LG G Pad 10.1

Pozer među tabletima

Nije lako pronaći mesto na pretrpanom tablet tržištu, posebno kada se u vidu ima i sve veći broj nepoznatih brendova, ali LG će pokušati da se nametne korisnicima svojim kvalitetom, drugačijim izgledom i novim softverskim rešenjima koje tableti iz G Pad serije nude.

Kada u Srbiji spomenete LG, prve asocijacije su telefoni, televizori, kućni aparati i klime, ali tableta retko ko da će se setiti. Zapravo, nije baš da smo ih videli u velikom broju do sada od LG-ja, ali je vreme da se takav utisak o tabletima ove kompanije promeni. Za razliku od drugih proizvođača, koji predstavljaju jedan po jedan tablet, LG je odjednom promovisao nekoliko tableta, koji se cenom i veličinom smeštaju u svaki segment tržišta. Ovog puta predstavljamo najveći i najjači LG G Pad od 10.1 inč, koji svojim dizajnom iskače iz uobičajene tablet ponude.

Izrada
LG G Pad 10.1 je vizuelno najatraktivniji uređaj u LG G Pad seriji, u kojoj su još dva modela manje dijagonale, ali vrlo sličnog hardvera. Desetoinčni G Pad neobičan je po svom crvenom matiranom kućištu, koji ga izdvaja od svih drugih tableta na tržištu. Zaobljenih je ivica, vrlo prijatan na dodir i rekli bismo da se crvena oplata neće pohabati, odnosno oguliti. Kvalitet izrade tableta je generalno dobar, materijali spreda i pozadi zaista su odlični, ali poleđinska maska uleže tokom jačeg pritiska, posebno na sredini. Dobra je stvar što sredinu tableta uglavnom ne pipate, ali, ipak, utisak o dizajnu tableta bio bi bolji da nije ove manjkavosti. Na ramu uređaja smešten je i Infrared, koji se koristi za upravljanje podržanim LG i drugim uređajima preko LG Remote aplikacije. Položaj zvučnika je neobičan jer ih tablet “pritiska” svaki put kad je položen na sto, a dešava se i da se zvučnici zaklone rukom. Iako LG G Pad 10.1 nosi dva zvučnika, zvuk nije stereo, ali je glasan i kvalitetan, bez piskutanja, čak i na najvišem “Volume” podeoku.

Muzička sekcija na tabletu je standardno dobra za LG proizvod.

LG se pametno (zbog cene) odlučio da ovo ne bude GSM uređaj, odnosno da radi samo sa wi-fi internet vezom, ali je pritom napravio jednu odličnu stvar. Naime, na G Pad 10.1 ubačena je aplikacija QPair, koja omogućava da se tablet poveže sa Android telefonom ili drugim uređajem koji ima GSM ili neki drugi tip mrežne veze. Aplikacija QPair pokrene se na oba uređaja istovremeno, odobri se povezivanje na oba uređaja i, kada se povežu, na tabletu se odaberu opcije koje se preko G Pada 10.1 mogu kontrolisati. Na listi su pozivi, poruke, obeveštenja s društvenih mreža, QuickMemo+ radovi, korišćenje nedavno pokretanih aplikacija i još neke. Ovako povezani, s tableta možete da odgovarate na pozive, odbijate ih, koristite poruke i ostale pomenute aplikacije. Takođe, možete da uređujete liste poziva, koristite kalendar ili pravite To-Do liste i druge sadržaje koje ćete koristiti i na uparenom telefonu. Tablet i telefon povezuju se automatski nakon inicijalnog uparivanja svaki put kada je na oba uređaja aktivirana blutut veza.

LG

Ekran
Displej je veoma svetao, dobrog kontrasta i uglova vidljivosti, ali skromne rezolucije, od 1.280×800 piksela, za današnje standarde. Slika koja formira tek 149 ppi na deset inča nije ništa više nego za prelaznu ocenu. IPS LCD matrica solidno se vidi i na direktnom dnevnom svetlu, ali crnu boju, koja je inače slaba i u zatvorenom prostoru, napolju gotovo nećete ni videti. Osetljivost na dodir je dobra i podržan je rad s deset prstiju istovremeno, pa se displej može koristiti i za unos dužeg teksta. Kašnjenje nismo primetili ni nakon desetak minuta konstantnog kuckanja teksta.

Ovaj zanimljiv tablet radi pod Androidom KitKat verzijom 4.4.2, planiran je apdejt na Lollipop, a interfejs je presvučen Optimus UI LG rešenjem. Izgled interfejsa je kao na LG G3 smartfonu, samo prostraniji. LG omogućava veliki broj opcija za prilagođavanje interfejsa tableta korisniku, a na raspolaganju je i čuveni Knock Code, koji predefinisanim načinom tapkanja po displeju omogućava njegovo otključavanje i uključivanje. Tokom rada nismo primetili znatnija usporenja tokom rada, mada se dešavalo da animacije zaštucaju ili da se neka od standardnih opcija, kakve su poruke, otvara nešto duže (isti je slučaj sa LG G3 telefonom).

