Jump to content


Slanje ploča u inostranstvo


Koumbare

Recommended Posts

Da se nadovezem na ovo sto je @ivan2116 pisao za personal income tax. Kad sam radio u jednoj americkoj firmi u BGu, dobijali smo akcije firme. E sad to je berza u USA naravno, prodas akcije i jedini nacin je da dobijes cek. Posalju ti cek, ti ga ovde relativno uredno unovcis u banci (ali i tu je stanje cudno, neke banke hoce neke nece, one koje hoce, cekas 45 dana da pare legnu). E sad, to podleze placanju poreza tj personal income tax. I tako odu neke kolege u poresku da pitaju kako se to prijavljuje, ovi naravno gledali u belo i rekli da oni ne znaju kakva je procedura za to. Dakle, hoces da platis porez, drzava ne zna da ti naplati, ali moze da se desi da ti kasnije dodju i kazu nisi platio. :rolleyes:
Toliko o ozbiljnosti drzave.

Slicno je bilo, bar po prici za frilensere, jer su neki pokusavali da plate porez ali im govoreno da ne treba. Kad ono prc.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, garson said:

Da se nadovezem na ovo sto je @ivan2116 pisao za personal income tax. Kad sam radio u jednoj americkoj firmi u BGu, dobijali smo akcije firme. E sad to je berza u USA naravno, prodas akcije i jedini nacin je da dobijes cek. Posalju ti cek, ti ga ovde relativno uredno unovcis u banci (ali i tu je stanje cudno, neke banke hoce neke nece, one koje hoce, cekas 45 dana da pare legnu). E sad, to podleze placanju poreza tj personal income tax. I tako odu neke kolege u poresku da pitaju kako se to prijavljuje, ovi naravno gledali u belo i rekli da oni ne znaju kakva je procedura za to. Dakle, hoces da platis porez, drzava ne zna da ti naplati, ali moze da se desi da ti kasnije dodju i kazu nisi platio. :rolleyes:
Toliko o ozbiljnosti drzave.

Slicno je bilo, bar po prici za frilensere, jer su neki pokusavali da plate porez ali im govoreno da ne treba. Kad ono prc.

naravno, nije bila slicna nego bukvalno ista prica. Jer kazem, postoji totalna poreska nepismenost i kod grdjanstva a i kod obicnih poreskih sluzbenika koji rade na salteru a ni sami nemaju pojima sta i kako treba, a to sto su ti usmeno rekli da nesto 'verovatno ne treba' da platis mozes posle da okacis macku o rep kada ti doje resenje o naplati. Bukvalno se svodi na to da moras da angazuje privatnog poreskog savetnika koji cete uputiti sta i kako treba, ali spremi 50 eur po satu. Ja sam bar toliko platio.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Koumbare said:

B.R pišeš tačne stvari i vrlo sam saglasan sa tobom. Naša država ne poznaje drugačije oporezivanje od poreza i doprinosa na zaradu koji su prosto nenormalni u situacijama o kojima pišemo ovde - barem ako pričamo o oporezivanju fizičkih lica.

Vrlo rado bih prijavio i platio porez da mi se omogući da prihodujem ih hobija. Prosto sam neko ko voli mirno noću da spava. Platio bih RAZUMAN porez, odnosno ako se podvuče crta i kaže se da svaki prihod do X iznosa mora posle biti oporezovan, nema problema. Nemoj me oporezivati za nešto što još praktično nisam ni počeo.

Svako ko je zaposlen vec prima kao licni priihod iznos koji je iiznad neoporezive sume. I drugi prihodi se oporezuju, recimo na prihod od rente se obavezno placa porez, a postoji i mjehanizam provere. Ono sto nije reseno su sitni prihodi, recimo placanje poreza za dzemper koji neko isplete i proda, ili dve drvene kutije koje napravi, ili... Na tome treba raditi, ali kad god se pomene kod nas da porez treba da se plati na sve, reakcija je uobicajeno 


To viidimo i ovde. 

 

3 hours ago, Koumbare said:

Ja sam sa početka ove teme pričao da sam imao kontak sa njima i da su (pogotovu jedan gospodin sa carinarnice Beograd) bili vrlo srdačni i informativni, voljni da saslušaju i posavetuju.

Carinica koja me je "postrojila" u Altini je recimo isto bila suštinski OK ali mi nije rešila problem jer je sporadično i povremeno tada opisala kao "par ploča nedeljno ili mesečno a ne 10-15 svaki dan".

Stvarno neću biti lenj da odem do Altine, čisto da se detaljno raspitam - samo malo vremena da uhvatim.


