Jump to content


Slimdevices Squeezebox


空也

Recommended Posts

Sada cu da nagadjam, ali verovatno sam Squeezebox zavisi od softvera koji se instalira pod Windows-om (ili Linux-om ako podrzava), tako da verovatno ne moze da radi sa ovim prelepim WD-om.

A i onda cela prica prerasta u nesto nalik na onaj McIntosh music server. Cini mi se da je poenta Squeezebox-a da se iskoristi postojeca PC infrastruktura za skladistenje podataka.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Audiofill, posto si od svih nas prvi nabavio SB i vec dosta stvari si iscackao, da li nam mozes pomoci sa par konkretnih saveta?

Da li si ga vec modifikovao? Kako? Sto detaljniji opis bi pomogao. Ili bar link ka konkretnoj web strani po kojoj si radio modifikacije.

Ako nisi, sta nameravas da uradis? Par linkova bi i u ovom slucaju bili dobro dosli.

Ceprkao sam po Slimdevices forumu, ali hrpa informacija zna da bude obeshrabrujuca.

Tu i tamo i sami ucesnici u diskusijama se pitaju da li neki od tih modova donose stvarno cujne promene u zvuku,

a za neke se pitaju da li nestrucna implementacija cak moze doneti i pogorsanja.

Mislim mnogo se prica, a nisam siguran da sve to u stvarnosti i daje rezultate.

Mene interesuju napajanje i SPDIF izlaz.

Mnogi "proizvodjaci" koji oglasvaju svoja SB dedicated napajanja, se dice njihovom linearnoscu i prikazuju neke grafikone koji prikazuju kako je njihovo napajanje linearno i ravno k'o lenjir, nasuprot iseckanima i pulsirajucima koli pripadaju neomiljenim switcherskim napajanjima.

Onda naletim na post nekog lika koji objasnjava sta se desava u samom SB-u...

Tu se taj ulazni napon deli i konvertuje u razne voltaze za napajanje raznih stepena. Za neke stepene se voltaze dobija opet uz pomoc omrazenih switchera!

Evo dijagrama:


AC  ->  5V 2A  -----> Dual      ----> 3v3 (IO, wireless, logic)

        SMPS    |     Switcher  ----> 1v2 (CPU core)

                |

                |----> Linear reg ----> 3v3 (headphone)

                |

                |

                |----> Switcher ----> Multiplier -----> 11VAC VFD ef

                                         |    |

                                         |    |

                  14VDC                  |    |-------> 55VDC VFD vdd2

                ----------RC filter<-----|    

                |

                |

                |------> Linear reg ---> 9vdc (op-amps)

                |

                |------> Linear reg ---> 5vdc (DAC)

Neki jednostavno mrze switcherska napajanja i proglasavaju ih izvorom svih zala zato sto navodno prljaju struju.

Sta onda sa switcherima koji su u samom Squeezebox-u?

OT: Cak sam imao priliku da vidim jedan otvoren veoma skup LINN CD plejer koji u sebi, o strahote, ima switchersko napajanje.

Ili je u stvari samo ovo malecko napajanje koje ide uz SB jako lose i neadekvatno?

Naletao sam i na postove ljudi koji tvrde da promenom napajanja nista cujno nisu dobili. Koristili su doduse eksterni DAC.

Da li ti imas konkretnih iskustava iz prve ruke?

Radije (bolje reci apsolutno) verujem tebi, posto svi znamo da po tim forumima svako moze da napise svasta i onda se i potpuno neosnovane tvrdnje dalje prenose kao apsolutna istina.

Jako je tesko razdvojiti zito od kukolja.

Drugi mod koji meni deluje OK je ugradnja BNC umesto RCA za SPDIF i dodavanje nekog malog trafoa ispred.

Ova stranica (sa sve slikama) mi je po pitanju modova delovala najrealnija:

http://forums.slimdevices.com/showthread.php?t=19822

Modovi analogne sekcije me ne interesuju.

