Jump to content


Jamo Studio 180, srednjotonci.


VicVega

Recommended Posts

10 hours ago, Audio Doktor said:

Pise obrnuti fazu srednjotoncu , ne znam ja sam cuo da se visokotoncu obrne faza , jer je to kao poravnanje na brzinu, da ga ne moras pomerati i traziti gde se uklapa sa basom,  al nisam cuo da to rade sa sredjnotoncem.
Voleo bi izmeriti ovaj zvucnik .  Ima onaj Behringer Pro Mic  ,direkcioni, za merenje . Kad bi ja pravio zvucnik tako investirao bi u to , nije mnogo a resava brda problema sa zvucnicima .

JBL je to radio na nekim od svojih, sasvim cenjenih monitor serija.

3 hours ago, Nixie said:

To i nije skretnica, srednjotonac ima manji kondenzator od visokotonca, ako je to uopšte srednjotonac i ako nije greška na šemi. Ovo već zahteva ozbiljnu prepravku. Ako su ti "srednjotonci" mehanički u dobrom stanju, najlakše i najjeftinije ih je premotati ali ne u hajend servisu nego negde drugde. Ali skretnicu uraditi, to je već problem.

Ne znam da li može da se upasuje tu neki od SAL srednjotonaca 100x100mm ili 135x135mm uz proširenje otvora, ima ih i u zatvorenim kućištima samo nisu okrugli nego četvrtasti. 

https://www.elementa.rs/katalog/audio-komponente/hifi-zvucnici/srednjotonski-zvucnici

Mogao bi uz to da ide i SAL visokotonac neki od 104mm i SAL skretnica a bas da ostane.

https://www.elementa.rs/proizvod/4881/kalotni-visokotonski-zvucnik-103mm-100w

https://www.elementa.rs/proizvod/21324/skretnica-3-kanala-100w

izgužvane membrane, ulubljene kalote.

Razmišlljao sam o SAL srednjotoncu, skn10 ako se ne varam, međutim, malo je veći, i tražio bi proširivanje rupa, plus originalan ukrasni prsten ne bi mogao stati preko.

Kao što rekoh, tražim rešenje koje će ih vratiti u donekle fabriško stanje. Cenim vašu pomoć i želju da dovedem kutije u nešto polu - pristojno, ali kada budem želeo to, najpre ću pazariti nešto polu pristojno, ili se čak otusnuti u vode samogradnje, premda mi je CNC glodalica vrlo dostupna.

Dakle ili originalan deo, ili donorske kutije.

izveštavaču svaku promenu ako postoji interesovanje.

12 hours ago, Krca44 said:

   Moze li jos malo o koncepciji i cime ih pogonis ?

technics su-v500

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, VicVega said:

JBL je to radio na nekim od svojih, sasvim cenjenih monitor serija.

Obrtanje faze zavisi od faznog uklapanja drivera i dizajna skretnice, nije obavezno ali je uobičajeno.

 

21 minuta ranije, VicVega said:

izgužvane membrane, ulubljene kalote.

Auh neće da valja.

 

21 minuta ranije, VicVega said:

Razmišlljao sam o SAL srednjotoncu

Razmišljaj i dalje, ako ne nađeš ništa. Možeš prstenove da ofarbaš u crno pa da ne odskaće vizuelno. Samo ta originalna skretnica nije dobra definitivno, srednjotonac je rezan na višoj frekvenciji nego visokotonac. Tu ima i preklapanja drivera, ko zna koja je impedansa, haos totalni.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Nixie said:

Razmišljaj i dalje, ako ne nađeš ništa. Možeš prstenove da ofarbaš u crno pa da ne odskaće vizuelno. Samo ta originalna skretnica nije dobra definitivno, srednjotonac je rezan na višoj frekvenciji nego visokotonac. Tu ima i preklapanja drivera, ko zna koja je impedansa, haos totalni.

Svakako, najpre da nađem drivere, pa će mi biti jasnije šta taj srednjotonac radi, i po potrebi korigovati nekom pristojnom skretnicom čitav sistem.

Bar znam šta neću uzimati kada budem lično birao.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, VicVega said:

Zasigurno ne znam. Zvanično nigde nisam našao. Samo jedan ebay listing tvrdi 8 oma. Kutije su označene sa 4-8 oma.