Hardver
Hardverski, ovo je tek prosečan tablet jer ga “tera” Snapdragon 400 čipset, sa četvorojezgarnim procesorom brzine 1.2 gigaherca, jednim gigabajtom RAM memorije i još 16 interne, koja je proširiva microSD karticama kapaciteta do 32 GB. Dobro je što je LG obezbedio proširenje memorije, ali današnji standard je svih 128 giga i očekivali smo to da vidimo i na ovom tabletu. U praksi, što se performansi tableta tiče, moći ćete da pokrenete sve aktuelne aplikacije ili igre, ali računajte na povremene trzavice tokom zahtevnijih grafičkih scena, posebno u igrama. Recimo, neke animacije u igrama su spore i primetan je pad frejmrejta. Ovo je delimično zasluga koja se pripisuje i slabijem Adreno 305 grafičkom čipu. Tablet je opremljen s dve kamere. Poleđinska rezolucije je pet megapiksela, sa Full HD video-snimanjem, dok je prednja rezolucije 1.3 megapiksela, uz HD video-snimanje. Kvalitet fotografija glavne kamere je dobar kada se posmatra konkurencija, a za poboljšanje kvaliteta može se upotrebiti neki od predefinisanih modova fotkanja, HDR ili panorama mod. Nažalost, Led blic je izostao. Autofokus radi brzo i uglavnom pouzdano, a umesto ekranskog tastera, za okidanje fotki može se upotrebiti glasovna komanda ili skupljanje šake u pesnicu za selfi fotkanje. Ovo je posebno zgodno kada tablet ne držite u ruci jer kamera vrlo dobro detektuje selfi komandu skupljanjem ruke i daje vam taman toliko vremena da namontirate osmeh pre okidanja aparata. Maksimalna rezolucija fotografije glavne kamere je 2.592×1.944 piksela, dok prednja postiže 1.280×720 piksela. LG u svojoj prodavnici aplikacija nudi i besplatan editor fotki, pomoću kojeg možete odmah na tabletu poboljšati izgled fotografije i popraviti oštrinu ili boje.

Muzička sekcija na tabletu je standardno dobra za LG proizvod. Kvalitet reprodukcije muzike je odličan, ali ćete za slušanje omiljenih numera morati sami da kupite slušalice, koje se ne isporučuju u paketu s tabletom. Verujemo da je na ovu odluku LG bio primoran zbog spuštanja cene, pa je možda i bolje da je izostavio slušalice nego da je ubacio neke samo reda radi. Muzički plejer je moćan, lako se koristi i sadrži ekvilajzere, a kontrole se mogu izvući i na zaključan ekran ili vidžet preko osnovnog ekrana, kojih možete imati nekoliko. Kad smo već kod aplikacija, dobro je spomenuti da je LG i tablet G Pad 10.1 opremio svojim standardnim setom aplikacija, među kojima su QuickMemo+, QuickRemote, File Manager, a tu je i mogućnost deljenja ekrana na dva dela, pa se tako istovremeno mogu koristiti dve aplikacije. Recimo, dok pišete mejl, možete da pregledate internet, prolazite kroz listu kontakata ili, recimo, koristite digitron. Autonomija je vrlo dobra, uglavnom se tablet neće ugasiti za jedan dan, što je zasluga baterije kapaciteta čak 8.000 mAh. Prema testovima koje smo obavili, LG G Pad 10.1 gasi se nakon 22 sata video-reprodukcije, što je odličan rezultat, ili nakon 20 sati pregledanja interneta. Dakle, ako imate internet vezu preko telefona ili neki mobilni hotspot, ovaj tablet je idealan za putovanje. Nismo to spomenuli ranije, ali i pored jake baterije i kvalitetnih materijala izrade, tablet LG G Pad nije težak i, mada se ne može koristiti jednom rukom, neće previše opteretiti nijednu torbu, pa ni žensku.

Zaključak
LG G Pad 10.1 je vrlo zanimljiv, solidno sposoban tablet, koji bi lako mogao da postane centar kućne zabave ukoliko posedujete još neke LG uređaje u kući. Radi dobro, lepo izgleda, očekujemo dobru LG podršku što se nadogradnji softvera tiče, a i cena bi trebalo da bude privlačna jer se napolju kreće od 250 do 300 dolara.

PLUS
Dobar i kvalitetan dizajn.
Odlična autonomija.
LG aplikacije i podeljen ekran.
Odličan muzički plejer I kvalitet reprodukcije.

MINUS
Povremena usporenja tokom rada.
Podrška za kartice do 32 gigabajta.
Displej ima slabije izraženu crnu, koja jako izbledi napolju.

Sistem: Android KitKat 4.4.2, LG Optimus UI
Displej: IPS LCD 10.1 inč, 1.280x800, 149 ppi, multitouch za 10 prstiju
Čipset: Qualcomm Snapdragon 400, quad-core jezgra 1.2 gigaherca i Adreno 305 GPU
Memorija: 1 GB RAM, do 16 GB ROM, microSD do 32 gigabajta
Kamera: 5 megapiksela, autofokus, Panorama, HDR i 1080p @ 30 fps video-snimanje
Prednja kamera: 1,3 megapiksela, 720p @ 24 fps, selfi gestures
Težina: 523 grama
Dimenzije (ŠxVxD): 260x165x8,9 milimetara
Cena: uzorak
Kontakt: www.lg.com/rs
Reader Rating1 Vote
1
1
Ocena čitalaca