Jump to content

M-Kabl
Photo

Stalak za zvucnike

• Please log in to reply
51 odgovora u ovoj temi

#1 SAL

SAL

Junior member

• Novi članovi
  • 3 Poruka:

Poruka napisana 25 новембар 2013 - 01:52

Pozdrav svima, hteo bih da napravim stalak za zvucnik. Zvucnik ima oko 20 kg, a stalak bi bio visine 30cm, sirine 25cm. Napravio bih od iverice 18mm, ako je neko pravio ili ima ideju kako da napravim neka napise. Hvala unapred ;-)

Install flash.

#2 djolodjolo

djolodjolo

Member

• Članovi
  • Pip
  • 477 Poruka:
  • LocationBeograd

Poruka napisana 25 новембар 2013 - 08:19

Pravili su mnogi ali ne bi bilo lose da probas "search" na forumu pa sam da nadjes, takodje google nije los. Mislim da ti je 18mm tanko i da bi morao mnogo kompleksniji stalak da pravis nego kad bi koristio neku deblju ivericu npr. 28mm. Nema tu neke nauke, gornja ploca stalka treba da bude velicine tvoje donje stranice kutija, donja ploca treba da bude minimum ista ili ako ti je bitna stabilnost dodaj po 5 do 10cm sa svih strana. Izmedju te dve ploce mozes da napravis "kutiju" tako sto ces da zatvoris sa svih strana a tu potom sipao pesak ne bi li bio sto stabilniji stalak i da bi sto manje prenosio vibracije. Na donju stranu stalka tj. na onu koja naleze na pod OBAVEZNO stavi neke siljke zarad sto manjeg prenosenja vibracija na okolinu - lepsi zvuk. Neki stavljaju siljke i na gornju plocu, neki silikonske podmetke a neki nista - to sam vidi kako ti odgovara.

Nigde je nema glasine su tačne, snaš'o sam se najzad, džaba ni da čačne

Meni želja, ortak hvali svoje seno a šta ću, volim zeleno !

#3 SAL

SAL

Junior member

• Novi članovi
  • 3 Poruka:

Poruka napisana 25 новембар 2013 - 13:18

Hvala puno na savetu! :thumbsup2

#4 Aleksandar75

Aleksandar75

Member

• Članovi
  • Pip
  • 703 Poruka:
  • LocationBeograd

Poruka napisana 25 новембар 2013 - 15:38

Da li bas insistiras na iverici? Po meni su mnogo bolja varijanta metalni stalci, bilo da su diy ili brend.

Imas na podforumu samogradnja jedan topic gde je jedan kolega opisao i fotografisao samogradnju stalaka, doduse radi se o metalnim.

#5 SAL

SAL

Junior member

• Novi članovi
  • 3 Poruka:

Poruka napisana 25 новембар 2013 - 16:23

Znam, video sam, ali vise volim od drveta a imam visak iverice od zvucnika sto mi ostalo. Imam visak vremena pa malo da se zabavim. :razz:

#6 zek

zek

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1980 Poruka:
  • LocationN.Bgd

Poruka napisana 25 новембар 2013 - 21:24

Pa ako voliš sa drvenarijom da se zanimaš onda ti je neograničeno maštom.

Najjednostavnije je da napraviš gornju ploču dimenzija donje strane zvučnika a donju recimo po 5 cm širu. Za stub može da se uradi kao T profil od dve iverice ili drugi malo čvršći stub u H preseku od tri iverice. Narvno može i da se napravi zatvoren stub pa da se ispuni peskom.

Ovo su samo varijante koje su mi ovog trenutka pale na pamet - mašta je neograničena. :order

I još nešto: ukupnu visinu stalaka sa svim šiljcima i podmetačima isprojektuj tako da ti je visokotonac negde u visini ušiju na mestu gde najčešće sediš i slušaš muziku. :listen

#7 Ljuba Grozni

Ljuba Grozni

Junior member

• Članovi
  • 49 Poruka:
  • LocationNovi Zemun

Poruka napisana 26 новембар 2013 - 20:51

Meni se pokazalo kao dobro resenje dve ploce od iverice (gornja manja od donje , T stub kako je rekao Zek , dole mesingani siljci, a na gornjoj ploci zalepleno parce tapisona ili itisona

#8 IdlerTire

IdlerTire

Member

• Članovi
  • Pip
  • 984 Poruka:

Poruka napisana 27 новембар 2013 - 11:15

Obzirom da radis sa drvetom sto je ok....lako je napraviti stalke sa podesenjem visine!

#9 TurboMaximus

TurboMaximus

Member

• Članovi
  • Pip
  • 661 Poruka:
  • LocationNovi Sad

Poruka napisana 16 децембар 2013 - 18:35

Pozdrav svima, hteo bih da napravim stalak za zvucnik. Zvucnik ima oko 20 kg, a stalak bi bio visine 30cm, sirine 25cm. Napravio bih od iverice 18mm, ako je neko pravio ili ima ideju kako da napravim neka napise. Hvala unapred ;-)

Od iverice ili medijapana ne možeš da napraviš dobar stalak. Ako ti je tek toliko da ga odigneš od poda, kažem neaudiofilsko da. U suprotnom razmisli još jednom o metalu.

