Jump to content


Marten Django L ili Spendor ili nešto treće ?


lalelala

Recommended Posts

15 sati ranije, lalelala said:

Ta zajedljivost inače sprečava mnoge članove da se ozbiljnije otvore i pišu o svojim iskustvima ...takok da nam forum uglavnom prolazi bez značajnijih i iskrenih opisa sistema i  realnih iskustava  i pitanja kako dalje ...

Da, sprecava, kada nesto iskreno kazes saceka te salva sa druge strane. Sujeta je opasno oruzje nekome, a tako i deluje.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, parabolis said:

Da, sprecava, kada nesto iskreno kazes saceka te salva sa druge strane. Sujeta je opasno oruzje nekome, a tako i deluje.

Ja to vidim ovako ....dođeš , čuješ , komentarišeš .Ja nikada ništa naovom forumu nisam rekao što nisam lično čuo . Čak i tada  navedem uslove pod kojim sam čuo / slušao /  koristio opremu ...

A išlo je ovako ...komentariše bez slušanja na osnovu nečijih utisaka a u ovom slučaju mojih ...

Reci mi molim  te Parabolis jel tebi to zvuči ozbiljno ?

Evo bio Sondek kod mene , rekao ne sviđa mi se to i to , sviđa mi se to i to i nikom ništa ...

Bio Giđga 2x isto mi rekao ša mu smeta i šta misli da je dobro , pomogao mi sa nekim idejama i to je to ...

Ali kad se komentariše napamet onda sigurno pomoći nema a i pitanje je kakve su namere .

 

Zaista ne želim da nikoga uvredim ali nisam ni blesav . Ovde je preširoka demokratija na forumu koju mnogi zloupotrebljavaju . Tragajući za iskustvima oko Martena pročitao sam dosta stranica na stranim forumima i moram priznati da nigde nisam naišao na ovakve priče kao kod nas . Svugde ide priča ovako , javi se čova sa problemom i onda dobije par odgvora od ljudi koji su nekakav vid iskustva sa problematičnom opremom imali ....gotovo redovno se stvar reši bez svađe i bez saveta napamet .

Ako moje odgovore shvatate kao  napade sujete , zapitajte se zašto je to tako ?  Zato što ja ne trpim nekompetentnost Trpim i greške i gluposti i razne druge stvari ali kad je neko nekompetentan za nešto onda bolje da ćuti a i ako da neki savet nek to bude uz ogradu ... Ja cenim da sam iskusan audiofil već nekih 32 godine . I opet ne bih se usudio da pričam i polemišem o nekim stvarima koje nisam dobro čuo negde u poznatom prostroru..

Uzmi sad ko ima iskustva ovde da je slušao Martene ? Par ljudi sa foruma ...svi su se uključili i pomogli sa svojim iskustvima ...

A ko ima iskustva sa kombinacijom Marten - Karan ? Pa verovatno niko ...ali evo nekih sa pregršt dobrih ideja , prodaj ovo , zameni ovo itd . Onda ja sam sujetan ? 

Nemojte ovo da shvatite pogrešno ... ako pričamo samo o proverenim muzičkim doživljajima i ako su nam namere čiste svi ćemo iz ovog foruma izvući nešto više iskustva nego što sami možemo da doživimo . 

Opet predugačak odgvor :-) 

Pozzzz

 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, lalelala said:

@surokvl,

smemo, ne bojimo se mi ....jedino hebe treći sprat bez lifta :-(

Blada ubila Djanga , zadovoljni vlasnik se ponovio ..

 

Jaki ste vi audiofili ! Ja pre par godina nosio na probu B&W 802 Matrix na četvrti sprat bez lifta samo radi probe! Da ne pričam da smo Patašon i ja nosili u Kovin ceo moj tadašnji sistem (Audio Research VS 110, LS2BmkII, Bladelius Syn i sve kablove) iz čistog entuzijazma da probamo pravljeni Scan Speak jednog našeg prijatelja !:rolleyes:

Priznaj da se bojite makar malo  !:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

@surokvl

Prošlo bez vazelina :-) sve straight društvo . Beast , Sondek i ja . Ukućane sam pobacao po dvorištu i garaži da nešto raduckaju  .

Prijatno veče , dobra mjuza , sjajno društvo ...lift nam je jedino zafalio !

Na reportoaru je bilo jedno desetak numera koje je Beast doneo i nešto sa mog reportoara od 1957 pa do današnjih dana ....sve u svemu poprilično šaroliko vremenski i žanrovski .

Moram da priznam da je Accuphase odličan i naravno prelep !

