Jump to content


Muzički predlozi - KLASIKA


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 464
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"Dragi svi!

 

Evo da izvršim zadatak. 

Richard Wagner, veliki kompozitor još veće glazbe. Djelovao u 19 Stoljeću u eri glazbenog pravca Romantizma. 

Počeo sam ga slušati u srednjoj školi i prvi album koji sam kupio je Ride of Valkyries, Georg Szell, Cleveland orchestra. 

Radi se o najsažetijem sažetku ciklusa Prsten Nibelunga koji se sastoji od četiri opere Rajnino zlato, Valkire, Siegfrid i Sumrak bogova. Druga slika je digitalna verzija istog albuma koja se nalazi na glazbenim servisima ili na CD. 

Prema meni najbolji ulaz u Wagnerovu glazbu. Snimka je lirska, ali ima dovoljno dramatičnih trenutaka da se osjeti težina Wagnerove glazbe. 

Tu je i hit, nazovimo tako, Ples Valkira koji manje više dosta nas zna. 

Treća slika je malo manje sažet Prsten nibelunga isto bez pjevanja u izvedbi Berlinske filharmonije, dirigenta Lorina Maazela. Snimka je kuće Telarc poznate po solidnim izvedbama i super audiofilskim snimkama. Ma da moram priznat da im ova snimka nije baš super. 

Četvrta slika je čista antologija. Najbolje od najboljeg. Prsten nibelunga u opširnoj varijanti s pjevačima. Dirigent Georg Solti, Bečka filharmonija, vrhunski wagnerijanski pjevači. 50tih i početkom 60 snimila Decca. Producent John Culshaw moglo bi se reći jedan od začetnika audiofilskog snimanja. 

Eto ne mogu više. Satra me Wagner, a Prsten Nibelunga je samo dio njegovog opusa."

Preuzeto s fejsa.

FB_IMG_1702225473339.jpg

FB_IMG_1702225478286.jpg

FB_IMG_1702225483539.jpg

FB_IMG_1702225487219.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sreću s Wagnerom našao u ovom izdanju:

Stock photo

Isto samo orkestralni izvadci, s time da sam preslušao jedno 15-ak izdanja sličnog tipa (uključujući i ono gore Telarcovo) i ovaj je bio bez zamjerke, a to mislim i danas nakon jedno 20 godina posjedovanja.

Da, ima i "hit" Ples Valkira, kojeg doslvno nikad ne slušam, jer mi se "izlizao" i prije nego sam nabavio CD.

Btw. ajde konačno da netko napiše koju riječ, pa makar bilo sa FB-a. Inače ovakve teme postale ko foto-albumi.

 

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast orkestarskim odlomcima i uvertirama, ali Wagner je ipak pre svega bio operski kompozitor. Ja bih za biserima njegovog opusa pre tragao u vokalnim deonicama nego u čisto instrumentalnim. 

Praćenje teksta (i prevoda ko ne razume nemački) se podrazumeva. Bez toga nema smisla. Sledeći viši nivo bi bio prepoznavanje i praćenje lajtmotiva, naročito u Prstenu Nibelunga, ali otom potom. Pre svega treba potražiti momente sa "catchy" muzikom, kojih uopšte ne nedostaje. 

Par predloga za početne korake:

Sentina balada iz Holanđanina. 

Sve horske scene iz Holanđanina. 

Cela prva slika Rajnskog zlata. 

Poslednja scena drugog čina Valkire, od Ziglindinog košmara do kraja čina. Ok, ovo i nije naročito melodično, ali ima neverovatan dramski i emotivni naboj. 

Zigfridova kovačka pesma iz drugog čina Zigfrida. Ne razumem kako je moguće da ona nije dobila status klasičnog evergrina čiju melodiju svi znaju. 

Dijalog Hagena i hora Gibihunga iz trećeg čina Sumraka bogova.

Scena Zigfridovog ubistva, takođe treći čin Sumraka. 

Dijalog Tanhojzera i Venere na početku Tanhojzera. 

Hor hodočasnika iz Tanhojzera. 

Finale Majstora pevača. 

 

Tristan, Parsifal i Lohengrin meni (još uvek) nisu kliknuli, ali sigurno da i tu ima delova koji bi mogli poslužiti za upoznavanje sa RW.  

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Arn said:

Scena Zigfridovog ubistva, takođe treći čin Sumraka. 

