Jump to content


Slimdevices Squeezebox


空也

Recommended Posts

Zdravo,

Evo stize danas zenin brat iz Amerike i donosi naruceni Squeezebox. :)

Znam da na internetu ima raznih saveta vezanih za konfiguraciju istog, a ima i raznih nekakvih mod-ova i tweak-ova.

Da budem iskren, svaki put me jeza hvata kada treba da se uhvatim u kostac sa velikom i nefiltriranom kolicinom informacija, znajuci da su mnoge mozda i netacne.

Kada je hifi u pitanju, puno puta sam se uverio da papir (u ovom slucaju web) trpi svasta.

Jel' ima neko ovde konkretnih iskustava i saveta oko ove sprave?

Jedino znam zasigurno da je Audiofill ima.

Znaci, sva iskustva iz prve ruke, saveti i konkretni linkovi su vise nego dobro dosli.

Bitno: necu koristiti analogne izlaze iz Squeezebox-a, vec cu ga preko spdif-a povezati na eksterni DAC.

Unapred hvala!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply
Zdravo,

Evo stize danas zenin brat iz Amerike i donosi naruceni Squeezebox. :)

Znam da na internetu ima raznih saveta vezanih za konfiguraciju istog, a ima i raznih nekakvih mod-ova i tweak-ova.

Da budem iskren, svaki put me jeza hvata kada treba da se uhvatim u kostac sa velikom i nefiltriranom kolicinom informacija, znajuci da su mnoge mozda i netacne.

Kada je hifi u pitanju, puno puta sam se uverio da papir (u ovom slucaju web) trpi svasta.

Jel' ima neko ovde konkretnih iskustava i saveta oko ove sprave?

Jedino znam zasigurno da je Audiofill ima.

Znaci, sva iskustva iz prve ruke, saveti i konkretni linkovi su vise nego dobro dosli.

Bitno: necu koristiti analogne izlaze iz Squeezebox-a, vec cu ga preko spdif-a povezati na eksterni DAC.

Unapred hvala!

Link to comment
Share on other sites

Ja Squeezebox zasad koristim sa analognim izlazima jer jos nemam sređene situacije u vezi vanjskog daca, ali radim na tome.

Prvi tweak koji utjece na kvalitetu tako digitalnog kao analognog outa Squeezeboxa je zamjena napajaca koji dođe u kompletu jer je nikakav. Pravi smetnje i sa njim Squeezebox ne moze pokazat svega sto zna. Jos bolja solucija od ovoga je akumulatorsko napajanje.

U tom pravcu sam si zamislio 12V akumulatorsko napajanje Squeezeboxa i vanjskog daca i u vezi najbolje moguce solucije u vise navrata pricao sa renomiranim modifikatorom takvih stvari Vinnie Rossi ( http://www.redwineaudio.com/ ), kojeg znanje i uradatke visoko cijenim.

Vinnie mi za pretvaranje 12V u 5V sa najmanje suma u naponu (da Squeezebox moze odraditi svoj posao kako treba) predlozio upotrebu doticnog linearnog regulatora LT 1085 kojeg data sheet sam stavio u attachment ovog posta. Takođe mi predlozio da umjesto SPDIF RCA jacka upotrebim 75 ohmski BNC jack. Kad sredim situaciju u vezi daca odoh ja na akumulator i javim utiske.

Nadam se da sam ti barem malo pomogao.

Lijep pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Evo svira vec deset dana i do j@j@ je! 8)8)

Posto me je mrzelo da odmah provlacim mrezni kabl kroz rupu na zidu i gutam prasinu iza ormana tim povodom, pokusao sam da ga bezicno povezem sa PC-em u radnoj sobi.

Bezuspesno...

WLAN adapter je bio onaj mali USB privezak (Asus). Prvo sam se nesto namucio i cak sjebao XP posto je Asusovo uputstvo za instalaciju jadno, a ja nisam nikakav strucnjak za wireless mreze (i mreze uopste).

