle am ja stigao je kabliranje tonskog studija, a i to vrlo malo. Nije me svrbelo, pa se nisam ni ÄeÅ¡ao.

A lokalni klub kod tebe, da prostiÅ¡, muz'Äari (sviraju k***u).

 

 

@dvv:vidjao sam ja njega po ovdasnjim sajmovima,popricali nesto malo par puta,ko voli nek izvoli,imao sam ih podosta :)..ovde ti je trip za HK/JBL/Levinson=Siltech,eventualno Crystal cable,kod ovog zadnjeg kad ih vidis,postavit ces sebi pitanje jesu li ovo pertle za zenske cipele,a ne kablovi :) :)..tu se moze poceti ponovo diskutovati oko toga presek/duzina kabla/provodljivost...

 

:1038:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@dvv:vidjao sam ja njega po ovdasnjim sajmovima,popricali nesto malo par puta,ko voli nek izvoli,imao sam ih podosta :)..ovde ti je trip za HK/JBL/Levinson=Siltech,eventualno Crystal cable,kod ovog zadnjeg kad ih vidis,postavit ces sebi pitanje jesu li ovo pertle za zenske cipele,a ne kablovi :) :)..tu se moze poceti ponovo diskutovati oko toga presek/duzina kabla/provodljivost...

 

:1038:

To je takozvana kompanijsko-distributerska sinergija, sve Å¡to pravi jedna korporacija to mora najbolje da se slaže, da pare ne odu van kompanije.TipiÄan primer obmane i manipulacije

Link to comment
Share on other sites

Evo te Äuvene tabele:

Nominalna impedansa zvuÄne kutije: 8 / 4

Kabl dužine 2,5 m, presek: 1,25 mm / 2 mm
Kabl dužine 5 m, presek: 2,5 mm / 5 mm
Kabl dužine 7,5 m, presek: 4 mm / 6,4 mm
Kabl dužine 10 m, presek: 4 mm / 6,4 mm
Kabl dužine 20 m, presek: 10 mm / 16,7 mm

Ben Duncan: „High Performance Audio Amplifiers“, Butterworh-Heinemann Ltd., 1997, st. 367

Evo da pojasnim ovu tabelu uz napomenu da je mojja recenzija i Din standard i dogovoreni hifi nivi standard (1972god)

Bakarni kabal Äistoće 4N i srednje fijoće cca 0,15 mm,kao primer uzeću Oelbah specijal bakarne kablove.

1,5 mm2 3m +/- 20 %(2,5 m-3,5m)

2,5 mm2-nadovezuje se na 1,5 mm2 kabal 3,5 m-5 m

4 mm2-nadovezuje se na 2,5 mm2 kabal i primenu od 5 -8 m.

Svi kablovi su rađeni za cca 1% pad rezistencije na 6 oma

Kabal oelbah 1,5 mm2 svira nautralno ..

2,5 mm2 Oelbah svira neutralno u preporuÄenim dužinama malo puniji od 1,5 mm2,malo je kapacitivniji oko 40pf/m

Kabal Oelbah 4 mm2 u preporuÄenim dužinama je neÅ¡to tvrÄ‘i u basu i za nijansu u visokom spektru.

Sve sam ove kablove slušo a imam i uši koje slušaju hifi od 1980 god.

Nadam se da nisam neinteresantan pravim audiofilima i da nisam mnogo smorio  ;-)  :thumbsup2  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem šta su hteli da dokažu ili ospore? Taj deo nedostaje u klipu.

Oni su probali 20-100 Hz. Ja sam mom drugaru pustio 16 Hz, Å¡to je nominalno ispod praga Äujnosti. Ja priznajem da ja nisam Äuo taj ton na uobiÄajen naÄin, ja sam samo osetio da se neÅ¡to ozbiljno deÅ¡ava, neÅ¡to Å¡to je asociralo na zemljotres pre nego na Äist sinusni ton.

To stvarno nikada više ne bih ponovio ni za kakve pare. I danas me je sramota.

Uzgred, 16 Hz je najniža uÄestanost koju mogu da postignu crkvene orgulje u Ulmu, NemaÄka. Koliko se sećam, sledeći najniži tone je klavirski, na 24 Hz. Pretpostavljam da novi elektronski instrumenti, kao recimo Moog sintesajzer, takoÄ‘e mogu da odu jako duboko.

