Jump to content


Konvertovanje APE, WV u FLAC


KorteZ

Recommended Posts

Opet se pravi fama oko nepotrebnih stvari.

 

Sa vinilima smo imali problem koji je uporediv sa ovim, ali u mnogo drastiÄnijoj meri. RazliÄita izdanja istog albuma zvuÄe kao nebo i zemlja.

 

Razlika izmeÄ‘u originalnog CD-a i narezanog FLAC-a skinutog sa neta je takva, da bih dao orden narodnog heroja onome ko, na odgovarajućem testu, dokazano primeti razliku. A ako je i primeti, to je, u kompletnom lancu reprodukcije, toliko bezznaÄajna stavka da ne zavreÄ‘uje ozbiljniju raspravu. 

 

Pouzdanost rezanog CD-a je druga priÄa, bože moj, narežeÅ¡ ga opet kada prolupa.  

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

Razlika između originalnog CD-a i narezanog FLAC-a skinutog sa neta je takva, da bih dao orden narodnog heroja onome ko, na odgovarajućem testu, dokazano primeti razliku...

 

Naravno. Razlike i nema. Zanimljivost je i da testeri Burmester 111 tvrde da on "lepse svira" rezane lossless cd-ove no originale  :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ne bavim se digitalijom ali su mi potpuno komiÄne priÄe o boljoj ili loÅ¡ijoj kopiji digitalnog zapisa  :ruganje

 

Ako je kopija sliÄna ali ne obavezno identiÄna originalu, da li to znaÄi da će i presnimljeni Word dokument biti samo veoma sliÄan originalu? (Ako je to istina, nadam se da je bar smisao tekstova i slika koje sam sve ove godine arhivirao saÄuvan  :))

 

Kapiram ja potrebu za krÅ¡tenjem jarića u predugim zimskim danima, ali dajte ljudi, uozbiljite se. Digitalni zapis je ili identiÄan ili je pokvaren - nule i jedinice će uvek biti nule ili jedinice, ne mogu biti 0,3 ili 0,7.

 

Posebno su mi komiÄne priÄe o rezanju na manjim brzinama, 1x i sliÄno, i prateći mambo-džambo o "boljem" presnimku. Digitalni snimak ne može da se poboljÅ¡a nikakvim zmijskim uljima, osim eventualno kupovinom za klasu boljeg DAC-a. Rezanje na kvalitetnim diskovima ima smisla ako neko želi da mu plen sa rutrackera umesto tri potraje pet godina. Ali IMHO takve "kolekcije" muzike ionako nemaju nikakvu posebnu vrednost osim informativne. Svi ti kilometri muzike se jednog dana mogu ponovo skinuti, u joÅ¡ "boljoj" rezoluciji.

Link to comment
Share on other sites

Digitalni zapis je ili identiÄan ili je pokvaren - nule i jedinice će uvek biti nule ili jedinice...

 

^^ :klanjanje

 

E sada, na stranu Å¡to identiÄan digitalni zapis nije uvek lako postići. Ili, jeste lako ako se taÄno zna Å¡ta se radi. I ako se uspe "kupiti" korektno uraÄ‘en rip (Å¡to je u stvari najteži deo cele priÄe, i vrlo Äesto nemoguća misija).

 

Originalni diskovi se ne režu nego se Å¡tancuju fotopostupkom. Cela procedura je prilagoÄ‘ena jeftinoj mass produkciji a ne audiofiliji. Na istim linijama se Å¡tancuju muziÄka izdanja kao i softveri i igrice.

 

 

A Å¡to se teme tiÄe, nemoj niÅ¡ta konvertovati. Savremeni strimeri sviraju Å¡ta god im poturiÅ¡, a konverzijama se može samo neÅ¡to pokvariti, ne poboljÅ¡ati.

