Jump to content


na sta obratiti paznju prilikom kupovine polovnog gramofona ?


chemer

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Treba obratiti pažnju na dosta toga. Pre svega na okretanje tanjira i stanje ruÄice.

Obavezno pustiti gramofon da se vrti dok se razgovara s prodavcem, zatim preslušati celu stranu, da bi se videlo da li dobro i konstantno drži brzinu.

Proveriti da li je ruÄica klimava, razdrndana, kljakava, vrljava, Å¡epava, oÅ¡tećena, nekompletna.

Ako gramofon ima nekakvu automatiku valja detaljno proveriti sve.

Bolje je malo više platiti gramofon koji je potpuno ispravan nego kupiti za male novce spravu koja će se pretvoriti u bunar bez dna.

JoÅ¡ bolje bi bilo da ovde postaviÅ¡ pitanje kad budeÅ¡ znao taÄno koji model ideÅ¡ a pogledaÅ¡. Mnogi gramofoni i ruÄice imaju svoje, tipiÄne, probleme. OpÅ¡ti odgovori su, uglavnom, od slabe vajde.

Link to comment
Share on other sites

ОÑим зазора у лежајевима ручке обавезно провери како Ñе помера каиш при промени брзине.

Ðе Ñме ивицом да удара у метални део у облку Ñлова У ( латинично), ако удара то значи да му је време за замену.

Ðаравно без тањира, Ñамо Ñуб тањир.

Td145mkii_antr.jpg

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Jedan dodatan "tip" - skinuti tanjir sa (manjeg) sub-tanjira, obrnuti ga i vratiti na sub tanjir. Posle ovoga, funkcionisanje kaisha se moze proveravati i u "radnim" uslovima...

Inace, po kupovini, predlozio bih noshenje gramofona na proveru/podeshavanje, poshto ono kod ovih modela zna biti pipavo...

Pozdrav! :wave2

Link to comment
Share on other sites

Taj thorens je odliÄna maÅ¡ina.

Proveri i centralni lager:

-Skineš spoljni tanjir

-Skineš kaiš

-Skineš unutrašnji (mali) tanjir

-Vratiš mali tanjir. Ako polako klizi na dole, lager dobro dihtuje i ispravan je.

u ovoj temi smo malo priÄali o thorensima, izmeÄ‘u ostalog i o tom, pa vidi.

Ako je taj thorens ispravan, verovatno će te nadživeti... :D

Link to comment
Share on other sites

-Vratiš mali tanjir. Ako polako klizi na dole, lager dobro dihtuje i ispravan je.

Ðије баш тако, у Ñтвари јеÑте ако је потпуно иÑправна чаура и оÑовина. Ðаиме доÑетили Ñе продавци па наћапкају маÑÑ‚ на оÑовину и нормално је да ће полако падати.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ðије баш тако, у Ñтвари јеÑте ако је потпуно иÑправна чаура и оÑовина. Ðаиме доÑетили Ñе продавци па наћапкају маÑÑ‚ на оÑовину и нормално је да ће полако падати.

:wave2

A ima i otvorenih ležaja/Äaura, pa ovo ne može biti univerzalni savet.

Takođe, ima ležajeva koji se podmazuju mašću i onih koji se podmazuju uljem.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

EлектронÑкa контролa ручице јер кориÑти мотор у ÑадејÑтву Ñа Ñензорима. Брзина тањира је проÑта за контролу.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

To može ali ne mora biti problim. Ipak, automatika na gramofonu nije baš :ruganje audiofilski prihvatljiva.

ZvuÄnica Stanton 500 Mk2 svakako nije MC zvuÄnica, ali, nije loÅ¡a za stari rock i disko.

Gramofon lepo izgleda, specifikacije mu uopšte nisu loše, uz njega ide phono preamp; ako je sve bezprekorno u oreginalnom stanju, nije to ni tako loša ponuda.

Link to comment
Share on other sites

Meni se taj gramofon veoma sviđa.

Sta mislite o JVC QL-Y 3F gramofonu

Uz ogradu da taj gramofon nikada nisam ni Äuo ni video, gledajući samo u slike i specs - jako mi se dopada i mislim da je vredan pažnje. Ako je zaista onako lepo oÄuvan, ako je potpuno ispravan, ako joÅ¡ gratis dobijeÅ¡ rock'n'roll Stantonku i preampić za poÄetak - super kupovina!

250px-His_Master%27s_Voice.jpg

JVC je sjajna firma, i ima izuzetno zanimljivu istoriju. Nastali su kao japanski ogranak kompanije RCA. Svi se sećamo His Masters Voice kuÄeta, zar ne? Proizvodili su gramofone i ploÄe joÅ¡ od 1930. Kasnije su pravili prve japanske televizore, a zatim izmislili VHS sistem. Wiki kaže da ih je pedesetih kupio Panasonic, a svi znamo da je Panasonic u stvari Matsushita... mali svet!

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima,meni se ucinio zanimljiv takodje,ni ja ga nisam nikada ni cuo,ni video

ali estetski mi privukao paznju i "kriva" rucica koje vise volim od pravih iako to nista ne znaci,ali nista ne znam o tom modelu

samo da ne zvuci tanko,ako iole ima puniji zvuk,rizikovao bih sa kupovinom.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam Stantonku i PP doživeo kao poklone uz gramofon, što je zgodno - doneseš kući i baciš se na slušanje :listen . Naravno, ni PP ni Stantonka nisu neka trajna rešenja.

U Leili ima jedan Mitsubishi, neprekidno radi. Taj Pajero je po svemu sliÄna klasa kao JVC - po dizajnu, veliÄini, težini, automatski je, ima istu glavu. SaÅ¡a je prezadovoljan sa njim - gramofon je otporan na zlostavljanje i dobro dampiran pa ne oseća vibracije. Zvuk i user experience na tom Mitsubishiju su verovatno isti kao na JVC-u. OtiÄ‘i i posluÅ¡aj!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...