Jump to content


Sta znaci usvirati


nikolic015

Recommended Posts

Nista me nisi ubedio u kristalne resetke( to nije tacno) a ako iskreno ne znas zasto onda pises da je ta teorija empiriski dokazana a NIJE NITI CE. To je pod 1. A pod 2 i da ima nekih promena to ljudko uvo nece zabeleziti i pod 3 ne znaci da se bolje cuje , kad bi ta teorija i bila tacna niko ne moze reci dali se bolje culo pre 3 dana posle 6 dana ili danas ;-)

 

Da sprovod elektricne struje menja svojstva kod metala, to je empiriski dokazano. Evo jedan laicki primer: Kad kabel sprovodi struju dize temperaturu (kolika je temp ovisi o razlicite faktore, tip metala, debelina sprovodnika, kolicina struje koju provodi i t.d.). Temperatura menja svojstva samog metala dugorocno, opet ovisno tih faktora. 

 

E sad, 28V, 3.5A kroz zvucnicki kabel ... ne bi reko da se tu kabel toliko zagreva da bi se menjao mikrostrukturno. Ali hmm nemam dovoljno dobar (citaj "skup") sistem da bi "empiriski cuo" fine razlike i detalje. hehe.  :1038: Kad kupim komponente od 15.000 eur javim utiske dal se kablovi cujno usviravaju. U medjuvremenu laprdam teoriju. 

 

Samo opusteno   :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Interesantno da ja u stvari ne znam sa kim ovde razgovaram. Repliciram jednom clanu, odgovaradrugi, pravi se pametan i duhovit...

 

U pravi je Pionir a' nema ko da cita izgleda.

 

 

Usviravanje ???

Sta je to bitno kada 99.99% ljudi ovde kupuje uredjaje starije od 25 god ?(Nisam ni ja pelcovan protiv Vintage  ;-) )

Ko zna bilo sta o usviravanju ako nije kupio nijedan nov uredjaj u zivotu?

Dakle ,proseravanje.

Link to comment
Share on other sites

Mene interesuje kako vidjenije fabrike kablova tipa  Kimber VDH ,XLO ne zatvore fabrike ili ne bankrotiraju?Na zapadu je bar to lako mesec dana je puna kapa za bankrot.Ili mu to dodje neka religija,pa vernici dobrovoljnim prilozima odrzavaju doticne na pozitivnoj nuli?

Link to comment
Share on other sites

Ta razlika potice od polarizacije elektricnih dipola u dielektriku do koje se dolazi proticanjem struje u kablu. poso je u pitanju izolator i njegova elektricna provodnost je jako mala, zbog toga treba dugo i da se pune karakteristike dielektrika dobiju. O ovome sam pisao svaki put kad dodje do ovakve teme ali je izgleda stpljenje za citanje takvih tema na kraju. Na vama ostaje da pronadjete nekog ko ce moci to i fizicki da snimi nekim specijalnim uedjajem i da zadovolji vasu tvrdoglavost. Ili mozete i dalje da tupite svoje a vecina da zaobilazi ovakve smorne teme

Link to comment
Share on other sites

Ta razlika potice od polarizacije elektricnih dipola u dielektriku do koje se dolazi proticanjem struje u kablu. poso je u pitanju izolator i njegova elektricna provodnost je jako mala, zbog toga treba dugo i da se pune karakteristike dielektrika dobiju. O ovome sam pisao svaki put kad dodje do ovakve teme ali je izgleda stpljenje za citanje takvih tema na kraju. Na vama ostaje da pronadjete nekog ko ce moci to i fizicki da snimi nekim specijalnim uedjajem i da zadovolji vasu tvrdoglavost. Ili mozete i dalje da tupite svoje a vecina da zaobilazi ovakve smorne teme

Uf, kako lepo. Tamann čučnulo u temu kao hladnjak na TO-3.

