Jump to content


Pitanja, pitanja,pitanja.....


Jovam M

Recommended Posts

1 sat ranije, Jovam M said:

Glupost, barem za te pare.

Ovo su stalci koje sam napravio za kikiriki, u sopstvenoj sobi. Gornja i donja ploča su ona bukova gazišta koja se za male pare mogu kupiti u Uradi sam prodavnicama. Isečene su običnom ubodnom testerom. Bočne strane stuba su neki komadi koje sam našao u šupi. U sredini stuba je ono što, mislim, zovu kutija: kao neka metalna cev kvadratnog preseka. To mi je dao lik varilac u prvoj radnji te vrste na koju sam naleteo u blizini Kalenića a i da mi je prodao, ne bi mogao da traži više od par stotina dinara. Kutije su bile napunjene peskom. Ofarbane su nekim sprejem, daske su ručno šmirglane i ofarbane sadolinom koji se zatekao u šupi.Stalci su mogli biti i viši,  visinu sam odredio da mi ogovara.

Sve da su i duplo viši, ne bi me koštali više od 2500 dinara, jedno popodne igranja i možda jedan mali žulj zbog neveštog šmirglanja.

 

QxJUlQI.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minuta ranije, Bujodrag said:

Glupost, barem za te pare.

Ovo su stalci koje sam napravio za kikiriki, u sopstvenoj sobi. Gornja i donja ploča su ona bukova gazišta koja se za male pare mogu kupiti u Uradi sam prodavnicama. Isečene su običnom ubodnom testerom. Bočne strane stuba su neki komadi koje sam našao u šupi. U sredini stuba je ono što, mislim, zovu kutija: kao neka metalna cev kvadratnog preseka. To mi je dao lik varilac u prvoj radnji te vrste na koju sam naleteo u blizini Kalenića a i da mi je prodao, ne bi mogao da traži više od par stotina dinara. Kutije su bile napunjene peskom. Ofarbane su nekim sprejem, daske su ručno šmirglane i ofarbane sadolinom koji se zatekao u šupi.Stalci su mogli biti i viši,  visinu sam odredio da mi ogovara.

Sve da su i duplo viši, ne bi me koštali više od 2500 dinara, jedno popodne igranja i možda jedan mali žulj zbog neveštog šmirglanja.

 

QxJUlQI.jpg

Svaka cast !! odlicno izgleda! zbog cega se kutija puni peskom?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bujodrag said:

Pročitao sam ovde da je tako bolje :D 

Ima smisla, masivniji su tako. Ne vidi se na slici, ali na donjoj ploči su neki kratki šiljci a na gornjoj tanke podloške, verovatno sam stavio one vodoinstalaterske gumice za slavinu.

Procitah i ja za pesak ali nigde na nadjoh razlog :D

jel pesak jedinica ili dvojka? :)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Bujodrag said:

Pročitao sam ovde da je tako bolje :D 

Ima smisla, masivniji su tako. Ne vidi se na slici, ali na donjoj ploči su neki kratki šiljci a na gornjoj tanke podloške, verovatno sam stavio one vodoinstalaterske gumice za slavinu.

To je fotka od pre desetak godina. Svaki stolar može da napravi takvo nešto bolje nego ja, brže i jeftinije jer ima razne zaostale komade zgodnih materijala.

Just now, Jovam M said:

Procitah i ja za pesak ali nigde na nadjoh razlog :D

jel pesak jedinica ili dvojka? :)

Moraš kupovati isključivo audiofilski pesak.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bujodrag said:

To je fotka od pre desetak godina. Svaki stolar može da napravi takvo nešto bolje nego ja, brže i jeftinije jer ima razne zaostale komade zgodnih materijala.

Moraš kupovati isključivo audiofilski pesak.

E hvala za ovaj info, generalno polako sklapam kockice. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bujodrag said:

Masivniji i inerniji.

Kao i kod gramofona, vibracije su bitne.

Kao i kod gramofona, neke zvučnike treba oslanjati na šiljke a neke na gume.

