Jump to content


AIKIDO sirotinjski hajend buffer


Nixie

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minuta ranije, RADE said:

Odmah iza ide jedan otpor u seriju i sve drugo u paralelu

To se zove Shunt potenciometar. Mana je jedna velika kod toga, nikako beznačajna. Ako pot ne daj bože izgubi kontakt sa masom na klizaču,  pojavi se pun signal na izlazu pota, pojačalo ide u grubi klipping i zvučnici su ugroženi.  Zato sam prežalio poboljšanje zvuka i vratio se na klasičan pot. A šta je najbolje, pa tako nešto ne postoji, odnosno mogu se dobiti različiti rezultati zavisno od ostatka sistema.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Nixie said:

Za  2x4W nema frke, jeste bolji Shunt. Za  2x150W, moram još malo da razmislim. :D

Razmišljajući ovih dana kako da rešim taj problem kod arduina....recimo arduino stane i otkači sve releje.....i onda se setim.....pa jednostavno dodam još jedan rele i sa svakog od 14 rejela vučem napon preko diode koja ne ometa ostale releje ali daje napon za 15. rele. To znači da bi taj relej bio uključen svaki put kada god bi bio uključen još po neki ....i to je to 😂 i shodno tome ako ne radi ni jedan relej ne radi ni taj a on u tom položaju ima zakucan signal na masu .

Link to comment
Share on other sites

Just now, RADE said:

Razmišljajući ovih dana kako da rešim taj problem kod arduina....recimo arduino stane i otkači sve releje.....i onda se setim.....pa jednostavno dodam još jedan rele i sa svakog od 14 rejela vučem napon preko diode koja ne ometa ostale releje ali daje napon za 15. rele. To znači da bi taj relej bio uključen svaki put kada god bi bio uključen još po neki ....i to je to 😂

To ne važi zta analogni pot, za digitaliju uvek postoji mogućnost  neke zaštite tipa brute force.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nixie said:

To ne važi zta analogni pot, za digitaliju uvek postoji mogućnost  neke zaštite tipa brute force.

Šta ne važi...ja ti govorim o arduinu koji upravlja sa 14 releja preko linearnog potenciometra.......okrećeš potenciometra a releji samo zvrckaju 😂

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Nixie said:

Ma mi pričamo o analognom potu, vezanom kao šant. Taj je opasan ako se desi  nepožejna stvar.

svaki je opasan ako mu se nešto otkači.... Ja sam imao problema sa preklopnikom jer su kupci to okretali kao običan potenciometar pa su posle određenog vremena počeli da krckaju.....a na tržištu nema ništa što može da se okreće kao potenciometar...mislim na brzinu okreta 😀.....ja mislim da bi shebali i one  preklopnike od 300 evra.

  I onda sam stavio Alps prema masi pa neka ga okreću do nove godine. 😀.

 

Link to comment
Share on other sites

To je u redu, običan pot upravlja tim sokoćalom i relejima. Tako imaš mnogo bolji pot za mnogo manje para od onih preskupih varijanti. Samo kvalitet releja treba da bude dobar, ako nije, opet smo na početku. I da se reši make before brake da ne pucketa pri promneni jačine, ali to pretpostavljam nije problem, rešava se programom. Barem sae nadam da je tako. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...