Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

1 sat ranije, ketklou said:

Zaista postaje besmisleno... Sabbath RTB u startu krsh, 4000 dinara. Ploca koja nova kosta 3000 dinara na JUNO i ostalim net prodajama, sa boljim omotom i remaster.... https://www.juno.co.uk/products/black-sabbath-sabotage-remastered-vinyl/621551-01/

Istovremeno, na moj oglas gde za novu neotpakovanu Gamma Ray trazim bukvalno kolko je placena 25+15 evra postarinaiz Nemacke, neki lik me pita da snizim na 20 evra....

:D

Nekako se cini da je i ova tema postala besmislena, posto preprodavci nisu podivljali nego su zreli za psihijatriju.

Sta kazete, da stavimo tacku na sve ovo? Ja vec godinu dana dana nisam nista kupio na KP i KULImundu osim dve tri gde sam se gadno zahebao a na berze vise ne idem. Istovremeno imam dvadesetak oglasa gde otprilike stavim neku srednju cenu i vec 6 meseci nisam nista prodao 🙂

 

 

image.png.820f548a0af446eda5036c331edda980.pngimage.png.b0365d0081fcd935dfae26aebfbece8c.png

image.png

 Isti slučaj.

Na KP i sl. ništa ne kupujem, kad prodam, prodam, ne žurim, na berzu ne idem.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zašto uopšte komentarišete besmislene oglase, pogledaš, vidiš da je prodavac totalni kr***n, zaobiđeš.

Meni je ovo prosto smešno, ne vidim uopšte potrebu komentarisati očiglednu glupost od oglasa, 5- za ovakav omot može da napiše isključivo i samo nepošten prodavac, a takvi se zaobilaze u širokom luku i ne kupuje se od njih.

Evo, ja prodajem ploče iz svoje kolekcije i iza svake ocene stojim 100% sa mogućnošću da pošaljem koliko god kupac želi slika u Hi-Res + može da dođe kod mene i da ploču pogleda uživo, a i da je posluša od početka do kraja, uz kaficu. Zna se šta je ocena 5-, to je NM (near mint), praktično otpakovana ploča sa besprekornim stanjem omota, a vinil sa ocenom 4/4+ (to je VG/VG+) mora da se čuje odlično, uz vrlo malo puckanja, koje ne sme da bude kroz ceo vinil, već eventualno povremeno, par puta. Moja ocena VG+, kad je stavljam, podrazumeva praktično čist zvuk, eventualno nekoliko crtica na vinilu, koje ne utiču na zvuk. I najvažnije, omot se ocenjuje na osnovu izgleda, vinil samo i isključivo na osnovu zvuka.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Ne znam zašto uopšte komentarišete besmislene oglase, pogledaš, vidiš da je prodavac totalni kr***n, zaobiđeš.

Meni je ovo prosto smešno, ne vidim uopšte potrebu komentarisati očiglednu glupost od oglasa, 5- za ovakav omot može da napiše isključivo i samo nepošten prodavac, a takvi se zaobilaze u širokom luku i ne kupuje se od njih.

Evo, ja prodajem ploče iz svoje kolekcije i iza svake ocene stojim 100% sa mogućnošću da pošaljem koliko god kupac želi slika u Hi-Res + može da dođe kod mene i da ploču pogleda uživo, a i da je posluša od početka do kraja, uz kaficu. Zna se šta je ocena 5-, to je NM (near mint), praktično otpakovana ploča sa besprekornim stanjem omota, a vinil sa ocenom 4/4+ (to je VG/VG+) mora da se čuje odlično, uz vrlo malo puckanja, koje ne sme da bude kroz ceo vinil, već eventualno povremeno, par puta. Moja ocena VG+, kad je stavljam, podrazumeva praktično čist zvuk, eventualno nekoliko crtica na vinilu, koje ne utiču na zvuk. I najvažnije, omot se ocenjuje na osnovu izgleda, vinil samo i isključivo na osnovu zvuka.

Pa pricamo malo uz pivo...🍺 ili kaficu.

