Jump to content


Tjuner


ZoranBG

Recommended Posts

Juce sam nabavio Nakamichi ST-7E tjuner, ubodem mu zicu od 20 cm da ga malo mucim (u sobi skroz od betona) i krenem da vrtim stanice.

Skromnog izgleda spolja, cini mi se da je ovo izuzetan tjuner, pruzio mi je sate uzivanja i vratio me u detinjstvo - sto nema cenu :).

Setio sam se kako sam, kao klinac, camio uz sestrin Panasonic radio-kasetofon i cekao svake nedelje "Diskomer" i Slobu Konjevica da najavi novitete na listi a zatim ih snimao na kasetu. Od tada ostade zelja za dobrim dekom i tjunerom :). Sta bih dao da sam tada mogao da imam neki skup radio prijemnik...

Od tjunera koje sam imao, ostali su mi u secanju sledeci (slike su sa Interneta):

  • Grundig FineArts T903: lep, posteno napravljen tjuner srednje klase, finog zvuka i solidne osetljivosti. Hoce da mu crkne sijalica iza displeja, lako se menja.


post-9475-0-72549600-1296464003_thumb.jp

  • Nakamichi Tuner 2: lepo dizajniran tjuner, visa srednja klasa, sasvim solidnog zvuka.

post-9475-0-11586300-1296463999_thumb.jp

  • Hitachi FT5500 Mk2: za deo kategorije ispod najboljih, visoka klasa, samo mu fali malcice definicije na visokim u odnosu na najbolje koje sam imao.

post-9475-0-69225800-1296463997_thumb.jp

  • Sony ST-S505ES: neocekivano dobar tjuner, lak za koriscenje, veeeeoma dobog zvuka, malcice bolji od FT5500 Mk2.

post-9475-0-01483600-1296464000_thumb.jp

  • Onkyo T9090: sjajna, osetljiva masina, toplog i detaljnog zvuka i sa malo suma. Vrhunski.

post-9475-0-17048700-1296464005_thumb.jp

  • Onkyo T9990: cuveni tjuner, ozbiljno napravljen ali previse komplikovan. Ima oko 40 tastera i milion LE dioda. Vrhunski zvuk, tih, topao, osetljiv. Omiljeni Stereoplay tuner. Otkazuje im backup kondenzator pa ne pamte stanice, ali se to moze popraviti. U svakom slucaju, top klasa.

post-9475-0-51865100-1296464006_thumb.jp

  • Sony ST-SA3ES: fenomenalan tjuner, Sony ima najbolji korisnicki interfejs koji sam sreo (Autobetical system itd.). Zvuk, tek kada se T9990 zagreje je mozda bednih 5% bolji kod Onkyo, a cak ni to nisam siguran...

post-9475-0-22097000-1296464001_thumb.jp

  • Sony ST-SA5ES: jos bolje napravljen od SA3ES, malo manje suma i fakticki isti zvuk, mozda za zrno detaljniji. Mana ST-SA3ES, 5ES, 770ES... jeste da se kvare, prestanu da nalaze stanice pri pretrazivanju i pokazuju netacnu frekvencu (za .05 MHz najcesce). Dobar majstor ovo brzo resava.

post-9475-0-43532500-1296464002_thumb.jp

  • Revox B739 prereceiver: stara skola zvuka, topao i prijemciv, muzikalan i tih. Milina za slusanje.

post-9475-0-17305300-1296463996_thumb.jp

  • Revox A76: danas skoro zaboravljen tjuner, nekada skup i cudo. Ruzan, ruzan i ruzan, neverovatno kako su ga tako odvratnog napravili. A zvuk... milina, kao da ste seli pored spikera u radio stanici.

post-9475-0-26359800-1296463994_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Philips AH673: vrhunski tjuner, divno napravljen, u klasi najboljih od najboljih, sjajan. Made in USA. Jedino je dizajn cudan i tu su ga Japanci pobedili.

post-9475-0-56370000-1296464657_thumb.jp

  • Sansui TU919: prelep, po izgledu oponent AH673 i A76. Topao i mek zvuk, zavodljiv. Opsti kvalitet izrade mi se nesto nije dopao - tipicno za Japance sedamdesetih. Valjda sam ocekivao isuvise. Ali, izgled i zvuk daju dobitnu kombinaciju.

post-9475-0-93522300-1296464658_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Lep prikaz ,konkretno me zanima za Sony sts-a5 ili sts-a3 koliko su Äesti kvarovi,jer primetio sam na KP par komada proÅ¡le godine i svi su imali isti problem- ne radi automatski biraÄ .PoÅ¡to se koristi termin "razdeÅ¡en" koliko Äesto se mora servisirati ako se tuner koristi svakodnevno ?

