Jump to content


Pisati afirmativno ili ne pisati uopce


alexatpos

Recommended Posts

Sistem warninga i bodovanja je skorije i postavljen da bi se time manipulisalo. Warninzima "uklanjali nepoželjni koji ti kvare biznis". Prozirno.

Mika je na diyaudio.rs zalepio Blade Runneru -20.000 rejting da bi pokazao kako se brojÄanik lako nameÅ¡ta.

MožeÅ¡ da zavlaÄiÅ¡ neke ljude neko vreme, ali ne možeÅ¡ sve ljude svo vreme.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Pathos Inpol 2 amp,Sonus Faber Cremona Auditor zvucnici,Burmester 001 cd player,Cardas Golden Reference xlr ic i zvucnicki,te power conditioner firme Running Springs Audio,model Dmitri.Strujni kabeli Nordost Vallhale,gramofon Thorens 126 mk3 sa Ortofon Red zvucnicom.

Glazba je iskljucivo jazz,sistem je tako i biran,mali sastavi,stage,tijelo instrumenata,boja zvuka i detalji,to su stvari koje su meni bitne,muzikalnost,ugoda i iluzija priridnosti ispred neke 'hi fi ispravnosti'

Najvaznije,ne pametujem,mene interesuje razmjena iskustava,a ne apriori misljenje da je nesto bolje od drugog.

O stvarima o kojima nemam direktnih iskustava,se ne izjasnjavam,tudja i drugacija iskustva sam radoznao da provjerim.

Mozete li isto reci i za sebe?

Link to comment
Share on other sites

ja cu da ti odgovorim umesto njega. ne moze. dezurni pametnjakovic sa svojim kuhinjski sklepanim sistemom, uglavnom sa copy/paste postovima sa drugih foruma.

tvoja definicija zvucnih preferenci je nesto sto u terabajtima postova na raznih foruma nije uspeo da dosegne. ovde zapravo niko i ne znam sta

u prevodu na srpski jezik - ne obaziri se.

Link to comment
Share on other sites

Svakako, treba priÄati o sopstvenim iskustvima uz razumne ograde ili napomenuti kada je citat ili glasina u pitanju.No, to je notorno.

... ali, kako će nauÄiti da ih ocenjuje sem ako ih ne posluÅ¡a, uporedi sa svojim od trista i poÄne da ih, nekako, ocenjuje.

Link to comment
Share on other sites

ja cu da ti odgovorim umesto njega. ne moze. dezurni pametnjakovic sa svojim kuhinjski sklepanim sistemom, uglavnom sa copy/paste postovima sa drugih foruma.

tvoja definicija zvucnih preferenci je nesto sto u terabajtima postova na raznih foruma nije uspeo da dosegne. ovde zapravo niko i ne znam sta

u prevodu na srpski jezik - ne obaziri se.

Link to comment
Share on other sites

Ima neÄega u hi-fi priÄi Å¡to je definitivno stvar trenda. Ko god pokuÅ¡a da "darne" u trend, u ono Å¡to je trenutno u oÄima i uÅ¡ima audiofila (ili industrije) ispada smeÅ¡an. Odmah se potežu pitanja Å¡ta on ima od ureÄ‘aja, Å¡ta je sluÅ¡ao od istih ureÄ‘aja i koliko je skup njegov sistem. Ukoliko je to neki jeftiniji sistem, sagovornik se trenutno deklasira i eliminiÅ¡e, jer se povrh svega iznosi "krunski" argument, da treba imati npr. mininimalno 10 KEUR i izdvojiti isti novac za sistem da bi se odreÄ‘ene razlike Äule i time zadovoljila potreba za takmiÄenjem "Å¡ta ko ima i Äiji sistem je skuplji i bolji".

U tom smislu priÄa o kablovima je već koju godinu u samom vrhu zanimanja audiofila.

Tamo negde iza brda valja se priÄa o vinilu kao vrhunskom formatu itd. Do pre trideset godina, na primer, težilo se da se pronaÄ‘e supstitucija ovom formatu, ljudi su bili objektivniji. Veoma Äesto i ozbiljno se diskutovalo o anomalijama mehaniÄke reprodukcije Äiji je patent joÅ¡ onda bio sedamdeset godina star, a ljudi želeli da gledaju napred.

Pa i u samom domenu vinila i gramofona, opet, trka se vodila oko matova, da li su "Äujni" ili ne i kako zvuÄe i tome sliÄno. Ogromne sume su se izdvajale na audiofilske matove, naprimer - sećate se tih priÄa, svakako.