Da ne bude zabune, ovde ne mislim samo da posmrtni marš, nego i na Zigfridov monolog koji prethodi ubistvu i na sam čin probadanja kopljem sa propratnim šokom i zgražavanjem Gibihunga od kojeg se ledi krv u žilama. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala kolega @Arn, klasika je nepresušan izvor traganja, slušanja, analize, proučavanja, to je mentalni i kulturni doseg kao i svaka komplexna glazba, fakat je da se tu izdvaja Wagner kompozitor, autor niza eseja, spisa, članaka, dirigent, režisei i doista za slušanje i praćenje opera treba imati predznanje kao i znanje jezika. Prsten Nibelunga ni sam Wagner do kraja nije tačno kategorisao, od početka je hteo da to bude više od opere, 28 godina skladao, jedno višedimenzionalno monumentalno delo, drama, drama opera, "svečani scenski komad" i sl. Trenutno sam uzeo i počeo čitati ove dve knjige od profesorice Dragane koja je doktorirala na RW, koga dublje interesuje isti, topla preporuka.

20231130_150749.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, petarjovic said:

Trenutno sam uzeo i počeo čitati ove dve knjige od profesorice Dragane koja je doktorirala na RW, koga dublje interesuje isti, topla preporuka.

Hvala tebi!

Uvršteno u red za čitanje kao apsolutni prioritet :) 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Arn said:

Svaka čast orkestarskim odlomcima i uvertirama, ali Wagner je ipak pre svega bio operski kompozitor. Ja bih za biserima njegovog opusa pre tragao u vokalnim deonicama nego u čisto instrumentalnim...

S ovime se ne bih složio, ali možda je do samog ukusa, možda nekih drugih stvari.

Prvo, ispada da je opera nešto drugo tj. na uključuje orkestralne dijelove ili da su oni sekundarni. Odmah ću reću da ne volim kompilacije klasike, a kolekcija orkestralnih uradaka (i vokalnih bisto tako) je de-facto baš to. No, drukčije ne ide (reći ću zašto, meni barem), srećom orkestralni dijelovi su svi dovoljno dugački (sad govorim o CD-u kojeg preporučih i kojeg slušam) i glazbeno zaokruženi, funkcioniraju kao samostalna cjelina, da se na kraju uopće nema dojam da se sluša kompilacija.

Naravno, time ne želim ni malo umanjiti operu kao djelo u cjelini, a pogotovo išta prigovoriti njoj samoj ili  ljubiteljima iste, u njenoj integralnosti.

No, čisto subjektrivno, meni nije interesantno, nemam obično toliko toliko vremena, a niti volje, pa ni koncentracije, za nekih 3+ sata opere. A ako je ne mogu odlušati u komadu, onda je neću ni slušati. Isto kao npr. i film (iako je rijetko koji tako dug), pa mi je nepojmljivo da netko pogleda pola filma danas, a pola sutra ili neki drugi dan.

Uz sve to, treba reči da je Wagner vjerojatno najbolji orkestrator kojeg je svijet imao (Iako se Ravel uglavnom spominje u tom kontekstu, ali mislim da samo zato što su Wagnerove orkestracije dio većeg djela, pa se malo drukčije gledaju/vrednuju - samo moja teorija, ništa više), tako da, sve u svemu, ne vidim razlog zašto bi se njegovi "biseri" tražili drugdje.

Uostalom, netko će možda od toga doći do opere u cjelini i više neće moći slušati "kompilacije. Ja nisam uspio, a ako nisam do sad ni neću, shvatio sam da to nije za mene, ali orkestracije mi nemojte "uzeti" :)

Link to comment
Share on other sites

Vagner naprosto nikada nije bio na mojoj frekvenciji. Do sada sam slusao jedino Tristana i Izoldu i to zahvaljujuci Trirovoj Melanholiji, tako da je  Overtures, Preludes and Orchestral Excerpts ... kao pravljena za mene.

Zahvaljujuci @petarjovic i  postojanju ove teme dosao sam ponovo do Vagnera i prvi put do Mareka Janovskog, na cemu sam veoma zahvalan. Kako stoje stvari ostacu na Mareku i Vagneru narednih nedelja… pa, videcemo…

Link to comment
Share on other sites

Wagner je produkt vremena u kome se javio, mada je i sam dosta kriv za svoje postupke. Pompezne  i megalomanske opere  u slavu glorifikovanja germanske istorije i tradicije je sam, izabrao da piše. Nisu mu nametnute. Koketiranje sa antisemitizmom i nacionalizmom ga je na kraju odvojilo i od Ničea. Itler ga obožavao.

Uglavnom, opus se mora posmatrati u kontekstu trenutka, probitačnog izbora, ne samo čisto umetnički.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Sten said:

Prvo, ispada da je opera nešto drugo tj. na uključuje orkestralne dijelove ili da su oni sekundarni.

Nisam to hteo da kažem. Samo sam mišljenja da Wagnerov opus sadrži mnogo više drajva u delovima koji uključuju i pevanje. 
 