Link to comment
Share on other sites

Ta razlika potice od polarizacije elektricnih dipola u dielektriku do koje se dolazi proticanjem struje u kablu. poso je u pitanju izolator i njegova elektricna provodnost je jako mala, zbog toga treba dugo i da se pune karakteristike dielektrika dobiju. O ovome sam pisao svaki put kad dodje do ovakve teme ali je izgleda stpljenje za citanje takvih tema na kraju. Na vama ostaje da pronadjete nekog ko ce moci to i fizicki da snimi nekim specijalnim uedjajem i da zadovolji vasu tvrdoglavost. Ili mozete i dalje da tupite svoje a vecina da zaobilazi ovakve smorne teme

 

 

1. Ako je dipol pod naponom on MORA da zraÄi,  znaÄi da isprazni tu akumuliranu energiju u prostor, pa makar i u vakuumu !!!

 

2. Niska provodljivost znaÄi NIZAK uticaj na provoÄ‘enje struje, skoro nikakav. Pri HiFi uslovima nemerljiv instrumentima, neÄujan uÅ¡oma. 

 

3. Nije nigde dokazana promena strukture dielektrika usled propuÅ¡tanja jednosmerne struje (kada se radi o naponima i dielektricima koji se ovde koriste). 

 

4, Neka se sam nađe i prijavi onaj koji usviravanjem menja provodne karakteristike kablova, a vi ga predložite za Nobelovu nagradu, jer će je opravdano zaslužiti.

 

Moj zadnji post na ovu temu.

Edited by zormanic
Link to comment
Share on other sites

Prilicno samouvereno. Ako ste Vi ogranicenih shvatanja to ne znaci da nesto ne postoji. Najjednostavniji primer usviravanja komponente je merenje ESR i dielektricne apsorpcije i provodljivosti novog elektrolita i elektrolita koji je bio neko vreme na naponu. To moze i najobicniji dileja da izmeri.

 

1. Sto se tice zracenja dipola da bi zracio u vakumu moralo bi da dodje do menjanja strukture atoma i prelaska elektrona u nizi nivo pri tom zraci kvant elektromagnetnog zracenja (sem CO2 koji oslobadja toplotu). Drugi vid predavanja energije u vakumu ne postoji. Ovde se ipak radi o prostornoj orijentaciji elektricnog dipola koji je formiran u proizvodnji gde su pri izlivanju postavljeni haoticno.

 

2. Sto se tice merenje moze da se izmeri i elektricno (prvi pasus) a i da se cuje. Da bi culi morate audio sistem da ukljucite i prikljucite zvucnike. Ako i tad ne cujete onda ste gluvi

 

3. Dokazano je merenjima svuda samo treba uzeti knjigu i citati. Naravno da u Svetu i Skandalu to necete naci

 

4. Ako mislite da je jedna obicna opstepoznata pojava za nobelovu nagradu onda bi i svaku kozu trebalo nominovati zbog neverovatne proizvodnje klikera. A ako bi to prihvatili onda bi i neki sa ovog foruma mogli u nominaciju

Link to comment
Share on other sites

Jedini napon koji menja strukturu dielektrika je PROBOJNI napon.

 

Kod svih ispod toga dielektrik se vraća u stanje haotiÄnog rasporeda PO PRESTANKU delovanja.

 