TakoÄ‘e, u ta davna doba nije bivalo rasprostranjene priÄe o konektorima i kablovima. Treba videti na Å¡ta, na primer, liÄi standardni fabriÄki konektor nekih izuzetno cenjenih i tehniÄki brižljivih firmi koje nisu baÅ¡ Å¡tedele na komponentama (tipa Revox i sliÄno). No, tema o kablovima je postala aktuelna i dobar deo audiofilske priÄe se "preselio" na "zvuÄanje kablova", "utegnutost zvuÄne slike", "basove u ritmu" i sliÄne izraze koji bilo koji Äovek proseÄne (pa i one druge, iznadproseÄne) pameti ne može da shvati.

Link to comment
Share on other sites

Dobro milovane ajmo jos jednom...

Ako dva coveka treba da diskutuju o recimo kablovima pri cemu jedan od njih ima sistem od recimo 20k Evra i u okviru sistema kablove od recimo 3k Evra dok ovaj drugi ima sistem od 2k Evra i u njemu kablove od cca 100 Evra kako mislis da oni mogu da razmenjuju misljenja na "ravnoj nozi"? Jedam ima i koristi, drugi nema i ne koristi a pri tome i da uzme na probu pitanje sta moze da cuje koriscenjem kablova pd 3k evra u sistemu od 2k evra????? Dakle ovaj koji "nema i ne koristi" po mom misljenju treba da bez predrasuda cuje misljenje/stav ovoga koji "ima i koristi". Ne treba slepo da veruje, jos manje da se podsmeva i proglasava ga budalom... treba samo da "upamti" i da kad dodje u priliku proba i proveri "upamceno" i na osnovu svog iskustva donese neki sud. Pravi ili pogresan - nebitno za ovu pricu ali svakako svoj sud utemeljen na licnom iskustvu - bitno za ovu pricu.

Naravno, mala vrednst sistema u sobi ne diskredituje u startu sagovornika ali moze (opravdano ili ne ) da izazove sumnju u verodostojnost misljenja. Iznosenjem cinjenica i objasnjenjem svog stava uklonice tu sumnju. Podsmeh, nekultura i bezobrazluk ne mogu nadomestiti neiskustvo i nedostatak kulture u komunikaciji.

milovane, da me ne shvatis pogresno, na osnovu tvojih postova i price onih koji te znaju sticem utisak da si zaista fin covek. Ipak, tvom postu iznad dao bih minus zbog prvog pasusa. Ne zato sto nisi u pravu vec sto sto si mislim, promasio temu... Nije sustina ove teme sukob bogatih i siromasnih, podela da "nas i njih", takmicenje... sustina je diskusija na temu sa podlogom licnog iskustva bez odredjivanja sta je od ceg bolje ili gore. Jednostavno razmena misljenja i iskustava kao i preporuka suzdrzavaja od diskusije ukoliko se neposeduje licno iskustvo na zadatu temu. Tako sam je bar ja shvatio.

Link to comment
Share on other sites

Ima neÄega u hi-fi priÄi Å¡to je definitivno stvar trenda. Ko god pokuÅ¡a da "darne" u trend, u ono Å¡to je trenutno u oÄima i uÅ¡ima audiofila (ili industrije) ispada smeÅ¡an. Odmah se potežu pitanja Å¡ta on ima od ureÄ‘aja, Å¡ta je sluÅ¡ao od istih ureÄ‘aja i koliko je skup njegov sistem...

Link to comment
Share on other sites

milovane, da me ne shvatis pogresno, na osnovu tvojih postova i price onih koji te znaju sticem utisak da si zaista fin covek. Ipak, tvom postu iznad dao bih minus zbog prvog pasusa. Ne zato sto nisi u pravu vec sto sto si mislim, promasio temu... Nije sustina ove teme sukob bogatih i siromasnih, podela da "nas i njih", takmicenje... sustina je diskusija na temu sa podlogom licnog iskustva bez odredjivanja sta je od ceg bolje ili gore. Jednostavno razmena misljenja i iskustava kao i preporuka suzdrzavaja od diskusije ukoliko se neposeduje licno iskustvo na zadatu temu. Tako sam je bar ja shvatio.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto ja mogu da primetim u diskusijama o odnosu tehnike i zvuka na forumu je da veliki broj ljudi zauzima jedno od dva ekstremna stanovista.

