Jump to content


Fabricki zvucnici sa kvalitetnim komponentama?


Shang Tsung

Recommended Posts

10 sati ranije, Shang Tsung said:

Da, jedini problem meni je prevelika cena shippinga. Nerealno mi da kosta 560$. Mozda je bolja varijanta uzeti neki upgrejd kit, shipping bude oko 100-160$ + carina/pdv, pa onda ovde odraditi zeljeni upgrejd.

Sto se KSN tice, bio je neki mark 2 koji je bilo 2x skuplji od prvobitnog (prvi je kostao oko 500eur), ali sada ni ja ne znam sta se desava sa tim brendom. Kad ljudi nece da se aktiviraju za marketing...

Inace da dodam samo, ove Mission Silver 100 6G koje imam su u usa bile 1000 USD. Zasto bi neko to kupio pored ovih GR-R zvucnika za 1100-1300?

Nema edit-a vise. Zvucnici su monitor audio silver 100 (ne mission). greska

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 204
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Danny zarađuje od čizovanja partova, to je deo njegove reklame a ima review-ova i njegovih proizvoda od, recimo, ozloglašenog Amira...

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/gr-research-lgk-2-0-speaker-review-a-joke.34783/

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/gr-research-b24-ac-cord-review.35685/

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Ja mislim da to znači da kvalitet delova skretnice veze nema sa zvukom i da je onaj Deni sa čizi parts običan prevarant. 🙃

A najbolji zvuk je onda kad nema skretnice uopste :))

1 sat ranije, miletrosak said:

Sta reciimage.jpeg.c28a49ead540ca478624b52f9de1eac0.jpeg , poznate firme  sktare na skretnicama.

HARBET Super HL 5.

Otvorio je GR-R neki Harbeth mali zvucnik (mislim da je P3esr) i skretnica imala bukvalno brdo jeftinih delova. Prilicno kompleksna skretnica za 2-way zvucnik. Neisplativo za cackanje. Evo slike:

04.jpg

Mada valjalo bi slusati i harbetha nekad :)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

Danny zarađuje od čizovanja partova, to je deo njegove reklame a ima review-ova i njegovih proizvoda od, recimo, ozloglašenog Amira...

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/gr-research-lgk-2-0-speaker-review-a-joke.34783/

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/gr-research-b24-ac-cord-review.35685/

Mozda su lose diy uradjeni? Kolko videh u reviewu ovog diy projekta, nisu upotrebljivi ni za kakvo duze slusanje

Bilo bi bolje da su radili review gotovih fabrickih zvucnika

Link to comment
Share on other sites

Momci, 

čitam ovih pet strana što smo tu ispisali, imamo solidnu minutažu bez nekog većeg fajta među članovima i to je za početak pohvalno.

Iz iznetih iskustava sa fabričkim zvučnicima ne mogu da se otmem utisku da za industriju zvučnika važe neki drugi kriterijumi nego za DIY zajednicu.

Opet DIY zajednica je žestoko biasirana sa industrijom, tojest sa marketingom industrije elektronskih komponenti gde razni influenseri guraju butik komponente poput margarina u svaku božiju skretnicu kao magično rešenje kod se industrija zvučnika nije setila, često po tipu nuđenja rešenja da u poznatom i zadatom elektronskom sklopu prostom zamenom delova za iste u električnom smislu dobiješ od fiće majbaha.

Sreća pa je sve ovo hobi. Još veća sreća je što ovo nije stolarski forum i što ne ide ocena furnira, iverice, blažujke i tutkala na kutijama od puno €€€€€ 

Al' bi tu bio pičvajz hehe 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Shang Tsung said:

Mozda su lose diy uradjeni? Kolko videh u reviewu ovog diy projekta, nisu upotrebljivi ni za kakvo duze slusanje

Bilo bi bolje da su radili review gotovih fabrickih zvucnika

Ja ne sumnjam u kompetentnost tih ljudi da sklope zvučnik, ali sve je moguće...

Mislim da taj zvučnik ide samo u kitu, ne može da se kupi gotov, ali bi rekao da taj drajver baš i nije neki kvalitet...

Kada se pogleda i review za strujni kabel, vidi se da kvalitet izrade i nije baš neki i da ne mogu da se očekuju čuda ni od Danny-ja za male novce, za te pare se od npr Audioquest-a dobije tehnički ispravan kabel, koji nema problema sa svlačenjem kućišta, uticanjem u zidnu utičnicu i sl...