Srecom imam Ghost bekap XP-a...

Kada sam sve sredio i instalirao, imao sam problema sa stabilnoscu veze iako su se WLAN adapter i Squeezebox nalazili na svega 50cm udaljenosti.

Svaki cas je dolazilo do potpunog prekida signala.

Batalio sam wireless i zavukao se iza ormana da provucem mrezni kabl. Tek kasnije sam shvatio da mi je mobilni stajao uz kompjuter, na svega nekih 10 cm od wireless adaptera i da je to verovatno izazivalo smetnje :thumbsup2 ...

Povezivanje preko mreznog kabla je proteklo glatko, Squeezebox je sve automatski prepoznao - plug and play.

Korisnicki interfejs je vrlo intuitivan i daljinac je odlican. Kroz foldere se brzo skroluje.

Uputstvo je vrlo sturo, ali se covek ipak moze bez problema snaci.

Daljinac treba cuvati kao oci u glavi, posto na uredjaju ne postoji nijedno dugme. On se doduse moze kontrolisati i preko PC-a, ali to nije to.

Videcu da li moze da se programira neki univerzalni.

Posto sam u jednom trenutko hteo da povezem laptop sa PC-em, morao sam da izvucem mrezni kabl i ubodem drugi.

Squeezebox-u se to nije svidelo i po ponovnom ubadanju kabla nije hteo odmah da uspostavi vezu sa SlimServer softverom. Usledio je red restarta samog uredjaja, red restarta PC-ja pa je sve opet proradilo, mada ne bas glatko - cini mi se da je bitan redosled operacija (nisam zapamtio koji).

Kada se komjuter gasi ili restartuje, nema nikakvih problema ako se mrezni kabl ne vadi. Znaci ne vaditi ga "na zivo".

Sa izuzetkom tog slucaja, uredjaj sve ovo vreme radi glatko i bez greske.

Najzad mi je sva muzika sa PC-a na dohvat daljinca - prisutna je savrsena iluzija da se u toj maloj crnoj kutijici krije nekoliko hiljada CD-ova.

Nisam jos uvek probao neko bolje napajanje.

Zanimljivo je i to da je ovaj moj primerak izgleda jos uvek iz starih zaliha pre nego sto je Logitech stupio na scenu i kupio SlimDevices.

Na njemu pise made in USA.

Kada sam ga prvi put upalio na ekranu se pojavio logo SlimDevices.

Posto sam na PC instalirao najnoviju veziju SlimServer-a, SqueezeBox je zahtevao upgrade firmware-a kako bi proradio.

Posle te operacije po ponovnom ukljucivanju na ekranu sada imam logo Logitech-a 8) !

Verujem da ce Logitech kade se rezerve made in USA uredjaja iscrpe, proizvodnju prebaciti u Kinu.

post-347-128510541714_thumb.jpg

post-347-128510541787_thumb.jpg

post-347-128510541812_thumb.jpg

post-347-128510541714_thumb.jpg

post-347-128510541787_thumb.jpg

post-347-128510541812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kuja,

izbaci onu ASUS Wlan s*anje sa sistema i nabavi posten wireless router jer Squeezebox to zasluzuje. Od pocetka sam i ja ganjao Squeezebox sa nekim starim wireless routerom. Ma nije to ni bio router nego samo wireless access point i imao sam same probleme. Squeezebox sam imao svega samo 3 metre od tog cuda i kvaliteta wireless signala bila je tek 60%. Kad sam taj access point zamjenio sa ovim routerom situacija se drasticki poboljsala.

Na istom mjestu sada Squeezebox umjesto 60% signalizira 96%. Ako ovaj router kombiniras sa laptopom kroz ovaj USB dongle, komunikacija bit ce jos brza jer ce se vrsit u speedbooster varianti.

Lijep pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Moze li neko da mi pojasni... koja je funkcija Squeezebox-a?