Prva grupa ljudi su "gospodari brojeva". Ovi vade sa Net-a neisrcpne kolicine brojki svih vrsta i cesto ih i (ne)selektivno koriste. Pristup je OK - sve dok umeju brojke ispravno da primene.

Drugi ekstrem cine "Hi-Fi shamani (macevi & vracevi)" koji ne priznaju nikakve brojke, vec samo (svoje) uvo. I to je OK - sve dok svoje zakljucke koriste za svoje potrebe.

Cinjenica je da je razvoj ljudske vrste bio dosta krivudav, ali je i cinjenica da vise ne zivimo u pecini. Tokom svih ovih godina bilo je uvek ljudi koji su zurili da daju nekakva, makar i pogresna, objasnjenja sveta oko sebe, kao i onih koji su smatrali da je sve magija i volja Bogova.

Meni se licno svidja "optimisticki" pristup prema kome se deo Hi-Fi tajni sada moze objasniti brojevima, deo ne moze, ali to ne znaci da nece moci za 10, 20 ili 50 godina. Drugim recima, ideja je da ono sto moze da se objasni brojevima njima i objasni, ono sto ne moze uradi "empirijski" (slusanjem), ali da se ne zauzima odmah stav da nesto nece nikada moci da se objasni merenjem i da treba ostati veran magijskom nacinu razmisljanja.

Tipican primer ekstremnh stavova su ti nesrecni kablovi. Jedna grupa ljudi im pridaje ogroman znacaj i odmah krece sa teskom OFC, UPOCC, sta-ti-ja-znam artiljerijom i hrpom podataka. Druga grupa im ne pridaje nikakav znacaj i ismeva prvu.

Tu i tamo nadje se neko sa izbalansiranim pristupom da kaze da kablovi imaju svoju induktivnost, kapacitivnost i druge parametre koji sigurno imaju nekakav uticaj na zvuk. Koliki je taj uticaj i kako se ti parametri mogu dovesti u vezu sa uticajem na zvuk danas se ne zna precizno i jednoznacno, sto ne znaci da se nece znati i da treba zadrzati magijski pristup - ako se odmah usvoji magijski pristup, onda se verovatno nece ni znati. Sreca sto je medju nasim precima bilo i onih koji su drugacije razmisljali, inace bismo i danas praktikovali dodole.

Problem sa zlatnouhim ljudima je uvek u tome sto oni svoje zlatne usi nerado stavljaju na test pred drugima, tako da sva komunikacija sa njima na kraju postaje religijska - mozete im verovati ili ne verovati, ali tu je kraj price.

Ja sam skeptik prema svemu, pa i prema tudjim zlatnim usima. Ilustracije radi, ispricacu Vam jednu pricu koju sam pre dobrih 20 godina procitao u HFN & RR ili Gramophone-u.

Sir Edward Heath, bivsi Prime Minister Engleske posle Drugog svetskog rata bio je veliki ljubitelj muzike i strastven kolekcionar ploca, primarno "ozbiljne" muzike. U kolekciji je imao veliki broj razlicitih izvodjenja istih dela. Zahvaljujuci svom polozaju imao je mogucnost da komunicira sa brojnim poznatim muzicarima, a i da ih pozove kod sebe.

Navodno je imao obicaj da ih testira - pustio bi im (blind) nekoliko razlicitih izvodjenja istog dela (recimo, nekog dela za klavir), ukljucujuci (sto im nije govorio) i njihovo sopstveno i zamolio bi ih da pokusaju da identifikuju izvodjaca. Vecina njih navodno nije uspela da identifikuje svoje sopstveno izvodjenje!

U jednoj drugoj temi je Gox lepo uporedio zvukove dva DAT-a koje su oni imali u studiju - vredi procitati.

Na kraju mislim da je potrebno izabrati konstruktivan pristup objasnjenju svakom Hi-Fi pitanja.

Link to comment
Share on other sites

Na kraju svega je da pametan, normalan i svoj Äovek, koji samo liÄnim iskustvom, odricanjem, manjim ili većim finansijskim izdacima i voljom da istraži, može doći do reprodukovanja muzike koja njemu leži i prija.

Priznajem da sam posle dosta, dosta godina i ja to shvatio i prihvatio.I sad uživam u muzici ...

PS Dodje mi da mu zalepim još jedan plus ali već sam to uradio

Link to comment
Share on other sites

Nije sustina ove teme sukob bogatih i siromasnih, podela da "nas i njih", takmicenje... sustina je diskusija na temu sa podlogom licnog iskustva bez odredjivanja sta je od ceg bolje ili gore. Jednostavno razmena misljenja i iskustava kao i preporuka suzdrzavaja od diskusije ukoliko se neposeduje licno iskustvo na zadatu temu.

