Huawei Mate 9

Ultimativni fablet

Prošle godine na CES sajmu u Las Vegasu imali smo priliku da prvi isprobamo i testiramo Huawei Mate 8, fablet dijagonale šest inča, s kojim je Huawei odlučio da razmrda uspavano tržište. Tačno godinu dana kasnije predstavljen je naslednik Mate 9, koji, kao najveću prednost, nudi dvostruku kameru izrađenu u saradnji s nemačkom kompanijom Leica.

Mate 9 stiže u pravo vreme, kad konkurencija ima velike probleme. Samsung se još uvek oporavlja od neuspeha fableta Note 7, LG, s druge strane, ne planira prodaju fableta V20 u Evropi, dok je HTC tek nedavno predstavio model U Ultra, koji još uvek nije u prodaji. Jedinog konkurenta kog Mate 9 ima jeste iPhone 7 Plus, ali, ako uzmemo u obzir polarizovanost iOS i Android korisnika, teško da ima pravog takmaca za ovu trku. Jedini problem koji vidimo za uspeh Huawei Mate 9 fableta jeste njegova cena, koja na tržištu zapadne Evrope iznosi 699 evra, dok kod nas iznosi fantastičnih 99.999 dinara, odnosno 15 procenata više.

Dizajn
Vizuelno se Mate 9 ne razlikuje previše u odnosu od svog prethodnika. Odmah primetna razlika jeste dupla kamera, koju smo prvi put videli na Huawei P9. Zbog toga možemo reći da je Mate 9 preuzeo ono najbolje od P9 i Mate 8 i stvorio recept za ultimativni fablet. U luksuznom pakovanju ovog telefona, pored slušalica, punjača i USB kabla, dobijaju se i folija za zaštitu ekrana i plastična maska. Ovoga puta plastična maska ima fantastičan dizajn, koji će unaprediti vizuelni utisak koji telefon ostavlja. Sa unutrašnje strane poseduje hrapavu površinu s romboidima, pa na svetlu Mate 9 izgleda još moćnije. Maska štiti ćoškove telefona i poprilično je kruta. Smatramo da je čuvanje vašeg telefona od nesrećnih slučajeva važno od prvog momenta korišćenja, te kupci Mate 9 neće imati nervozu prvih dana upotrebe dok jure da pronađu odgovarajuću masku za svog novog, skupocenog ljubimca.

Što se tiče elemenata, sve je kako smo i navikli… Na donjoj stranici nalaze se dva rebrasta otvora za zvučnike, a između njih je USB-C priključak, koji, pored reverzibilnosti, nudi i opciju brzog punjenja. Na levoj strani fableta je fioka za dve SIM kartice ili jednu SIM i jednu mikro-SD karticu. Desno je taster za podešavanje glasnoće, kao i power taster, koji verovatno nećete koristiti. Da, ako podesite čitač otisaka prstiju na zadnjoj stranici, najbrže ćete otključavati svog “ortaka”. O kamerama nešto kasnije…

Hardver
Ekran se neznatno smanjio u odnosu na prethodnika i sada više nije šest već 5,9 inča, dok konkurencija i dalje ne prelazi 5,7. Nažalost, rezolucija ekrana je ostala na Full HD, iako smo se nadali QHD rezoluciji. Ekran je IPS LCD sa 16 miliona boja, a zaštita je Corning Gorilla Glass 3. Kad je u pitanju čipset, ugrađen je HiSilicon Kirin 960, koji ima osam jezgara, četiri na 2,4 i četiri na 1,8 gigaherca, uz Mali-G71 MP8 grafiku. Huawei je odlučio da napravi samo jednu verziju telefona sa 64 gigabajta interne memorije i četiri gigabajta radne memorije. Ukoliko volite da skladištite puno filmova, muzike i fotografija, radovaće vas podrška za mikro-SD kartice do 256 gigabajta. Baterija ima kapacitet od 4.000 miliamper-sati i može izdržati dva dana bez problema. Ako vam je baterija ipak pri kraju, možete je brzo dopuniti. Po specifikacijama proizvođača, baterija može da traje čak 20 sati ako gledate video-snimke. Mi smo se u to uverili jer smo u avionu gledali film koji traje dva sata, a procenat napunjenosti baterije se smanjio za samo 11 procenata.