Mislim, jasno mi je da on "povezuje" bazu muzike sa racunara na pojacalo, ali me opet buni to sto pricate da cete njega posle da povezete na eksterni DAC pa u pojacalo?! Dakle, niste zadovoljni kvalitetom njegovog DAC-a? Zar ne bi moglo: direktno PC u isti taj eksterni DAC pa u pojacalo (bez Squeezebox-a)? Zakljucio bih da onda on jedino ima funkciju da mozete daljincem da menjate pesme.... a to opet moze da se izvede i direktno preko kompa. Poslednja stvar koja mi pada na pamet da je njegova funkcija, je izolovanje od RF smetnji iz kompa....? Jel to? Zar to ne bi moglo da se resi istim tim eksternim DACom stim to bi se povezao optickim kablom preko SPDIF USB adaptera?

Sigurno ja nisam dovoljno upucen, iako danima citam teme na ovu temu pa molim da mi neko razjasni situaciju malo....posto i sam trazim vec duze vreme konacno resenje za povezivanje kompa sa pojacalom, za slusanje diskova/lossless muzike, i do sada sam skontao da je najbolje resenje upravo dakle: PC/MAC--USB2SPDIFadapter--DAC--pojacalo?

Molim autora de se ne ljuti sto sam ovo napisao, a ako je problem neka mi kaze, pa cu zamoliti da se post izbrise, ili da se on postavi kao nova tema.

Hvala.

P.S. I poslednje sto mi je palo na pamet je da on omogucava povezivanje HiFi-a koji je udaljen podosta od PC-ja (do 100m ako se povezuje zicano ili koliko to signal dozvoljava ako ide preko WiFi). Jel to? :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Moze li neko da mi pojasni... koja je funkcija Squeezebox-a?

Mislim, jasno mi je da on "povezuje" bazu muzike sa racunara na pojacalo, ali me opet buni to sto pricate da cete njega posle da povezete na eksterni DAC pa u pojacalo?! Dakle, niste zadovoljni kvalitetom njegovog DAC-a? Zar ne bi moglo: direktno PC u isti taj eksterni DAC pa u pojacalo (bez Squeezebox-a)? Zakljucio bih da onda on jedino ima funkciju da mozete daljincem da menjate pesme.... a to opet moze da se izvede i direktno preko kompa. Poslednja stvar koja mi pada na pamet da je njegova funkcija, je izolovanje od RF smetnji iz kompa....? Jel to? Zar to ne bi moglo da se resi istim tim eksternim DACom stim to bi se povezao optickim kablom preko SPDIF USB adaptera?

Sigurno ja nisam dovoljno upucen, iako danima citam teme na ovu temu pa molim da mi neko razjasni situaciju malo....posto i sam trazim vec duze vreme konacno resenje za povezivanje kompa sa pojacalom, za slusanje diskova/lossless muzike, i do sada sam skontao da je najbolje resenje upravo dakle: PC/MAC--USB2SPDIFadapter--DAC--pojacalo?

Molim autora de se ne ljuti sto sam ovo napisao, a ako je problem neka mi kaze, pa cu zamoliti da se post izbrise, ili da se on postavi kao nova tema.

Hvala.

P.S. I poslednje sto mi je palo na pamet je da on omogucava povezivanje HiFi-a koji je udaljen podosta od PC-ja (do 100m ako se povezuje zicano ili koliko to signal dozvoljava ako ide preko WiFi). Jel to? :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Moze li neko da mi pojasni... koja je funkcija Squeezebox-a?

Mislim, jasno mi je da on "povezuje" bazu muzike sa racunara na pojacalo, ali me opet buni to sto pricate da cete njega posle da povezete na eksterni DAC pa u pojacalo?! Dakle, niste zadovoljni kvalitetom njegovog DAC-a? Zar ne bi moglo: direktno PC u isti taj eksterni DAC pa u pojacalo (bez Squeezebox-a)? Zakljucio bih da onda on jedino ima funkciju da mozete daljincem da menjate pesme.... a to opet moze da se izvede i direktno preko kompa. Poslednja stvar koja mi pada na pamet da je njegova funkcija, je izolovanje od RF smetnji iz kompa....? Jel to? Zar to ne bi moglo da se resi istim tim eksternim DACom stim to bi se povezao optickim kablom preko SPDIF USB adaptera?

