Jump to content


Densen DeMagic


accuphase

Recommended Posts

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

OBJAÅ NJENJE KAKO RADI:

Evo 3 moguća objašnjenja šta se tu događa. Elementi od kojih su načinjeni uređaji, kablovi i zvučnici su delom magnetni delom ne magnetni i shodno tome se mogu namagnetisati manje ili više. Jedan deo priče se odvija u atomima provodnika kojima putuje signal. Elektroni koji kruže okolo jezgra atoma usred namagnetisanja,

Ni u jednom atomu, sem onom vodonika, elektroni se ne krecu po kruznim orbitalama oko jezgra.

pa i najsitnijeg, od strane raznih spoljih faktora, vremenom počinju više da se kreću unutar atoma

Elektroni se uvek krecu isto, nema vise ili manje. Mogu pod uticajem spojnjeg polja da predju u visu orbitalu, to se cesto desava, ali se vrlo brzo spontano vracaju nazad u energetski optimalan polozaj. Dodatno, elektroni u kristalnoj resetci metala se, delom (tj. oni u najvisem orbitalama) imaju slozeno kretanje unutar zajednicokg "oblaka" elektrona, slicno Braunovom kretanju.

stvarajući i jačajući neko mikro magnetno odbojno polje, pojačavajući ili okrećući pravac u negativnom smeru od putanje našeg signala.

Demagnetizacija ukida nepotrebno namagnetisanje i okreće odnosno usmerava kretanje elektrona po pravcu signala.

Kretanje pojedinacnih elektrona se ne menja u namagnetisanom materjalu. Magnetizacija je posledica orjentacije dipola koji su velicine vise hiljada atoma.

To čini jakim konstantnim stabilnim tonovima različitih frekfencija. Drugi deo je možda kristalna rešetka materijala od metala koju po teoriji foto efekta pojedine frekfencije čiste od ne istih čestica odnosno rastresaju ih od nečistoća pa samim tim i od neprirodnih namagnetisanja. Dok bi treći deo slagalice mogao da bude stvaranje boljeg međusobnog i jače koncentrisanog elektromagnetnog polja unutar zvučnika u delu induktivnog procesa magneta i zavojnice vezane za membranu drivera. Ovo trojstvo medjusobno ako se sve uzme u obzir kao verovatno, može i sigurno objašnjava na koji način dolazi do pročišćenja zvuka i boljih performansi svih elemenata u nizu.

Znaci ako uzmem kao verovatno da si ti u pravu, onda si verovatno u pravu? :D

Link to comment
Share on other sites

Dobro, bre, Krgovicu, pa zar treba sad da ulazis u polemike sa preduzetnikom oko atoma i hi-end oblaka :D . Bolje ga uputi o pravilima za oglasavanje na forumu :ph34r: .

To ostavljam Paji i Ljubi, meni je lakse da svima objasnim da nema pojma o cemu prica a da pokusava da ubedi druge da ima. Racunam da je efektivnije prodavce zmijskog ulja raskrinkati.

Uostalom, oglasavanje je za one sto nesto prodaju - ne zavaljuju. :)

Link to comment
Share on other sites

Neka mi je rekao!

Vaše reakcije su potpuno opravdane, jer zaista ne znam kako dolazi do poboljšanja.

Prenosio sam objašnjenja na koja sam naišao na par mesta. Elektrone pominju ovde i pozivaju se na Wikipediju kao izvor http://blog.hypercomplex.co.uk/index.php/2010/04/hi-fi-burn-in-and-demagnetisation/ ostala dva su nagađanja ljudi iz sveta fizike.

Svi ste u fazonu da je sve prevara, a pitanje je bilo da li poboljšava zvuk ili ne. Mene svakako zanima kako do toga dolazi, ali izgleda da nema nikoga da na tu temu nešto kaže.

A Å¡ta fali preduzetniÅ¡tvu, :) nemojte da ste na kraj srca. Ne živi se od juÄe u Srbiji od hobija. A Å¡to se tiÄe "onih Å¡to neÅ¡to prodaju" samo traže papane da im uvale njihove kante.

Ja se trudim da zaobiđem te konfekcionare i razvijem svoj pristup. Možda još negde nešto napišem ako naletim na temu kojom se bavim? Vi naravno opletite po nezaštićenom preduzetniku. :D

Ja sam dobio znaÄajno bolji zvuk i to je to, a sad vi znate kako englezi umeju da kažu "Happy are the belivers", pa ko voli nek izvoli da se demagnetiÅ¡e!

Link to comment
Share on other sites

Ne razumem kao si napravio to a da ne znas sta i kako to radi.

To jest kako si dosao do resenja kad nisi znao sa cim se boris. Pipao u mraku pa dok nisi nabo resenje. Jesi probao i da prskas svetom vodicom sistem. Mozda i to pomaze, kako i za sta tek treba da se otkrije..

Link to comment
Share on other sites

Na poÄetku sam naveo disk koji sam ja koristio za tu namenu, onaj Reference-ov XLO.

On je donosio osetne kvalitete po pitanju rafiniranijeg i po najviÅ¡e Ävršćeg-utegnutijeg zvuka. Dobijao se i nekav sitniji boljitak u crtanju prostora tj. ambijenta.

Do reÅ¡enja odnosno tipa zvuka sam doÅ¡ao analizirajući frekfentni zapis njihovih demagnetizacionih track-ova. Oni su koristili konstantan 50hz ton koji na poÄetku ima fade in u prvoj sekundi a nakon par sekundi opada fade out preka kraju 1 minutnog track-a.

