Huawei P30 Pro

Novi ponos

Predstavljen u martu, P30 Pro je novi ponos kompanije Huawei. U mnogo čemu ovaj model je sustigao, a možda i prestigao jesenju perjanicu Mate 20 Pro. Na prvi pogled, uklonjen je veliki izrez na vrhu ekrana, i to je već dovoljan razlog za pozitivan utisak.

Iako Huawei, kao i druge kompanije, žele da naprave distinkciju između svojih prolećnih i jesenjih perjanica, to u današnje vreme i nije tako lako. Huawei Mate 20 Pro je zaista još uvek fantastičan telefon, a vizuelno se prvenstveno razlikuje po rasporedu kamera, koje su postavljene u kvadrat. Kod P serije, Huawei je zadržao vertikalnu postavku. Ako ipak poredimo P30 Pro sa P20 Pro ili P10, primetićemo da je telefon drastično većih dimenzija jer sada ima dijagonalu ekrana od čak 6,47 inča. U vrhu se sada nalazi selfi-kamera, koja predstavlja manje invazivnu „kapljicu“ i ne kvari vizuelni utisak. Ono po čemu je još Huawei jedinstven jesu atraktivne boje telefona, a mi smo na test dobili najlepšu – Aurora, s predivnim prelivima boja.

Ekran

Već smo pomenuli velike dimenzije ekrana, ali zanimljivo je da je rezolucija 1.080×2.340 piksela u odnosu 19,5:9. Gustina piksela je solidnih, ali ne i vrhunskih 400 piksela po inču. Ipak, ekran je izrađen u OLED tehnologiji, tako da su boje, zasićenje i sveukupni prikaz na zaista vrhunskom nivou. Posebno moramo napomenuti i pohvaliti i podršku za HDR10. Telefon je težak 192 grama, što ga stavlja u „težu“ kategoriju. Ram je napravljen od aluminijuma, dok je staklo na obe strane telefona. Poseduje IP68 sertifikat, pa ga možete isprskati ili čak potopiti u vodu dubine do dva metra bez bojazni.

Dizajn

Kako je prednja strana rezervisana za ekran, na zadnjoj strani se nalaze logotip, blic, kao i niz kamera. U paketu se dobija brzi punjač (40 vati), koji je zaista glomazan, kao i USB-C kabl. Tu su još i slušalice s takođe USB-C priključkom, jer P30 Pro nema 3,5-milimetarski priključak. U paketu se ne dobija adapter, tako da ako baš insistirate da priključite svoje slušalice s malim džekom, morate poručiti adapter. Ono što je nama najzanimljivije kod ovog telefona jeste nedostatak gornjeg zvučnika. Naime, postoji zvučnik na dnu telefona, ali ne postoji gornji zvučnik, jer za njega jednostavno nije bilo mesta. Zbog toga je Huawei pribegao inovativnom rešenju gde je u ekran ugrađena akustična površina koja mikrovibracijama pravi zvuk. To smo prvi put videli na Sonyjevom OLED televizoru A1, a zatim i na LG-jevom telefonu G8 ThinQ. Konačno se nešto inovativno dešava na polju reprodukcije zvuka na telefonima i željno iščekujemo dalji napredak ovih tehnologija i njihovu širu upotrebu.

Na dnu telefona nalazi se i otvor za dve SIM kartice ili za jednu SIM i jednu memorijsku nanokarticu. Podsetimo, u sve svoje top-modele Huawei ne ugrađuje slotove za mikro-SD, već za svoje memorijske nanokartice.

Hardver i softver

Iako su kamere najzanimljivije kod ovog telefona, moramo se prvo osvrnuti na osnovne specifikacije. Telefon pokreće HiSilicon Kirin 980, procesor izrađen u 7-nanometarskoj tehnologiji. U pitanju je vrhunski procesor sa osam jezgara, a podršku mu daje i grafička jedinica Mali-G76 MP10. Telefon se pravi u više verzija, kod koje se razlikuje veličina RAM memorije (šest ili osam gigabajta), kao i verzije sa 128, 256 i 512 gigabajta skladišta. Kod nas se na tržištu nalazi srednja verzija sa 256/8 gigabajta. Ako poredimo cene u inostranstvu, ovde je Huawei odigrao veoma pošteno i ispratio cene na evropskom tržištu, pa čak je i blago jeftiniji. P30 Pro dolazi sa Android operativnim sistemom u veriji 9.0, ali i s Huaweievim slojem softvera EMUI 9.1. Nikad nismo bili ljubitelji ovog interfejsa, ali čini se da ga je proizvođač prilično ispeglao, te se sve opcije nalaze na svom mestu. Kao i uvek, Huawei je opteretio telefon svojim aplikacijama, kojih ima zaista previše za naš ukus.

