Topping E30

Izazivač sa istoka

Već nekoliko godina svedoci smo sve agresivnijeg nastupa mladih kineskih firmi na hi-fi sceni. Jedna od njih upravo je i Topping, proizvođač koji je svoju reputaciju stekao dobrim odnosom cene i kvaliteta u najpristupačnijoj klasi D/A konvertera. Na testu smo ovog puta imali upravo jedan takav, vrlo pristupačan model.

Topping E30 namenjen je da na tržištu zameni sada već vremešni D30, a novine su prisutne na praktično svim poljima. Gornja i donja strana su zajedno s bokovima izrađene iz jednog komada aluminijuma. Prednju stranicu čini ploča crnog pleksiglasa na kojoj je primetno odsustvo fizičkih prekidača i tastera. Detaljnijom inspekcijom nailazimo na jedno dugme osetljivo na dodir, dok uključivanje uređaja otkriva i dvobojni OLED ekran smešten ispod sjajne površine. Bili smo iznenađeni time što smo u kutiji zatekli i mali daljinski upravljač. Iako se osnovnim funkcijama može upravljati sa samog uređaja, one naprednije su ipak dostupne samo putem upravljača. Neke od njih bile bi osvetljenje displeja koje se može podešavati u tri koraka ili odabir jednog od šest ponuđenih digitalnih filtera.

E30 raspolaže sa tri različita digitalna ulaza. Za USB prijem zadužen je XMOS XU208 interfejs druge generacije, dok je za prihvat S/PDIF signala na optičkom i koaksijalnom ulazu upotrebljen AK4118 japanske firme Asahi Kasei Microdevices. Za D/A konverziju koristi se moderan čip AK4493 iste firme, što omogućuje bogatu podršku formata. Naime, E30 je u stanju da prihvati sve PCM formate do 768 kiloherca, kao i nativni DSD do DSD512.

Napajanje uređaja nije moguće putem signalnog USB kabla, već je potrebno obezbediti odvojenih pet volti. Proizvođač je pritom priložio samo napojni kabl, koji se završava USB konektorom, ali ne i napajanje na koje bismo ga priključili. E30 nije veliki potrošač, pa će se bez problema napajati s porta računara ili punjača mobilnih telefona.

Test

Prilikom inicijalnog pokretanja omogućena je atenuacija signala u koracima od 0,5 decibela putem daljinskog upravljača. Nas je, ipak, najviše zanimala primarna namena uređaja, pa smo ga odmah prebacili u takozvani DAC mod fiksnog linijskog izlaza od dva volta.

Testirani primerak se odlično snašao s većinom zvanično podržanih formata, ali je kost u grlu, iz nekog razloga, predstavljao DSD64, koji bi dovodio do isprekidane reprodukcije. Začuđujuće je da se problem nije manifestovao prilikom upotrebe DSD128, 256 ili 512. Povodom ove situacije oglasio se i proizvođač s uverenjem da je već otkriven uzrok problema, te da će svim kupcima pogođenih modela biti omogućena zamena.

Odmah po uključenju malog Toppinga primetili smo blagu dozu suvoće u srednjem opsegu i glasovima. Na svu sreću, ova pojava je postepeno iščezla nakon nekoliko desetina sati upotrebe, signalizirajući da možemo nesmetano da nastavimo sa slušanjem. Slušni test smo započeli albumom “Mule Variations”Toma Waitsa. Topping E30 je odmah zasukao rukave i na površinu izneo respektabilnu količinu hrapavosti i teksture pevačevog rustičnog glasa, pritom vešto izbegavajući da pređe granicu prijatne oštrine ili zazvuči zrnasto. Druženje smo nastavili s nešto mekšim snimkom na albumu “Amused to Death” Rogera Watersa. DAC je tom prilikom demonstrirao da je u stanju da razvije zvučnu scenu vrlo zadovoljavajuće širine, uspešno prenoseći specifičnu atmosferu albuma i plasirajući pozadinske glasove van granica samih zvučnika. Da bismo potpuno zaokružili sliku o zvučnom karakteru, bilo je potrebno da pređemo na nešto brže ritmove, za šta su nam poslužili mešani rok hitovi izvođača poput Deep Purplea i Led Zeppelina. Bas-opseg je demonstrirao vrlo pristojan volumen i definiciju, pa nismo stekli utisak da ikada sputava ritam-sekciju. Tek prilikom poređenja sa skupljim D/A konverterima moguće je uočiti blagi nedostatak čvrstine i odsečnosti najnižih tonova. Sličan utisak se stiče i u višim ekstremima, koji zvuče otvoreno i detaljno, uz vrlo blagu dozu mekoće. Ove osobine se kombinuju u detaljan i dobro izbalansiran zvuk, koji je prijatan i na duže slušanje, a svoje nedostatke pokazuje tek u poređenju sa sposobnijim i skupljim uređajima. U poređenju s većinom konkurenata slične cene, situacija je zapravo najčešće okrenuta u korist E30.

Kratko smo se poigrali i s ranije pomenutim digitalnim filterima, koji u zvuk unose tek suptilne promene. Potencijalnim vlasnicima će omogućiti da zvučni potpis uređaja tek blago nakrenu ka oštrijoj ili mekšoj prezentaciji, u skladu s ličnim ukusom. Veći uticaj na kvalitet zvuka zato će imati upotreba nekog od niskošumnih napajanja. Tokom testiranja bili smo u prilici da isprobamo dva različita modela, a upotreba bilo kog od njih donela je boljitak u odnosu na računarski USB port. Primetna je bila nešto mirnija prezentacija uz povećanu pozadinsku tamu, ali i nešto sočnije tonove i njihovo veštije raslojavanje.

Zaključak

Inženjeri u Toppingu nisu spavali, već su ovih nekoliko godina od pojave prethodnika iskoristili da tržištu predstave jasno zrelijeg naslednika. Novi model pritom nije doneo samo sveže funkcije već i jasan zvučni napredak. Bogata podrška formata, izražena detaljnost i raskošnost zvuka stavljaju Topping E30 u vrlo dobru poziciju na tržištu, čineći ga jednim od najuspelijih D/A konvertera koje smo čuli do dvestotinak evropskh novčanica.

Topping E30
D/A konverter: AKM AK4493
Podržani formati: PCM, DSD (DoP i Native)
PCM: do 32 bit / 768 kHz
DSD: do DSD512
Digitalni ulazi: USB, optički i koaksijalni Toslink
Izlazi: RCA
Izlazni napon: 2 V (sa opcijom atenuacije)
THD+N: <0,0003% na 1 kHz
SNR: >121 dB na 1 kHz
Dimenzije (ŠxVxD): 100x125x32 mm
Cena: 129 €
www.tpdz.net
Detaljan i živahan zvuk.
Tri tipa digitalnih ulaza.
Praktičan daljinski upravljač.
Napajanje se ne isporučuje uz uređaj.
4