Nigde nisam video merenja izobličenja njegovih poduhvata niti drajvera koje nudi a taj mali LGK je dobio 2.0 verziju drajvera... Možda nam je i Danny malo cheesy...

Skretnica zvučnika je, prema mom mišljenjau, nužno zlo i koliko god bili kvalitetni (butik) delovi, bilo bi dobro da ih ima što manje, pa je veoma bitan izbor drajvera i koncepta samog zvučnika, Dynaudio je za vreme onih SAM članaka (kada su prešli na skretnicu I reda) imao jako elegantna rešenja i zanimljiv pristup...

Što se tiče Harbeth-a, oni se zapravo odlično mere, to je i Danny priznao ali da, ima baš previše delova u skretnici, najviše zato što su rezovi visokog (ako se ne varam IV) reda...

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Shang Tsung said:

A najbolji zvuk je onda kad nema skretnice uopste :))

Idelan slučaj, teško ostvariv.

Doduše možda ima nekih full range drajvera koji isporučuju sve kako treba bez potrebe za korekcijama, osim najdubljeg basa. To ipak nije realno jer ne može biti baš veliki drajver ako će da radi korektno najviše frekvencije, 6-8" plafon. I onda se doda aktivni SUB i to je to. Vidim da su jako populatni Mark Audio, možda to i valja, eno pratim pomalo na bigdiy priče, al dok ne čujem  lično, ništa ne verujem. Tu se uvek u manjem ili većem obimu (u našim sobama je to par dB) javlja problem sa baffle step zavisno od dimenzija prednje stranice kutije, zato pomalo sumnjam u varijante bez ikakve skretnice. 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, somilenko said:

Dynaudio je za vreme onih SAM članaka (kada su prešli na skretnicu I reda) imao jako elegantna rešenja i zanimljiv pristup...

Dynaudio su forsirali ( i još to rade) skretnice prvog reda, ali nije to bilo baš savršeno. Prvo mnogi drajveri im nisu za tu skretnicu, naročito oni mali 15W i 17W koji imaju nagli pad odziva oko 3k. Praktično jedini dobri za rez prvog reda su bili 22W75 i 24W75, i delimično 21W54. Sa druge strane 22W i 24W su imali jako veliki Q faktor i nisu bili ni za jednu kutiju, samo je radio prihvatljivo aperiodic damping sa varioventima. Pravili su i bassreflex sa 24W75 (pentamid) potpuno neprihvatljivo za taj drajver.

Puno su opterećivali kalotne drajvere D54 i D76, a 30W basovi su radili duboko u srednje područje i bili su im dosta nelinerni odzivi. Dyn oni popularni DAK kitovi nisu imali faznu korekciju, svi drajveri na ravnoj ploči malo nagnutoj unazad, a skretnica 1 reda na visokom i kvazi 2 reda na bas/mid. Ni one skretnice 4 reda što su u Samu radili nisu bile baš dobre, po meni to je bilo promašeno a preskupo.

Kao i uvek idealno je bilo nešto između, skretnice 2 reda, korekcija baffle step i korekcija fazne greške smicanjem drajvera. I danas mi je pomalo krivo što sam prodao SBI1 sa mojom skretnicom (30W54, D54 i Sipe DT25/40P), jer nisam imao više mesta za njih. Recimo D54 u opšte nije mogao da se uklopi sa 30W54 kako treba dok ga nisam pretvorio u D54AF skidanjem horne i stavljanjem na ravnu Al ploču istog oblika kao Sipe visokotonac. 😁

Link to comment
Share on other sites

MSP220, iz te ere ima faznu korekciju u samoj skretnici za d52AF, dole je 23W75 sa varioventom a gore d21AF, sve je I reda a forsiranje IV reda u SAM-u jeste bio promašaj...

Generalno je Dyn u to vreme koristio variovent i da, dvosistemske varijante su i po meni "nategnute", za trosistemske nebi rekao...

Istina je negde između, mada AF varijanta jeste rekao bih bolja.

