Jump to content


Slanje ploča u inostranstvo


Koumbare

Recommended Posts

Има ли промена ? Да ли је неко скоро слао плоче ?

Slao ja u petak prošli za Helsinki (od poslednji put kad sam pisao)… u ponedeljak me zovu iz pošte - vraćeno “nedostaje izjava i kopija LK” reče mi žena iz pošte.

Kako? Pa zar me nisu zaveli tamo prošli put?
Ne znam, znam da stoji tako uz pošiljku, evo je kod nas ovde… možete na mejl da mi pošaljete…

I ja poslao… i oni vratili… i eno je izgleda ide za Finsku.

Gledao sam po Discogsu. Dosta naloga naših redovno prodaje i ne bih rekao da su svi komentari lokalni i onda se pitam kako to njima ide kad je meni rezultat 2 od 2 u ovoj godini?
Link to comment
Share on other sites

Ide im jer nisu u BG-u, samo BG carina pravi probleme. Takođe neki su se snašli preko prijatelja sa firmama pa šalju preko njih ili kako se već ko snašao a neki imaju i svoje firme pa šalju zvanično. Verovatno neko i ima veze u carini, sve se može podmazati

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8.10.2021. at 20:49, Koumbare said:


Slao ja u petak prošli za Helsinki (od poslednji put kad sam pisao)… u ponedeljak me zovu iz pošte - vraćeno “nedostaje izjava i kopija LK” reče mi žena iz pošte.

Kako? Pa zar me nisu zaveli tamo prošli put?
Ne znam, znam da stoji tako uz pošiljku, evo je kod nas ovde… možete na mejl da mi pošaljete…

I ja poslao… i oni vratili… i eno je izgleda ide za Finsku.

Gledao sam po Discogsu. Dosta naloga naših redovno prodaje i ne bih rekao da su svi komentari lokalni i onda se pitam kako to njima ide kad je meni rezultat 2 od 2 u ovoj godini?

Šta si tačno radio za ovo? Meni su u pošti rekli da kao sad može da se šalje uz kopiju lične karte i izjave da je u pitanju poklon nekomercijalne prirode?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, milos said:

Šta si tačno radio za ovo? Meni su u pošti rekli da kao sad može da se šalje uz kopiju lične karte i izjave da je u pitanju poklon nekomercijalne prirode?

To sam upravo i uradio. 

Dao fotokopiju LK i napisao izjavu da "Ja, taj i taj, odatle, JMBG..." nisam trgovac pločama i da je paket koji šaljem nije trgovačkog karaktera niti je to moja delatnost. Dole datum, potpis i broj LK. Klasična svojeručna izjava, slobodna forma.

Deklarisao sam i vredost ploče koju šaljem (mislim da sam rekao 8 EUR, vredela je više).

Nisam lenj da odem da se lično "posavetujem" sa carinom na Altini ali ne uspevam da nađem vremna da to uradim. Mislim da i kad odem ništa pametno niti jasno definisano neću čuti.

Prvenstveno me zanima šta je svrha te izjave, koje su eventualne posledice - odnosno, u kom momentu oni mogu da mi kažu da sam ja zapravo trgovac? Onda kad sam bio rečeno mi je da mogu to da radim povremeno a ta povremenost nije definisana uopšte.

Koji je to broj ploča koje mogu da šaljem i u kom vremenskom intervalu da ne budem viđen kao trgovac pločama je moje pitanje za carinu. Idealno bi bilo da oni meni daju neki overen papir sa tim podacima ali od toga nema ništa... :D

 

Link to comment
Share on other sites

On 27.10.2021. at 8:48, Koumbare said:

Dao fotokopiju LK i napisao izjavu da "Ja, taj i taj, odatle, JMBG..." nisam trgovac pločama i da je paket koji šaljem nije trgovačkog karaktera niti je to moja delatnost. Dole datum, potpis i broj LK. Klasična svojeručna izjava, slobodna forma.