LogiÄno je jer struja radi na 50hz da se u tom opsegu desi neki uticaj, pa po logici isto se istim leÄi i oni su to primenili. Daje rezultat, barem sam ja "subjektivno" da se ipak ogradim od agresivnih pojedinaca, Äuo kvalitativni boljitak u delu niskih tonova. Njihov drugi track za "demagnetizaciju" je full range cijukanje koje pegla taj gornji i srednji deo tonske slike. Sve u svemu ja sam bio srećan sa tim diskom i sa mogućnošću da se od 1 do 2 meseca kosoliduju detalji i opÅ¡ta pedanterija zvuka. Mada, svako sledeće korišćenje nije bilo toliko snažno kao prvi put jer sam to donekle redovno upotrebljavao.

Nažalost ne mogu ovo ukratko da vam ispriÄam pa su mi zato sigurno dosadni odgovori. :roll:

Ponoviću se, da sam radio neke prerade na sistemu koje su donele poboljÅ¡anja po svim apsektima zvuka, ali su ih pratile nekakve neartikulisane pojave u jako niskim tonovima. Kao da membrana svira odbitak od kutije sa primetnim zakaÅ¡njenjem + Å¡to je zvuÄalo kao odjek nenormalno duboke reverberacije. Dakle nekakva potpuno neverovatna pojava. Koncept mojih kutija je po principu B&W 801, tako da imam moćan 30cm bass driver koji je originalna unikatna konstrukcija pokojnog gospodina Viktora BradaÄa.

Ni trenitak nisam sumnjao da je problem u driveru tako da sam se okrenuo demagnetizaciji sa XLO diskom. Rezultat 5% bolje, skoro ništa.

PoÅ¡to sam preamp koji je ranije priliÄno sekao niske tonove otvorio prema dole popriliÄno hrabro, palo mi je na pamet da bi podzvuÄni tonovi mogli da remete rad membrane ili celog sklopa zvuÄnika. Napravio sam par testova sa najnižim frekfencama i doÅ¡ao na ideju da kreiram specifiÄne trackove za parkiranje kalema membrane unutar magnetnog polje gde se kalem jako sporim pokretom stimuliÅ¡e impuslom od izvora, ali pri tome ne pravi indukciju u kontra smeru ili se ona svodi na apsolutni minimum tako da možda na taj naÄin "ÄeÅ¡ljam" pravac kretanja elektrona samo u jednom pravcu. Rezultat proba je bio potpuni uspeh a usledio je 100% nestanak nedefinisanog dubokog eha (da ga tako nazovem).

Onda sam zasukao rukave i detaljnije poradio na kreiranju zvuÄnih track-ova sa ciljem nulte induktivnosti, i joÅ¡ 93 track-ova frekventnih zvižduka za blago podizanje induktivne snage drivera i njigove povećane prisutnosti u sistemu.

Ja sam arhitekta i nemam pojma fiziku, ali sam analitiÄan i umem da logiÄno ukrÅ¡tam korisne informacije do kojih doÄ‘em. Zaista sam se dosta raspitivao da bi sebi, na prvom mestu, objasnio na koji naÄin elektriÄni stimulans može da oÄisti sistem, ali niko nema blagog pojma.

Malo mi je krivo Å¡to sam u ovoj diskusiji, nekako odmah okaÄen na stub srama, jer dobijam nedvosmislene potvrde da sam napravio neÅ¡to zaista neobjaÅ¡njivo, da ne kažem neverovatno jer je vrlo verovatno i zaista pravi neoÄekivana poboljÅ¡anja.

Ali evo rećiću i ovo, sada govorim kao preduzetnik, sve dok u potpunosti ne saznam na koji naÄin radi, nikome sa ovog foruma neću ponuditi da kupi ovaj "eliksir zvuka". :order

Dotle ću uz nekolicinu odabranih uživati u bogatstvu detalja koji se za druge kriju na svakom snimku na svakom disku pa Äak i u svakoj produkciji. :listen

Link to comment
Share on other sites

Ma nemoj si na kraju srca. Pa mi ovde obožavamo razne džidžu-bidže u koje verujemo da nam pobojÅ¡avaju zvuk i od naÅ¡ih sistema prave hi-end. PoÄev od polica, kablova, spajkova, podmetaÄa, raznih daski... pa sve do svetenih vodica, koje su isplakale dvanaest jerusalimskih devica, dlaÄice za Äetke od neprcane veverice...

Ožeži slobodno!

Mala privreda - velike pare!

Malo Å¡ale nije na odmet, nema malicioznosti.

Link to comment
Share on other sites

Koji je preporuÄen rythm upotrebe?

I, naravno, pitanje nad svim pitanjima: Ako skinem (nezakonito i sasvim ne-moral-no) file sa sadržajem Densen CD-a sa net-a i upotrebim ga kao .wav file da li ću uživati u bolji(t)cima isto onoliko koliko bih uživao da sam kupio original-an CD narezan kod proizvoÄ‘aÄa?

Link to comment
Share on other sites

ÄŒovek se ponudio da donese na probu na vaÅ¡em sistemu. Savet: organizujte probu na adresi kod svog Å¡efa na poslu, smislite neku priÄu Å¡efu. Ćale izgleda tipuje stanove ;-) .

Izvini ćale, bilo je jaÄe od mene :bounce .

Link to comment
Share on other sites

ÄŒovek se ponudio da donese na probu na vaÅ¡em sistemu. Savet: organizujte probu na adresi kod svog Å¡efa na poslu, smislite neku priÄu Å¡efu. Ćale izgleda tipuje stanove ;-) .

Izvini ćale, bilo je jaÄe od mene :bounce .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...