Lepo ti je opisala sta se smatra normalnom kolicinom. Dodatno, izjava koja nije standardna forma, u jednoj receenici, takodje pomaze, tipa, "Kolekcionar sam ploca, ploce saljem i primam iz inostranstva, (kao dokaz prilazem kopiiju odluke o carinskoj dazbinii za posiljku br....) i ploce saljem u inostranstvo za razmenu sa drugiim kolekciionarima, bez ostvarivanja imovinske koristii" 

Sa obziirom da je posao carinika da utvrde cinjenicno stanje ovakva izjhava daje mogucnost i da se nekome dozvoli da posalje vise ploca, i cesce, jer otklanja sumnju da se radi o neprijavljenom biznisu. 

1 hour ago, garson said:

Kojom logikom drzava misli da ce neko da otvara preduzetnicku firmu za 20 poslatih ploca godisnje? Ko bi se maltretirao sa otvaranjem firme i papirologijom sve i da se isplati? Bio sam IT preduzetnik par meseci i preselo mi.

Drugo, odakle carinik zna da ja zaista nisam poslao 20 poklona godisnje? Ovde nema prilike da pokazes da nisi preduzetnik, vec ce automatski oznaci i cao zdravo.

Drzava nema potrebu da razmislja o tome da li ce neko da otvara firmu za 20 ploca godisnje. Jednostavno, ako carinski sluzbenik posumnja da se radi o krsenju propisa, i ostvarivanju neprijavljenog profita, njegova duznost je da spreci takvu aktivnost, sve dok se ne dokaze da njegova sumnja nije opravdana. Na svaku odluku carine, pa i na onu o vracanju paketa, moze da se izjavii zalba, a i na odluko o zalbi moze da se izjavi zalba. Ako neko misli da je u pravu, ima na raspolaganju cittav niz instrumenata da to i dokaze. 

 

 

1 hour ago, garson said:

Sto se anegdotalnih primera tice, pre nekoliko godina sam narucio novcanik da li bese ebay ili aliexpress, dobijem poziv da dodjem u postu u BGu kod zeleznicke stanice. Naveo sam sebe kao primaoca a adresu firmu u kojoj sam radio, cisto iz razloga jer sam u radno vreme u firmi. Prvo sto su sluzbenici uradili jeste da su otvorili novcanik i rekli da gledaju da li ima para unutra. :wacko: Posle toga krece prica ovo ste uzeli za firmu za dalju prodaju, dokazite da niste. A firma se bavi ITjem. E to je primer anegdotalnog ponasanja nekih radnika, on je umislio da je tako i tera svoju pricu i jos stavlja teret dokazivanja na mene.

I posle mi neko kaze da narod nije napacen. Izmaltretirali me da dolazim do poste zbog novcanika od 10e.

Kako to u irskoj funkcionise? Dobijes uredno posiljku ako podleze carini i porezu, dobijes papir da platis i to je to. Kakvo crno idenje u postu i rasprava sa sluzbenicima.

Sta mislis sta se desi u bilo kojoj drzavi, kada sluzbenik zaduzen za kontrolu finansija posumnja da se radi o necemu sto nije odradjeno po zakonu. IRS u Americi te izvrne iz gaca, i koprcas se mesecima dok oni rade reviziju dokumenata, u jednoj evropskoj zemlji se za siitnice ide i po dvadeset puta u poreesku upravu, da bi se dokazalo odakle potice neki prihod, i da li je oporeziv ili niije. Sve drzave na svetu su iste, i uglavnom razmisljaju na isti nacin. 

 

1 hour ago, ivan2116 said:

kao prvo, u ozbiljnim zemljama carina se pri slanju posiljaka ne bavi time da li je neko nesto prodao ili ne, vec iskljucivo pri uvozu gleda kolika je vrednost neke stvari i na to naplacuje carinu i pdv. Pisao sam vec u vezi ovoga, a razlog je vrlo jednostavan.

Netacno. U ozbiljnim zemljama se itekako gleda i proverava i sta se izvozi. To sto se nekome do sada nije desilo, je opet samo anegdotalni primer. 

 

 

1 hour ago, ivan2116 said:

Nisu ni tamo oni glupi da ne znaju da ako neo cesto salje da se tu verovatno radi o trgovini ali zasto bi to remetili....kao prvo, uskracuju posti profit od naplate postarine a takodje svakoj normalnoj dravi je u interesu da ima sto veci izvoz robe pa makar on bio i nelegalan ili polulegalan a to ako je neko uzeo novac od posiljke, utvrdice poreska uprava naknadno pa ce gao nda sankcjonistati za sve ako nije prijavio.

