Jump to content


Gluv sam!


Pennywise

Recommended Posts

Znam da će ova tema raspaliti strasti na forumu, ali jednostavno morao sam da odgušim...

Elem, bio sam proÅ¡le nedjelje u Nici i Å¡etajući se primijetih Bang&Olufsen prodavnicu u blizini hotela u kom sam bio! Bacim pogled unutra i imam Å¡ta da vidim - par BeoLab 5 "monstruma" na podu i jednu stolica postavljenu u tjeme jednakostraniÄnog trougla (i sama stolica, bez naslona, imala je takav oblik).

Skupim hrabrost i uÄ‘em unutra... Televizor od 3x inÄa 10.000€. :P Mobilni telefon, Serene Mobile, grdan da grdniji ne može biti, triÄavih 1.120€ :o Znao sam da su preskupi, ali ovo je uveliko premaÅ¡ilo moja oÄekivanja. UreÄ‘aji uživo izgledaju loÅ¡ije (posebno telefon) nego na fensi fotografijama na sajtu firme i u Äasopisima. Beovision 9, podnostojeći widescreen televizor u obliku rama za slike skoro kvadratnog oblika - televizor je u gornjem dijelu, a ispod su zvuÄnici i recorder - izgleda (po meni) bezveze. Cijenu nijesam vidio...

Pitam ja tipa da mi napravi demonstraciju BeoLab 5 zvuÄnika. Nekako se uspijem sporazumjeti, poÅ¡to skoro ne zna ni da bekne engleski, ja sjednem u sweet spot, on makne Scooby Doo crtani film iz BeoCenter 2 plejera i ubaci neki CD. Kad...cvrc! Ne mogu da vjerujem Å¡ta (ne) Äujem. Ne mogu da vjerujem da mi moji KEF-ovi kod kuće, koji koÅ¡taju nekih 20-30 puta manje, bolje zvuÄe. Nema Å¡anse... Tip prebaci drugu numeru (poslije kraćeg sporazumijevanja), pojaÄa zvuk, zaÄuje se neki muÅ¡ki vokal... Ma, moje "makanje" bi, Äini mi se bolje zvuÄale. Ja odmahnem tipu da je bilodovoljno, a on, vijevÅ¡i da baÅ¡ nijesam oduÅ¡evljen prebaci na treću numeru... Pa na Äetvrtu... Isto...

PoÄeo sam da gluvim, nema druge. Ne vidim neko logiÄnije objaÅ¡njenje. Moćda sam oduvijek i bio gluv, ko zna... Od zvuÄnika koji koÅ¡ta nekih petnaestah hiljada eura i koji je izvikan u svim recenzijama koje sam Äitao oÄekivao sam neÅ¡to drugo. Možda prostorija nije bila OK, plejer bi, definitivno, mogao biti bolji, ali opet...

Sa druge strane, u neku ruku sam zadovoljan - neću više ulagati pare u novu opremu, kad već ne mogu da primijetim razliku. :)

Å alu na stranu, generalno posjeta B&O salonu u Nici mi nije ostavila nijedan prijatan utisak. Pola sata nakon Å¡to je salon otvoren tip mi je mlatarao rukama da ne ulazim, jer njegov kolega Äisti patos. Slika na televizorima ne da nije bila reprezantativna, nego je bila, blago reÄeno, loÅ¡a. U podgorici se skoro svuda u iole boljim prodavnicama tehnike vrti HD slika da bi prikazala televizore u najboljem svijetlu, a tamo se vrti neki spot od nepun minut koji se sastoji od izmjene rijeÄi "Fudbal" i "Gol" na desetak jezika i neka fudbalska lopta koja se vrti na sredini ekrana. Glavu dajem da je rezolucija bila niža od SECAM rezolucije koja se tamo koristi...

Sve u svemu, teško da ću se više oduševiti kada ubuduće vidim neki B&O proizvod...

Toliko od mene...

Udrite...