My 2c. Niš viš 🙂

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Arn said:

Nisam to hteo da kažem. Samo sam mišljenja da Wagnerov opus sadrži mnogo više drajva u delovima koji uključuju i pevanje...

Da, ok, svakom svoje, što bi rekli 😎

Btw. da paradoks bude veći, meni omiljene simfonije i djela koja uključuju velike orkestre, sva uključuju pjevanje; Šostakovičeva 13., od Goreckoga 3., Peer Gynt, Orff 3 djela...

Da bude još zanimljivije, album "3 Tenora" (onaj prvi, u Italiji) sam svojevremeno slušao da se izlizao. Toliko sam bio oduševljen njime. I sad ga znam još staviti, ali se malo "potrošio" 🙃 Jednostavno sve to između (meni dobrih) arija i čistih orkestralnih djelova me podsjeća na mjuzikl (kao filmsku formu koji ne mogu smisliti) i sve to skupa onda postane nekako kao razvodnjeno i nezanimljivo kao (preduga) cjelina.

No, tko zna, možda za 20 godina budem samo slušao opere. Nikad ne znaš.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Sten said:

No, tko zna, možda za 20 godina budem samo slušao opere. Nikad ne znaš.

Bila je pre nekih 20+ godina na HTV-u nedeljom popodne emisija koja se zvala, čini mi se "Opera Box". Voditelj je svaku epizodu završavao tvrdnjom da se svi ljudi dele na one koji vole operu i one koji će je tek zavoleti. :)

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Arn said:

Bila je pre nekih 20+ godina na HTV-u nedeljom popodne emisija koja se zvala, čini mi se "Opera Box". Voditelj je svaku epizodu završavao tvrdnjom da se svi ljudi dele na one koji vole operu i one koji će je tek zavoleti. :)

Da, i potrajala je jako dugo. Mislim da je tek u zadnjih nekoliko godina nestala. Probao sam u početnim godinama tu i tamo pogledati, no nije išlo. Uz to, Dražen Sirišćević (voditelj) mi je bio naporan sam po sebi, pa ni to nije baš pomoglo 😅

Bila je na TV-u negdje ljetos i opera od Ive Josipovića "Lenon" na TV-u, praizvedena ove godine u proljeće (dakle prilična ekskluziva, i prilično nahvaljena), no i to sam "izdržao" tek nekoliko minuta. Mislio sam da će možda moderniji izričaj pomoći, ali nisam baš primjetio neku razliku u tih par minuta u odnosu na vremešne klasike.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

 Frédéric Chopin's Piano Sonata No. 2 in B-flat minor, Op. 35, (1835-1839) gde je III stav opšte poznat "posmrtni marš". „Četiri stava" ove sonate, posmatrana odvojeno, su remek-dela, ali zajedno imaju malo toga zajedničkog bio je prigovor Šumana i &. Marche funebre izvodi se na sahranama širom sveta. Napoleon Anri Reber napravio je orkestraciju ovog posmrtnog marša i ona je izvedena na samoj sahrani Šopena 30.10. 1849., na groblju Père Lachaise Cemetery u Parizu. Možda je najbolja orkestracija ona koju je uradio Leopold Stokovski. Pored Šopenove sopstvene sahrane, izvedena je i na državnim sahranama ser Vinstona Čerčila, Džona F. Kenedija, Margaret Tačer, kraljice Elizabete II ali i na sahranama sovjetskih lidera Leonida Brežnjeva, Jurija Andropova; J.B. Tita. Te na državnoj sahrani poljskog predsednika Leha Kačinjskog,ili na primer, tajvanskog predsednika Čang Kaj Šeka i egipatskih predsednika Anvara Sadata i Hosnija Mubaraka.

Screenshot_20240304_162355_Qobuz.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
5 sati ranije, Willi Studer said:

Nisam slušao ali, repertoarski posmatrano, Karajan mi je tu malo zalutao u Vagnera. Ne baš kao Bernštajn u "Četiri godišnja doba", ali on mi je više LVB, Šubert, Mocart i Hajdn.

Не би се сложио, Вагнера је дириговао и пре рата, на Бајротским свечаностима био више пута. Иначе Карајан жмури док диригује и то је приметио Хитлер, после једне представе Мајстора певача у Берлину, Хитлер се обратио Карајану примедбом:

 

Младићу, када диригујете Вагнера обавезно пред собом морате имати партитуру. Зашто диригујете напамет? То је велик ризик, омаловажавање генијалног композитора.[тражи се извор]

Карајан је омаловажио фирера и није га послушао. Ово је себи могао да дозволи само фон Карајан као чувени диригент и члан партије, човек који је тој партији и те како био потребан.

Извор Википедија 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...