Link to comment
Share on other sites

Tako lepo je Äuti uopÅ¡tene priÄe o iskustvu i razmeni istih, ali Å¡ta ako se pomene da alexatpos ima manje od dve godine audiofilskog staža, da je navedeni sistem kupio "u cugu"?? Koliko se tu iskustva sakupilo? Možda Sonic može na to da nam odgovori? Umesto da priÄa priÄe sa stanoviÅ¡ta prodavca sa interesom, a ne zato Å¡to stvarno misli da mmilovan ili ja ili mnogi drugi nemamo 20-godiÅ¡nje iskustvo sa mnogo posluÅ¡anih ureÄ‘aja, kabela i sistema...? I mi smo iznosili svoja iskustva sa razliÄitim ureÄ‘ajima i kabelima u mnogo tema i mnogo postova, ali se to ne samo prenebregava, već na najružniji naÄin napada, jer ta iskustva i zakljuÄci mnogima ne odgovaraju.

Imam svoj stav koji je daleko od verovanja u mrežne kabele od 3.000$, ali izgleda da nije dozvoljen, pa se osporava: nedostatkom sluha, nedostatkom sluÅ¡nog iskustva, nedovoljno skupim sistemom, itd. Ja sam dovoljno Äesto svoje stavove obrazlagao, i u skoraÅ¡njim postovima o tome i argumentovano pisao, ali ni to nije dovoljno, već se napada neargumentovano i sa licemernim razlozima i nazovi "argumentima".

Ko ima volje i želje za Äitanje, neka potraži postove na temu kabela, kao i postove mmilovana, Kuje, sipija, impulsa i mnogih drugih.

Link to comment
Share on other sites

@Boki,

mislim da nepotrebno navlacis sebi na vrat nezadovoljstvo drugih forumasa tako emotivnim komentarisanjem mreznih kablova od 3000$.

To sto je neko dao svoje pare za tako nesto, njegova je stvar. On za to, neko drugi za nesto drugo. Cak i ako je on napravio gresku, mala je verovatnoca da ce navesti nekog drugog da je pocini - vecina ljudi nema te pare, pa nisu ni u opasnosti da se zeznu.

Isto vazi i za svakakve druge kablove. Svako ima pravo da za svoje pare ima svoje utiske.

Bice, ako Bog da, prilike da se takve stvari preslusaju i organizovano, pa ce svako imati pravo da izvuce zakljucak za sebe.

Link to comment
Share on other sites

Nije stvar u novcu, već u nipodaštavanju tuđeg stava i iskustva, a uzima se kao "argument" cena. Žao mi je što si se i ti "upecao" na to, i što razmišljanje skrećeš na nametnut pogrešan argument.

Nisam uzeo da raspravljam o strujaÅ¡u od 3k$, već je priÄa viÅ¡e uopÅ¡teno vezana za audiofilski staž i sluÅ¡na iskustva. To neki slatkoreÄivo uobliÄe u post, a odmah nakon toga nekim ljudima priznaju to iskustvo a koji ga nemaju, a drugima ne a koji ga imaju, a samo na osnovu interesa i veliÄine buÄ‘elara. Licemerno, Å¡to se mene tiÄe i prozirno (mnogi nisu provalili igru). A sve zarad interesa.

Naravno da svako za svoje pare može da kupuje Å¡ta hoće, i da iznosi utiske kakve hoće. Ali ovde priÄamo o agresivnom nastupu prema onima koji piÅ¡u drugaÄije. ÄŒak se iÅ¡lo dotle da se traži zabrana takvih postova. Ja ne znam da li si Äitao temu???

I nakon toga sam reagovao. Å ta je mnogo, mnogo je.

Link to comment
Share on other sites

Tako lepo je Äuti uopÅ¡tene priÄe o iskustvu i razmeni istih, ali Å¡ta ako se pomene da alexatpos ima manje od dve godine audiofilskog staža, da je navedeni sistem kupio "u cugu"?? Koliko se tu iskustva sakupilo? Možda Sonic može na to da nam odgovori?

