Jump to content


Tozina kuhinja


Toza

Recommended Posts

Da li imas shuko uticnicu u zidu ili obicnu dvopolnu?

suko.jpgobicna.jpg

Skoro sve u bivsoj SFRJ je nulovano pa je uzemljenje povezano na nulu.

Ako imas ovu drugu uticnicu mozes da je promenis sa ovom prvom ali da pazljivo izvedes nulovanje.

Onda ce ti ovde opisani kabl biti pravilno upotrebljen i u tvojoj instalaciji.

 

 Kabl koji sam predlozio je se pokazao dosta bolji od ovog koji ti planiras da kupis. Promeni kabl na letvi za onaj koji sam ja prikazao.

Ja sam to promenio, bila je obiÄna dvopolna, ali ne znam Å¡ta znaÄi ''pažljivo'' izvedi nulovanje?! Ja sam samo fazni provodnik ubacio na jednu stranu, a nulti iz zida u drugi deo Å¡ukoa ( iz zida izlaze samo dve žice ). Ako ti nije smorno, obrazloži mi malo. 

Link to comment
Share on other sites

Mora jos i Jumper ( dzamper) sa nule na uzemljenje

.Improperly_earthed_electrical_socket.jpg

Vidi se na gornjoj slici. mala zica koja ide od sredisnjeg ( zastitnok kontakta suko uticnice) do desnog kontakta (nule) zute zice.

Plava zica ( faza) je sama"" na svom prikljucki.

 

Ako ne razumes bolje je da nadjes kvalifikovanog i iskusnog elektricara da ti ovo uradi.

Link to comment
Share on other sites

Surferlolo, sjećam se da si i ti pravio napojne po receptu Ozrena Bilana. Dobri su za manje potroÅ¡aÄe, ali za pojaÄalo nemaju Å¡ta da traže pored ovih Å¡to je Siroma predložio.

:)

 

carevi ste, probacu sigurno

 

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Zamolio bih sve koji se igraju sa napojnim kablovima da OBAVEZNO vode raÄuna o izolaciji žica i da koriste žice ISKLJUÄŒIVO sa odgovarajućom izolacijom. Teflon, silikon i ostale izolacione materijale koji su i predvidjeni za tu upotrebu!

U suprotnom, sa neodgovarajućom izolacijom, može da dodje do proboja izolacije i kratkog spoja. BOOM, puf...

Hvala :)

Link to comment
Share on other sites

tozo, nije mi najjasnija izvedba za sirmovanim kablom. totalni sam autsajder, zavrsio sam elektrotehnicku  :plakanje .

sta bih dobio kada bih onaj bilanov strujni uvukao u oklop, tj sirm? da li se svaka zica prvo sirmuje pa se uplice? u kom trenutku se stavlja teflon, ili je treba da biram zicu sa teflonskom izolacijom? uf..

Link to comment
Share on other sites

Napravi novi kako je Siroma opisao.

Ako hoćeš od starog, jednu pletenicu izbaci, a na dvije što ostanu navuci širm i na sve to termobužir. Pod pretpostavkom da si ga napravio po orginalnom receptu i da sa uredjaja idu dvije žice tj. nema uzemljenje.

Teflon (ili silikon, ili...) se odnosi na izolaciju u kojoj se već nalazi žica koju koristiš.

Ne smije da se koristi za napojne kablove žica koja nije za to namijenjena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...