Link to comment
Share on other sites

Ne bavim se digitalijom ali su mi potpuno komične priče o boljoj ili loÅ¡ijoj kopiji digitalnog zapisa  :ruganje

 

Ako je kopija slična ali ne obavezno identična originalu, da li to znači da će i presnimljeni Word dokument biti samo veoma sličan originalu? (Ako je to istina, nadam se da je bar smisao tekstova i slika koje sam sve ove godine arhivirao sačuvan  :))

 

Kapiram ja potrebu za krštenjem jarića u predugim zimskim danima, ali dajte ljudi, uozbiljite se. Digitalni zapis je ili identičan ili je pokvaren - nule i jedinice će uvek biti nule ili jedinice, ne mogu biti 0,3 ili 0,7.

 

Posebno su mi komične priče o rezanju na manjim brzinama, 1x i slično, i prateći mambo-džambo o "boljem" presnimku. Digitalni snimak ne može da se poboljša nikakvim zmijskim uljima, osim eventualno kupovinom za klasu boljeg DAC-a. Rezanje na kvalitetnim diskovima ima smisla ako neko želi da mu plen sa rutrackera umesto tri potraje pet godina. Ali IMHO takve "kolekcije" muzike ionako nemaju nikakvu posebnu vrednost osim informativne. Svi ti kilometri muzike se jednog dana mogu ponovo skinuti, u još "boljoj" rezoluciji.

 

Miloše, predlažem ti da se bolje obavestiš o ovoj oblasti koju smo više puta obradili na forumu i citirali validne strane članke i testove. Potraži odgovore zašto u digitalnom audiju nule i jedinice nisu uvek i nisu sve, u čemu je razlika između digitalnog zapisa audija i drugih fajlova, kakav je odnos refleksije štampanog i narezanog CD-a, kako brzina narezivanja utiče na definiciju zapisa na medij i kako se to odražava na očitavanje, šta je low level greška i njena korekcija.

Link to comment
Share on other sites

MiloÅ¡e, predlažem ti da se bolje obavestiÅ¡ o ovoj oblasti koju smo viÅ¡e puta obradili na forumu i citirali validne strane Älanke i testove. Potraži odgovore zaÅ¡to u digitalnom audiju nule i jedinice nisu uvek i nisu sve, u Äemu je razlika izmeÄ‘u digitalnog zapisa audija i drugih fajlova, kakav je odnos refleksije Å¡tampanog i narezanog CD-a, kako brzina narezivanja utiÄe na definiciju zapisa na medij i kako se to odražava na oÄitavanje, Å¡ta je low level greÅ¡ka i njena korekcija.

 

Kopirani CD je ili identiÄan originalu ili je zapis pokvaren, ÄitaÄ ne može da ga proÄita, zaglavi se i ispljune ga. To je moje iskustvo sa svakom vrstom fajla, muziÄkim fajlom ili bilo kakvim fajlom, na kompjuteru, cd-plejeru, auto-radiju, bilo gde. Ako umeÅ¡ da napraviÅ¡ dobru kopiju, onda umeÅ¡ da napraviÅ¡ i loÅ¡u: napravi i poÅ¡alji mi jednu, da se liÄno uverim kako loÅ¡a kopija prolazi ali zvuÄi loÅ¡ije?

Link to comment
Share on other sites

Kopirani CD je ili identičan originalu ili je zapis pokvaren, čitač ne može da ga pročita, zaglavi se i ispljune ga. To je moje iskustvo sa svakom vrstom fajla, muzičkim fajlom ili bilo kakvim fajlom, na kompjuteru, cd-plejeru, auto-radiju, bilo gde. Ako umeš da napraviš dobru kopiju, onda umeš da napraviš i lošu: napravi i pošalji mi jednu, da se lično uverim kako loša kopija prolazi ali zvuči lošije?

Napisao sam ti o kojim oblastima treba da saznaš više, i to ti ne kažem da bismo se nadmetali nego prijateljski jer tvoja pitanja dolaze od nedovoljnog znanja.

Link to comment
Share on other sites

Deo kolega pokazuje potpuno neznanje, Å¡to im ne zameram, ali im samopouzdanja ne fali, Å¡to ih stavlja u grupu - ne zna, a ne zna da ne zna.