Naravno da se takav kr***n zaobidje, ali je dobro i pokazati ga. Ako prati ovo mozda se zapita sta radi pa malo koriguje stavove :D 

A sto se tice besmislenosti, malopre smo konstatovali da je cela ova stvar sa trgovinom polovnih vinila postala besmislena. Da se za ploce koje ne bi smele da kostaju vise od deset evra trazi, 25, 35, 100 evra zahvaljujuci nekolicini koji misle da drze monopol.... Discogs, koliko god da nam je prosirio vidike u vezi vinila, toliko nam je i upropastio trziste.

Dakle, mislim da treba uvek skrenuti paznju na razne Aktiviste, Kojote Mr Uplasene i Metre s knjigama. A narocito na njihove sledbenike i naslednike kao sto je ovaj Aleksandar :D 

A posebno treba eksponirati tipove koji vizuelno ocenjuju ploce jer ''nemaju gramofon, nemaju vremena, kasete su im primarne, ne razumeju se u ploce i mole kupce da ne postavljaju glupa pitanja''

Sto se tice legalnih uvoznika koji uvoze ploce na veliko a prodaju ih kao da su za svaku posebno platili pdv i carinu i plivacku postu iz australije - to je vec neka druga zalosna prica.image.png.5d9ae9c42fd0671245ec312c26076be1.pngimage.png.a6133a82a221a0472f615d1e8e57f59c.png

Link to comment
Share on other sites

On 26. 2. 2024. at 22:01, srdjan_cvetkovic said:

I najvažnije, omot se ocenjuje na osnovu izgleda, vinil samo i isključivo na osnovu zvuka.

Zanimljiv princip po kojemu ispada da sam kao prodavač konzistentno išao sam protiv sebe. Prodao sam solidnu količinu ploča koja je po zvuku savršena, ali vizualno imaju onih sitnih "hairline" tragova na sebi (koji nastaju najčešće čak i već zbog toga što je izvorno ploča bila u običnom papirnatom unutarnjem omotu pri čemu je ponekad i jedno vađenje iz omota dovoljno da ostavi takav trag) zbog kojih sam stavio da su VG+, a po zvuku su čisti NM.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tiče hairlines odkad sam napravio led rasvetu u delu nad gramofon om nije mi dobro. Tek sad vidim kakvog sve đubreta imam u kolekciji... Da to urade na berzi nebi nikad niko nista prodao. Puno mi je lepše bilo u mraku 😁... Kao sto kaže naslov jednog lepog jazz albuma "Atmosphere for  lovers and thives" 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako god, ja ne vidim u čemu je problem ako vinil ima linije, a svira besprekorno?

Da li bi se bolje osećali kada bi bio besprekoran na izgled, a puckav na zvuk? Ja ne bih nikako.

Zato sam na oglasu napisao da je kvalitet zvuka ocenjen na osnovu slušanja, a ne gledanja, jer muzika se sluša. Ovo po meni može da predstavlja problem samo nekome kome ko voli da gleda presijavanje vinila na svetlu i smetaju mu linijice ili onome ko planira u neko dogledno vreme da taj isti vinil proda dalje, a ne želi da ugosti potencijalnog kupca ili planira da prodaje na berzi, gde se vinili ocenjuju na osnovu izgleda.

Link to comment
Share on other sites

On 26. 2. 2024. at 22:01, srdjan_cvetkovic said:

Evo, ja prodajem ploče iz svoje kolekcije i iza svake ocene stojim 100% sa mogućnošću da pošaljem koliko god kupac želi slika u Hi-Res + može da dođe kod mene i da ploču pogleda uživo, a i da je posluša od početka do kraja, uz kaficu. Zna se šta je ocena 5-, to je NM (near mint), praktično otpakovana ploča sa besprekornim stanjem omota, a vinil sa ocenom 4/4+ (to je VG/VG+) mora da se čuje odlično, uz vrlo malo puckanja, koje ne sme da bude kroz ceo vinil, već eventualno povremeno, par puta. Moja ocena VG+, kad je stavljam, podrazumeva praktično čist zvuk, eventualno nekoliko crtica na vinilu, koje ne utiču na zvuk. I najvažnije, omot se ocenjuje na osnovu izgleda, vinil samo i isključivo na osnovu zvuka.