Naponi bliski probojnom, zbog polimorfnog stanja dielektrika takoÄ‘e menjaju strukturu u ograniÄenim domenima ali ne u celosti, ali to ovde nije predmet razmatranja.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi da se spustimo na zemlju i bez uplitanja Cerna i kosmickog disanja.  Evo primera. Kada sam kupio Sedru, prvi dan, posle sat vremena ( znaci zagrevanje, ne usviravanje), zvucala je veoma pristojno. Negde treci dan zvucno je potonula (isti uslovi, zvucnici, diskovi), dva dana je tako radila, a onda bukvalno preko noci prosvirala za sve pare. Isto se desilo sa drugom Sedrom, kada sam je uzeo.  To sam i Solaji rekao naravno ne kao reklamaciju, nego kao zapazanje.  Sa kablovima slicna prica. Sad sa cime to ima veze nemam pojma. Ako neke postovane kolege forumasi misle da kako oni kazu sviram QR... OK, ali sve se jasno i culo. Napominjem da sam ja glupi uljar, koji nije zavrsio ETF, ali prostor je postao znacajno bolji, separacija instrumenata takodje. Klavir je dobio prozracnost, cule su se sve reverberacije (Cujosi Jamamoto trio - misti), cinele izletele.... Nemojmo samo tako olako odbacivati stvari, samo zato jer nema mogucnosti da se objasne. HI FI nije nikakav vudu, ali onda daj da pobacamo svi interkonekte, zvucnicke i strujne kablove, kupimo Tehnikse ( pobogu oni na papiru imaju najbolje podatke, a i razlike ljudsko uvo nema sanse da cuje...itd itd), i nema kraja nasoj sreci. Pozdrav 

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifdielektrici.gif i kad ih NAUCNICI usviraju onda ih naredjaju kao vojnike :heat i tako usvirani ostaju doveka. Daj Impulse pusti Farmu i ne pisi nebuloze.

 

Ajde, pošto se pišu nebuloze, objasni mi, pošto ne znam, šta ti misliš.

Ali onako, reÄima narodnog Äoveka ...

Naravno, ako možeš da me ne ne prozivaš kao ostale koji imaju volje da objasne ...

Link to comment
Share on other sites

Ajde, pošto se pišu nebuloze, objasni mi, pošto ne znam, šta ti misliš.

Ali onako, reÄima narodnog Äoveka ...

Naravno, ako možeš da me ne ne prozivaš kao ostale koji imaju volje da objasne ...

Pa prosto struktura u dielekriku se ne menja nikakvim usviravanjem i da onda takva ostane. Tacka. Ali i da se menja to ljudi a ni slepi miservi ne cuju. 

Link to comment
Share on other sites

Zarko ne znam sta je Farma sem one Zivotinjske. Ako misliste na nesto sto se vrti na tv-u, razocaracu Vas, ali sam srecnik koji ne zna sta je veliki brat, farma, prezivljavanje a ni fejsbuk. Verovatno ima jos nekih ali ove sam cuo u razgovoru.

 

Sto se tice dielektrika, dok je pod istim uslovima radice kad se usvira i ostace takav dok ne okrenente interkonekt obratno. Tada bi trebali da cujete vrlo jasno da je zvuk losiji. Posle odredjenog vremena bi mnogi rekli da se uvo navikne na taj zvuk i da je subjektivno a u stvari dolazi do istog procesa kao i pri rvom postavljanju.

 

Mnogo opipljiviji primer menjanja karakteristika dielketrika je kod kondenzatora gde to lepo moze da se izmeri. Radio sam to kad sam proveravao tacnost proizvodjackih podataka i menjanje karakteristika u radu. Moj unimer meri sem kapaciteta, ESR, dielektricnu apsorpciju i curenje i vrlo lepo prikaze razlike u karakteristikama.

 

Sasvim je drukciji princip usviravanja elektromehanickih komponenti, gde vesanj ena zvucnicima omeksava, guma na kojoj stoji kantilever omeksava, vesanje membrane na slusalicaa omeksava i to je jako lako cuje u bas podrucju.

 

Sto se tice navedenog primera Sedre u pitanju je usviravanje kondenzatora i upravo je to karakteristika sa kojom sam se susreo mnogo puta prilikom uradjivanja modifikaovanog cd plejera. I tu postoji razlika koliko kom kondu treba vremena. Na primer najduze traje da se urade konduktive polimer, oko 400 sati, Silmic II i Muse KZ od 200-300.

 

Primer sa automobilom nije bas adekvatan jer se ipak tamo radi o poravnanju slucajnih zaostalih neravnina iz procesa obrade gde bi svi semerinzi i karike trebale savrseno da legnu na materijal sa kojim su u dodiru. To bih pre nazvao oblikovanje cipele prema nozi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...