Vracanje posiljke je cista primitivno-praistorijska metoda koja se primenjuje samo kod nas i mozda jos u Severnoj Koreji. Koliko sam ja uspeo da ssaznam iz nezvanicnih informacija, radi se o nekakvoj odredbi carinskog zakona koja datira iz jos 45te godina a po kojoj carinik ima pravo da sam prosudjuje o posiljci kako mu se cefne od slucaja do slucaja.

Ovo napisano moze da se protumaci sa najboljom namerom samo kao potpuno nepoznavanje drzavnog sistema, njegovih zadataka, i nacina sprovodenja istih. 

Zakon o carini iz 2020 godine je vrlo jasan. (Dakle, nije iz 1945, vec je donet prosle godine) 

U clanu 2 tog zakona vrlo jasno stoji i ovakva definicija 

Carinski organ utvrđuje mere koje imaju za cilj, naročito, sledeće: 

1) zaštitu finansijskih interesa Republike Srbije; 

2) zaštitu Republike Srbije od nefer i nelegalne trgovine pri čemu se podržava zakonito poslovanje;

Prakticno i uprosceno, poslanici u parlamentu, koji su predstavnici svih nas su odlucili da je zadatak carine da stiti finasijske interese drzave u kojoj zivimo. sve finansijske interese ne samo male. 
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, B.R. said:

Svako ko je zaposlen vec prima kao licni priihod iznos koji je iiznad neoporezive sume. I drugi prihodi se oporezuju, recimo na prihod od rente se obavezno placa porez, a postoji i mjehanizam provere. Ono sto nije reseno su sitni prihodi, recimo placanje poreza za dzemper koji neko isplete i proda, ili dve drvene kutije koje napravi, ili... Na tome treba raditi, ali kad god se pomene kod nas da porez treba da se plati na sve, reakcija je uobicajeno 


To viidimo i ovde. 

 


Lepo ti je opisala sta se smatra normalnom kolicinom. Dodatno, izjava koja nije standardna forma, u jednoj receenici, takodje pomaze, tipa, "Kolekcionar sam ploca, ploce saljem i primam iz inostranstva, (kao dokaz prilazem kopiiju odluke o carinskoj dazbinii za posiljku br....) i ploce saljem u inostranstvo za razmenu sa drugiim kolekciionarima, bez ostvarivanja imovinske koristii" 

Sa obziirom da je posao carinika da utvrde cinjenicno stanje ovakva izjhava daje mogucnost i da se nekome dozvoli da posalje vise ploca, i cesce, jer otklanja sumnju da se radi o neprijavljenom biznisu. 

Drzava nema potrebu da razmislja o tome da li ce neko da otvara firmu za 20 ploca godisnje. Jednostavno, ako carinski sluzbenik posumnja da se radi o krsenju propisa, i ostvarivanju neprijavljenog profita, njegova duznost je da spreci takvu aktivnost, sve dok se ne dokaze da njegova sumnja nije opravdana. Na svaku odluku carine, pa i na onu o vracanju paketa, moze da se izjavii zalba, a i na odluko o zalbi moze da se izjavi zalba. Ako neko misli da je u pravu, ima na raspolaganju cittav niz instrumenata da to i dokaze. 

 

 

Sta mislis sta se desi u bilo kojoj drzavi, kada sluzbenik zaduzen za kontrolu finansija posumnja da se radi o necemu sto nije odradjeno po zakonu. IRS u Americi te izvrne iz gaca, i koprcas se mesecima dok oni rade reviziju dokumenata, u jednoj evropskoj zemlji se za siitnice ide i po dvadeset puta u poreesku upravu, da bi se dokazalo odakle potice neki prihod, i da li je oporeziv ili niije. Sve drzave na svetu su iste, i uglavnom razmisljaju na isti nacin. 

 

Netacno. U ozbiljnim zemljama se itekako gleda i proverava i sta se izvozi. To sto se nekome do sada nije desilo, je opet samo anegdotalni primer. 

 

 

Ovo napisano moze da se protumaci sa najboljom namerom samo kao potpuno nepoznavanje drzavnog sistema, njegovih zadataka, i nacina sprovodenja istih. 

Zakon o carini iz 2020 godine je vrlo jasan. (Dakle, nije iz 1945, vec je donet prosle godine) 

U clanu 2 tog zakona vrlo jasno stoji i ovakva definicija 

Carinski organ utvrđuje mere koje imaju za cilj, naročito, sledeće: 

1) zaštitu finansijskih interesa Republike Srbije; 

2) zaštitu Republike Srbije od nefer i nelegalne trgovine pri čemu se podržava zakonito poslovanje;

Prakticno i uprosceno, poslanici u parlamentu, koji su predstavnici svih nas su odlucili da je zadatak carine da stiti finasijske interese drzave u kojoj zivimo. sve finansijske interese ne samo male. 
 