Link to comment
Share on other sites

Ima jedan tip ovdje na mom "lokalnom" forumu koji je vlasnik spomenutih zvucnika i njegov komentar, posle mnogo drugih kvalitetnih uredjaja i zvucnika koje je imao (zadnje je: ARC SP9, ARC VT100, Alòn Phalanx), je da su bolji i od sexa :thumbsup2

Ja ih nisam slusao.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Pennywise

Ako ce te utesiti, nisi jedini koji to misli o tim zvucnicima.

Slusao sam ih i ja i nisam nesto preterano odusevljen.

Ali B&O ti je statusni simbol a ne Hi-Fi. Na zapadu, enterijer dekorateri obavezno u sve executive prostorije ubace i po koji B&O set, cisto da "ulepsaju" enterijer.

Moja dobra drugarica se udala za jednog bogatog stranca i zivi napolju.

Posto znada volim modernizam, posaalje ona meni tako slike njegove kuce na Baliju, koju je lik sredio u potpuno avangardnom fazonu, a ja u soku.

U dnevnoj sobi, B&O robe vise nego kod nas u onoj nesrecnoj radnji. Znaci, za neverovati, ali eto... A covek tu provodi mozda mesec dana godisnje!

To su neke sasvim drugacije relacije o kojima mi jednostavno ne mozemo ovde ni da sanjamo...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zdravo svima.

Potstaknut ovom temom ( Gluv sam) moram da opisem svoja iskustva iz posete prodavnici B&O u Madjarskoj mada mislim da bi to bolje islo u onu temu kako ne postuju kupce u KORATu ( kao procitali vas da nemate kintu pa nisu hteli da puste da cujete neke nove B&W).

Elem ne odolim a da ne udjem u prodavnicu jer sam oduvek cenio dizajn B&O i nekada cak i posedovao neki stari BEOMASTER. Izgleda da su sve prodavnice uredjene isto: BeoLab 5 sa strane, ogroman plazma izmedju, ali kozni trosed namenjen za slusanje. Cim sam usao prodavacica ( bliznakinja od Silvije Saint) je izasla iz ofisa iako je ocigledno bila zauzeta nekom papirologijom. Odmah sam rekao ( posle Junepot) da nisam kupac i da samo zelim da pogledam.

Bez problema me je veoma ljubazno pitala da li zelim koncert sa DVDa ili samo muziku. Izabrao sam koncert i ona je pustila Dianu Krall.

Slika je bila fenomenalna (verovatno HD). Prostorni raspored neverovatan. Mislim da tu dosta utice vizuelni deo ( kad nesto vidis da se desi u nekom delu ekrana pa to i cujes usi su prevarene da to bas otuda cujes). Detalji veoma upecatljivi, cuje se kad prst pipne dirku klavira (mozda placebo- kad nesto vidis ucini ti se ida cujes). Zvuk uopste pun i prostoran. Ne mogu da kazem da je to najbolji zvuk koji sam cuo ali nije mnogo od toga daleko. Problem sa ovakvim salonima je sto slusas to sto je postavljeno, ne uporedjujes sa drugim namontiranim sistemom pa da menjas zvucnike, amplifikacije itd. Moras da se secas kako to drugo zvuci.

Ne znam koje KEFove ima Pennywise ali meni doslo da zgazim moje B&W.

Posle trece numere mi ponudila Nes i sok. Na odlasku mi dala veoma luksuzni katalog.

Sumirano Dizajn 11, zvuk 8-9, poslovnost 12.

Ovo bi trebalo da procitaju oni iz Korata da vide kako se treba odnositi prema potencijalnim kupcima. Sta oni znaju da li cu ja da dobijem na lotou.

Sto se tice cene otkidaju usi ali to nije ni pravljeno za obicne ljude (audiofile) . To je statusni simbol.

Jos malo o cenama a ne vezano za B&O vec opste o hifi-u:

Do neke granice treba ulagati u kvalitet preko toga potrebna su ogromana ulaganja da se dobije minimalan napredak. (Sistem od 60000E se ne cuje 60 puta bolje od sistema za 1000E).