Link to comment
Share on other sites

 D VV  obzirom da znam da si opće informirana osoba Äudim se da ti je (ili ni je) promakla informacija  o testiranju Koje kakvih ameriÄkih agencija niskim frekvencijama ( kao tipa kad im pustimo dovoljnno nisku frekvu borac će se ukakiti , a ukakan borac ni je u istoj funkkciji kao i ne ukakan) . Obzirom da je Nus proizvod ljudskog probavnog trakta specifiÄne "smeÄ‘e" boje tako su i "mudrijaÅ¡i" iz "agenture" taj test nazvali smeÄ‘im testom . :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

D VV  obzirom da znam da si opće informirana osoba Äudim se da ti je (ili ni je) promakla informacija  o testiranju Koje kakvih ameriÄkih agencija niskim frekvencijama ( kao tipa kad im pustimo dovoljnno nisku frekvu borac će se ukakiti , a ukakan borac ni je u istoj funkkciji kao i ne ukakan) . Obzirom da je Nus proizvod ljudskog probavnog trakta specifiÄne "smeÄ‘e" boje tako su i "mudrijaÅ¡i" iz "agenture" taj test nazvali smeÄ‘im testom . :thumbsup2

A zašto bi to trebalo posebno da me zanima? Ja sam imao svoju demonstraciju uživo i iz prve ruke.

Sem toga, taj test nije releventan za normalnu upotrebu audio opreme. U sobi, bilo kakvoj, postojoje stojeći talasi, postoji refrakcija i Äitav niz drugih efekata koji ne postoje na otvorenom prostoru, koji jeste najbolji za merenje apsolutnog odziva bilo Äega jer će dati najobjektivnije rezultate, ali to su ipak samo laboratorijski rezultati. Nema te prostorije koja će se ponaÅ¡ata ma ni nalik na otvoren prostor.

Gluva soba simulira optvoren prostor, a ja sam drugara gaÄ‘ao sa 16 Hz u gluvoj sobi - Å¡ta je bilo posle, nerado se sećam, a ne iskljuÄujem mogućnost specifiÄnosti. Upotrebljene kutije su iz profesionalne serije, njihova efikasnost je bila negde oko 95 ili 96 dB/2,83V/1m, pojaÄavaÄ snage bio oko 200W, a ja ne mogu znati koliko je moj drugar liÄno bio osetljiv na zvuk, manje, isto ili viÅ¡e od proseka.

Å to se testiranja tiÄe, liÄno verujem samo onome Å¡to je na kraju pretoÄeno u neki AES ili IEEE rad i objavljeno. TV za mene, koji sam držao sopstvenu nedeljnu emisiju na RTV Politika 3 sezone, i koji dobro znam Å¡ta je sve moguće Äak i u skromno opremljenom studiju, nije i ne može biti pouzdan izvor preciznih informacija.

Link to comment
Share on other sites

Netko je nekad davno reko " sustav vam je dobar kolko ga glasno možete sluÅ¡ati" a da vas ne iritira. Osobno me iznenaÄ‘uje kad mi neki frend navrati na "sluÅ¡anac" pa polako pojaÄava, i tek kad "prosvira " prostorija (bez fercanja) veli hebo te kaj je ovo ? .

Ne bih se baš u potpunosti složio sa tom tezom, ali ne mogu ni da je olako odbacim, ima tu istine.

U praksi, dobar deo sistema sasvim korektno radi pri malim snagama, ali pri veći i velikim snagama, ne samo Å¡to postaje glasnija (Å¡to je oÄekivano), nego se i kvalitet, pa Äak i tonalitet, zvuka menja, obiÄno nagore (Å¡to nije oÄekivano).

Drugim reÄima, ako tvoj sistem radi na većim snagama na isti naÄin kao i tiho samo glasnije, onda se može reći da je pojaÄavaÄ kvalitetno uraÄ‘en.

Å to se prostorije tiÄe, Å¡ta da ti kažem, njome se treba posebno baviti, to je Äitava tema za sebe. Ponekada to može, a ponekada, kao kod mene, to ne može zbog arhitekture sobe. Taakva je da mi ne dozvoljava neko iole bitnije igranje sa akustikom jer je mala i natrpana stvarima. Å ta da radim, znam da bi trebalo, ali nemam mogućnosti.

Link to comment
Share on other sites

Delimicno bih se slozio sa dvv, jer nije samo da je pojacivac korektno uradjen. Pojacivac moze da bude i vise nego korektan a da druge karike i lancu prave problem (uslovno, jer je uglavnom stvar preferencije)...

Probao sam nekoliko kablova pre neki dan, i dobio potpuno razlicita raspolozenja sistema u zavisnosti od kombinacije zica u njemu.

Ali, kvalitetan SISTEM svakako mora da radi bez napetosti i pri glasnijim slusanjima.

Link to comment
Share on other sites

Delimicno bih se slozio sa dvv, jer nije samo da je pojacivac korektno uradjen. Pojacivac moze da bude i vise nego korektan a da druge karike i lancu prave problem (uslovno, jer je uglavnom stvar preferencije)...