 

 

cekaj, ti sad hoces da kazes meni koji sam licno ziveo u tri normalne drzave i iz istih licno slao posiljke da tamo carina proverava i vraca posiljke pri izvozu a ja znam iz licnog iskustva da nije tako. A za Sloveniju pouzdano znam da moze neograniceno da se salje sta hoces i koliko ucestalo hoces, a ponavljam to ne znaci da nemas obaveze prema drzavi. Samo kod nas sve mora da se radi na nacin da se ljudi sikaniraju i trenira strogoca na obicnim smrtnicima.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, garson said:

Da se nadovezem na ovo sto je @ivan2116 pisao za personal income tax. Kad sam radio u jednoj americkoj firmi u BGu, dobijali smo akcije firme. E sad to je berza u USA naravno, prodas akcije i jedini nacin je da dobijes cek. Posalju ti cek, ti ga ovde relativno uredno unovcis u banci (ali i tu je stanje cudno, neke banke hoce neke nece, one koje hoce, cekas 45 dana da pare legnu). E sad, to podleze placanju poreza tj personal income tax. I tako odu neke kolege u poresku da pitaju kako se to prijavljuje, ovi naravno gledali u belo i rekli da oni ne znaju kakva je procedura za to. Dakle, hoces da platis porez, drzava ne zna da ti naplati, ali moze da se desi da ti kasnije dodju i kazu nisi platio. :rolleyes:
Toliko o ozbiljnosti drzave.

Slicno je bilo, bar po prici za frilensere, jer su neki pokusavali da plate porez ali im govoreno da ne treba. Kad ono prc.

pozoves sefa poreskom sluzbeniku, pa ga prijavis zbog nepoznavanja zakona koji treba da primenjuje. Zakoni nisu tajni, i dostupni su svakom pismenom da ih procita. Ako i dalje nema upotrebljivog odgovora, trazi se misljenje nadleznog ministarstva. A to moze da uradi svaki gradjanin. 

Recimo, clan 14 zakona o porezu na dohodak gradjana kaze ii ovo

Zaradom, u smislu ovog zakona, smatraju se i primanja u obliku bonova, hartija od vrednosti, osim akcija stečenih u postupku svojinske transformacije, novčanih potvrda, robe, kao i primanja ostvarena činjenjem ili pružanjem pogodnosti, opraštanjem duga, kao i pokrivanjem rashoda obveznika novčanom nadoknadom ili neposrednim plaćanjem. 

Hartije od vrednosti, osim akcija stečenih u postupku svojinske transformacije, koje zaposleni dobije od poslodavca ili od s poslodavcem povezanog lica smatraju se zaradom u momentu sticanja prava raspolaganja na tim hartijama od vrednosti, odnosno u momentu u kojem se te hartije od vrednosti smatraju oporezivom zaradom zaposlenog u skladu sa članom 18. stav 3. ovog zakona.

Nisam pravnik, i ne bavim se pravom, ali mi stvarno nije tesko da nadjem informaciju koja mii je potrebna, tako da mogu da postavim odgovarajuce pitanje poreskom sluzbeniiku. 

Prica o frilenserima je vrlo specificna. I jedan je od dokaza da i poreed zakona, imamo poprilicne izazove u razumevanju kako drzava ttreba da se ponasa. No to jee potpuno razlicita prica, za neku mnogo manje opustenu pricu. 

12 minutes ago, ivan2116 said:

naravno, nije bila slicna nego bukvalno ista prica. Jer kazem, postoji totalna poreska nepismenost i kod grdjanstva a i kod obicnih poreskih sluzbenika koji rade na salteru a ni sami nemaju pojima sta i kako treba, a to sto su ti usmeno rekli da nesto 'verovatno ne treba' da platis mozes posle da okacis macku o rep kada ti doje resenje o naplati. Bukvalno se svodi na to da moras da angazuje privatnog poreskog savetnika koji cete uputiti sta i kako treba, ali spremi 50 eur po satu. Ja sam bar toliko platio.