 

Instrument u ruke pa meri jedan po jedan driver. Onda ćeš znati i za nazovi srednjotonce na bazi ova dva preživela. Onaj original midrange na ebay je valjda 8oma samo što na kutiji piše tweeter. Znači da ta kutija prema svemu, obzirom i na šemu skretnice nema nikakav midrange nego dva tweetera.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nixie said:

Instrument u ruke pa meri jedan po jedan driver. Onda ćeš znati i za nazovi srednjotonce na bazi ova dva preživela. Onaj original midrange na ebay je valjda 8oma samo što na kutiji piše tweeter. Znači da ta kutija prema svemu, obzirom i na šemu skretnice nema nikakav midrange nego dva tweetera.

Da, gde god beše pomenuta i otvarana ova kutija, bilo da je strani ili domaći forum, nikom nije bilo jasno šta su radili i šta postižu sa takvom skretnicom na ta dva drajvera.

Šta bi vam značio DC otpor? On obično biva niži od impedanse. Drugo, i bitnije, visokotonac na sebi ima zalepljenju paralelno povezanu zavojnicu, kao deo pokušaja skretnice i kada sam ga kupovao , prodavac ga je tvrdio da ga je merio unimerom na oko 2 oma, ali sa zavojicom. Ako se ne varam, i ja sam dobio oko 2.nešto, mereći pri otvaranju paketa. 

Woofer ću izmeriti, pa pišem. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, VicVega said:

prodavac ga je tvrdio da ga je merio unimerom na oko 2 oma, ali sa zavojicom. Ako se ne varam, i ja sam dobio oko 2.nešto, mereći pri otvaranju paketa. 

Логично, два отпора у паралелној вези.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, VicVega said:

Šta bi vam značio DC otpor

Pa da procenimo jel 8 ili 6 ili 4 oma, DC otpor je oko 70% nazivne impedanse.

Za merenje tih ispravnih visokotonaca moraš odlemiti jedan kraj kalema, on je paralelno namotaju zvučnika.

Taj "midrange" je rezan na teoretskih 20kHz -3dB sa 1uF kondenzatorom i 8 oma (10kHz ako je 4oma). Znači radi kao supervisokotonac a ima 10cm prečnika,  ludnica. Ako ti sad samo umesto njega staviš neki pravi srednjotonac, bez nove skretnice, neće ništa da se čuje iz njega, kao da ga nema. Znači ako ne nađeš taj originalni, odlemi kondenzator 1uF i kablove do njega, ostavi ga u kutiji tako nepovezanog (da zatvoriš rupu) i sve će ti raditi.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nixie said:

Pa da procenimo jel 8 ili 6 ili 4 oma, DC otpor je oko 70% nazivne impedanse.

Za merenje tih ispravnih visokotonaca moraš odlemiti jedan kraj kalema, on je paralelno namotaju zvučnika.

Taj "midrange" je rezan na teoretskih 20kHz -3dB sa 1uF kondenzatorom i 8 oma (10kHz ako je 4oma). Znači radi kao supervisokotonac a ima 10cm prečnika,  ludnica. Ako ti sad samo umesto njega staviš neki pravi srednjotonac, bez nove skretnice, neće ništa da se čuje iz njega, kao da ga nema. Znači ako ne nađeš taj originalni, odlemi kondenzator 1uF i kablove do njega, ostavi ga u kutiji tako nepovezanog (da zatvoriš rupu) i sve će ti raditi.

odlemljivanje je trenutno van pitanja, jer nemam pristojan lem, niti imam gde lokalno nabaviti. Varošica. 

Da, naravno, ali mi se taj srednjotonac to čini kao piezoelektičmi "visokotonac" u boomboxevima iz 80ih - tu je samo da bi mogli da napišu da postoji. Radi fuck-all. Plus je ovde van faze. Trebao bi bar od nekih 1kHz da zahvata, preferabilno niže, ali to ovde woofer radi. Sa sve cone-break up skokom. 

Kada sam kod woofera, meri 8 oma dc-a, bez odlemljivanja visokotonca, iz istog razloga. Takođe, nema nikakvu zaptivku i drži ga jedino plastični ukrasni prsten. Njegove rupe bivaju promašene šrafovima.

Upozoravajte ljude da ne kupuju ovo, molim vas. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, VicVega said:

Upozoravajte ljude da ne kupuju ovo, molim vas. 

Ma ne brini, neće.:D

Znaš šta, imaš kutiju, bas i visoki, ostalo možeš sa SAL komponentama da uradiš. Ili da ostaviš kako jeste, otkači taj "srednjotonac" neka glumi zakrpu za rupu pa slušaj kao i do sada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...