Link to comment
Share on other sites

Oni njihovi drajveri sa hornama, D28, D54 su mnogo bolje zvučali u AF verzijama bez horne. I D21 takođe. Smanjena efiksanost, ali zato odziv prav ko strela, praktično nema šta da razmišljaš, potrebna je teoretska skretnica ako ih malo smakneš vertikalno. Moj bas je bio papirni 30W54, mnogo bolji od kasnijih vezija. I 21W54 papirni je bio bolji od kasnijih varijanti. Pričam o drajverima sa početka 80tih, kupljenim u Trstu.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Nixie said:

Oni njihovi drajveri sa hornama, D28, D54 su mnogo bolje zvučali u AF verzijama bez horne

To se vidi i na merenjima u tehničkim listovima tih drajvera, AF ima ukupno nešto manju osetljivost ali lepši odziv a i fizički su po meni mnogo lepši...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se iz ove naše priče vidi je jurenje kvalitetnih unutrašnjih delova u fabričkom zvučniku skupa rabota. Kad se do tog nivoa dođe, već su i drajveri jako skupi, kutija u nekom lux finišu, i onda je reč o kompletno lux proizvodu sa lux cenom. A koliko god nam nije prijatno da o tome pričamo, kompletan opseg cena je u konstantnom rastu i ako se uporede cene proizvoda iste klase pre recimo 15~20 godina i sada, sve je otprilike za duplo do tri puta skuplje. Jedan primer bi npr. bio B&W serije 6, jedan mali 601 S3 je pre dvadeset godina kada sam kretao sa ovim hobijem koštao 340€ a njegov direktni naslenik po klasi i veličini 606 S3 je 1000€. To je realnost i sve što se ne broji hiljadama evra se na zapadu više i ne smatra nekim luksuzom.

Butik delovi svakako imaju smisla tek kada je kamen temeljac baš baš kvalitetan. Jer sve dok se štedi na kutijama koje bruje ili odabiru drajvera koji se ne slažu kako treba, imaju break-up modove u delu koji pokrivaju i sl. priča o kvalitetu delova skretnice je izlišna. Pogotovo zato što se svi nekvaliteti i neidealno slaganje drajvera peglaju komplikovanim skretnicama sa puno delova. Znači ako hoćemo neko poboljšanje, gradimo kuću od temelja. Tj. od kvalitetnih drajvera iskorišćenih u opsegu koji im prija, tako da ne moraju da budu "silovani" skretnicom i ubijeni na taj način. Pa lepo nastavljeni zvučno jedan na drugi dobro dizajniranom skretnicom, rasporedom fizičkim na kutiji, itd. E tek kad je ta stavka kvalitetnog dizajna zvučnika ispunjena vredi pričati o pimpingu delovima kao nekom šlagu na već dobroj torti. 

Utešno u celoj ovoj priči je da će umešno konstruisan zvučnik kome su drajveri dobro odabrani i skretnica dobro proračunata da zvuči jako dobro. A neko moje viđenje je da se vrhunski delovi jure iz čiste sile i objesti, ono kad voliš i hoće ti se iako možda nije racionalno ili opravdano u smislu odnosa cene i performansi.

P.S. Ovo sam ja u svom nastupu čistog i racionalnog razmišljanja koje mi inače nije osnovno stanje mozga. Češće sam u onom kad Jantzene bypassujem Miflexima, a Miflexe Duelundima, super žice i konektore menjam uber žicama i konektorima... i svaki takav zahvat smatram totalno dobrom investicijom. Bolest je bolest, audiofilima se ne treba lako verovati na reč. 😅 

 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Nixie said:

Idelan slučaj, teško ostvariv.

Doduše možda ima nekih full range drajvera koji isporučuju sve kako treba bez potrebe za korekcijama, osim najdubljeg basa. To ipak nije realno jer ne može biti baš veliki drajver ako će da radi korektno najviše frekvencije, 6-8" plafon. I onda se doda aktivni SUB i to je to. Vidim da su jako populatni Mark Audio, možda to i valja, eno pratim pomalo na bigdiy priče, al dok ne čujem  lično, ništa ne verujem. Tu se uvek u manjem ili većem obimu (u našim sobama je to par dB) javlja problem sa baffle step zavisno od dimenzija prednje stranice kutije, zato pomalo sumnjam u varijante bez ikakve skretnice. 

Ima na kp jedan omega zvucnik bez skretnice. Deluje zanimljivo, ali nemam ideju sta da ocekujem od takvog zvucnika. Nisam nikad poslusao takav zvucnik.

https://omegaloudspeakers.com/products/compact-alnico-monitor?variant=32172350732

Link to comment
Share on other sites

Najverovatnije da to drugačije zvuči od tipičnog hifi zvučnjaka. I ne nadaj se masnom basu. 😂

Sensitivity: 94.5 dB at 8 ohms

Malo je previše za tako mali drajver, pretpostavljam da je mereno na 2,83VRMS i svedeno na 1W po default-u.  Zvučnik od 6" može imati tu efiksanost, ali na srednjim i visokim frekvencijama samo. U tom slučaju, sa tako jakim magnetom i laganom membranom, od basa nema ništa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...