Svaka nepismenost se resava citanjem. Pogledas zakon, pa drasticno skratis vreme potrebno da se dobije informacija od poreskog savetnika. A apsolutno se slazem da postoji nepiismenost i to sveobuhvatna kod velike vecine gradjana. no, valjda su korisnici ovog foruma malo pismeniji od proseka. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, B.R. said:

Drzava nema potrebu da razmislja o tome da li ce neko da otvara firmu za 20 ploca godisnje. Jednostavno, ako carinski sluzbenik posumnja da se radi o krsenju propisa, i ostvarivanju neprijavljenog profita, njegova duznost je da spreci takvu aktivnost, sve dok se ne dokaze da njegova sumnja nije opravdana. Na svaku odluku carine, pa i na onu o vracanju paketa, moze da se izjavii zalba, a i na odluko o zalbi moze da se izjavi zalba. Ako neko misli da je u pravu, ima na raspolaganju cittav niz instrumenata da to i dokaze.

Drzava mora da obezbedi normalne uslove za poslovanje, ko zeli da radi, a ne da tera nekog po hoce da proda 5 ploca, da otvori firmu, a taj jednostavno ne zeli da se bavi tim biznisom.

Suludo bi bilo otvarati firmu za nekoliko prodatih ploca godisnje jer bi utroseno vreme i novac za otvaranje firme nadmasili zaradu, koje btw i nema.

 

9 minuta ranije, B.R. said:

Sta mislis sta se desi u bilo kojoj drzavi, kada sluzbenik zaduzen za kontrolu finansija posumnja da se radi o necemu sto nije odradjeno po zakonu. IRS u Americi te izvrne iz gaca, i koprcas se mesecima dok oni rade reviziju dokumenata, u jednoj evropskoj zemlji se za siitnice ide i po dvadeset puta u poreesku upravu, da bi se dokazalo odakle potice neki prihod, i da li je oporeziv ili niije. Sve drzave na svetu su iste, i uglavnom razmisljaju na isti nacin. 

Vi ovde imate stav da je ne zelim da platim porez (i da ljudi ne treba da placaju porez), a godinama unazad sam placao ekstra profit. Pre par godina sam platio par godina duplo porez na stan, znaci uredno placan porez na stan koji se vodio na ime starog vlasnika, pa su mu rekli da ne mogu da dokazem da je to taj stan(!?)
I kakve ovo gore napisano ima veze sa novcanikom koji sam kupio preko ebay-a?

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, B.R. said:

pozoves sefa poreskom sluzbeniku, pa ga prijavis zbog nepoznavanja zakona koji treba da primenjuje. Zakoni nisu tajni, i dostupni su svakom pismenom da ih procita. Ako i dalje nema upotrebljivog odgovora, trazi se misljenje nadleznog ministarstva. A to moze da uradi svaki gradjanin. 

Recimo, clan 14 zakona o porezu na dohodak gradjana kaze ii ovo

Zaradom, u smislu ovog zakona, smatraju se i primanja u obliku bonova, hartija od vrednosti, osim akcija stečenih u postupku svojinske transformacije, novčanih potvrda, robe, kao i primanja ostvarena činjenjem ili pružanjem pogodnosti, opraštanjem duga, kao i pokrivanjem rashoda obveznika novčanom nadoknadom ili neposrednim plaćanjem. 

Hartije od vrednosti, osim akcija stečenih u postupku svojinske transformacije, koje zaposleni dobije od poslodavca ili od s poslodavcem povezanog lica smatraju se zaradom u momentu sticanja prava raspolaganja na tim hartijama od vrednosti, odnosno u momentu u kojem se te hartije od vrednosti smatraju oporezivom zaradom zaposlenog u skladu sa članom 18. stav 3. ovog zakona.

Nisam pravnik, i ne bavim se pravom, ali mi stvarno nije tesko da nadjem informaciju koja mii je potrebna, tako da mogu da postavim odgovarajuce pitanje poreskom sluzbeniiku. 

Prica o frilenserima je vrlo specificna. I jedan je od dokaza da i poreed zakona, imamo poprilicne izazove u razumevanju kako drzava ttreba da se ponasa. No to jee potpuno razlicita prica, za neku mnogo manje opustenu pricu. 