Primetili smo jednu neobičnu opciju u podešavanjima, naime, Huawei P30 Pro nema zasebno dugme kojim bi se aktivirao virtuelni asistent, kao što je Google Assistent. Podsetimo, Samsung je upravo kritikovan jer je pravio posebno dugme za svoj Bixby. Zbog toga je Huawei ostavio opciju korisniku da power taster dugim držanjem poziva Google Assistent. Ipak, tad je nemoguće ugasiti telefon jer prvo morate isključiti Google Assistent, pa tek onda ugasiti ili resetovati telefon. Neobično rešenje.

Na vrhu telefona primetili smo i infracrveni predajnik kojim se mogu kontrolisati uređaji poput televizora i klima-uređaja. Ovo smo oduvek smatrali korisnim i hvalimo ovu mogućnost.

Kamere

P30 Pro ima ukupno pet kamera, jednu selfi i čak četiri kamere na zadnjoj strani. Gledano odozgo, prvo ide ultraširoka kamera sa 20 megapiksela i otvorom blende od f/2,2. Ova kamera pravi veoma interesantne slike ako se potpuno primaknete objektu ili ako slikate iz donjeg rakursa. Ova kamera ima faznu detekciju za autofokus, tako da su slike napravljene njome oštre. Zanimljivo, poseduje i makrorežim, pa možete prići objektu na samo 2,5 centimetara. Veoma korisno.

Druga kamera je glavna, od 40 megapiksela sa otvorom blende od f/1,6 i, najvažnije – optičkom stabilizacijom. Tu se krije još tehničkih detalja – senzor je Sonyjev i naziva se SuperSensing senzor sa Quad-Bayer filterom. U osnovi, kamera će praviti slike u rezoluciji od 10 megapiksela, ali će pikseli biti četiri puta veći, pa će samim tim fotografije biti daleko kvalitetnije.

Treća kamera ima periskop i optički petostruki zum, što je veoma korisno. Često koristimo dvostruki zum na privatnom telefonu jer nema potrebe gurati se u gomili da biste nešto uslikali, pa je petostruki zum pravo otkrovenje. Ipak, otvor blende je dosta slab, samo f/3,4, tako da ne očekujte fantastične snimke pri nedostatku osvetljenja. Konačno, četvrta kamera se nalazi ispod blica, gotovo i ne liči na kameru, a u pitanju je ToF kamera, koja se koristi za bokeh efekte.

Aplikacija za kamere je, kako smo se već navikli – pregršt opcija, ali logično složenih, pa će pravi entuzijasti imati potpunu kontrolu nad svojim fotografijama.

Zaključak

Huawei je napravio zaista sjajan telefon, možda i najbolji u ovom delu godine. Trgovinski rat na relaciji SAD-Kina može ozbiljno da uruši poverenje koje Huawei ima među potrošačima, pa čak i kod svojih najvećih poštovalaca. Nismo direktno poredili P30 Pro sa Samsung S10+, ali imali smo „obični“ S10. Po nekim funkcijama, Huawei je prestigao svog najvećeg rivala. Nama se čini da bi Sony Xperia 1 mogla da izađe na megdan Huaweiju P30 Pro kad je kvalitet kamera u pitanju, ali moramo sačekati i videti. S naše strane, P30 Pro ima veliku preporuku u smislu zaokruženog telefona bez ikakvih mana – ostaje samo da pratimo šta će se dalje događati s podrškom za Android i ostalim servisima, kako softverskim, tako i hardverskim.

Huawei P30 Pro
Displej: 6,47 inča, 1.080x2.340 px, 398 ppi
Procesor: HiSilicon Kirin 980, dva jezgra 2,6 GHz, dva jezgra 1,92 GHz i četiri jezgra 1,8 GHz
Operativni sistem: Android 9.0 sa EMUI 9.0
Memorija (RAM/skladište): 6 ili 8 GB / 128, 256 ili 512 GB
Ulaz za mikro-SD: ne, samo nano
Kamera prednja/zadnja: 40+20+8 MP / 32 MP
Baterija: 4.200 mAh
Dimenzije (ŠxVxD): 73,4x158x8,4 mm
Masa: 192 g
Cena: 1.059 €
consumer.huawei.com
Četiri fantastične kamere.
Predivan dizajn i boje.
Odlična baterija.
Petostruki zum na kameri.
Bez 3,5-milimetarskog priključka.
Huawei memorijske nanokartice.