Wow, kakvo poniženje građanina. Da se moljakaš i pismeno kuneš da nisi lopov zbog sasvim jednostavne, još i kulturne aktivnosti. Da li se oporezuju prodavci na berzi ili na buvljaku? 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, VU metar said:

Wow, kakvo poniženje građanina. Da se moljakaš i pismeno kuneš da nisi lopov zbog sasvim jednostavne, još i kulturne aktivnosti. Da li se oporezuju prodavci na berzi ili na buvljaku? 

Ako je to prvo ponizenje na koje si naisao u nasoj "drzavi" - treba da castis :)

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, VU metar said:

Wow, kakvo poniženje građanina. Da se moljakaš i pismeno kuneš da nisi lopov zbog sasvim jednostavne, još i kulturne aktivnosti. Da li se oporezuju prodavci na berzi ili na buvljaku? 

naravno da ne ali to ne znaci da su izuzeti od obaveza. pa sta mislis, zasto se buvljaci odrzavaju vikendom u ranim jutarnjum satima tj zorom? :) ....zato sto tada ne rade inspekcije koje bi mogle da ih gone na terenu

Link to comment
Share on other sites

On 10/27/2021 at 8:48 AM, Koumbare said:

To sam upravo i uradio. 

Dao fotokopiju LK i napisao izjavu da "Ja, taj i taj, odatle, JMBG..." nisam trgovac pločama i da je paket koji šaljem nije trgovačkog karaktera niti je to moja delatnost. Dole datum, potpis i broj LK. Klasična svojeručna izjava, slobodna forma.

Deklarisao sam i vredost ploče koju šaljem (mislim da sam rekao 8 EUR, vredela je više).

Nisam lenj da odem da se lično "posavetujem" sa carinom na Altini ali ne uspevam da nađem vremna da to uradim. Mislim da i kad odem ništa pametno niti jasno definisano neću čuti.

Prvenstveno me zanima šta je svrha te izjave, koje su eventualne posledice - odnosno, u kom momentu oni mogu da mi kažu da sam ja zapravo trgovac? Onda kad sam bio rečeno mi je da mogu to da radim povremeno a ta povremenost nije definisana uopšte.

Koji je to broj ploča koje mogu da šaljem i u kom vremenskom intervalu da ne budem viđen kao trgovac pločama je moje pitanje za carinu. Idealno bi bilo da oni meni daju neki overen papir sa tim podacima ali od toga nema ništa... :D

 

pa da...ta povremenost :) .....pitao si pitanje od milion dolara. pisao sam pre par meseci na tu temu. to zavisi iskljucivo od toga koko se nakrivi nekom cariniku i niko mu ne moze nista povodom toga jer zakon kaze da ima pravo da licno proceni sta i kako hoce i zato nije jasno definisano.

 

samo kada bi ukinuli tu odredbu, onda bi morali da aminuju da ako je nesto deklarisano kao poklon da je to tako pa makar radio odnosno slao svaki dan. a sad ako si stvarno uzeo neke pare od tih posiljaka, to ce naknadno da utvrdi poreska uprava. tako je bar u svim normalnim drzavama i zato tamo nema tog vracanja posiljaka

Link to comment
Share on other sites

U normalnim državama, organi države u startu tretiraju svakog građanina kao nekoga ko je savestan i ko neće kršiti zakon, ali ga zato proveravaju preko finansija na kraju godine.

U nenormalnim državama, u šta ubrajam ovo čudo gde živim, organi države se bahate i građane, koji im btw. obezbeđuju novac za lične dohotke, tretiraju u startu kao kriminalce koje treba sprečiti u kriminalnoj nameri.

Zato je ovako kako je.

Link to comment
Share on other sites

Evo da podelim skorašnje iskustvo...slao ploču u US početkom oktobra, vratila se posle 8 dana, morao da pišem izjavu da nije komercijalne sadržine i namenjena prodaji, kopija lične karte i nakon toga je napokon otišla dalje...inače da napomenem da godišnje pošaljem 2-3 pošiljke u inostranstvo, znači ništa što bi nadležnim "organima" upadalo u oči...

Kako mi rekoše u pošti, automobilski delovi i ploče su stavljeni na crnu listu od strane carine, što se tiče slanja u inostranstvo???