Svaka nepismenost se resava citanjem. Pogledas zakon, pa drasticno skratis vreme potrebno da se dobije informacija od poreskog savetnika. A apsolutno se slazem da postoji nepiismenost i to sveobuhvatna kod velike vecine gradjana. no, valjda su korisnici ovog foruma malo pismeniji od proseka. 

cekaj, ti stvarno mislis da neko pored obavljanja svojih redovnih delatnosti ima vremena da se udubljuje u zakon i da prijavljuje neadekvatno obavljanje duznosti sluzbenika njihovim sefovima (koje ny the way mnogo zabole za to). Ne kazem da zakon netreba da se postuje, ali on mora da bude obicnim gradjanima prezentovan jednostavno i na prijateljski nacin U drugim drzavam je zakon dosta kompleksan, ali je sve uredjeno tako da obicni gradjani lako razumeju sve. Ako 99.3% gradjana nije placalo porez na prihode iz inostranstva, apsolutna je greska drzave sto ih nije efikasno uputila sta i kako treba. Isto bas kao na ispitu na fakultetu, ako 90% studenata padne ispit, znaci da je ispit lose odnosno pretesko sastavljen i svima mora da se podigne prosecna ocena.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, B.R. said:

pozoves sefa poreskom sluzbeniku, pa ga prijavis zbog nepoznavanja zakona koji treba da primenjuje. Zakoni nisu tajni, i dostupni su svakom pismenom da ih procita. Ako i dalje nema upotrebljivog odgovora, trazi se misljenje nadleznog ministarstva. A to moze da uradi svaki gradjanin. 

Recimo, clan 14 zakona o porezu na dohodak gradjana kaze ii ovo

Zaradom, u smislu ovog zakona, smatraju se i primanja u obliku bonova, hartija od vrednosti, osim akcija stečenih u postupku svojinske transformacije, novčanih potvrda, robe, kao i primanja ostvarena činjenjem ili pružanjem pogodnosti, opraštanjem duga, kao i pokrivanjem rashoda obveznika novčanom nadoknadom ili neposrednim plaćanjem. 

Hartije od vrednosti, osim akcija stečenih u postupku svojinske transformacije, koje zaposleni dobije od poslodavca ili od s poslodavcem povezanog lica smatraju se zaradom u momentu sticanja prava raspolaganja na tim hartijama od vrednosti, odnosno u momentu u kojem se te hartije od vrednosti smatraju oporezivom zaradom zaposlenog u skladu sa članom 18. stav 3. ovog zakona.

Nisam pravnik, i ne bavim se pravom, ali mi stvarno nije tesko da nadjem informaciju koja mii je potrebna, tako da mogu da postavim odgovarajuce pitanje poreskom sluzbeniiku. 

Prica o frilenserima je vrlo specificna. I jedan je od dokaza da i poreed zakona, imamo poprilicne izazove u razumevanju kako drzava ttreba da se ponasa. No to jee potpuno razlicita prica, za neku mnogo manje opustenu pricu. 

Svaka nepismenost se resava citanjem. Pogledas zakon, pa drasticno skratis vreme potrebno da se dobije informacija od poreskog savetnika. A apsolutno se slazem da postoji nepiismenost i to sveobuhvatna kod velike vecine gradjana. no, valjda su korisnici ovog foruma malo pismeniji od proseka. 

Na ovu cu samo reci da se vratite stranu dve unazad kad sam rekao napacen narod. Nije moje da obucavam sluzbenike, a pogotovu ne da gubim vreme na to. Ali naravno kao sto @ivan2116 rece, to ce na kraju biti dokazi da ti je sluzbenik to rekao.

Inace hartije od vrednosti koje pominjete, pa na cekovima koje smo dobili se nigde ne pominje poslodavac.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ivan2116 said:

cekaj, ti sad hoces da kazes meni koji sam licno ziveo u tri normalne drzave i iz istih licno slao posiljke da tamo carina proverava i vraca posiljke pri izvozu a ja znam iz licnog iskustva da nije tako. A za Sloveniju pouzdano znam da moze neograniceno da se salje sta hoces i koliko ucestalo hoces, a ponavljam to ne znaci da nemas obaveze prema drzavi. Samo kod nas sve mora da se radi na nacin da se ljudi sikaniraju i trenira strogoca na obicnim smrtnicima.

Ne, tamo carina takodje pise sve, i cuva podatke, pa kada se poreznici jednog dana sete da provere da li si sve prijavio, sve je tu. Gradjanin sam prijavi sve priihode, zato sto postoji em osecaj obaveze, em strah od kazne. 

Kod nas je prica malo drugacija, izbegavanje bilo kakvog placanja drzavi je omiljeni nacionalni sport. Ne postoji prevelik strah od poreske kontrole, niti osecaj da treba da se ode i kao fizicko liice u poreesku upravu i proveri stanje stvari. A kada dodju posledice necinjenja, opet smo na onom, koj da uzme prase. 