Baš drastičan korak, čoveče, da rasprodaješ celokupnu kolekciju ploča. Nadam se da te nije neka muka na to naterala :(

Link to comment
Share on other sites

On 28. 2. 2024. at 14:59, sondek said:

Sto se tiče hairlines odkad sam napravio led rasvetu u delu nad gramofon om nije mi dobro. Tek sad vidim kakvog sve đubreta imam u kolekciji... Da to urade na berzi nebi nikad niko nista prodao. Puno mi je lepše bilo u mraku 😁... Kao sto kaže naslov jednog lepog jazz albuma "Atmosphere for  lovers and thives" 

 

Ja isto imam neku stolnu lampu s najobičnijom LED žaruljom iznad gramofona i pod tim svjetlom isto vidim neke tanke crtice koje ne vidim čak niti kad s pločom izađem na balkon i svjetlo dana. Ludo. I isto mi nije dobro od te lampe haha. Ali da, baca me to u nedoumice kad ocjenjujem ploče koje prodajem. Jer prema standardima koje sam gledao, praktički sve bih morao klasificirati kao VG+, a radi se u 95% slučajeva o savršenim pločama - takve iste dobijem u original plastici zapakirane iz dućana.

Link to comment
Share on other sites

Jbg moje je misljenje: Ljudi kojima smeta nesavrsenost vinila i po pitanju zvuka, izgleda i smetnji, prašine treba sto pre da batale ploče... U suprotnom psihijatrija ne gine. Ipak, kad vidiš da se 50g stara ploča sija kao nova taj dobar osećaj nema cenu... Bez starih ploča koje su snimljene analogno bez ikakve nedoumice i lazi kakve vladaju danas jer drugačije i nije ni moglo hobi nema smisla.  Ako bi se nervirao još oko stanja ploča gde bi stigao, volim ja svoj krš više nego 5 novih ploča, u 90% slučajeva i zvuk im je bolji. Kolekcija govori o tebi, gde si sad gde si bio pre 30g i kakvim si mukama do ploča dosao, pa i na kakav krš si morao da pristaneš. Ja sam od 10 odlazaka na fax kao klinac 9 puta išao autostopom jer sam kartu pretvorio u muzičkom magazinu ili na najlonu u ploču. Sad se samo pretvaramo kroz ovaj hifi u poslovicu "Lošem Q. i dlaka smeta" 

Nakon toga sto sam hteo zapakovati sve ploče u najlon odlucio sam i postojeće skinuti nakon zbrujićevog komentara da mu se baš sviđa da "ploče stare sa njim"... Jbg i mi smo koju boru vremenom nabacili pored toga sto smo sve gluvlji. 

A sto se ledovki tiče... Kupio sam neke sto se dimuju u 3 stepena pa ćemo nekako lakše, makar i sunčane naočare stavili 😎 

Link to comment
Share on other sites

A zasto se toliko opterecujes i ponizavas  nas koji volimo nove ploce.Ja sam poceo da kupujem pre 50 godina i isto izdvajao iz djeparca.Nove ploce su ok i ja ih kupujem.Da li su bas analogne nebitno a na kraju moraju da budu analogne jer znamo kako radi zvucnica i zvucnici.Zasto stalno omalovazavas neka izdanja pa neka budu i DOL ili kako ih ti zive Dolke.A ko mislis da su stare bolje tvoj izbor.

Zivot je kratak uzivaj u muzici gledaj pozitivno na ljude koji vole isto.

Link to comment
Share on other sites

To je tvoj neki problem očigledno.