Peter je dao prednost Canton-u Karat 40, u odnosu na onaj JBL LX800 i i B-O Beovox. Zbog cega bi ova dva poslednja bila na drugom mestu u odnosu na Canton?

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Jovam M said:

Peter je dao prednost Canton-u Karat 40, u odnosu na onaj JBL LX800 i i B-O Beovox. Zbog cega bi ova dva poslednja bila na drugom mestu u odnosu na Canton?

Ne znam za te zvučnike, sačekaj druge da komentarišu

Ne znam ni za Thorens TD 280. Imao sam TD 160 MkII ali bez originalne ručke. To je cenjen i dobar gramofon. I imao sam prilike da se poigram sa TD 320. To je modernija verzija TD 160, u suštini su isti. A TD320 je stariji brat našeg TD280. Verujem da TD280 jeste lošiji ali ne značajno.

Ne zaboravi da je Toma vrlo iskusan ali i da pripada staroj gardi gramofondžija. Oni sve što je novo vrlo strogo kritikuju. Ponekad olako preteraju. Ipak, ja mu i dalje verujem, uz razumne ograde

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Jovam M said:

Ako bih se opredelio za Canton, da li bi kvalitet zvukao promenio njihov zidni stalak, tj nosac umesto podnih...ili to nema nikakve veze? Zbog cega bi u ovom slucaju konkretne modele JBL-a i B&O-a stavio u drugi plan?

Ne znam.Mozda bi i lepo svirali na zidnom nosacu.Obicno se prave podni stalci pa onda mozes da se igras sa pozicioniranjem.I kompresiona kutija voli da je odmaknuta od zida a kamoli bass reflex koji ima "rupu" pozadi.Sta ako sledece godine prodas te kutije sto sad kupis i pazaris neke koje su bas reflex sa "busom" pozadi ? Opet moras da pravis stalke.Ja sam moje pravio od oplemenjene iverice za 40 eura.Ovo za 95 je vise nego duplo skuplje.A zasto bas Canton ? Pa Canton Karat je jako ozbiljna serija a malo kosta.Opet kazem,moras TI da ih cujes i TEBI da se svidi.Ako se tebi vise svidi JBL ili B & O,uzmi njih.Nista ali Nista bez slusanja.Moras da sednes u auto i da odes da poslusas nekoliko tebi najinteresantnijih modela.

Prosle godine sam ja bio na tim "slatkim mukama" - menjao sam svoje kutije.Bio sam 95 % siguran da cu kupiti JBL iz L serije.Necu da napisem model da se neko ne naljuti.Stavio sam novac u dzep i otisao da ih cujem.Kad je covek pustio prvu pesmu,vec onda sam se razocarao.Sanjaris o njima godinama i kad ih cujes,prc.Nije to-to. I onda nadjem nesto bolje,lepse,mladje i jeftinije.Lutao sam po BG i PA par dana ali sam nasao ono sto mi treba i to od vlasnika a ne od nakupca. Puko sam 50-ak eura benzina ali sam dobio ono sto sam zeleo.

Ako vec planiras da probijes budzet,eno ti dobre kutije a pristupacne : 

https://www.kupujemprodajem.com/Onkyo-SC-760-59409283-oglas.htm?filter_id=110419535

https://www.kupujemprodajem.com/JBL-L26-Decade-59354739-oglas.htm?filter_id=110419535

ima i Pioneer HPM.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Bujodrag said:

Moraš kupovati isključivo audiofilski pesak.

:D

Modovi, gde ste, što dopuštate ludacima da pišu ovakve gluposti?*

2 sati ranije, zek said:

Umesto peska može da se upotrebi i sačma.

Inače što se peska tiče mora biti čist bez primesa (neki koriste onaj pesak za mačke).

Da, može i sačma, zalivena, bilo šta što je teško i inertno.

Pesak mora biti čist jer je onaj pokupljen sa gradilišta vlažan pa smrdi  <_<

 

*ispravite me ako sam pomešao, ali, zar nije davno ovde bila rasprava o nakakvom audiofilskom pesku koji je must have za stalke a cijena mu je bila sitnica, milijun evara za kilogram

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Jovam M said:

Peter je dao prednost Canton-u Karat 40, u odnosu na onaj JBL LX800 i i B-O Beovox. Zbog cega bi ova dva poslednja bila na drugom mestu u odnosu na Canton?