Uslikao sam kako se kretala pošiljka, obratite samo pažnju na ludilo toka pošiljke dok na kraju nije izašla iz zemlje...

Mislim da je ne bi vraćali ako bi se u startu napisala ta izjava i sa kopijom l.k. poslala...mada, nikad se ne zna, čudni su ti putevi...

Screenshot 2021-11-05 at 22.51.25.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AlekTomBg said:

Evo da podelim skorašnje iskustvo...slao ploču u US početkom oktobra, vratila se posle 8 dana, morao da pišem izjavu da nije komercijalne sadržine i namenjena prodaji, kopija lične karte i nakon toga je napokon otišla dalje...inače da napomenem da godišnje pošaljem 2-3 pošiljke u inostranstvo, znači ništa što bi nadležnim "organima" upadalo u oči...

Kako mi rekoše u pošti, automobilski delovi i ploče su stavljeni na crnu listu od strane carine, što se tiče slanja u inostranstvo???

Uslikao sam kako se kretala pošiljka, obratite samo pažnju na ludilo toka pošiljke dok na kraju nije izašla iz zemlje...

Mislim da je ne bi vraćali ako bi se u startu napisala ta izjava i sa kopijom l.k. poslala...mada, nikad se ne zna, čudni su ti putevi...

Screenshot 2021-11-05 at 22.51.25.png

koje ludilo....ali buni me ovo od 15.10.2021 sto pise 'izmenicna posta' jer to bi trebalo da znaci da je posiljka napustila Srbiju.  a posle toga je usledilo vracanje u tvoju postu.

Znaci vratila je se u postu odakle si poslao 19.10.2021. E sad, da li si morao da je preuzmes nazad i da je onda ponovo saljes sa izjavom i pises zahtev za povracaj originalne postarine i placas ponovno slanje, ili su ponovo poslali odnosno preusmerili posijku sa tvojom izjavom?

Pitam zato sto je zadnju put kada se meni desavalo vracanje a to je bilo tamo negde u aprilu ove godine, tada si morao da preuzmes vracenu posiljku, prepakujes je i ponovo da saljes kao novu posiljku i ponovo da platis postarinu i da popunis zanhtev za vracanje postarine od originalne posiljke.

Ako nista drugo, onda su bar unapredili da ne mora to :)

Link to comment
Share on other sites

To oko preuzimanja poiljke kada ti vate izgleda zavisi od pošte, ovi moji su već kivni na carinu...nisam ništa dodatno plaćao, mada shvatam da treba da je preuzmeš i platiš ponovo poštarinu do USA (a nije ni napustila zemlju???)...izjavu i kopiju l.k. upakuje na šalteru u onu spoljašnju kesu gde su i ostali propratni papiri i sve to šalje nazad...

Ludilo potpuno...a koliko shvatam niko u unutrašnjosti nema slične probleme...

Zna li neko kakva je situacija ako se pošalje recimo kurirskom službom AKS? Je li i onda ista peripetija?

Link to comment
Share on other sites

Kod mene u pošti ne dozvoljavaju da se lepi selotejpom. Iz celog sveta mi stižu ploče, sve naravno lepljene selotejpom (jer kako inače i zapakovati), ali eto kod nas ne može. Kao to je pismo i ne sme selotejp, vraća carina. Tako da sam jedno vreme pravio od kartona kutije koje sam lepio po obodima. Na sve to ide još ono ludačko pravilo da tetkica na šalteru mora da virne u pošiljku pre slanja, tako da sam morao da lepim pred njom, pa ako uhvati lepak za to kratko vreme... Na kraju sam odustao, razmišljam ako budem ponovo slao u inostranstvo da koristim DHL.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sremac said:

Kod mene u pošti ne dozvoljavaju da se lepi selotejpom. Iz celog sveta mi stižu ploče, sve naravno lepljene selotejpom (jer kako inače i zapakovati), ali eto kod nas ne može. Kao to je pismo i ne sme selotejp, vraća carina. Tako da sam jedno vreme pravio od kartona kutije koje sam lepio po obodima. Na sve to ide još ono ludačko pravilo da tetkica na šalteru mora da virne u pošiljku pre slanja, tako da sam morao da lepim pred njom, pa ako uhvati lepak za to kratko vreme... Na kraju sam odustao, razmišljam ako budem ponovo slao u inostranstvo da koristim DHL.