Link to comment
Share on other sites

Neki NAS-ovi rade pod varijantama Linux-a, dok neki rade pod Windows Storage Serverom. Verovatno nesto moze da se nabudzi, ali mi je neverovatno da se niko od SB freakova nije vec pozabavio ovom temom. Valja pretraziti Net, pocev od wikija, ali sutra, sada mora da se pava... :lol:

Jaooooo, navuci cete me na greh zvan Squeezebox, a taman sam se nalozio da po cenu zivota nabavim Revox B226-S :D.

Link to comment
Share on other sites

Da Squeezebox radi treba mu:

a) PC ili NAS disk na kojem je instaliran software Slimserver. Taj software ima stalnu komunikaciju sa Squeezeboxom i kontrolira njegov rad. Squeezebox prakticki ne uradi ama nista bez komande Slimservera. Recimo ako se na daljinskom upravljacu pritisne neko dugme, Squeezebox salje komandu u Slimserver. Taj komandu obradi i salje nazad Squeezeboxu i kaze mu sta treba da uradi.

Dakle gledano sa jedne strane ide za slabu stvar jer ako Slimserver koji je veoma opsezan i vuce veliko sistemskih sredstava toga nema na raspolaganju dosta onda dođe do problema sa zakasnjavanjem i glupiranjem komandi. A do ovoga moze doci brzo ako kompjuter nije dovoljno snazan ili u pozadini mozda rade kakvi procesi.

A gledano sa druge strane ovo je bozanstveno jer je stvar posve otvorena za buduce apgrejde jer je prakticki sve na Slimserveru koji je kraj kraja software i kao sa takvim moze se radit cuda. Vec sad postoji mali milijun raznih funkcionalnih plugina.

:lol: Internet. Squeezebox sam ide na internet i konektuje se na SqueezeNetwok internetnu mrezu. Tamo ima mali milijun radio stanica. nađe se i takve sa 320kbps bitrate muzickim materialom sto je fino.

Onaj WD My book nije NAS disk zbog cega Squeezebox nece raditi sa njim kada je PC isklopljen. Kada je PC ukljucen onda radi.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice NAS diskova ja bih ovdje bio veoma oprezan. Sa njima nemam nikakvih osobnih iskustava ali znam da je Slimserver opsezan i sistemsko zahtjevan software te da su ljudi kakve godine nazad kad sam citao o ovoj tematiki reportirali probleme u obliki trokiranja i zakasnjavanja jer ovi diskovi nisu ovako snazni kao kucni kompjuteri.

Ako se koristi kompjuter sa Windows XP, koji se upotrebljava iskljucno za Slimserver onda za fini rad treba minimalno 1 - 1.5 GHz procesor i 500 MB RAM. Ovo je recimo za NAS disk veliki zahtjev. Na nekima od njih (pogotovo skupljim i snaznijim modelima) eksplicitno pise da su kompaktibilni sa Slimserverom ali ja bih to nekako uzimau sa rezervu. Da radi to jeste nema sta, ali pitanje je kako brzo.

Drugo pitanje je da li je uopste moguce na neki NAS disk kupljen u ducanu instalirati Slimserver u vlastitoj reziji. Sa tome kako vec kazem nemam nikakvih iskustva ali neke dve godine nazad pisalo se na veliko da su kupci NAS diskova trebali posaljit svoje diskove Slimdevicesu na prepravku jer u vlastitoj reziji (zbog nekih ne znam kakvih zastita u NAS diskovima) nikako nisu bili u stanju da Slimserver instaliraju sami. Kako je sad sa tome nemam pojma. Trebalo bi precitat njihov forum gdje ljudi pisu o tome.

Mislim da bi bilo za nas obicne smrtnike bolje i jeftinije rjesenje sastaviti neki 1.5 GHz procesor / 500 MB RAM polovnu PC masinu sa odgovarajuce velikim hard diskom i staviti ju u podrum ili nekamo gdje ne smeta buka kao bezican "dedicated muzicki server".

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Bas mi je drago da ti se toliko svideo SB! :D

Nekoliko pitanja:

A) Da li je SB tvog drugara na bilo koji nacin modifikovan?

:D Da li ste ga slusali sa onim maleckim switcherskim napajanjem sto ide uz njega, ili sa nekim drugim? Ako je u pitanju drugo, koje?