Zato što je taj Canton bolji zvučnik od navedenih modela. Šta ti je tu nejasno?

Doduše ne znam o kom se modelu B&O radi, imali su nekoliko dobrih.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Peter said:

(....)

Opet kazem,moras TI da ih cujes i TEBI da se svidi.

(....)

.Bio sam 95 % siguran da cu kupiti JBL iz L serije.

To da mu se nešto svidi....pa, kako će znati šta mu se svidja? I ukus je nešto što se uči i razvija.

Poslušao sam dosta sistema i da mi sad neko uperi pištolj u glavu i kaže: Reci šta ti se stvarno  svidja ili pucam, ja bih mu rekao: Ne znam, pucaj. Ali sam prilagodljiv, navići ću se.

 

-------------------------------------

Je l' taj JBL bio JBL L90? Taj su mnogi poželeli, kupili i onda relativno brzo prodali. Dobar zvučnik ali se mnogi nekako razočaraju :o 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Peter said:

Ne znam.Mozda bi i lepo svirali na zidnom nosacu.Obicno se prave podni stalci pa onda mozes da se igras sa pozicioniranjem.I kompresiona kutija voli da je odmaknuta od zida a kamoli bass reflex koji ima "rupu" pozadi.Sta ako sledece godine prodas te kutije sto sad kupis i pazaris neke koje su bas reflex sa "busom" pozadi ? Opet moras da pravis stalke.Ja sam moje pravio od oplemenjene iverice za 40 eura.Ovo za 95 je vise nego duplo skuplje.A zasto bas Canton ? Pa Canton Karat je jako ozbiljna serija a malo kosta.Opet kazem,moras TI da ih cujes i TEBI da se svidi.Ako se tebi vise svidi JBL ili B & O,uzmi njih.Nista ali Nista bez slusanja.Moras da sednes u auto i da odes da poslusas nekoliko tebi najinteresantnijih modela.

Prosle godine sam ja bio na tim "slatkim mukama" - menjao sam svoje kutije.Bio sam 95 % siguran da cu kupiti JBL iz L serije.Necu da napisem model da se neko ne naljuti.Stavio sam novac u dzep i otisao da ih cujem.Kad je covek pustio prvu pesmu,vec onda sam se razocarao.Sanjaris o njima godinama i kad ih cujes,prc.Nije to-to. I onda nadjem nesto bolje,lepse,mladje i jeftinije.Lutao sam po BG i PA par dana ali sam nasao ono sto mi treba i to od vlasnika a ne od nakupca. Puko sam 50-ak eura benzina ali sam dobio ono sto sam zeleo.

Ako vec planiras da probijes budzet,eno ti dobre kutije a pristupacne : 

https://www.kupujemprodajem.com/Onkyo-SC-760-59409283-oglas.htm?filter_id=110419535

https://www.kupujemprodajem.com/JBL-L26-Decade-59354739-oglas.htm?filter_id=110419535

ima i Pioneer HPM.

Hvala Peter na detaljnom objasnjenju.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Bujodrag said:

To da mu se nešto svidi....pa, kako će znati šta mu se svidja? I ukus je nešto što se uči i razvija.

Da ti objasnim sta mi se svidja-ne mogu.Jednostavno ne znam to da definisem.Ima ono sto mi je lepo,ono sto je OK ali ima ono kad mi "ispadne fioka"  i tada znam da je to ono pravo.Probudi u tebi nesto.Dogodi se magija.

Nije u pitanju L 90.Naprotiv ,taj mi se jako dopao.Iako mnogi kazu da im se ne svidja,mene je odusevio.Kupio bih ga ali mi se nije svidela jedna kalota i posebno mi se nije svideo prodavac.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Bujodrag said:

To da mu se nešto svidi....pa, kako će znati šta mu se svidja? I ukus je nešto što se uči i razvija.