#10 SUROKVL

SUROKVL

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1403 Poruka:
  • LocationZemun

Poruka napisana 16 децембар 2013 - 20:32

Od medijapana je moguće napraviti itekako dobe stalke(kao na slici), samo im je karakter zvuka drugačiji od metalnih, što može da bude jako korisno za određene modele zvučnika

Umanjene slike u prilogu

• KUH_0006_resize.JPG

#11 TurboMaximus

TurboMaximus

Member

• Članovi
  • Pip
  • 661 Poruka:
  • LocationNovi Sad

Poruka napisana 17 децембар 2013 - 00:22

Medijapan je autodampiran materijal koji je akustički sve problematičniji što je deblji. Pre bih rekao da takvi stalci jednu anomaliju kompenzuju drugom, čineći zvuk prihvatljivijim, no ne i boljim. Akustika je prostor čuda, ali moje iskustvo me navodi da budem skoro kategoričan.

#12 SUROKVL

SUROKVL

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 1403 Poruka:
  • LocationZemun

Poruka napisana 17 децембар 2013 - 01:18

Kategoričnost je nepoželjna u Hi-FI-ju, jer vrlo često dovodi do netačnih zaključaka.Ovo za medijapan da je samodampiran je tačno,ali se ta osobina da veoma pametno iskoristiti i po potrebi i prevazići.S obzirom da sam za isti zvučnik pravio ove, medijapanske(koji nisu više kod mene) i druge metalne,  mogu da izvučem paralelu u istim uslovima testiranja.Dobar metalni stalak takođe nije jednostavno napraviti.Na prikazanim medijapanskim stalcima nema debljeg materijala od 30mm i to samo na donjoj ploči.

Ok, sva ta teorija je u redu, ali/7 jedino što priznajem je praktični test.Napraviš, probaš, uporediš.Različiti zvučnici traže različite stalke

#13 Trotter

Trotter

crnac

• Članovi
  • PipPip
  • 4803 Poruka:
  • LocationG.Milanovac

Poruka napisana 17 децембар 2013 - 11:06

Ugledao sam ovo zanimljivo rešenje sasvim slučajno i zainteresovalo me. Evo linka

http://johnsweather....speakeriso.html

Čovek je radio za velike AR zvučnike, može se primeniti i za druge zvučnike, naravno, kao i za plejere, gramofone i ostalu opremu. Zadržimo se ovde na zvučničkim stalcima. Drvenariju verovatno nije problem izraditi, to može svako da se snađe kod lokalnih stolara. Interesuje me šta bi moglo da se kod nas nađe za ovu namenu od ostalih potrpština, da se ne naručuje sa Ebay ili slično? Gde naći ove kugle iz kugličnih ležajeva, da budu većeg prečnika? Neka ideja za ove konkavne podloške za nameštaj? Najbolje bi bilo da se urade od aluminijuma, ali to mi deluje poskupo...

http://www.stereophi...n-system-1650-1

http://www.amazon.co...7272691&sr=1-13

http://www.amazon.co...pd_sim_sbs_hi_6

http://www.audiokarm...ad.php?t=206743

http://stores.ebay.com/ToolSupply

Malo pivo nije lossless.

#14 BokiTokiVoki

BokiTokiVoki

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 3175 Poruka:
  • LocationHavana (Cuba)

Poruka napisana 17 децембар 2013 - 20:27

Sa stanovišta dečijih igračaka može biti zabavno, ali kada se razmisli o fizici dešavanja, teško da se može okarakterisati kao pozitivan pravac.

Zvučnik mora da bude što čvrće ukopan u mestu, i da se ni mrvu ne pomera prilikom rada membrana. 

Ako je sila kod kretanja membrane aktivna, onda će reaktivna sila delovati na moguće pomeranje kutije, a to treba sprečiti.

Večeras - predstava "Šekspir".
cijena ulaznice - 50 centi
cijena za gluhe - 30 centi
cijena za slijepe - 20 centi
za gluhe i slijepe - 50 centi

#15 beatgoeson

beatgoeson

Audiofil

• Članovi
  • PipPip
  • 2559 Poruka:
  • LocationSremski Karlovci

Poruka napisana 17 децембар 2013 - 21:46

Sreća da su ovi AR zvučnici poveliki (i teški) pa je šteta od kugli teoretskih razmera.