C) Koji je digitalni interkonekt koriscen? Opticki ili coax? Koji proizvodjac i model?

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima!

Kakvo ces napajanje da uzmes? Da li ces ga praviti?

Evo vidim da se masa korisnika SB-a iz dana u dan uvecava.

Da mozda svi grupno krenemo u pravljenje/nabavku napajanja? Mozda nas jeftinije izadje?

Digitalni coax izmedju SB3 i VTL-a je srebrni UP-OCC Neotech konfekcioniran srebrnim konektorima kod Zeljka u Kanibalu.
Link to comment
Share on other sites

A) Gde i kako se iskljucuje WiFi?

Jedino vidim u settings-ima na samom uredjaju da mi je kao veza izabran ethernet. Nigde ne vidim opciju da iskljucim WiFi.

Da li je u mom slucaju wireless primopredajnik i dalje aktivan i da li unosi neke smetnje i kvari zvuk? Prica se na internetu i o tome.

:lol: Iskljucenje kontrole glasnoce...

Da li pod time podrazumevas opciju u Slimserveru da se kontrola glasnoce digitalnog (SPDIF) izlaza onesposobi (to jest fiksira na maksimum), a da se glasnoca analognog izlaza i dalje moze menjati, te je onda na samom uredjaju smanjim na minimum dok se ne pojavi natpis "muted"? To sam vec ranije uradio.

C) Iskljucenje displeja...

Da li tu podrazumevas promenu brightness-a (na daljincu ili u Slimserveru) gde se moze postepenim smanjivanjem nivoa osvetljenosti doci do nule, to jest do potpuno zamracenog displeja (u potpunom mraku celi displej i dalje isijava neku jedva primetnu crvenkastu boju po celoj povrsini) ili postoji neki nacin potpunog iskljucivanja istog?

Da li to na neki nacin mozda utice na zvuk? Probao, ali nista nisam cuo - mozda moj sistem nije dovoljno dobar da bih nesto primetio.

D) Ovo sa "on the fly" pretvaranjima formata...

Da li si dosao do nekog konkretnog rezultata tipa da nesto bolje zvuci od drugog? FLAC>WAV... WAV>FLAC... WAV>WAV... FLAC>FLAC

Pitam, posto verujem da se te razlike na tvom sistem mozda mogu jasnije cuti nego na mom, pa da za dzabe ne izludim probavajuci.

Link to comment
Share on other sites

Na temu napajanja - MikroPrinc, Kanibal i Radio klub nemaju odgovarajuca, sa tim da su mi u MIkroPrincu ponudili da mi naprave odgovarajuce po zelji.

Nisam stigao da odem do njih, necu ni sutra moci, al voleo bih da razmotrimo sta bi trebalo da ima to napajanje.

Ako vec neko to pravi, mozda moze da se modifikuje nekako da nam vise odgovara od prostog ispravljaca - neki "filter" za struju il slicno... Dakle, predlozite, tj. recite sta da trazim kad odem tamo, pa cu javiti njihovu cenu za to..

Inace, ja sam za grupnu nabavku, ocigledno...

Link to comment
Share on other sites

Audiofill, kad si skidao CDove na HD da li si koristio wav ili flac?

Ovdje je jedan "eminentni" aduofil testirao i kod njega bolje zvuci wav nego flac i SB bolje zvuci wireless nego sa kablom!

Savjetuje da se dobro poslusa pre nego sto se ulozi mnogo vremena na flacovanje! Cijene HD padaju cijelo vrijeme tako da se mozda i ne isplati "stediti".

Link to comment
Share on other sites

Audiofill, kad si skidao CDove na HD da li si koristio wav ili flac?

Ovdje je jedan "eminentni" aduofil testirao i kod njega bolje zvuci wav nego flac i SB bolje zvuci wireless nego sa kablom!

Savjetuje da se dobro poslusa pre nego sto se ulozi mnogo vremena na flacovanje! Cijene HD padaju cijelo vrijeme tako da se mozda i ne isplati "stediti".