Probao sam nekoliko kablova pre neki dan, i dobio potpuno razlicita raspolozenja sistema u zavisnosti od kombinacije zica u njemu.

Ali, kvalitetan SISTEM svakako mora da radi bez napetosti i pri glasnijim slusanjima.

Tako je, baÅ¡ tako. A gde je ta idealna taÄka, to zavisi od niza faktora, Äim se odnosi na ceo sistem i na naÅ¡ liÄni sluh. Idealno za mene uopÅ¡te ne mora biti idealno i za nekog drugog, i tu nema "pravih" i "krivih", svi su "pravi" samo drugaÄije Äuju.

Link to comment
Share on other sites

Tako je, baÅ¡ tako. A gde je ta idealna taÄka, to zavisi od niza faktora, Äim se odnosi na ceo sistem i na naÅ¡ liÄni sluh. Idealno za mene uopÅ¡te ne mora biti idealno i za nekog drugog, i tu nema "pravih" i "krivih", svi su "pravi" samo drugaÄije Äuju.

Ali kako onda da postanes Guru ako je slusanje muzike izrazito subjektivna stvar? Kako onda savetovati mladje i/ili manje iskusne sta je pravi izbor opreme ako oni ne Äuju muziku onako kako je ja Äujem,recimo? Ovaj naÅ¡ sport je veoma zabavan i to je najlepÅ¡e u njemu. Neko uživa u istinski prenesenom zvuku,neko uživa u cevnim uredjajima prijatno obojenog zvuka a nekome je važno da poseduje skupe ureÄ‘aje bez obzira da li je proizvod skupoće adekvatno dobar zvuk. Ipak, odreÄ‘ena sinergija je poželjna ali kako do nje doći ako postoje samo dva puta : PosluÅ¡ati nekoga sa dobronamernim savetom jer je proÅ¡ao tim putem ili sam prolaziti svojim putem kupujući ureÄ‘aje i Äesto ih menjajući. Težak izbor jer Äesto rezultuje povreÄ‘enim egom ili praznim novÄanikom... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Svako ko svesno teži tome da postane guru ima problema sam sa sobom. Kada nema rgumenata, a to je jako Äest sluÄaj bar kod nas, obavezno ide na sistem: "da, ali moj je najveći!".

PoÅ¡to sam već ovde optužen da sam neki samozvani guru, da to pitanje odmah rasÄistim: ja niti jesam, niti želim da bude bilo kakav guru bilo kome. Ja sam naprosto Äovek sa svojim stavom, koji sam spreman i umem da branim pred svakim, sem prema onima koji su gluvi, glupi, neznalice, ili sve troje zajedno. Na žalost, ovde i na drugim sliÄnim forumima ima neprijatno mnogo baÅ¡ takvih.

Ako mogu da pomognem, hoću, ako mogu da uÄinim, hoću, ali da komentariÅ¡en bilo Å¡ta Å¡to nisam liÄno sluÅ¡ao, niti mogu, niti hoću. I ne prihvatam sram i stid zato Å¡to znam viÅ¡e od mnogih, najzad, ja se ovim bavim već lepih 40ak godina, pravo Äudo bi bilo da niÅ¡ta nisam nauÄio. I jesam uložio dosta vremena i truda u razvijanje toga znanja do nivoa sopstvenog projektovanja.

Å to se tiÄe poÄetnika u ovom hobiju, da bi uspeli, i to je prirodan proces selekcije, moraju prvo SAMI da odluÄe kome će verovati. Kada jednom odaberu nekoga, treba da se drže njegovih saveta, a ne da Å¡araju Äas amo, Äas tamo, jer to je garantivani neuspeh na kraju. Ako sami ne mogu da razluÄe da li neko plete bajke ili priÄa na osnovu tvrdog znanja, onda im ionako nema spasa. Možda zvuÄi surovo, ali takvo je moje iskustvo. Magare u magli, ili som na bućkalu, je unapred osuÄ‘en na propast.

Ja svoje savetodavne sposobnosti nikome ne nudim, ali ih retko kada ne upotrebim kada me neko normalno zamoli za savet. ÄŒuvajte se onih koji vam nude njihove savetodavne sposobnosti, jer su to najÄešće ili jako skomni, ili smrtonosni "kapaciteti". Ima ovde i jedna takva ne baÅ¡ mala grupa totalno izgubljenih sluÄajeva, a naravno i da ima normalnih ljudi i tu i tamo poneko ko stvarno seva znanje za medalju.