 

Kada skidam muziku s neta potrudim se da naÄ‘em viÅ¡e razliÄitih ripova istog izdanja i onda odaberem najbolji.

 

Postoje greške i fatalne greške. Kad se dese ove druge program padne, stane muzika, zakuca se mašina. Manje greške, ako format zapisa nije narušen, sistem manje ili više uspešno koriguje ili toleriše kao kompatibilnu nesavršenost, odnosno ne prepoznaje kao grešku.

 

Da li uraditi ovo ili ono je praktiÄno pitanje. Meni je zgodno da PC zakaÄim na mali sistem jer su blizu. ÄŒesto sam za maÅ¡inom, obavezno sluÅ¡am muziku i direktno emitovanje s kompa mi odgovara. Da je prostorno drugaÄije možda bih i ja rezao diskove. MeÄ‘utim, u glavnom sistemu im nema mesta. Probao sam i ne želim.

Link to comment
Share on other sites

Ne vredi Milose. Ova je tema zvakana na ovom forumu vec nekoliko puta i ljudi su ubedjeni da sa rezanog CDa cuju 'zamuljane basove' i jos slicnih audiofilskih kvalifikacija zvuka. Saraju flomasterima CDe jer je 'tako bolja refleksija' i jos sto sta. To je rasprava koja ne vodi nikuda. Argument na koji se pozivaju je 'imam usi'. Tu zaista nema sta da se raspravlja...

 

Sto se same teme tice - ja sam postavio slicnu pre nekog vremena i nisam dosao do 'zlatnog resenja'. Hteo sam da imam unificiran format lossless kolekcije na PCu, a da mogu da ga bacim i na iPod. Resenje se nametalo da moram da ripujem u dva formata. Apple lossless se ne voli sa flac-om i obrnuto. Postoje rekoderi, ali ni jedan nije licenciran i zvanicno potvrdjen da radi OK. Za PC mi je resenje JRiver koji podrzava oba. Foobar ima plug-in za apple koji je reverse-engineered tako da uvek imam crv sumnje da li to sve radi kako treba...

Link to comment
Share on other sites

Ne vredi Milose. Ova je tema zvakana na ovom forumu vec nekoliko puta i ljudi su ubedjeni da sa rezanog CDa cuju 'zamuljane basove' i jos slicnih audiofilskih kvalifikacija zvuka. Saraju flomasterima CDe jer je 'tako bolja refleksija' i jos sto sta. To je rasprava koja ne vodi nikuda. Argument na koji se pozivaju je 'imam usi'. Tu zaista nema sta da se raspravlja...

 

ispada da stalno imamo sučeljene stavove. međutim, ja se u ovim razlikama pozivam na egzaktno potvrđene fenomene koji se dešavaju u procesu narezivanja i očitavanja. Zato ni argument "imamm uši" nije dovoljno egzaktan u ovoj raspravi.

Link to comment
Share on other sites

A jesi li uporeÄ‘ivao ripove preko AccuRip-a ili checksum-a nakon Å¡to sluÅ¡no odluÄiÅ¡ koji je bolji a koji loÅ¡iji?

 

Ne, to me uopšte ne zanima.

 

Taj moj mali sistem nije idealno instaliran zbog prostornih ograniÄenja i neprijateljskog ljudskog faktora i na njegovu analitiÄnost i muzikalnost ne mogu potpuno da se oslonim. DeÅ¡ava se da Äujem razliku izmeÄ‘u dva ripa, ali da ne mogu da preseÄem. Tad odluÄi neki praktiÄan razlog.

 

Jedno zapažanje mogu da prenesem. NajviÅ¡e odabranih ripova, gde je informacija dostupna, raÄ‘eno je na ureÄ‘ajima TSST, PLEXTOR, TEAC, reÄ‘e SONY, a joÅ¡ reÄ‘e na HL-DT, MATSUSHITA ili OPTIARC. Ni blizu da je bitan samo ureÄ‘aj, ali možda iz ovoga neÅ¡to izvuÄeÅ¡.