Takođe me zanima da li ste imali iskustva sa Marantz st-17 ,i da li je pouzdan ?

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih da sam kupio na Limundu jos jedan tjuner...

Grundig T7500. Nisam ga slusao, vazi za najbolji Grundza tjuner svih vremena, naslednik ST6000 koji sam imao. Dodeljivao rucno imena stanicama itd., a za zvuk... o tom potom. Ako ne svira dobro, nece doci u grupu najboljih :).

post-9475-0-89290500-1296466531_thumb.jp

Sto se Sony tice, oba moja 3ES i 5ES su imali taj problem, a cuo sam za jos takvih. Nije to par komada pa se vrte po oglasima, to su razliciti primerci. Ja nisam video da majstori menjaju nesto u njima - samo ih podese, a problem sa trazenjem stanica na mom 3ES majstor je resio tako sto je prelemio sekciju napajanja.

Marantz 17 sam samo video, nisam imao prilike da se sretnem sa njim, nisam bas neki pasionirani ljubitelj niti poznavalac tjunera...

Znam da je skup i znam da je lose prosao kod Engleza na testu: nema pokazivac jacine stanice a i imao je upliv nekog stranog zvuka iz elektronike, tako da su ga "odrali".

Link to comment
Share on other sites

...a onda mi ulicom protutnji Peca kamiondžija sa svojom SCANIA-om, a na radiju zbog nezaÅ¡tićenih svećica Äujem samo "trrrrrrrrrrrrrrrrr"!!!

Kako sam šizeo što prođe baš kad uhvatim onu pesmu koju lovim već mesec dana...

Pu, crk'o dabogda!

Link to comment
Share on other sites

Da li pritiskom na automatsko trazenje tjuner dodje samo do prve nadjene stanice.

ЗавиÑи од тјунера, у принципу "Да" ако је тјунер иÑпрваван!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

ЗвиÑи од тјунера, у принципу "Да" ако је тјунер иÑпрваван!

:wave2

Na mom tjuneru Hitachi ft5500 mk2 tako radi.

Ne znam kao radi funkcija FCCS†(Field Condition Computer System) i cemum sluzi dugme Freq/0db kao i dugmad ff band i if band.

Link to comment
Share on other sites

Zoki cestitam na nabavci St-7e tjunera koji se uklapao uz njihov legendarni dek Cr-7e.St-7e je kostao u Hifi Vision-u 2000 dm,dok mu je u Stereoplay-u cena isla od 1495 do 2000 dm.U Engleskom What Hifi-ju je kostao 765 funti uz ocenu Generally good egg(tu ocenu su dobili i drugi vrhunski tjuneri(poput revox-a b-260) i komentar(za st-7e) : Clinical presentation,oozes refinement.

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi lepo da cujemo iskustva iz prve ruke. Scepan je imao Revox-a.

FCCS na FT5500 Mk2 je sistem koji podesava sve parametre tjunera optimalno prema uslovima prijema signala, to su radili i Sony a posebno Onkyo tjuneri - kada pocnu da im trepte one silne lampice pri prelasku sa jedne na drugu stanicu. Koji su parametri: pogledajte na prednju plocu Onkyo T9990 i bice vam jasno.

Mislim da ono Freq... ukazuje na jacinu prijemnog signala u dB, ali ne mogu vise da se setim...

Neki tjuneri memorisu sve stanice na koje naidju, ali se za to koristi poseban taster.

Sony ima Autobetical sistem koji visestruko skenira celi opseg i memorise po sledecem redosledu:

1. Stanice sa RDS-om, sortirano po alfanumerickom imenu stanice.

2. Stanice bez RDS-a, jak prijemni signal.

3. Stanice bez RDS-a, slab prijemni signal.

Evo jos jednog sjajnog, malo poznatog tjunera koji sam imao: Technics 9038, liveno kuciste, dva trafoa, oooodlican zvuk, samo nisam imao memorijsku sekciju/tajmer koji ide ispod:

post-9475-0-01854800-1296471058_thumb.jp

I ovaj sam isto imao: Pioneer F-99 (djavo mi je kriv kada sam zapisivao samo koje sam dekove posedovao, a ostalo pamtio, p ane mogu vise da se setim sta mi je proslo kroz ruke...). Dobar, jednostavan tjuner, zvuk vrlo dobar.