Razliku u zvuku između Karana i Accuphase ima ...nisu velike i moglo bi se živeti sa oba pojačala bez problema .

Karan je malo detaljniji u srednjim i visokim ali i suvlji ...Udarac basa kod Accuphase-a  je malo jači , srednji i visoki imaju zrno manje prozračnosti ali je opet Accu ima sam glas malo bolje fokusiran ... sve u svemu oba pojačala po meni igraju u istoj klasi sa nekim malim finesama .

Ono što je nenadjebivo je design Accuphase-a koji je vanvremenski . Izrada je na najvišem nivou i ceo uređaj po meni u potpunosti opravdava cenu koja nije mala . Oprema , ugođaj , posluživanje i na kraju najvažnije zvuk .

Accuphase je manje osetljiv na kablove ...zvuk sa Zokijevog FTA XLR interkonekta i sa Tellurium silver RCA intekonekta je potpuno isti . Kod mene na Karanu se razlika oseti u blagu  korist Telluriuma , ali uz napomenu da je Tellurium oko 5 do 6 puta skuplji :-) . Zoki svaka čast još jednom .

Pozzz 

 

 

 

Accuphase.jpg

Link to comment
Share on other sites

Respect za celu akciju i nadam se da ce biti volje i mogucnosti za jos neke slicne ne vazelin aktivnosti :-).

BTW sada se setih da sam procitao negde gore da se drzis Auralic-ovog USB kabla izmedju Vege i Ariesa -> probaj neki iz "Guru" radionice..moz se iznenadis ;)

Poz ekipi od Yeti-a :-) 

St. Bernard.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Yeti ,

Ne budi tako tužan kao ova kuca na slici ...biće prilike da se družimo , imaš carte blanche  od mene !

Važno je da napomenem još nešto . Psiho aktivnih supstanci koje utiču na usviravanje mozga nije bilo ...dakle , rakija , pivo i vino su po želji gostiju isključeni ...samo voda i kola. 

Ti si probao da menjaš priloženi USB  kabel ? Kako se to odrazilo na zvuk ? 

Zoki  ,  Zoki ...ništa bez tebe ...

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, lalelala said:

Važno je da napomenem još nešto . Psiho aktivnih supstanci koje utiču na usviravanje mozga nije bilo ...dakle , rakija , pivo i vino su po želji gostiju isključeni ...samo voda i kola. Ti si probao da menjaš priloženi USB  kabel ? Kako se to odrazilo na zvuk ? 

Ako nije bilo sredstava za usviravanje mozga toliko merodavnije :thumbsup2

Iz prilozenog se vidi da nisam samo probao da zamenim isporuceni kabel no sam ga turio da sljaka umesto njega. Koliko me secanje sluzi dodatno je otvorilo zvuk i dodalo definicije. Probaj - bas me zanima kakav ces imati utisak...

A cek - vidim ti komp na slici - jeste pustali sa kompa ili Ariesa?  

FTA USB.JPG

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, lalelala said:

pivo i vino su po želji gostiju isključeni ...samo voda i kola. 

 

baš si morao da nas odrukaš pred ljudima... Nema veze al zato,se gospođa sosa pokazala sa gibanicom.

Pa evo par utisaka.Marten se dobrano razradio i bolji je po celom opsegu iako je zadrzao naravno osnovni karakter.Kablovi nisu svemogući ali uspeli su da odrade svoje.Cuje se "srebro" u zvuku,u ovom slučaju u pozitivnom smislu,da i ja nekad nesto pozitivno kazem za srebrne zice u ovakvom sistemu prijaju.Dobio se nesto otvoreniji zvuk i činela se već dosta bolje čuje,a i bass je manje boomi.Ujedno skontao sam odakle taj bas i potiče u toj sobi konačno.Iz komode koja je između zvučnika i koja se ponaša kao veliki rezonator.Dosta je to podnošljivo,naročito na tišem slusanju,dođe kao mali loudness.Laletu to izuzetno prija,kao sto mu je i ovaj tonski balans odgovarajući da se moze slušati bukvalno sve od muzike.Čak je i Metalica zvučala odlično.Moram da priznam da je to kod mene zbog izvesnog viska srednjih tonova kod mene prilično neslušljivo.I moj zvučnik je zanrovski više ograničen,srećom na ono sto slušam.