Link to comment
Share on other sites

Nesto zanimljivih stvari u vezi Squeezeboxa:

Test SMPS vs. linear. Pise inventor Squeezeboxa - Sean Adams:

http://forums.slimdevices.com/showthread.php?t=24392

Zanimljiva debata o kvaliteti Squeezboxovog dac-a. U tom topicu debatira se i kako je izvedena regulacija glasnoce. Sudjeluje i strucnjak John Swenson:

http://forums.slimdevices.com/showthread.php?t=35642

Welborne labs napajac za Squeezebox:

http://www.welbornelabs.com/squeeze.htm

Bolder modifikacije Squeezboxa:

http://www.boldercables.com/servlet/Sea ... IFICATIONS

Squezebox plus (SB+): http://www.at-view.co.uk/sb2.htm

i njegov test na TNT stranici: http://www.tnt-audio.com/sorgenti/at-tunes_e.html

Link to comment
Share on other sites

Bio sam do MikroPrinca u vezi nabavke napajanja za SqueezeBox. Predlozili su mi da mi naprave to sto mi treba, a ja sam pokusao da im objasnim sta bi to napajanje trebalo da ima, i kako da radi...

Nakon mog "strucnog" objasnjenja, decko je predlozio da mu donesem semu, po kojoj ce da napravi ispravljac, pa da vidimo sta moze da se uradi....

Dakle, pomozite - ili sa nekom semom, ili sa predlozima sta traziti od njih.

Tipa staviti predimenzionisani trafo, kondenzatore i sl... Idealno bi bilo da im odnesem semu...

Pozdrav i hvala unapred..

Link to comment
Share on other sites

Bio sam do MikroPrinca u vezi nabavke napajanja za SqueezeBox. Predlozili su mi da mi naprave to sto mi treba, a ja sam pokusao da im objasnim sta bi to napajanje trebalo da ima, i kako da radi...

Nakon mog "strucnog" objasnjenja, decko je predlozio da mu donesem semu, po kojoj ce da napravi ispravljac, pa da vidimo sta moze da se uradi....

Dakle, pomozite - ili sa nekom semom, ili sa predlozima sta traziti od njih.

Tipa staviti predimenzionisani trafo, kondenzatore i sl... Idealno bi bilo da im odnesem semu...

Pozdrav i hvala unapred..

Link to comment
Share on other sites

Ako se ide na linearni ispravljać moga bi se koristit LT1085, ima odliÄne karakteristike, ( ili LM350 ) samo triba osigurat dobro hladilo, jel ipak tu ide malo veća struja, negdi oko 1,5A?, napon je 5V, napn mora bit barem za 3V-4V veći nego na ulazu, ako bi bija 4Vx1.5A=6W ćiste disipacije......, ako bi se iÅ¡lo na sigurnu varijantu u svim uvjetima, npr 7,5V trafo, realno pod opterećenjem x1,3 je 9,75V, 4,75x1,5 je oko 7W, hladilo bi bilo najskuplji dio, trafo je dosta mali, 35-50VA i oni nisu skupi, ja iman razraÄ‘enu ploÄicu za ovu varijantu ako koga zanima, iman neÅ¡to i sa Lt1086 / LM317 i pass tranzistor u TO3 kućiÅ¡tu koji može disipirat puno viÅ¡e snage, iz datasheeta shema..

Link to comment
Share on other sites

Ako se ide na linearni ispravljać moga bi se koristit LT1085, ima odliÄne karakteristike, ( ili LM350 ) samo triba osigurat dobro hladilo, jel ipak tu ide malo veća struja, negdi oko 1,5A?, napon je 5V, napn mora bit barem za 3V-4V veći nego na ulazu, ako bi bija 4Vx1.5A=6W ćiste disipacije......, ako bi se iÅ¡lo na sigurnu varijantu u svim uvjetima, npr 7,5V trafo, realno pod opterećenjem x1,3 je 9,75V, 4,75x1,5 je oko 7W, hladilo bi bilo najskuplji dio, trafo je dosta mali, 35-50VA i oni nisu skupi, ja iman razraÄ‘enu ploÄicu za ovu varijantu ako koga zanima, iman neÅ¡to i sa Lt1086 / LM317 i pass tranzistor u TO3 kućiÅ¡tu koji može disipirat puno viÅ¡e snage, iz datasheeta shema..
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...