post-9475-0-48962600-1296471056_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

A ovaj je prelep: Grundig ST-6000, tanak, dubok, pun elektronike, sa puno funkcija, dodeljivanje imena stanicama, osetljivost 0.5 mikrovolti (!!!). Sa druge strane, dugmici su mi kao da ih gurate u sir, a zvuk mu nije nesto bio posebno. Mozda je bio razdesen. Naslednik je T7500, zato sam skeptican prema njemu, ali videcemo...

post-9475-0-43213800-1296471418_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Scepo,

hvala na informacijama. Primetio sam da Nak ST-7E ima malo izrazen gornji kraj ali izuzetno detaljan, ne kao kod Pioneer-a F-656 Mk2. Ne umara, ali vise zvuci kao CD plejer nego neki stari tjuner.

A ono njegovo rotaciono dugme... pa to viri 5 cm ispred prednje ploce - ko li ga tako blesavo napravi: malo dugme, a dugacko...

post-9475-0-03559400-1296471780_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Od 35 tjunera koje sam imao Revox B-261 mi je verovatno najbolji koji sam imao.Pohvalio bi jos i Onkyo T-9090(cesto je umeo svojim kvalitetom zvuka da mi nabaci osmeh odusevljenja na lice),T-4017,Revox A-76,Eumig T-1000,Optonica St-9100...a sto se izgleda tice najlepsi koji sam imao je Marantz St-17(prelep tjuner uzivo,pravi ukras u kuci).Narednih dana drug ce mi doneti da cujem Sony St-s 3000 es,taman da vidim gde mu je mesto poredeci ga sa Revox-om B-261.

Zoki mogli bi da testiramo St-7e i mog Revox-a B-261.

Link to comment
Share on other sites

Od 35 tjunera koje sam imao Revox B-261 mi je verovatno najbolji koji sam imao.Pohvalio bi jos i Onkyo T-9090(cesto je umeo svojim kvalitetom zvuka da mi nabaci osmeh odusevljenja na lice),T-4017,Revox A-76,Eumig T-1000,Optonica St-9100...a sto se izgleda tice najlepsi koji sam imao je Marantz St-17(prelep tjuner uzivo,pravi ukras u kuci).Narednih dana drug ce mi doneti da cujem Sony St-s 3000 es,taman da vidim gde mu je mesto poredeci ga sa Revox-om B-261.

Zoki mogli bi da testiramo St-7e i mog Revox-a B-261.

Za ST7 vladaju podijeljena mišljenja. Neki ga svrstavaju uz rame najboljim Revoxima i Integrama, dok drugi tvrde da i nije toliko dobar...

Link to comment
Share on other sites

Scepane ,da li je sts-3oooes tuner midi formata ?

Ako ga budeš testirao obavezno napiši utiske . :listen

Jeste uzih je dimenzija,mislim da je sirine 28 cm.Testiran je 7/1997 u Stereo-u,kostao je 600 dm.Na testu su ga uporedjivali sa St-sa 3es(vrlo moguce da su to isti tjuneri u razlicitim kucistima).

Link to comment
Share on other sites

Ja posedujem Hitachi FT-440,uparen sa pojaÄalom HA-5300.

Za mene zvuÄno odliÄan i poÅ¡teno uraÄ‘en tjuner...

Тај тјунер Ñам имао и никада га нећу прежалити.

To cemo lako utvrditi kad ih Zoki i ja budemo testirali cheers.gif .

МиÑлим да ће те Ñе разочарати!

Ðикада ме није нешто звучно одушевио.

Имао Ñам и Ð ÐµÐ²Ð¾ÐºÑ Ð‘760 и Ð76 Ñа плавим Ð ÐµÐ²Ð¾ÐºÑ Ð»Ð¾Ð³Ð¾Ð¼.

Б760 пун ледова таÑтера и оÑталих геџета али га је у звуку надмашио Ð 76, наравно Ñве у циљу модернизације.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Testiracemo Nakamichi St-7E i Revox B-261,necemo na testu imati A-76(jedino ako neko ima ovaj tjuner pa da testiramo sva 3).

Tuga.. Pomenuti revox A-76 sam prvi put video u jednoj radio stanici u unutrasnjosti Srbije. Stanje tog tunera je otprilike ko i stanje radija u nas :( Okacicu sliku veceras

Poz,

Z.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...