Jump to content


upgrade sistema


robespierre

Recommended Posts

Pa i onako smo otiÅ¡li u oftopic,kada bih detaljno pisao o ARC trebala bi nova tema, a od pisanja nema uparivanja, mora da se proba, a po neÅ¡to i da se kupi i proba.Nema ljubavi bez para!Ovaj sport koÅ¡ta i ne može se doći  do reÅ¡enja na forumu, već do nekih smernica, ali bez prakse niÅ¡ta!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 562
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

 

Ovako, iako je obrnuto od konvencionalne logike, planirao sam da pocnem od pojacala, 

-Nova soba je veca od stare,ali je to kuhinja sa dnevnom sobom cca 35kvm, ali efektivna "slusaonica" je 20kvm, pravougaonog oblika (slike cu staviti kasnije, posto je tema mog sistema arhivirana,a ja nisam u stanu,trenutno)

 

Na kraju,muzicki ukus mi je suvise sirok da bih mogao izdvojiti neki pravac/grupu koju slusam najcesce,tako da mi je jako bitno da sisem jednako dobro reprodukuje vise pravaca (recimo da je fokus na jazzu, bluesu, rnru i klasicnoj muzici).

 

 

Heh! Ako ti nije prioritet max zvuk iz uloženog novca, može i tako kako si krenuo.  :lol:   (Jel' znate onaj vic sa brodolomnicima: Mile i Sindi Kraford na pustom ostrvu?)

Link to comment
Share on other sites

Heh! Ako ti nije prioritet max zvuk iz uloženog novca, može i tako kako si krenuo.  :lol:   (Jel' znate onaj vic sa brodolomnicima: Mile i Sindi Kraford na pustom ostrvu?)

 

Ok, slobodno budi malo precizniji :)

Ako ciljas na kvadraturu, sistem nije ni okrenut tako da bi mogao da puni celu sobu,vec samo jedan deo koji se karaterise kao dnevna soba (spojena kuhinja dnevna,sta da radim..), ubacicu vec slike,samo da se vratim kuci.

 

@Kaiser iskreno, o Naimu trenutno i ne razmisljam.

Link to comment
Share on other sites

Ne preteruje, uz postojeći ostatak sistema 3010 bi bio preterano, naroÄito finansijski, a i ne može da se kupi ni za 1500E. Mislim da bi 2010 bi viÅ¡e nego dovoljan i mnogo se viÅ¡e uklapa u zadati budžet!

 

Možda sam i preterao, lako se Äovek zanese kad su komponente u pitanju :D

 

Heh! Ako ti nije prioritet max zvuk iz uloženog novca, može i tako kako si krenuo.  :lol:   (Jel' znate onaj vic sa brodolomnicima: Mile i Sindi Kraford na pustom ostrvu?)

 

 

Ok, slobodno budi malo precizniji :)

Ako ciljas na kvadraturu, sistem nije ni okrenut tako da bi mogao da puni celu sobu...

 

Znam taj vic od pre 20 tak godina. Nije loš. Ne bih da pravim off ali ako baš hoceš mogu da ga napišem... Bojim se da nema nikakve veze sa kvadraturom tvoje sobe i da tvoju temu stavlja u negativnu konotaciju, pa bolje da ga napiše onaj koji se poziva na njega.

Link to comment
Share on other sites

Pa...nije ni bitno,ako neko hoce da pomogne/da neki predlog, kakav god da je - dobrodosao je. Ako nece ne mora,ali ne mora ni da troluje.

U svakom slucaju, nadjoh nesto zanimljivo,vrlo zanimljivo,ali ne znam koja je cena, a mogao bih prvo i vas da pitam za misljenje: 

http://www.taticaudio.com/files/6C33CB%20se%206.jpg

 

za moje pojmove prelepo,ali ima 15w, za koje ne znam da li mogu i sta mogu da poguraju od zvucnika. Ne bih sebi da secem ruke od starta.

Dakle, neko misljenje, sugestija i ako neko zna cenu molio bih da podeli sa mnom.

Link to comment
Share on other sites

Ok, slobodno budi malo precizniji :)

Ako ciljas na kvadraturu, sistem nije ni okrenut tako da bi mogao da puni celu sobu,vec samo jedan deo koji se karaterise kao dnevna soba (spojena kuhinja dnevna,sta da radim..), ubacicu vec slike,samo da se vratim kuci.

 

 

1. Za takvu prostoriju i razne muziÄke žanrove trebalo bi krenuti od zvuÄnika. Barem 50% sume celog sistema, inaÄe ne sluti na dobro.

2. TeÅ¡ko ćeÅ¡ zvuku da narediÅ¡ da se zaustavi u onom delu koji smatraÅ¡ dnevnom sobom.  :razz:  I neće se prostirati u ostatak prostorije jednoliko, već, Å¡to je niža frekvencija to će viÅ¡e "proći" svuda, a to onda znaÄi i pojavu disbalansa duž frekventog opsega (slabiji bass, jaÄi srednji i joÅ¡ jaÄi visoki). Opet, sve priliÄno zavisi i od pozicije zvuÄnika, pozicije sluÅ¡anja i udaljenosti od zvuÄnika.

 

Znam da nije lako dovlaÄiti mnogo razliÄitih ureÄ‘aja kući, i sve ih probati, ali to je tako. Dobro zvuÄeći sistem se pažljivo sastavlja (nekada i dugo).

Link to comment
Share on other sites

za moje pojmove prelepo,ali ima 15w, za koje ne znam da li mogu i sta mogu da poguraju od zvucnika. Ne bih sebi da secem ruke od starta.