Ja kupim barem 5 od 10 novih ploča. Imam pravo da iz kolekcije nešto volim vise, a nešto manje. Ovo je prijatelju forum i svako izražava svoje mišljenje. Sto su ta mišljenja drugačija i suprotnija to je forum bolji. Ja sam recimo mnogo toga kod sebe sa suprotnim razmišljanjima od mojih promenio. Meni su bas ta suprotna misljenja najvaznije, jako me češalo sto baš toliko pohvalnih mišljenja za Acoustic sounds na forumu. Recimo da su ta nova izdanja tone poet, ili Acoustic sounds serije po pravilu brutalna i često i bolja od starih. Takođe sam i često navodio da su neki remaster sjajni, bukvalno bolji od originala koji su imali jasne propuste. Recimo novo izdanje We got request nema čuvene deformacija, kako su uspeli ne znam ali svaka im čast. Preslusao sam ga sa Pecom Antonović nasim drugarom i vrhunskim tonskim inzenjerom. Preslušao ih je bukvalno sva uključujući i gold disk i svugde se čuju, ova nova ploča je savršena. Imam i ovih jeftinih wax i dol izdanja, uvlavnom zbog cene. Kupio sam na kraju da probam Walz for Debie i sjajan je za 12 eur, a i bez obzira na cenu. Malo me jedino nervira kad neko te ploče stavlja tamo gde im nije mesto ali to uopšte nije nepoznata stvar. Obzirom da dosta, cak većinu muzike slusam gde je zvuk zadnja stavka prihvatim ih. Očigledno da imaš problem sa drugačijim mišljenjem... Ne shvati ništa lično, ja uzivam u tvojim postovima i često kupujem tvoje predloge. 

Link to comment
Share on other sites

Dogod onaj ko ocenjuje ploče to radi pošteno, problema neće biti. Moj stav je da je veća korist za potencijalnog kupca oceniti zvuk, nego fizički izgled vinila, pa ih tako i ocenjujem i to napišem, plus, ponudim da ih potencijalni kupac čuje, na mom gramofonu. Kome odgovara ovakav pristup, taj će da se javlja na moje oglase, kome ne odgovara, tražiće na drugim oglasima.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, srdjan_cvetkovic said:

Dogod onaj ko ocenjuje ploče to radi pošteno, problema neće biti. Moj stav je da je veća korist za potencijalnog kupca oceniti zvuk, nego fizički izgled vinila, pa ih tako i ocenjujem i to napišem, plus, ponudim da ih potencijalni kupac čuje, na mom gramofonu. Kome odgovara ovakav pristup, taj će da se javlja na moje oglase, kome ne odgovara, tražiće na drugim oglasima.

Tvoj pristup je superpošten. Žao mi je što nisam više pri parama za ploče kao ranije. Ozbiljno bi ti smanjio sale list. Retko je sa prodavcima sa berze tako, a to su i mahom ploče iz druge/treće ruke. Kad se naiđe na ploču od onog koji ju je kao novu kupio, znaš kako i na čemu je slušana to je već sasvim druga priča. Vizuelno ocenjivanje zaista  malo znači, moze ploča da izgleda sjajno i da ima nepodnošljivo puckanje. To meni nije ni za very good. Tu je mogućnost da je vratiš/zameniš kao stara musterija max korektnosti... Ali sam je jako retko koristio, gotovo samo ako preskače, a kod mene ploče ne preskaču tako lako znači da baš mora biti do ploče. 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, ketklou said:

Izgleda da Kristina prati ovaj forum :D

Snizila je cenu na ''normalnih'' 6000.

Dakle, jos uvek je Miss Mart posto je 100 evra za ukrsene jugotonce taman za sladokusce.

 

 image.png.a0f3216b6258822c8c5c7b7c821ca7dd.png

Znači da imamo 'krticu' na forumu 😁

Link to comment
Share on other sites

Oooo, jos jedan ozbiljan kandidat za Miss Mart...

Nas stari poznanik Zoran koji ne slusa ploce jer mu je primarno slusanje kaseta...

No, hajdmo ozbiljno, vredi li ovo zaista 19000 dinara? I zasto ne vredi.

 

image.thumb.png.b7cd8efedd6bc754c37f185c518eaed3.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...