Sigurno ja nisam dovoljno upucen, iako danima citam teme na ovu temu pa molim da mi neko razjasni situaciju malo....posto i sam trazim vec duze vreme konacno resenje za povezivanje kompa sa pojacalom, za slusanje diskova/lossless muzike, i do sada sam skontao da je najbolje resenje upravo dakle: PC/MAC--USB2SPDIFadapter--DAC--pojacalo?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja sam ga prvi put Äuo proÅ¡lu suboti - i vrlo mi se sviÄ‘a performans, kojeg je nudio ...

No istodobno sam kupio ROKU (nekaj sliÄno, samo za cca pola manje para) - nisam joÅ¡ testirao - ali oni prijatelji, koji ga veÄ upotrebljavaju (kupili smo jih u group buy) - kažu da radi izvrsno.

No nas to tolko oduÅ¡evilo - da Äemo ga koristiti na sajmu07 u LJ kroz nekoliko dana kao vir zvuka na jednom od sistema ...

Link to comment
Share on other sites

Pozdravljen Primoz!

Tek sad sam uocio da se nas dvojica poznamo. Drago mi je da si se prikljucio na forum!

Za nepoucene kazao bi da ide za clana Slovenske DIY grupe CopyCard koja se ljubiteljski ukvara sa izradu audio uređaja i raznim modifikacijama te svoje primjerke svake godine rastavljaju na Slovenskom hifi showu.

Primoz, bit ce mi drago popricati sa vama momcima na showu. :listen

Da ne offtopicarim previse... kao sto mali milijun ljubitelja dobrog zvuka sirom svjeta i mene je preuzeo Squeezebox. Ogromno razlicitih funkcija/opcija sa kojima se sprava prilgodi zeljama korisnika i sve tako jednostavno i funkcionalno. U momentu ti se otvori novi svijet za kojeg prije nisi ni mastao da postoji i sprava te zasvoji. Na analognom izlazu daje signal na takvoj sonicki razini da covjek ne moze vjerovat da je to moguce za ove pare. Ni izdaleka ne ide samo za neki plastik fantastik.

Na Slimdevices forumu postoji tema sa ogromno stranica u kojoj korisniki stavljaju slike svojih hifi sistema baziranih na Squeezeboxu. Interesantno je pogledati kakvi amplifikaciji ljudi ravnopravno stavljaju uz bok Squeezebox. Znaci da price ovdje nisu bezveze. :)

Link to comment
Share on other sites

Nešto se razmišljam - tek će "pravi" plejer da bude onaj koji će imati sledeće funkcije:

1. utakneÅ¡ USB ili već neku flash memoriju (opciono USB hard ili...) sa nabaÄenim track-ovima u linearnom PCM formatom (sample rate i bit depth po volji) ili lossless

2. pritisneš play i slušaš :listen

3. izvadiš USB

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kad sam vec na stranicama Slimdevices foruma, evo nesto na ovu temu:

- CIAUDIO napajac za Squeeze

Zanimljivi setupi:

- Squeeze => Bryston => Wilson Watt Puppy 7

- Squeeze => diy tube pojacalo => diy fostex single driver zvucnici

- Squeeze => EAR => Heybrook (ima i skupi cd player kojeg ne slusa zbog Squeeza)

- Minimalisticki Squeeze setup u spavackoj sobi

- Squeeze => Monarchy => ADCOM => Mirage

takođe na toj istoj stranici baciti pogled na Denonov setup. Ova njihova nekadasnja S1 serija mi je tako lijepa da uvijek kad to vidim ostanem skoro bez daha. Filigransko obrađeni detajli.