Stvar je u tome da se otkrije ta granica i svako treba sebi da je odredi.

Generalno treba odrediti tezinsku funkciju kojom ponderisemo znacaj HiFia u zivotu. Ja mislim da stereo ne moze da bude skuplji od auta, auto ne od stana. Prema tome sve price o ezoteriji, SLK i Ferariju su izivljavanje. Jos ne mogu da se povratim od utisaka (negativnih) koji je u meni izazvala foto reportaza sa Kipra (valjda). Covek upropastio onakvo dvoriste sa pogledom na more zbog horni.

Ljudi slusajte muziku, nemojte da vam vreme prodje u biranju sistema za slusanje.

Link to comment
Share on other sites

1.Prema cemu?

2.To sto ti imas psihicku sposobnost ili mogucnost da stvoris neko misljenje o necemu, ne znaci nuzno da ti u stvari znas o cemu pricas, a kamoli ''da si negde u pravu''-(to opet zavisi od toga koliko to trenutne cinjenice dozvoljavaju, a ne od licnog stava ili teznje za necim)

3.Da li si, u svom zivotu, mozda vozio neki automobil cija cena prevazilazi cenu nekog ''prosecnog'' stana(npr. 60-70.000eura)? Kao sto si ti vec spomenuo, Ferrari? -Pa si vec stigao da izgradis adekvatno misljenje za sve na svetu sto kosta preko mozda 100.000eura, kako si ono rekao, ezoterija?

4.To sto zivis u Srbiji i sto se nadas da ce i Srbija jednog lepog dana, kako se to kaze ''imati standard'', neke eventualno ''Evropske'' teritorije i da ces i ti kao neki uvazeni veliki stanovnik te velike Evropske zajednice biti u mogucnosti da zivis na neki nacin koji tebi odgovara, NEMOJ SEBE DA LAZES BEZVEZE! Ja razumem odredjeni deo, da je mnogo lakse kada ti 30og u mesecu ostane 500eura(u steku), nego kao 'prosecnom' Srbinu - 150 dinara za burek i mozda jogurt. I naravno da ces da kazes - VIDI KAKO JE ''DOBRO'' U MADJARSKOJ ili gde vec. Ali razmisli malo potpunije i setices se da na ovoj planeti ima ljudi koji nemaju ''osnovni'' kontakt sa pijecom vodom, a kamoli HI-FI i HI-END, i to tako traje vec ko zna koliko vekova tj. shvatices da bi mnogi ljudi cak i ubili nekog(da ne kazem mnoge) da samo jedan sekund budu na tvom mestu, identicno kao sto bi ti voleo da zivis u Madjarskoj i da tamo u prodavnicama budu tako ljubazni ljudi, kao sto si pisao itd.

-E sad, vezano za sve ovo sto sam ja tebi ovde rekao, ja mogu samo da se nadam da si uspeo da izvuces ''sustinu'' iliti poentu price. Ako si ti shvatio, onda mi je ostalo jos samo 9.999.999 ''potencijalnih kandidata za predsednika SRBIJE'' da im nacrtam sliku okoline, posto ocigledno sami ne umeju. Samo, imam jedan problem, ovo nije 1500. godina, tako da, u idealnom slucaju, mogu da se nadam da ce Srbija za jedno 506-7 godina biti ''na trenutnom nivou'' Madjarske, Svajcarske, Nemacke ili bilo koje druge relativno razvijene(u odnosu na Srbiju) zemlje srednje ili zapadne Evrope. A duboko verujem u cinjenicu da ja necu doziveti 500. godina, a jos vise da neko posle mene nece to ni ''pratiti'' dalje, tako da mi ostaje samo da stvaram priliku za sebe.

...nastavice se...

Covek je lepo napisao: "Ja mislim..."

Da ne tupim mnogo, drago mi je da u ovoj zemlji ima bar neko, kao ti, koji (jedini!) sve sagledava "u pravom svetlu" i može da uputi 9.999.999 ostalih "na pravi put"...

Zavidim ti...

