Jump to content


Audiovector QR1


DejanM

Recommended Posts

Сви нешто јуре неутралност, а онда кукају :blink:

Пре потраге чути неке референтне студијске мониторе, па онда причати о неутралности и свиђању

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, Nixie said:

Ti reče da sviraju "nekako obično". To ti za mene po difoltu znači dosadno. Običan zvuk imaš za sitne pare.  Ne verujem da će neko da iskešira 60k za zvučnike, pa da im natenane danima traži dobro skrivene vrline. Možda i nije bilo do zvučnika, nego do prateće elektronike ili kablova.  Ali to je onda već greška prezentera-prodavca koji se nije potrudio da predstavi proizvod u pravom svetlu. Nije to ništa neobično, pre je pravilo nego izuzetak. Ako prodavac nije makar malo audiofil, obično ne ume da napravi dobru prezentaciju.

Tesko je opisivati recima zvuk. Ja kada kazem da nesto svira obicno, onda mislim na prirodno, na nesto sto nema neka posebna svojstva u smislu koloracija, izdizanja nepostojece dinamike ili recimo preteranog potenciranja odredjenog frekventnog dela. Obicno za mene znaci zvuk iz prirode ili razgovor sa nekim. Vi kada to radite skoncentrisete se na ono sto se govori a ne na visoke ili niske tonove koje sagovornik proizvodi (sem ako nema neku govornu manu). Kada kazem obicno mislim na sposobnost HiFi sistema da vas uvuce u muzicko zbivanje, da vam omoguci bez napora da utonete u to zbivanje i da u njemu uzivate, a da pri tom niste prisiljeni da razmisljate o svojstvima sistema koji tu muziku reprodukuje.

Naravno, tu postoje razne filozofije zvuka i ne postoji koncenzus oko toga koja je od njih najbolja. Ali ovo sto ja pokusavam da iskazem verovatno jeste najteze realizovati u praksi.

Nadam se da su stvari sada nesto jasnije ...

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Nixie said:

Ti reče da sviraju "nekako obično". To ti za mene po difoltu znači dosadno. Običan zvuk imaš za sitne pare.  Ne verujem da će neko da iskešira 60k za zvučnike, pa da im natenane danima traži dobro skrivene vrline. Možda i nije bilo do zvučnika, nego do prateće elektronike ili kablova.  Ali to je onda već greška prezentera-prodavca koji se nije potrudio da predstavi proizvod u pravom svetlu. Nije to ništa neobično, pre je pravilo nego izuzetak. Ako prodavac nije makar malo audiofil, obično ne ume da napravi dobru prezentaciju.

Mislim da niko nije mislio na dosadno i na nedostatak dinamike. Ne može svaki muzički materijal naterati sistem ili komponentu da pokaže svoj pun potencijal i mogućnosti i upravo sposobnost sistema da pokaže velike razlike u različitim produkcijama je ono što dobra komponenta vremenom pokazuje, kao i sposobnost da izvuče još jedan (ili više) nivoa suptilnih informacija iz zapisa. To su stvari koje postaju jasne vremenom... Recimo, kada kasno uveče pustiš sebi neki dobro poznat materijal i ukapiraš da ima tu još nešto što do sada nisi čuo a i dalje ti ne pada na pamet da razmišljaš o srednjim, visokim i basu nego imaš utisak da se sistem sklonio iz sobe i da je ostala samo muzika i varka da neko tamo stvarno svira postane za nijansu jača a emocija za nijansu izraženija...

Tako nešto se ne može doživeti na sajmu, A/B testu ili zajedničkom slušanju, tu se može čuti šta je u pojedinoj kategoriji drugačije ili bolje od nečeg drugog, ali kako sve te osobine zajedno funkcionišu u sistemu, za to ipak treba malo vremena...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je samo nesporazum bio oko tog termina "obično".  To meni zvuči kao prosečno. A za te pare mora biti ipak malo "neobično". Druga stvar je oko setupa i prostorije u kojoj se vrši prezentacija. To može da ubije svaki zvučnik. Imao sam prilike da čujem poznati zvučnik u drugom sistemu i sobi, to je bilo jako drugačije od očekivanog.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6.5.2022. at 14:12, sondek said:

...a ovi sto imaju loše uredjaje su po pravilu najpametniji. Kakav god zvuk bio uvek pobedjuju sto pameću - sto makar cenom za koju je zvuk uvek odlican...tako da su ipak najbolje LG minilinije iz šveCke ...potvrdjeno leksington testom :lol:

LG linija za pare vrlo dobra a to sto 60 miliona pregleda Lexingtona na Youtube ne znaci da jesu kvalitet toliko ni onih 100 ili 200 ljudi koji odu na koncert nekakvih opskurnih dzez bendova - takodje ne znace ni kvalitet ni posebnost ,iako je u svetu iluzija ljubitelja tog zanra dzez muzika skloniste prefinjenih dusa i usiju kojih ima malo,a tako je lepo biti u manjini i poseban...

Uostalom takav je i ovaj forum, postoje ustanovljene i nedodirljive istine,pa sve sto je skuplje mora biti bolje, po definiciji, pa tako zvucnik od 600 e mora biti znatno ili bar jasno bolji od onih od 300, mora jer je tako centralni komitet hifiles foruma odlucio, nedaj Boze da neko to dovede u pitanje...

Sto se tice ove teme, samo sam jedan Audiovector slusao uzivo,ne secam se modela, i bio je suvise svetao za mene, nesto kao Monitor Audio zvucnici ili donekle Dali. Moje subjektivno misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...