Onda recimo:

- Squeeze => Musical Fidelity => Copland => Classe => Martin Logan

- Squeeze => Stello => slusalice (ovaj Stello dac je krasna sprava)

- Patio vanjski bezicni hifi :bacanje:D:talasi

A ovo je zbilja nesto posebno. Covjek je razmontirao Squeezebox i njegovu elektroniku stavio u limenu kutiju. Takođe je u istom stilu napravio napajanje. Sa ovakvim "super squeezom" pogoni Enlightened Audio Designs vanjski DAC, Audio Research amplifikaciju i Vandersteen zvucnike. CD/DVD playera u sistemu uopste nema. Svaka mu cast. :D

Ovo je bio samo kratak isjecak poslednjih 10 stranica ogromnog topica. Ako koga zanima vise fotografija, eto ovdje pocetak:

http://forums.slimdevices.com/showthread.php?t=19817

Na trzistu ima i raznih rackova sa kojima Squeeze dobije obliku hifi komponente. Moze se i narucit kuciste za diy uradatke kakvih na internetu ima mnogo i takvu kuciste prepaviti za Squeeze (ili jos bolje vec naruciti sa vecu rupu na front plati da se unutra stavi Squeezboxov display), kao recimo ovdje: http://www.geekmods.com/ (pogledati odeljenje Mods => Squeezebox Client Case).

Raznih kombinacija, variacija, permutacija... ima koliko srce pozeli. Ogranicenje je samo masta. Pa i finance naravno. :D

Lijep pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

U Transporteru je ugrađen bolji dac. Taj je na nivou boljih vanjskih dacova koji kostaju kao citav Transporter. 2K USD koliko kosta je ogromno novaca, ali ako se gleda kakva performansa se dobija na njegovom analognom outu - uz bonus svu funkcionalnost, onda i nije skupo.

Ali sa Squeezeboxom moze jos bolja sonicka performansa od Transportera i to za daleko manje pare. :banana

Link to comment
Share on other sites

Na SPDIF izlaz Squeezeboxa se spoji Anagram state of the art D/A tehnologija. Dakle, Sonic2 motherboard u kombinaciji sa Time lock clock modulom. Sve je ovdje:

http://www.anagramtech.com/shop/

Jos bolja varianta... sacekati jos malo da na trziste dođu novi Time lock clock moduli koji u sebi vec imaju ugrađen DC/DC pretvarac, preko kojeg se napaja i Sonic2 motherboard. Ove clock module moze se jednostavno napajat direktno sa automobilskog akumulatora. Takođe se onda na akumulator preko regulatora LT 1085 stavi Squeezebox i imas ultimativan izvor zvuka koji za dorucak siluje razne Wadie i slicno... i to za mnogo manje para nego kosta vrhunski cd player, pa i Transporter. Sa tome se u tom dijelu i ujedno rijesis sr*nja sa 220V mreze.

Ovakvu accu soluciju cu i ja upiknut.

Sto se tice regulatora... na njemu dođe do velikih izguba, zbog cega je potrosnja struje dosta veca od 1A kojeg konstantno vuce Squeezebox, stoga regulator treba hladit. Ali u vezi vece potrosnje nema nikakve brige. Za to postoje snazni automobilski akumulatori.

Novi clock moduli sa onboard DC/DC konverterom izgledaju ovako:

http://www.hifi-forumi.com/audiofill/new_time_lock.jpg

Ako te zanima kako izgleda sa blizine jedan takav projekt u Nuforce kucistu i pure silver ozicenju, eto nesto fotki:

http://www.hifi-forumi.com/audiofill/anagram/1.jpg

http://www.hifi-forumi.com/audiofill/anagram/2.jpg

http://www.hifi-forumi.com/audiofill/anagram/3.jpg

http://www.hifi-forumi.com/audiofill/anagram/4.jpg

http://www.hifi-forumi.com/audiofill/anagram/5.jpg

Lijep pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...