Jump to content


Filips' sistem


Филип

Recommended Posts

Prvobitna ideja za policu malo odležala, evo nove varijante za koju sam stolaru poslao zahtev, Äekam cenu.

 

Odustao sam od varijante fronta u dve nijanse posle konsultovanja sa stolarom zbog tehniÄkih komplikacija i nepotrebnih vizuelnih akrobacija na ipak malom komadu nameÅ¡taja.

 

Za sada varijanta od medijapana dosta skupa, navodno nema velike razlike u Ävrstoći u odnosu na ivericu koja je jeftinija (u obe varijante ide hrastov furnir).

post-17167-0-76468900-1376662889_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

...

Odustao sam od varijante fronta u dve nijanse posle konsultovanja sa stolarom zbog tehniÄkih komplikacija i nepotrebnih vizuelnih akrobacija na ipak malom komadu nameÅ¡taja.

...

 

Zamisli da si arhitekta i da želiš da napraviš lepu policu, a stolar ti objasni da je to ipak "nepotrebna vizuelna akrobacija"... Šta da se radi, hijerarhija se zna... :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Lepo reÄeno, ali možda nisam lepo objasnio - "nepotrebna vizuelna akrobacija" je moja odluka a razlog je sledeći.

 

Prvobitna varijanta je bila (taÄnije ideja je bila od kolege Magellana) da imam tri horizontalne povrÅ¡ine koje će se od vertikalnih vizuelno odvojiti svetlijom nijansom. 

MeÄ‘utim, potpuno sam smetnuo s uma - e to mi je objasnio majstor - da vertikalne ploÄe moraju da budu uraÄ‘ene iz celine (bez prekida) zbog stabilnosti.

U tom sluÄaju, dve nijanse skoro da gube smisao tako da eto doÄ‘oh do pojednostavljenog izgleda.
Meni je inaÄe grafiÄki dizajn struka, ali ovo je viÅ¡e industrijski dizajn (u 3D-u se slabije snalazim), ali se svodi na isto - dizajn je uspeÅ¡an samo kada se spoji estetika i funkcionalnost, kada proizvod izgleda kao celina.

A dobrim stolarima respect sa moje strane, pogotovo onima koje vole izazove  :order

Link to comment
Share on other sites

Lepo reÄeno, ali možda nisam lepo objasnio - "nepotrebna vizuelna akrobacija" je moja odluka a razlog je sledeći.

 

Prvobitna varijanta je bila (taÄnije ideja je bila od kolege Magellana) da imam tri horizontalne povrÅ¡ine koje će se od vertikalnih vizuelno odvojiti svetlijom nijansom. 

MeÄ‘utim, potpuno sam smetnuo s uma - e to mi je objasnio majstor - da vertikalne ploÄe moraju da budu uraÄ‘ene iz celine (bez prekida) zbog stabilnosti.

U tom sluÄaju, dve nijanse skoro da gube smisao tako da eto doÄ‘oh do pojednostavljenog izgleda.

Meni je inaÄe grafiÄki dizajn struka, ali ovo je viÅ¡e industrijski dizajn (u 3D-u se slabije snalazim), ali se svodi na isto - dizajn je uspeÅ¡an samo kada se spoji estetika i funkcionalnost, kada proizvod izgleda kao celina.

A dobrim stolarima respect sa moje strane, pogotovo onima koje vole izazove  :order

Vertikala (srednja) ne mora da bude iz jednog dela da bi polica bila Ävršća.Naprotiv bolje je da horizontale budu iz jednog dela!

Link to comment
Share on other sites

Slika broj dva definitivno, jaÄe je u svakom pogledu.A na klimanje levo desno nema uticaja da li je horizontala ili vertikala iz jednog dela.ÄŒvrstinu polici daju kvalitet i jaÄina spojeva, debljina materijala i  leÄ‘a police u zoni fioka.Takva polica ako se uradi kako valja ne sme da mrda levo desno ni milimetar.Ovo ti priÄam iz iskustva, napravio sam ih X komada, neke su bile i dva metra Å¡iroke

Link to comment
Share on other sites

Lepo reÄeno, ali možda nisam lepo objasnio - "nepotrebna vizuelna akrobacija" je moja odluka a razlog je sledeći.

 

Prvobitna varijanta je bila (taÄnije ideja je bila od kolege Magellana) da imam tri horizontalne povrÅ¡ine koje će se od vertikalnih vizuelno odvojiti svetlijom nijansom. 

MeÄ‘utim, potpuno sam smetnuo s uma - e to mi je objasnio majstor - da vertikalne ploÄe moraju da budu uraÄ‘ene iz celine (bez prekida) zbog stabilnosti.

...

 

Stabilnost ne verujem da je ugrožena sa 4cm debljinom i 30 kg težinom...

 

A prepust horizontalnih ploÄa može da se uradi i kao dodatni deo spreda, pa da se posle furnira... Ako vertikale baÅ¡ moraju da budu iz jednog dela...