Dakle, neko misljenje, sugestija i ako neko zna cenu molio bih da podeli sa mnom.

 

Zavisi koju max glasnoću i dinamiku hoćeÅ¡ da postigneÅ¡. Ako želiÅ¡, makar nekada da osetiÅ¡ Å¡to i na koncertu simfonijskog orkestra iz prvih redova, onda bolje preskoÄi tu varijantu.

Da ja znam, ima jedna varijanta kod nas za glasno sa tim pojaÄalom: Klipch RF-82. Ali mi se neÅ¡to javlja da bi kombinacija tvoje prostorije, tog pojaÄala i zvuÄnika bila fantastiÄan promaÅ¡aj.

 

UVEK su demonstracije cevnih pojaÄala manje snage bile sa nekim Full-range zvuÄnicima, a od muzike neki jazz, lagano prebiranje žica, dok bubnjar gladi tanjire Äetkicom. :lol: Å tednja struje.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa Bokijem, prvo zvucnici pa onda sve ostalo... i to da budu bar 50% sume celog sistema je isto u pravu.

 

I dalje mi nisu jasne neke izjave poput " jesi cuo NAD XY" ili "idi poslusaj NAD XY", o cemu vi ljudi pricate, kako to moze da se slusa pojacalo ako ne na istim kutijama i (eventualno) u istoj prostoriji... isto vazi za sve uredjaje.

I jos sa cime imam problem na ovom forumu, a verovatno da je unikatan, jeste kad se globalizuje i uopstavaju marke, pa to je besmisleno, svaka marka ima model koji razlicito zvuci, pa nek su i nijanse, pricajte o modelima, a ne o markama, osim ako necete da me nervirate iz dana u dan :wacko::lol:

Link to comment
Share on other sites

Tesko da cu krenuti od zvucnika,jer ovi koje imam imaju neiskoriscen potencijal,a 1500 sam planirao za amp(preamp). Koliko vidim soba je najveca nedoumica,te cu istu i nacrtati danas,kad se vratim sa posla.

Da se razumemo,planiram ja i zvucnike da menjam,samo ne sada. Ne mogu finansijski da izdrzim sve,a Technics ce tesko poterati neki bolji zvucnik,tako da ni sam nisam pametan sta mi je ciniti,tj. u kom pravcu krenuti...

Link to comment
Share on other sites

ZvuÄnici bi trebalo da stoje na kraćem zidu. Ako nema pregrade izmeÄ‘u kuhinje i dnevnog boravka imao bi dosta prostora iza glave (uÅ¡iju), Å¡to uopÅ¡te ne mora da bude loÅ¡e. Koliko vidim, zvuÄnici su direktno na podu. Ne može da valja. Preblizu su zidu i u asimetriÄnim akustiÄkim okolnostima. Problem. Za prostirku na podu bih ti savetovao vrlo mali i tanak tepih ili stazu, od prirodnog materijala. Primiri akustiku, a ne guÅ¡i zvuk. Kloni se sintetiÄkih materijala, vriÅ¡te.

Link to comment
Share on other sites

Imam postolja, nisam imao vremena da kupim podloske, te ih nisam ni stavljao - ne zelim da unistim parket. Tepih je u planu za naredni mesec, a sto se tice daljine od zida,to je foto varka,31cm su udaljeni od zadnje strane, a levi je od bocnog zida udaljen dodatnih 30cm. sa skice se jasno vidi da stoje na kracem...tj. virtuelno kracem.

Ako ikada budem bio u mogucnosti bice i pregrda izmedju kuhinje i dnevne sobe, ali trenutno to nije opcija...a i tek sam se uselio,lose bi bilo da odmah prve godine nesto rusim i majstorisem ;)

Link to comment
Share on other sites

ZvuÄnici bi trebalo da stoje na kraćem zidu. Ako nema pregrade izmeÄ‘u kuhinje i dnevnog boravka imao bi dosta prostora iza glave (uÅ¡iju), Å¡to uopÅ¡te ne mora da bude loÅ¡e. Koliko vidim, zvuÄnici su direktno na podu. Ne može da valja. Preblizu su zidu i u asimetriÄnim akustiÄkim okolnostima. Problem. Za prostirku na podu bih ti savetovao vrlo mali i tanak tepih ili stazu, od prirodnog materijala. Primiri akustiku, a ne guÅ¡i zvuk. Kloni se sintetiÄkih materijala, vriÅ¡te.

fini saveti, suzdrzavanje na temu police...lepo, lepo

Link to comment
Share on other sites

Kuhinja i dnevni boravak Äine akustiÄku celinu. To ti nije kraći zid! Dok ne napraviÅ¡ pregradu kraći zid je onaj levo. 30cm od zadnjeg zida je malo. U većini sluÄajeva zvuÄnici traže i tri, Äetiri puta viÅ¡e. Idealno je ako su zvuÄnici jednako udaljeni od boÄnih zidova. Stepen zakrenutosti prema sluÅ¡aocu je, takoÄ‘e, bitan momenat. Neki traže da gledaju pravo. Nemoj se povoditi za teorijski zadatim geometrijskim odnosima, već sluÅ¡aj, otvoren za sve opcije.

 

Traženje pravog položaja zvuÄnika je ozbiljna zanimacija i može da traje mesecima. Ako želiÅ¡ pravi rezultat naÅ¡e sugestije neće biti dovoljne, mora da se radi. To bih ti i preporuÄio, pre nego Å¡to pljuneÅ¡ 1500E.

 

Barem probaj to što ti predlažem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...