U sutini,. posto smo tu gde jesmo, Gumruk efendija samo upozorava na ono sto je sumnjivo, i olaksava posao Harac efendijii. Kao sto napisah negde gore, prema svecu i tropar. :D 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Zexx said:

Zexx, to je prijava za one koji su ostvarili prihod preko nekog iznosa, a zakon o porezima na dobit gradjana jednostavno ne predvidja da moze da se prijavi prihod od nazovimo je "sitne" prodaje. prihvataju je samo kao samostalnu delatnost, a to je ono o cemu ovde pricamo, da se neko registruje kao preduzetnik. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, B.R. said:

Ne, tamo carina takodje pise sve, i cuva podatke, pa kada se poreznici jednog dana sete da provere da li si sve prijavio, sve je tu. Gradjanin sam prijavi sve priihode, zato sto postoji em osecaj obaveze, em strah od kazne. 

Kod nas je prica malo drugacija, izbegavanje bilo kakvog placanja drzavi je omiljeni nacionalni sport. Ne postoji prevelik strah od poreske kontrole, niti osecaj da treba da se ode i kao fizicko liice u poreesku upravu i proveri stanje stvari. A kada dodju posledice necinjenja, opet smo na onom, koj da uzme prase. 

U sutini,. posto smo tu gde jesmo, Gumruk efendija samo upozorava na ono sto je sumnjivo, i olaksava posao Harac efendijii. Kao sto napisah negde gore, prema svecu i tropar. :D 

kao sto rekoh ziveso sam tamo i bio poreski obveznik u takvim drzavam i vrlo dobro znam kako sta funkcjonise i da su nameti nekad cak i veci nego ovde, ali za uzvrat, drzava sebrine o svojim gradjanima, prijateljski je nastrojena prema njima i informise ih o svojim obavezama na najjednostavniji i najbolji nacin, tako da i te obaveze koje placaju ne dozivljavaju kao neki trosak ili gubitak.

Ovde drzava samo ocekuje naplatu od obaveza gradjana a ne daje nista za uzvrat i zato donekel i razumem one koji izbegavaju obaveze a ne kazem da treba izbegavati

Link to comment
Share on other sites

Kod nas ces u poreskoj mahom pretnje doziveti. Meni su za stan pretili da ce me tuziti, i posle mi jelte ucinili da platim 2 puta porez na isti stan, sa izgovorom da to nije taj stan. Naravno, oni nisu ni povezani sa katastrom pa da provere, ali znaju da to nije taj stan.

A nepostojanje povezanosti APR i poreska je tek cirkus. Ugasis preduzece ali i dalje placas porez iako nema preduzeca. :rolleyes: Jerbo moras da ides u poresku da odjavis porez.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, B.R. said:

Ne, tamo carina takodje pise sve, i cuva podatke, pa kada se poreznici jednog dana sete da provere da li si sve prijavio, sve je tu. Gradjanin sam prijavi sve priihode, zato sto postoji em osecaj obaveze, em strah od kazne. 

Kod nas je prica malo drugacija, izbegavanje bilo kakvog placanja drzavi je omiljeni nacionalni sport. Ne postoji prevelik strah od poreske kontrole, niti osecaj da treba da se ode i kao fizicko liice u poreesku upravu i proveri stanje stvari. A kada dodju posledice necinjenja, opet smo na onom, koj da uzme prase. 

U sutini,. posto smo tu gde jesmo, Gumruk efendija samo upozorava na ono sto je sumnjivo, i olaksava posao Harac efendijii. Kao sto napisah negde gore, prema svecu i tropar. :D 

mozda smo razvodnili temu suvise temu, pa evo da kazem sustimu. Dakle, ako neko salje trgovacke posiljke kao poklon i kao fizicko lice, nema sta da ga primitivno sikaniras kroz vracanje posiljka. Pusti ga da to uradi i dodje prihoda koji mu mozda u momentu treba da bi prehranio porodicu a onda posle mu to obracunaj i razrezi koliko treba kroz finansijku kontrolu. To je cela sustina onog tamo i ovog ovde.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, B.R. said:

Zexx, to je prijava za one koji su ostvarili prihod preko nekog iznosa, a zakon o porezima na dobit gradjana jednostavno ne predvidja da moze da se prijavi prihod od nazovimo je "sitne" prodaje. prihvataju je samo kao samostalnu delatnost, a to je ono o cemu ovde pricamo, da se neko registruje kao preduzetnik. 