da, to zvanicno stoji u proceduri da kao mora da se preda otvorena posiljka, ali kada se odomacis sa slanjem u svojoj posti i kada te zapamte, ne bi trebalo da te sa tim smaraju vec da dozvole da predajes zatvoreno, s tim da kod kuce izmeris kolika je neto tezina samo ploce bez pakovanja jer to mora tamo da ukucaju u kompjuter.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AlekTomBg said:

To oko preuzimanja poiljke kada ti vate izgleda zavisi od pošte, ovi moji su već kivni na carinu...nisam ništa dodatno plaćao, mada shvatam da treba da je preuzmeš i platiš ponovo poštarinu do USA (a nije ni napustila zemlju???)...izjavu i kopiju l.k. upakuje na šalteru u onu spoljašnju kesu gde su i ostali propratni papiri i sve to šalje nazad...

Ludilo potpuno...a koliko shvatam niko u unutrašnjosti nema slične probleme...

Zna li neko kakva je situacija ako se pošalje recimo kurirskom službom AKS? Je li i onda ista peripetija?

ne znam sto se tice unutrasnjosti, ali evo bas sam se preko oglasa cuo sa jednim covekom iz Novog Sada koji je prodavao foto opremu i kaze da su isto poceli da mu vracaju kada su videli da ucestalije salje. A Novi Sad imaju svoju postu carinjenja, tako da sigurno ne ide na Beograd odnosno Altinu

Link to comment
Share on other sites

Drzava je samo pocela da radi svoj posao. Isto kao u vecini ozbiljniih zemalja. Svaki prihod  se oporezuje, samo sto je ove iiz inostranstva lakse odmah detektovati.  Samo je to nama neobicno, zato sto smo godinama navikli da sve moze da prodje. 

Pisanje izjava takodje nije neozbiljna kategorija, iako za sada prolazi sa tim. Svaka izjava se daje pod svim vidovima odgovornosti, ii nije po nasem lakocemo. 

 

Link to comment
Share on other sites

Samo mislim da se ovde mešaju babe i žabe...nije na carini da donese odluku da li se nešto prodaje ili šalje kao poklon, na carini je da prekontroliše da li je to se šalje odgovarajuće, da nije zabranjeno, i da prosledi...to da li je neko ostvario finansijsku dobit od tog slanja mislim da ne pripada jurisdikciji carine, već recimo poreske uprave, pa je zato potrebno i platiti porez na zaradu...znači carina bi morala to da pusti dalje, a ne da vrati, zatim da obavesti poresku ako smatraju da je potrebno, a onda poreska radi svoje i vidi da li ste utajili porez...

Svakako, ja kupujem dosta ploča, čak retko od firmi koje su registrovane za prodaju, uglavnom od fizičkih lica...sumnjam da ih bilo ko juri za te prodaje...sigurno postoji neki limit godišnjeg slanja (novca) koji treba prekoračiti da bi ste upali u lupu poreske, i to najverovatnije nije mala svota...ovo što recimo ja šaljem, 2-3 godišnje mislim da je smešno za bilo koga sem za naše bolide...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Gospodo, ocenili su da to radite iz komercijalnih razloga i hoće da vas nateraju da otvorite firmu ili da odustanete.

A sa te strane, teško da ću otvoriti firmu zbog hobija, odnosno odustaću, kao i većina ostalih u Srbiji...a to onda vuče za sobom i smanjeno angažovanje i zaradu pošte i verovatno još neke posledice...samo čekam da nešto slično urade i za slanje i prodaju u zemlji, preko Limunda, Kupinda, KupujemProdajem...o posledicama njihovih glupavih postupaka naravno niko ne vodi računa...ne znam za sigurno ali verujem da ovakva pravila ne postoje nigde u Evropi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...