Malo o ampovima...Oba ampa su vrhunska ali svaki na svom mestu.Meni je bilo iznenađenje da je zvuk Accuphase-a dosta mirniji i zatvoreniji,pa i sporiji sto je verovatno odlično leglo uz neat.Očekivao sam nesto drugo i samo još jedna potvrda da samo direktno poređenje može dati jasan stav.Nakon pola sata zvuk mu se značajno menja na bolje.Karan ima znacajno brzi,čvršći i dinamičniji,reskiji zvuk sto se naročito čulo kad smo pustili sa oba ampa numeru Children of Sanchez- C.Magione koja je odličan test za dinamiku.Mozda negde nebi tako legao kao ovde,pa bi rezultat bio obrnut ali uz Marten mislim da je win win situacija.Ono sto je i Beast primetio mislim i ja,a to je da ako oko ičega dalje vredi eksperimentisati to je izvor.Ali mislim da lale nije za promenu zvuka u smeru gde bi bolja produkcija bila magrađena,a losija produkcija bila iritirajuća.Tu se dosta razlikujemo po ukusu,ja sam veći mazohista,a lale veći hedonista u svakom smislu.

Link to comment
Share on other sites

@Golum

malo comp , malo aries ... ono što je Beast doneo smo puštali sa kompa da ne bi radio rescan diska što traje poprilično na 2TB , a moj repertoar sa Aries MNI-ja 

@ Sondek 

meni je sve ovo super i ništa veliko više ne menjam  ... još malo glancanja sa konektorima  i izgleda i usb kablovima i to je to ... u sistemu ima i agresije i vazduha i dinamike i da je nešto od toga iskoči samo malo više ne bi valjalo ... 

A da polica smeta to je istina ...prvo ona diktira razmak između zvučnika koji je prevelik , što onda za dobro slušanje podrazumeva da se trosed pomeri u nazad kako bi centralno mesto na trosedu bilo u temenu jednakostraničnog trougla, a druga dva temena su zvučnici ...sve je te deo nečega što sam svestan da se ne može promenuti i ja sa time živim bez problema . Ja sam odrastao na bas refleksu i poneki mali brumčić preživim bez problema . Pokušao sam da izvučem kutije jednom i ladno rade bolje ali sam nagrdio lak na parketu i zakazao majstora čim otopli :-)

Od tada ih ne diram i ne pomeram . Nek čuče tu gde su zasada ...

Kolega  "new Django 3 " je poučen mojim iskustvom je naručio znatno užu policu  i kod njega zvučnici lakše dišu .

 

Što se tiče Sondekove konstatacije oko slaganja Neat Momentuma i Accuphase-a mogu da kažem na osnovu mog isksutva sa 3i modelom i kratkog slušanja na sajmu 4i modela da je to skoro pa perfektan brak ...

@ Macane ,

Ti si baš uporan i daljnskom glupiranju ... oćeš da navratiš  ?

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

@surokvl

Prošlo bez vazelina :-) sve straight društvo .

Accuphase.jpg

Lepo lepo, samo zbog toga je zvuk bio malo "suv" :lol:.Šteta što niste skupili hrabrosti kao što si obećao i doneli i Bladeliusa. Ovako, kad mačke nema miševi kolo vode !B)

 

P.S. Sviđa mi se ovaj radio-budilnik na Accuphase-u, mislim da i Golum ima takav  :D. NS i Lozana, gradovi pobratimi !

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, SUROKVL said:

Lepo lepo, samo zbog toga je zvuk bio malo "suv" :lol:.Šteta što niste skupili hrabrosti kao što si obećao i doneli i Bladeliusa. Ovako, kad mačke nema miševi kolo vode !B)

P.S. Sviđa mi se ovaj radio-budilnik na Accuphase-u, mislim da i Golum ima takav  :D. NS i Lozana, gradovi pobratimi !

Blada već bila i pokazala se odlično . Realno najbolje po meni ali sad je to stvar sinergije sa Djangom ....Blada i Neat sigurno ne bi bili dobar match  tako da u ovom sportu biti kategoričan je teško, tj teško da ima amp koji baš dobro radi sa svim kutijama . Možda i ima ali ja to još nisam video i čuo svojim ušima ...

Ona kutijica iznad Accuphase-a nije radio budilnik nego daljnski punjač za peglu :wub: 

 

Link to comment
Share on other sites

Doš'o čovek zlatnih ušiju (tojest, ja:rolleyes:) kod Laleta i doneo neprikosnoveni sud.

Dakle, poneo sam nekoliko svojih CD-ova, poslušao nekoliko poznatih stvari i došao do zaključka da, zaista, sve zvuči nešto zatvorenije. Istovremeno, sve zvuči vrlo čisto i prijatno.