Preduzetnik sam, što samostalno, što ortački, od 1995., recimo da znam o čemu pričam...:rolleyes: Šalu na stranu, državu te zaista sitne prodaje ne zanimaju niti treba da je zanimaju, ali je i te kako zanimaju ljudi koji prodaju značajne količine robe različitog porekla čiji se promet nigde zvanično ne vidi. Zbog toga nam sleduju novi propisi u vidu novih fiskalnih kasa, većeg obuhvata onih koji su u obavezi da ih koriste, regulisanja prodaje preko interneta, načina plaćanja, itd. Ipak, barem na osnovu iskustava zemalja u okruženju koje su već uvele slične propise, ne očekujem neke naročite efekte od toga, živi bili pa videli...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Zexx said:

Preduzetnik sam, što samostalno, što ortački, od 1995., recimo da znam o čemu pričam...:rolleyes: Šalu na stranu, državu te zaista sitne prodaje ne zanimaju niti treba da je zanimaju, ali je i te kako zanimaju ljudi koji prodaju značajne količine robe različitog porekla čiji se promet nigde zvanično ne vidi. Zbog toga nam sleduju novi propisi u vidu novih fiskalnih kasa, većeg obuhvata onih koji su u obavezi da ih koriste, regulisanja prodaje preko interneta, načina plaćanja, itd. Ipak, barem na osnovu iskustava zemalja u okruženju koje su već uvele slične propise, ne očekujem neke naročite efekte od toga, živi bili pa videli...

Potpuno se razumemo. Slazem se u potpunosti sa tobom.  No, valjda nam je svima interes da zivimo u sto uredjeniijoj zemlji, a i da ne sirimo poluinformacije. 

U ziivotu sam video i ziveo u poprilicno zemalja sa daleko vise problema od Srbije, ili su ono sto se na engleskoj zove faiiled states.  Iskreno, nikako mi se ne svidja kada mozemo da se poredimo sa njima. Po ponasanju sa obe strane saltera :D 


 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, ivan2116 said:

mozda smo razvodnili temu suvise temu, pa evo da kazem sustimu. Dakle, ako neko salje trgovacke posiljke kao poklon i kao fizicko lice, nema sta da ga primitivno sikaniras kroz vracanje posiljka. Pusti ga da to uradi i dodje prihoda koji mu mozda u momentu treba da bi prehranio porodicu a onda posle mu to obracunaj i razrezi koliko treba kroz finansijku kontrolu. To je cela sustina onog tamo i ovog ovde.

Ne mislim da smo razvodnii temu, sve ovo je nesto sto na ovaj ili onaj nacin smeta svakom od nas. Da bi dosli do resenja, mora da se problem tacno identifiikuije, i shvati kako ceo siistem radi. A za dalje, stvar je prosta, podrzimo jednog od nas kao narodnog poslanika, da postavi pitanje tamo gde to ima tezinu 🤪😂🤣 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, B.R. said:

Ne mislim da smo razvodnii temu, sve ovo je nesto sto na ovaj ili onaj nacin smeta svakom od nas. Da bi dosli do resenja, mora da se problem tacno identifiikuije, i shvati kako ceo siistem radi. A za dalje, stvar je prosta, podrzimo jednog od nas kao narodnog poslanika, da postavi pitanje tamo gde to ima tezinu 🤪😂🤣 

haha moze i to :) ....ali ostajem pri tvrdnji da je vracanje posijaka totalna besmislica ne samo u smislu sto ljudima tako odgovara nego i u smislu i carine i sistema jer nista ne mogu time da postignu. Onaj ko hoce da nesto posalje iznacice nacin i zaobici ce sistem jer hvala bogu putuje dosta ljudi van zemlje pa moze neko nekome i odande da nekad nesto posalje. Sad da li ce to jednog dana da ga kosta ili ne, na njemu je da proceni. A takodje, u drugim drzavama kada se posiljka salje niko nema pravo da te identifikuje sto znaci da na carinskoj deklaraciji mozes da napisese Pera Peric, Nedodjijska bb....tako da nema tu nikakvog evidentiranja na carini sta ko i koliko saje vec se sve svodi na naknadnu finansijku kontorlu do koje ako dodje, u tvom je interesu da imas validne carisnke deklaracije kojima mozes da opravdas prilive i na kojima pise tacan iznos za koliko si prodao i da je roba deklarisana kao komercijalna. Dakle nema carina nikakvu potrebdu da te na to pri izvozu primorava niti da gleda u pasulj da li je poklon stvarno poklon ili nije.

Link to comment
Share on other sites

@B.R.

Jedina razlika između Srbije i bilo koje ozbiljne države je u kvalitetu napisanih zakona i još važnije u sprovođenju istih.

npr. Slovenija je u tom pogledu za nas nekoliko svetlosnih godina ispred. I ne, tamo državni činovnici ne tretiraju građane kao maloumnu stoku i teraju ih u startu da dokazuju kako nisu prestupnici koji bi da zakinu državu za porez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...