Link to comment
Share on other sites

Nisam uzeo da raspravljam o strujaÅ¡u od 3k$, već je priÄa viÅ¡e uopÅ¡teno vezana za audiofilski staž i sluÅ¡na iskustva. To neki slatkoreÄivo uobliÄe u post, a odmah nakon toga nekim ljudima priznaju to iskustvo a koji ga nemaju, a drugima ne a koji ga imaju, a samo na osnovu interesa i veliÄine buÄ‘elara. Licemerno, Å¡to se mene tiÄe i prozirno (mnogi nisu provalili igru). A sve zarad interesa.

Link to comment
Share on other sites

Nema problema - ako misliš da zaslužuje minus, slobodno ga stavi.

Ne može se uvek pogoditi svrha i cilj razmišljanja.

Ipak, kao jednu neverovatnu sliku tvom razmatranju o skupim i jeftinim kablovima, pridodaću blind test tri vrhunska beogradska audiofila (dva inženjera elektrotehnike i konstruktora ureÄ‘aja i akademskog muziÄkog obrazovanja) koja su testirala CD plejere iz samoposluge, neki plejer srednje klase star desetak, petnaestak godina (Technics recimo) i CD plejer od 10000 EUR sve to na izuzetno skupocenom sistemu vrednom dvadesetak hiljada EUR. PriÄa kaže da nijedan od njih nije mogao da na kraju testa razazna da li je materijal reprodukovan sa najjeftinijeg, srednje skupog ili veoma skupog plejera.

Uzgred, poznavao sam Äoveka koji je bio visokoobrazovan, i solidan poznavalac (džez) muzike (zasigurno je bio veliki kolekcionar). Neki zajedniÄki prijatelji tvrdili su da je on umeo da nedvosmisleno Äuje razlike izmeÄ‘u kablova od bakra, kablova od bakra sa punim presekom, kablova od oxygen free bakra, kablova od srebra, i kablova od zlata.

Da li je to Äinio na blind testu ili su mu odreÄ‘ene stvari sugerisane, nije mi poznato.

Nažalost, viÅ¡e se njegove moći razaznavanja ne mogu proveriti, jer je Äovek pokojan.

Link to comment
Share on other sites

Ne, ne moze.

Ne poznajem doticnog. Nemam pojma ni koliko iskustva ima ni na koji nacin i u kom roku je dosao do sistema koji slusa ali iz postova vidim da prica o svojim iskustvima onakvim kakva ih ima. Mala ili velika, bogata ili siromasna.... ali njegova. Licna. Sam je i rekao, tamo gde nema sta da kaze, ne mesa se i ne pokusava da bude mirodjija u svakoj corbi kao neki. Ni jednom svojom recenicom (koliko sam video) nije glorifikovao i hajpovao pricu o skupim kablovima, nije se podsmevao onima koji ih nemaju ili ne veruju u tu pricu. Covek mozda ima ili nema visegodisnje iskustvo (ponavljam, nije mi poznato) ali ima visok stepen kulture u komunikaciji nedostizan za pojedince medju kojima ti prednjacis. Na zalost.

Nemoj sebe da stavljas u" isti kos" sa milovanom, kujom i ostalima. Nisi ti njihova liga.

Link to comment
Share on other sites

@Boki,

citao sam temu od pocetka. Nisam se upecao na strujni kabl. Znam o cemu govoris, ali ne vidim da je nacin na koji o tome govoris posebno konstruktivan.

Nazalost, ne postoji nekakav test kojim bi se mogao meriti neciji "audiofilski kapacitet". Staz mozda doprinosi necijem kredibilitetu, ali veza izmedju staza i znanja jos je zamrsenija nego veza izmedju kablova i zvuka. 100 godina sakupljanja zabluda i polu-informacija bez preispitivanja bilo cega - sta je to?

Nipodastavanje je, ocigledno, deo forumskog folkora.

Ako stavis na jedno mesto par hiljada ljudi koji nemaju nista zajednicko (obrazovanje, pristup zivotu, ...) osim ljubavi prema necemu nedefinisanom sto se zove "Hi-Fi" (sta god to bilo) sta onda ocekujes?

Slaganje i razumevanje? Bratstvo i jedinstvo? Srpstvo i cekicstvo?

Link to comment
Share on other sites

...

Kao što sam već ranije napisao, sistem warninga i bodovanja je i izmišljen radi manipulacija.

...

Teorija zavere na delu...

Sistem warninga i bodovanja nije izmisljen zbog "potrebe" ovog (ili nekog drugog) foruma, vec je ugradjen u "engine" foruma.

Warning sluzi da se, izmedju ostalog, za bezobrazluk ne dobije odmah ban.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...