A ideja je skroz bzvz.  :lol:

#16 IdlerTire

IdlerTire

Member

• Članovi
  • Pip
  • 984 Poruka:

Poruka napisana 18 децембар 2013 - 08:56

Drveni stalak da zbog estetike...lakse ga je obraditi i sl. Doduse drveni stalak ili od medjapana etc se moze napraviti da je i u sonicnom smislu odlican...(moji SF minima amator su imali original drvene stalke), ali ce se utuci puno vise novca nego za metalni.... ja sam dugo vremena imao stalke od mramora...teski pun k., ali srednji stup sam imao u tri dimenzije po visini....ovisno o velicini kutija, mjenjao sam visinu na nacin da sam dvoslojnom 3M trakom (privremeno) lijepio donju i gornju plocu i po potrebi grijanjem fenom odlijepljivao....moram reci da ta traka kad primi i dignete za gornju plocu stalak drzi ko mutava, a stalak od 30-60kg....to je za mene bila najidealnija kombinacija......stavis ruku na stalak dok je glasnije pojacana kutija, a on mrtav skroz....

#17 TurboMaximus

TurboMaximus

Member

• Članovi
  • Pip
  • 661 Poruka:
  • LocationNovi Sad

Poruka napisana 18 децембар 2013 - 12:03

Kategoričnost je nepoželjna u Hi-FI-ju, jer vrlo često dovodi do netačnih zaključaka.Ovo za medijapan da je samodampiran je tačno,ali se ta osobina da veoma pametno iskoristiti i po potrebi i prevazići.S obzirom da sam za isti zvučnik pravio ove, medijapanske(koji nisu više kod mene) i druge metalne,  mogu da izvučem paralelu u istim uslovima testiranja.Dobar metalni stalak takođe nije jednostavno napraviti.Na prikazanim medijapanskim stalcima nema debljeg materijala od 30mm i to samo na donjoj ploči.

Ok, sva ta teorija je u redu, ali/7 jedino što priznajem je praktični test.Napraviš, probaš, uporediš.Različiti zvučnici traže različite stalke

Skoro kategoričan. Skoro da se i slažemo.

Dobar stalak moguće je napraviti na hiljadu načina, a loš na bezbroj. Važi i za rek.

I naravno da govorim iz iskustva.

#18 NShappy

NShappy

Member

• Članovi
  • Pip
  • 646 Poruka:

Poruka napisana 18 децембар 2013 - 12:08

Evo kako sam ja to rešio: http://www.hi-files....e-2#entry385357

Uopšte nisu komplikovani za izradu k'o što izgleda, a i lako se pune peskom (uz malo pažnje kod izrade i malo lepka na rubovima cevi).

Takođe, kasnija ideja je bila da se gornja i donja ploča urade od sendviča iverice 8+8+8mm i kantovanje celog tog sendviča da se ne vidi struktura. Srednja ploča bi bila samo ram, a međuprostor bi se takođe punio peskom.... bla.bla.bla. ovo sa sendvičem nikada nisam uradio jer je ceo komplet stalaka i zvučnika otišao na doboš.

Donja i gornja ploča se mogu još obogatiti šiljcima.

Volim sve što su voleli mladi kada sam i ja bio mlad

#19 Trotter

Trotter

crnac

• Članovi
  • PipPip
  • 4803 Poruka:
  • LocationG.Milanovac

Poruka napisana 18 децембар 2013 - 12:37

Sa stanovišta dečijih igračaka može biti zabavno, ali kada se razmisli o fizici dešavanja, teško da se može okarakterisati kao pozitivan pravac.

Zvučnik mora da bude što čvrće ukopan u mestu, i da se ni mrvu ne pomera prilikom rada membrana. 

Ako je sila kod kretanja membrane aktivna, onda će reaktivna sila delovati na moguće pomeranje kutije, a to treba sprečiti.

Sreća da su ovi AR zvučnici poveliki (i teški) pa je šteta od kugli teoretskih razmera.

A ideja je skroz bzvz.  :lol:

To se ceni, momci :thumbsup2 . Dobar savet zlata vredi pa i kad je savet da se odustane od nečega, pogotovo tad, ustvari :) .

Dakle, ovo rešenje sa kuglama može da valja za gramofon a pošto gramofon nemam, onda to rešenje ne valja ništa :D . Ostajem ja na mojim stalcima od opeke, samo da smislim nešto za donju ploču, da li da stavljam spajkove ispod ili ne...  Čak sam razmišljao da kupim ove gotove ploče

http://www.spektar-m...uemart&Itemid=3

koje su već obrađene, nisu ni ružne, i da ugradim spajkove i tačka. Da pojasnim, zvužnici mi sada stoje na ciglama, planiram da ispod cigli stavim tu ploču i spajkove. Kako to izgleda sad, može da se vidi na slici koju sam postavio u temi Sony klub, valjda tamo, ne sećam se baš...

Malo pivo nije lossless.

#20 Trotter

Trotter

crnac

• Članovi
  • PipPip
  • 4803 Poruka:
  • LocationG.Milanovac

Poruka napisana 18 децембар 2013 - 12:42

EDIT:

Varijanta slaganja cigli koja bi išla sa donjom pločom od drveta je ova

1.jpg