Onda smo prešli na neke pesme koje ne poznajem, ili sam ih davno slušao. Budući da zvuk više nisam poredio ni sa čim, ostao je samo utisak da sve zvuči veoma čisto, prijatno i - atraktivno.

A onda smo, na moj zahtev, pustili nešto i glasnije nego što Lale ima običaj da sluša, pa sam zaključio da svega ima u izobilju. 

Nakon što sam, posle povratka kući, ponovo preslušao neke stvari, rekao bih (svoju) konačnu "dijagnozu": kod Laleta se dešavaju tipične anomalije u području basova, kao rezultat sprege sa prostorijom. Sasvim je izvesno da u donjem delu spektra ima nekoliko "uzvišenja" u frekventnom odzivu koja daju specifičan karakter kompletnom zvuku.

Otuda mi se čini da nema nekog bitnog "manjka" u gornjem opsegu, koliko ima "viška" u donjem.

Na neki volšeban način, izvestan višak basova se nikako ne manifestuje na neki ružan način - samo na momente poneki preterano glasan bas bubanj malo zatutnji, inače su basovi fenomenalno čisti i bez tragova neželjenih rezonancija. To su basovi o kojima mnogi mogu samo da sanjaju. Verovatno u tome ima udela veoma razuđena, ogromna prostorija, čiji budžaci i slepe ulice "pojedu" višak nepoželjne energije.

Bilo kako bilo, ja ti ništa ne bih menj'o. Umesto sa žicama, čisto eksperimenta radi, ja bih se radije poigrao pozicioniranjem kutija. Za početak, kada nikog nema kod kuće, izvukao bih kutije na sred sobe.

Eto.:)

Link to comment
Share on other sites

Moram da dodam , čisto radi zapisnika , da smo popili nekoliko Kozel piva i da je ipak mala doza psoho aktivnih susptanci bila u nama ...ja jedno , sremica jedno i svako zlatno uho po jedno !

Inače , naučio sam da se i kod nas može kupiti Kozel ....a ne samo Heineken , Amstel i Stella Artois ...  a ja mislio da se zbog toga mora paliti barem do Braritislave ili čak do Praga .

Večeras sam upoznao fenomenalnog komšiju banaćana a sremca , prepunog iskustva i zanimljivih ideja ...

Ovakvi susreti kao večeras i pre neki dan kad je bio Beast su sama suština ovog hobija i foruma ... da ne spominjem da nije bilo foruma nikada ne bih upoznao ni Sondeka , Giđgu , Goluma  , Zokija FTA i mnoge druge dobre ljude sa kojima delim isti žar  i spremnost da se pomogne i posavetuje .

 

Još malo ću čeprkati  sa kablovima i bananicama a kad dogovorim parketara za leto ima da oderem stari lak i isprobam sve moguće položaje :-) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Beat...

kod Laleta se dešavaju tipične anomalije u području basova, kao rezultat sprege sa prostorijom. Sasvim je izvesno da u donjem delu spektra ima nekoliko "uzvišenja" u frekventnom odzivu koja daju specifičan karakter kompletnom zvuku.

Otuda mi se čini da nema nekog bitnog "manjka" u gornjem opsegu, koliko ima "viška" u donjem.

Na neki volšeban način, izvestan višak basova se nikako ne manifestuje na neki ružan način - samo na momente poneki preterano glasan bas bubanj malo zatutnji, inače su basovi fenomenalno čisti i bez tragova neželjenih rezonancija. 

....

Klasicna prica svojstvena svim uobicajenim stereo sistemima koje vlasnici uglavnom nisu svesni. Dobar bas je nemoguce dobiti bez prisustva bar jos dva subvufera. Uopste nije bitno dali je u pitanju Marten ili nesto drugo, pojacalo ovo ili ono, stvar je iskljucivo u prostoriji koja dominira emisijom niskih freq. Samo dva izvora niskih freq., ovde mislim na vufere zv. kutija, nisu dovoljna da se u sobi dobije kvalitetan RAVNOMERAN bas. Vise je nego ocigledno, kod Laleta je prisutno nekoliko vecih pikova ili sobnih rezonanci na podrucju do recimo 200Hz. Koliko razumem Beat-a, prostorija je veca, inace kod manjih ova granica doseze i do 300Hz.

Moja preporuka za Laleta, koliko znam Beat poseduje merni mikrofon. Nebi bilo zgoreg da se organizujete pa da se uradi merenje sa mesta slusanja. Tacno ce se videti gde lezi problem u niskim tonovima i sta eventualno poduzeti dalje. Takodje, i eventualno menjanje pozicije u smislu dobijanja boljeg odziva basa samih zvucnika bi se lakse uradilo. Nazalost, kod ovih stvari nema pomoci ceprkanjima kablovima i bananicama.