Link to comment
Share on other sites

CD nije zamiÅ¡ljen da bude bit perfect, meÄ‘utim, kada je poÄeo da se koristi za softver, tada je morao postati bit perfect. Programski kod ne trpi propuÅ¡tene jedinice i nule.

Kao programer i ja sam ovako pisao u nekoj raspravi na sliÄnu temu, pre pet-Å¡est godina.

 

Dakle... nisi u pravu. :) Ovo je drugaÄije od obiÄnih nula i jedinica. Sve su tu a ipak nije idealno. :D  

Link to comment
Share on other sites

1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9.

 

Sta tu fali?

 

inspired by Å ale

 

Nisam se upuÅ¡tao u problematiku, ne zanima me previÅ¡e, pogotovo Å¡to je sve isuviÅ¡e komplikovano. Možda je zato dobro da predoÄim svoje "low level" tumaÄenje.

 

Slikovito reÄeno, kod obiÄnih podataka nije bitno koliko dugo oÄitavaÅ¡ nule i jedinice, bitno je da su, na kraju, sve na okupu.

 

Ako dvotaÄkama oznaÄimo vremenske periode, nije svejedno da li ćeÅ¡ zapis

 

011:001:111:101

 

uÄitati baÅ¡ tako, ili ovako:

 

0110:01:1111:01

 

Sve je tu, ali ne valja. Možda je moje tumaÄenje bez veze, ali interni Äasovnik u svakom od ureÄ‘aja utiÄe na krajnji rezultat. Ima tu joÅ¡...

Link to comment
Share on other sites

ispada da stalno imamo suÄeljene stavove. meÄ‘utim, ja se u ovim razlikama pozivam na egzaktno potvrÄ‘ene fenomene koji se deÅ¡avaju u procesu narezivanja i oÄitavanja. Zato ni argument "imamm uÅ¡i" nije dovoljno egzaktan u ovoj raspravi.

 

Imamo Willi. Zamisli da ti kazem da imam isti word dokument i na hard disku i narezan na CD, pa ti onda kazem da kada otvorim dokument sa CDa mi samoglasnici ne izgledaju jednako ostri kao u dokumentu sa harda.... Rekao bi mi da posetim oftalmologa i/ili psihologa u paketu....

 

Posto je tesko doci do digitalnog izlaza sa transporta CD player-a, onda to poredimo na usi i tu se diskusije razviju u vec poznatom toku...

 

Ono sto svako od nas moze kod svoje kuce da proveri je: 1) Skine ISO image CDa na hard. 2) Nareze taj ISO image na CD. 3) Skine ISO image sa narezanog CDa na hard. 4) Uporedi ta dva ISO image-a. Ako vidite neku razliku, ili vam je los blank CD, ili menjajte CD/RW drive..... Time smo potvrdili da PC cita identicno i originalni i narezani CD, odnosno da su sa stanovista PCa ta dva CDa identicnog sadrzaja.

 

To naravno ne znaci da ce ih i CD player citati na isti nacin, mada ja jos nisam sreo player koji bi ovaj narezani non-stop citao u error concealment modu i bio jasno zvucno razlicit od originala....

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da se ni razliÄiti transporti ne Äuju?

 

ÄŒuju se razlike izmeÄ‘u transporta. Zbog toga Å¡to kod CD player-a, signal sa "ogledalca" u laserskoj glavi, maltene odmah ide na DA konverziju. Ok, ne baÅ¡, ali tako je CD zamiÅ¡ljen da radi kada su ga Sony i Philips sklopili. Tada se i najmanje greÅ¡kice odmah Äuju (jer korekcija mora on the fly da ih zameni "predpostavljenim" podacima).

 

Kod ÄitaÄa softvera, ureÄ‘aji pokuÅ¡avaju Äitanje iz viÅ¡e prolaza dok ne nabodu taÄno ono Å¡to na disku piÅ¡e. Osim ako je sam podatak oÅ¡tećen. Tek tada kreće korekcija greÅ¡ke.

 

Hm! <_<  Ova naÅ¡a tema je: http://en.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9j%C3%A0_vu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...