Poslušao sam dosta sistema i da mi sad neko uperi pištolj u glavu i kaže: Reci šta ti se stvarno  svidja ili pucam, ja bih mu rekao: Ne znam, pucaj. Ali sam prilagodljiv, navići ću se.

 

-------------------------------------

Je l' taj JBL bio JBL L90? Taj su mnogi poželeli, kupili i onda relativno brzo prodali. Dobar zvučnik ali se mnogi nekako razočaraju :o 

Ovi su JBL LX 800

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Peter said:

Da ti objasnim sta mi se svidja-ne mogu.Jednostavno ne znam to da definisem.Ima ono sto mi je lepo,ono sto je OK ali ima ono kad mi "ispadne fioka"  i tada znam da je to ono pravo.Probudi u tebi nesto.Dogodi se magija.

Nije u pitanju L 90.Naprotiv ,taj mi se jako dopao.Iako mnogi kazu da im se ne svidja,mene je odusevio.Kupio bih ga ali mi se nije svidela jedna kalota i posebno mi se nije svideo prodavac.

Ovaj nadjoh sad na netu https://www.kupujemprodajem.com/Canton-ergo-70-59852718-oglas.htm?filter_id=110419535

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Jovam M said:

/Šta ti je tu nejasno?/ :)

Meni da je jasno ne bih ni bio ovde. 

Nisam na to mislio, nego što tražiš objašnjenje. Ovo ti ljudi iz iskustva pričaju. Čuli zvučnike. E sad da bi ti objasnili zašto je to tako, morali bi da uđu u sitna crevca, kakvi su drajveri, kakva kutija, kakva skretnica, kakav koncept... i tako dalje. A to ti u ovom momentu ne znači mnogo. 

Dakle bilo je reči o konkretnim modelima. Nije svaki JBL bolji od svakog Cantona, niti je svaki Canton boljo od svakog B&O, niti treba generalizovati po brendovima. 

Za tebe je važno da znaš kakav koncept tražiš. Kolika je soba, gde će stajati zvučnici, da li će gramofon biti primarni izvor, itd. 

Zidni nosači nisu srećno rešenje.

I moj savet bi ti bio da za zvučnike izdvojiš više para ako si u mogućnosti. Između Harmana 6500 koji se kreće oko 100€ i nekog pojačala od 150€ neće biti velike razlike, čak će HK da pojede većinu tih od 150. Takođe između gramofona od 100, 130 i 150 može da me bude nikakve razlike ili čak da za manju cenu ubodeš bolju priču. Cene na KP se formiraju proizvoljno, a delom i zbog hajpa koji su pojedini modeli dobili po forumima. Dakle nema pravila da je sve od 150 bolje od svega od 100 ili 130.

I na kraju, neće te ova silna teorija učiniti srećnijim. Razmrdaj se malo, idi poslušaj neke modele, čuj razlike, različite koncepte. Vidi šta to tebi najviše prija. Onda ćeš lakše shvatiti i ovo pisanije ovde, a i izabraćeš komponente koje tebi prijaju.

Link to comment
Share on other sites

Tako mozes u nedogled, preseci jednostavno i kupi neke zvucnike, ako ti se bas budu dopali, neces ih prodavati neko vreme, s druge strane kada dosade, prodas-kupis druge.

Ovako mnogo pitanja a nista se ne resava...
Uzgred, dobri ovi Ergo, znam da su ih hvalili, sad bas da li je ova serija ne secam se.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Peter said:

(....) Probudi u tebi nesto.Dogodi se magija.

(.....)

A jbg, naučio sam da su ta magija i trenutak kad se javlja promenjive kategorije.

I mnogo više me zanima magija svirke i dobre knjige. To su magije  koje volim da učim.

6 minuta ranije, Spachek said:

Tako mozes u nedogled, preseci jednostavno i kupi neke zvucnike, ako ti se bas budu dopali, neces ih prodavati neko vreme, s druge strane kada dosade, prodas-kupis druge.
 

Upravo tako :thumbsup2

 

Razmisli šta je najgore što može da se desi pa odbaci te varijante i izaberi nešto od preostalih

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...