Kamere
Po specifikacijama, glavna dualna kamera ima solidne osobine, otvor blende je f/2,2, poseduje optičku stabilizaciju i, što je dosta važno, faznu detekciju i laserski autofokus. Priča o dvostrukoj kameri verovatno vam je već poznata, a nama se posebno dopalo eksperimentisanje s monohromatskom kamerom. Naime, u gotovo potpunom mraku moguće je aktivirati ovu kameru, a zatim u “pro” režimu rada podići ISO vrednost na 3.200 i zatim dužinu otvora blende na, na primer, jednu sekundu. Ako imate mirnu ruku, moguće je napraviti fotografiju u gotovo nemogućim uslovima. Dosta slični rezultati dobijaju se i s pravljenjem fotografija u boji jer će Mate 9 koristiti obe kamere i softverski spojiti dve fotografije. Teško da ijedan telefon može ovako nečim da se pohvali, osim naravno P9.

Selfi-kamera takođe ima solidne performanse, a pomaže joj i osvetljavanje celog ekrana u ulozi blica. Nažalost, nikako nismo zadovoljni “ulepšavanjem” selfi-fotografija koje Huawei nudi. Ako već morate da se ulepšavate softverski, onda to uradite veoma suptilno, s minimalnim korekcijama. U suprotnom, ličićete na biće s druge planete.

Softver
Huawei je očigledno vredno radio na unapređenju svog korisničkog interfejsa. EMUI u verziji 5.0 zaista se čini boljim, a lepo je kad se korisnicima izlazi u susret. Sećate se stare žalbe da se aplikacije ne mogu izvući pritiskom na jedan taster, već se one redom ređaju po ekranima… E, sad je na korisniku ostavljeno da li želi taster za sve aplikacije ili ne.

Bloatware aplikacija i nema puno – pored Google aplikacija, tu su Huawei teme, muzika, zdravlje, sat, kalendar i beleške. Jedina veća aplikacija je WPS Office, kao alternativa Microsoft Office aplikacijama. Ono što nam se posebno dopalo jeste što Mate 9 dolazi sa SwiftKey tastaturom. Trebaće vam nekoliko dana da se na nju naviknete, ali ovo je najgenijalnija tastatura koju smo do sada koristili. Njeno predviđanje daljeg unosa teksta je veoma inteligentno, bilo da se radi o završavanju započetnih reči ili predviđanju narednih.

Zaključak
Ovaj telefon ima sve ono što je važno, dobar i veliki ekran, dugu autonomiju i odličnu kameru. Pomenuli smo visoku cenu kao potencijalni problem, mada nam se u praksi ukazao još jedan. Fableti su ipak preveliki: ako ih stavite u džep farmerki i imaćete problem da čučnete i vežete pertle. Zvuči smešno, ali fablet morate držati na drugom mestu – u bočnim džepovima ili tašnama. Gledanje filmova na dijagonali od 5,9 inča u Full HD rezoluciji nama je predstavljalo lep ugođaj. Od nas je Mate 9 dobio visoku ocenu.

PLUS
Odlična dualna kamera.
Hardverski napredan.
Odlična autonomija baterije.

MINUS
Nadali smo se QHD rezoluciji ekrana.

Displej: 5,9 inča, 1.080x1.920 px, 373 ppi
Procesor: Hisilicon Kirin 960, 4x2,4 GHz Cortex-A73 & 4x1,8 GHz Cortex-A53
Operativni sistem: Android 7.0 sa EMUI 5.0
Memorija (RAM/skladište): 4 GB / 64 GB
Ulaz za mikro-SD: da, do 256 GB
Kamera prednja/zadnja: 20+12 MP / 8 MP
Baterija: 4.000 mAh
Dimenzije (ŠxVxD): 156,9x78,9x7,9 mm
Masa: 190 g
Cena: od 699 €
consumer.huawei.com/rs
Reader Rating4 Votes
100
100
Ocena čitalaca