Link to comment
Share on other sites

a sto ti ne trazis ponudu od Surokvl,da ti to napravi kako treba,a ne kako tvoj majstor vise voli.

najbolju je angazovati stolara audiofila,ne stolara koji misli da smo mi dileje.

video sam par polica za hi fi koje je pravio Surokvl i mogu da kazem svaka cast-ovo neka ti ima posebnu tezinu jer sam ja velika picazla,a i sam se bavim drvenarijom.

Link to comment
Share on other sites

Vertikala (srednja) ne mora da bude iz jednog dela da bi polica bila Ävršća.Naprotiv bolje je da horizontale budu iz jednog dela!

Kada sam izneo predlog, upravo sam i mislio na takvu varijantu. Ako se pazljivije procita moj prethodni post vidi se da su horizontale i bocne vertikale u istoj frontalnoj ravni, sto dozvoljava bocnim stranama da budu kontinualne, a samo srednje vertikale bi bile prekinute i uvucene.

Predlog sam izneo samo da malo pomognem da se zadrzi ideja dizajna koja je bila potencirana od buduceg vlasnika iste, a to je da se potencira horizontalnost cele kompozicije.

Vidim da Surokvl pravilno razmislja i poznaje konstrukciju, kao i svu ostalu problematiku, a posebno vezano za audio zahteve kod namestaja.  :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

... Za sada varijanta od medijapana dosta skupa, navodno nema velike razlike u Ävrstoći u odnosu na ivericu koja je jeftinija (u obe varijante ide hrastov furnir).

 

 Kad sam zadnji puta provjeravao, utjecaj na zvuk je bio popriliÄno na strani medijapana. Da je moja polica, iverica ni pod razno ne bi doÅ¡la u obzir.

 

 Btw. MDF skup? Ne znam da su kod vas cijene neÅ¡to puno drukÄije nego ovdje, ali kvadrat obiÄnog 25mm MDF-a je cca. 12-13 eura. To ne bi trebalo biti preskupo ako se želi imalo ozbiljnija hifi polica.

Link to comment
Share on other sites

a sto ti ne trazis ponudu od Surokvl,da ti to napravi kako treba,a ne kako tvoj majstor vise voli.

najbolju je angazovati stolara audiofila,ne stolara koji misli da smo mi dileje.

video sam par polica za hi fi koje je pravio Surokvl i mogu da kazem svaka cast-ovo neka ti ima posebnu tezinu jer sam ja velika picazla,a i sam se bavim drvenarijom.

Hvala na preporuci, siguran sam da Äovek radi kao Å¡to kažeÅ¡.

Postoje dva razloga za ovo. Prvi je da nisam znao da se kolega Surokvl bavi stolarijom, a drugi je da "moj majstor" uveliko radi daleko veći obim posla u punom drvetu na nekom drugom poslu.

Ali dobro je znati da postoji hifi (hiend) stolar u ovoj našoj forumskoj zajednici.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Da, i to bi mogla biti podtema, jer svi MDF-ovi nisu jednaki.

Kad sam se ja zanimao s policama, kupovao sam MDF na jednom mjestu. No, jednom prilikom skužih da je taj (zadnji) koji sam kupio (zvuÄno) loÅ¡iji od onog od prije par godina.

Kasnije u razgovoru s frendom, koji u svom poslu radi s MDF-om, kaže da im je u zadnje vrijeme kvaliteta (ovim naÅ¡ima) otiÅ¡la u k.... . Ne znam kakav je taj njemaÄki, no oÄekujem da je bolji nego ovaj Å¡to sam ja zadnje kupio.

 

Bilo bi idealno probati razne opcije (materijale) prije odluke od Äega raditi policu, no to je u veÄini sluÄajeva teÅ¡ko izvedivo.

A s druge strane ... nisam vidio ozbiljniju hifi policu od iverice. Valjda i u tome ima nešto.

Link to comment
Share on other sites

    Mislim da ovoliko ulaženje u sitne detalje ne vodi reÅ¡enju već komplikovanju same problematike i sluÄ‘ivanju onog koji traži savet.ÄŒovek poÄne da se vrti u zaÄaranom krugu i da se opterećuje u osnovi nebitnim stvarima umesto samom suÅ¡tinom.Da li je medijapan ovaj ili onaj nebitno je, jer u startu ne znamo Å¡ta kupujemo i kako bilo koji od njih utiÄe na celu koncepciju.Kod nas je medijapan uglavnom uvozni i onaj koji vam prodaje Äesto ne zna poreklo, a i da zna, da li iko zna kako se koji ponaÅ¡a akustiÄki, ako uopÅ¡te ima smisla da o tome raspravljamo u domenu zdrave pameti.Sem toga ni jedan materijal nema svoj zvuk van konteksta konkretne konstrukcije.

 

    No nije to sve bitno.Za dobru policu ima važnijih stvari.Prvo dobra ideja i da se zna Å¡ta se želi postći u funkcionalnom i estetskom smislu.To nam uslovljava drugu bitnu stavku, konstrukciju, dimenzije i ergonomiju police.Onda treća i možda najvažnija stvar kvalitet i Ävrstina izrade i na kraju zavrÅ¡na obrada.Ako se sve ovo odradi kako treba izbor materijala se nameće sam po sebi.Dobra polica se itekako može napraviti i od iverice, a da niste uopÅ¡te svesni od Äega je pravljena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...