Mada, možda greÅ¡im - mora da ti je teÅ¡ko "samom" i "jedino pametnom" među 9.999.999 glupih...

Link to comment
Share on other sites

Posted · Hidden by Willi Studer, April 5, 2012 - No reason given
Hidden by Willi Studer, April 5, 2012 - No reason given

Bolje da je napisao kako misli da ne postoji racun za telefon, ili da misli da je benzin preskup, pa da svi koji na bilo koji nacin trose benzin, zapravo ne znaju sta rade... ili ko zna uopste na koji je nacin doticni resio da prosvetli nase pomracene umove.

I ja ga onda, sad ispada-posavetujem da ode do postanskog sanduceta ili u drugom primeru do pumpe.

A ti ga, u svemu tome kao nesto podrzavas, kao COVEK JE REKAO "JA MISLIM", pa ]ebi ga, nije medved i nije konj - ja se iskreno nadam posto mogu samo da se oslonim na pretpostavku, a to sto je covek opet nema nikakve veze sa tim da li ume ili moze da misli, i macka misli.

I imam razlog da verujem u to da jedino sto stvarno mozes, umes i hoces da uradis jeste da mi zavidis(jer sam ocigledno vanzemaljac), tako da stvarno nemam nameru da se raspravljam sa tobom(a verujem da ce se zbog ove teme jos ''mnogi drugi'' pronaci uvredjenim na neki njihov nacin), ali, ako mislis da eventualno mozes da mi razjasnis nesto ili da nesto ''ne radim kako mislim da treba'', ti slobodno reci, ja nemam razlog a ni svrhu da se nesto ljutim, jer od toga ja mogu samo da imam korist, a i ti.

Toliko od mene za danas.

Link to comment
Posted · Hidden by Willi Studer, April 5, 2012 - No reason given
Hidden by Willi Studer, April 5, 2012 - No reason given
Bolje da je napisao kako misli da ne postoji racun za telefon, ili da misli da je benzin preskup, pa da svi koji na bilo koji nacin trose benzin, zapravo ne znaju sta rade... ili ko zna uopste na koji je nacin doticni resio da prosvetli nase pomracene umove.

I ja ga onda, sad ispada-posavetujem da ode do postanskog sanduceta ili u drugom primeru do pumpe.

A ti ga, u svemu tome kao nesto podrzavas, kao COVEK JE REKAO "JA MISLIM", pa ]ebi ga, nije medved i nije konj - ja se iskreno nadam posto mogu samo da se oslonim na pretpostavku, a to sto je covek opet nema nikakve veze sa tim da li ume ili moze da misli, i macka misli.

I imam razlog da verujem u to da jedino sto stvarno mozes, umes i hoces da uradis jeste da mi zavidis(jer sam ocigledno vanzemaljac), tako da stvarno nemam nameru da se raspravljam sa tobom(a verujem da ce se zbog ove teme jos ''mnogi drugi'' pronaci uvredjenim na neki njihov nacin), ali, ako mislis da eventualno mozes da mi razjasnis nesto ili da nesto ''ne radim kako mislim da treba'', ti slobodno reci, ja nemam razlog a ni svrhu da se nesto ljutim, jer od toga ja mogu samo da imam korist, a i ti.

Toliko od mene za danas.

Kazi nam na cemu si - da se i mi "uradimo" kad je ovako dobro??

Link to comment
Posted · Hidden by Willi Studer, April 5, 2012 - No reason given
Hidden by Willi Studer, April 5, 2012 - No reason given

Sta se palite, pa nemam ja bas toliko volje da se nerviram zbog cd plejera koji vec 15 godina ima rezervisano mesto u prvom kontejneru(ili livnici, zavisno od potrebe :D ).

p.s.Nego mi je interesantno da ponekad i ja cujem sta neko drugi misli, bez obzira na to da li se poznajemo ili ne i da li ja imam korist od nekoga ili je slucaj obrnut.

Postaje ocigledno je da poslednjih dana provodim previse vremena ispred monitora.

Link to comment

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...