Problem ovog, i dosta drugih sliÄnih foruma, je u tome Å¡to najveći broj Älanova ima neku svoju ni malo javnu agendu, neki motiv borakva koji se ne vidi odmah. No, raspitajte se malo, ima ti svega i svaÄega. Neko se stidi da kaže da ne Å¡to ne zna, mnogi se ustežu od toga da zatraže pomoć, neki moraju da budu to jer se bave servisirnjem pa im važno da stalno budu prisutni makar i sa efemernim komentarima, neki zastupaju i prodaju neke proizvode, mnogi leÄe svog okrnuti ego,itd, na žalost najmanje je onih koji žele da uživaju u ovom hobiju zajedno sa drugima. Niti umeju da se raduju tuÄ‘em uspehu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Bas je super tema, sto ste prestali? Ovo treba da ide jos 150 stranica!

 

Najbolja pojacala u moje vlasnistvo duze od 6 meseci:

 

Harman / Kardon HK6900 (jos malo pa 6)

 

Kenwood KA-9X

 

Pioneer A-400

 

Jos ih imam, najvise koristim HK6900 i A400. Zasad sve sami integralci pa u buduce mozda koji blok uleti. Nema zurbe. :)

 

DVV je ziva legenda, totalni respekat.  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kao novajlija pozdravljam sve forumase,interesna je tema,nije da se furam ali ne vidim liste vasih miljenika kao na svaki strani hi-fi forum.

 

Evo kracu listu mojih ex pojacanja u (mom)redosledu - cena/performance !

 

1.musical fidelity B1

2.EC AW lla + pre.Stojadinovic BC1(6sn7)

3.nait 2

......

5.sony  TA-n90+AN M7

.......

7.Exposure x

8.cyrus 3            tu negde stare Quad-ove

9.MF A100

......

12.jolida 502,,,audion ???

.....

17.primare i21

......

22.marantz PM 16,17

..............

28.Snait

29.accu-  vise modela

...

32.nait xs

33.T+A ???all in one system

.....

37.aura ???

...

40.linn intek

.......

mozda neki su 3-4 +/- ali tu smo negde..

 

 

Najbolje?...sigurno necu do stotke?

Link to comment
Share on other sites

Netko je nekad davno reko " sustav vam je dobar kolko ga glasno možete sluÅ¡ati" a da vas ne iritira. Osobno me iznenaÄ‘uje kad mi neki frend navrati na "sluÅ¡anac" pa polako pojaÄava, i tek kad "prosvira " prostorija (bez fercanja) veli hebo te kaj je ovo ? .

Hm, sve ovo jeste taÄno! Vidim da se ovde raspravlja o tome ko koliko može da Äuje i oseti. Da budem iskren, ja viÅ¡e ne Äujem dobro, utvrÄ‘eno pred svedocima, ton generator i piÄi na 17.000 Hz, ja mrtav ladan, a svi ostali se drže za uÅ¡i iz kojih lipti krv.

Å alim se, ne lipti, al stvarno je da ja ne Äujem! Starost mi se prikrada, Å¡to ne znaÄi da ne trabea da uživam u muzici i pravim emisije sa dobrom muzikom koja se i drugima sviÄ‘a. Pustim ponekad moje kutije na 10Hz (za probu i džukelisanje) a pred klozetom se stvori red za povraćanje! Kažu iskljuÄi, te ja iskljuÄim. Lepe kutije, nema Å¡ta (Viktor BradaÄ, sredina sedamdesetih)!

Da se vratim na temu, imao sam Sansui AU-317, baÅ¡ je lepo pojaÄalce, i da ga nisam prodao, joÅ¡ uvek bi služilo.

Posle toga HAFLER DH-200, pa sam ga prodao, pa menjao …i na kraju opet nabavio isto!

CrÄe mi jedan tranzistor, poskidah i ostale koji su bili u paru, sada radi sa pola snage, al radi za sve pare! Meni je zvuk bogovski, bez obzira da li ga sluÅ¡am direktno vezanog preko atenuatora sa kompom, ili preko cevnog DANIEL-a.

Važno je slušati muziku, uživati u odsviranom…

Znam da će sad žbiri brže bolje proslediti informaciju, priÄati kako sam samouveren, i ko zna kakav, al stvarno tako mislim. Džaba su svi mogući ureÄ‘aji, ako ono Å¡to sluÅ¡amo ne razumemo. A danas je takvih tuÅ¡ta i tma!

I zato trebamo braćo da ih prosvetlimo, nauÄimo da drvo bolje svira od plastike, da ne treba da gledaju u papir i ono Å¡to na njemu piÅ¡e, već da se oslone na svoje uho i emociju koju ti ureÄ‘aji stvaraju.

Da, emocija je ono što odvaja slušanje uređaja od slušanja muzike!!!

I opet sam poÄeo sa propovedima, sklonite me odavde, ako boga znate! :screwy 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...