Link to comment
Share on other sites

Dobra ideja , pokušaćemo ... Beatgoeson je to spominjao ali ja ga nisam dobro čuo jer je muzika stvarno bila glasna !

Ljudi moji ovo je do sada najjače audiofilsko veče , gledajući u dB ...mislio sam da Beast sluša glasno ali komšija ga je prešišao

Poslato sa tablete uz pomoć Tapatalka

Edit

Ipak sam sa kablićima dosta postigao ali slažem se da prostoriju nije moguće korigovati na taj način ...

Link to comment
Share on other sites

Ovo za Kozel je samo jos jedno neverovatno dostignuce forumske saradnje i razmene korisnih informacija. :-)Ja teglio iz Praga.

Bass je baš onakav kakav Lale voli,a zene obozavaju.Za tiho slusanje extra, i tu zaista ne smeta,cak stavise-prija.Kablovi su ucinili zaista mnogo,startna pozicija je bila previse zatvorena,a bass jos dominantniji i potpuno boomi.Inace pred parketara probaj Lale bez komode,sa onim "supljim delom'' i dva zatvorena na sredini pravi je rezonator.Ne cudi sto je bar 5 zvucnika imalo boomi bas i sto sam bas svakom pozeleo zapusiti rupu.Komoda je ujedno ostala jedina konstanta u sistemu.Ujedno mozda i objasnjava kako je onoliki "prcvoljak" od Neata imao "dobar" bass u 50m2 protiv svih zakona fizike.Jeste proslost i vise nije vise tema kod Laleta, ali je odlican zvucnik.

Link to comment
Share on other sites

Vreme je da se zatvori tema ...

Zvučnici izabrani , kablovi i konektori podešeni ...

Sad se vrtimo u krug da vidimo šta je starije kokoška ili jaje ...svi smo u pravu i svi radimo kod naše kuće kako hoćemo ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tema je dosla do kraja onog trenutka kad je Lala potvrdio da je posao oko kojeg je pokrenuo temu priveden kraju, tehnicki gledano. Ako modovi mogu da izbrisu naklapanja o kablovima koja su vec dosadila i Bogu i narodu, mozda ne bi bilo lose? To ako tema ostane otvorena, ili da Lala otvori temu za svoj novi sistem i da se tamo nastavi sa pricom, pa i o kablovima, za zainteresovane ce biti zanimljivo a za ostale ujedno i učtiva molba da se ne uključuju (tu svrstavam i sebe)?

Prisustvovao sam dvocifrenom broju tema ovde gde kad se rasprede o kablovima (na kraju se dodje do znacaja kablova u sistemu...) tema ode desno od Albukerkija a bude i banovanih na obe zaracene strane. Zanimljivo je da se to redovno ponavlja sto znaci da, osim sto nije prijatno za citanje, je u sustini stvar nevidjeno dosadna, ili sto bi rekai moj sestogodisnji komsija koji je sad u fazi obozavanja Novaka Djokovica - mnogo smarate sa fudbalom.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta se može pročitati između od mene napisanih redova, tek, nisam imao nameru da bilo koga muntam - napisao sam šta mislim.

Nisam pao na kolena zato što sam poslednjih godina čuo već priličan broj odličnih sistema, što na sajmovima, što po kućama. Za razliku od većine ovde, nije mi teško da se najavim pa i da odem u posetu kada je sistem zanimljiv i kada neko nudi gostoprimstvo, pa sam tako, već nekoliko puta, išao u Beograd, isključivo iz tog razloga.

Ne vidim zašto bi nekom ko je znatiželjan bilo teško da skokne do NS da čuje jedan vrhunski sistem? 

Razlog zbog kojeg bih između svog i Laletovog sistema izabrao svoj nije karakter zvuka (svi sistemi imaju neki svoj specifični karakter) nego to što moj može sve što i Laletov, ali - još mnogo glasnije. Što njemu (i većini audiofila) nije od značaja.

Da budem iskren, u izvesnim momentima su kod njega čistiji basovi nego kod mene (nosio sam specifičnu muziku da baš to proverim), što mi je podstrek da nastavim započeto "prepakivanje" svog sistema. U pitanju su kabineti koji moraju da prođu prilična iskušenja, utoliko veća jer je u pitanju kompresija.  To je zanimacija slična igri sa kablovima - nikad zadovoljan, nikad do kraja.:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...