Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

13 minutes ago, Sonichammer said:

:)

na zalost ili na srecu, cak i stara kockica zvuci bolje od irDac-a uz cinjenucu da su oba probana  preko istog, vrlo pristupacnog, po ceni, USB/spdf konvertera a sve zbog istivetnih uslova testiranja.

Nova kockica svira jos bolje od stare a znaci i dodatno bolje od irDac-a . 

Ponavljam,

Sve probano  u praksi, onako iz znatizelje i zbog audiofilskog poriva.

Tacno je da se nova kockica isporucuje, po zamisli proizvodjaca bez adaptera (moze da radi preko USB) ali taj adapter moze da se za sicu kupi u prodavnici tipa Mikroprinc, dakle nije neki narocit problem. ;)

U tom slucaju, ocekivano, kvalitet reprodukcije raste.

Naravno, ja ih nisam probao u praksi.

Ponavljam,

nisam ih probao u praksi.

Ali zato imam jasan interes da favorizujem, za razliku od tebe.

Link to comment
Share on other sites

Kao pokretač teme, Vlajo je postavio pitanje.

Monitor se javio sa svojim mišljenjem.

Ja sam se nadovezao sa sopstvenim iskustvom i stavom da je irDAC i danas jedan od najboljih u klasi. Dakle, nisam rekao da je apsolutno najbolji u klasi (kako to uopšte utvrditi?). To što se više ne proizvodi ne menja stvar u mojim očima (ušima), isto kao što mnogi audiofili i danas najviše vole 1541 i ko smo mi da ih ubeđujemo u suprotno? Takođe, u klasi iznad ne mislim da je 2Qute bespogovorno bolji od HD12 ili Younga, sva tri su odlične sprave i odlučuju nijanse, afiniteti i funkcionalnost (kome je potrebna). Kad smo kod te klase, ona se ne završava sa ta tri DAC-a, tu je recimo i NAD M51 koji razbija kako svira. I onda opet dolazimo do različitih ušiju, afiniteta, ostatka sistema itd.

Tvrdnja da je jedan uređaj apsolutno bolji od drugog, a da su pritom u istoj klasi, veoma je diskutabilna.

Link to comment
Share on other sites

U principu je teško starteru teme da donese odluku na osnovu tuđih iskustava, prostori i tehnike su jedinstveni, na kraju imamo svi različitze ukuse. Slušao sam Regu, Wolfson u Rotelu, Audioquest i odabrao iRDAC. Volio bih da sam imao prilike da isprobam više njih ali nije tako jednostavno.

Vlajo, izaberi koji ti slušno najviše odgovara i uklapa se tvojim uređajima. Sa tuđim argumentima nikada nećeš biti zadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

Da, slušao sam kod prijatelja. Karan pojačalo, Dynaudio zvučnici. Supremo model. Veoma kvalitetan DAC. Više mi svideo 2Qute, ali na Octave 40 i Proac Response D1. Mislim da je u prvom sistemu mini pc kao transport usko grlo. Melco ili odgovarajući laptop sa dobrim plejerom bi bili pun pogodak. Mada mislim da Melco ima prednost, DAC tog ranga i kvaliteta zaslužuje vrhunski transport.

Link to comment
Share on other sites

NAD M51 je apsolutno zanimljiv dac.

Medjutim, stare kockice npr.uz dosta posvecenosti mogu svirati kao novo izdanje MK2 combo bez petljancije ili ti plug & play, ali to prevazilazi osnovni cenovni rang pozamasno - uostalom i MK2 od tri kockice u startu kostaju vise nego 4 kockice MK1 i tako u krug.

Kada se uzme u obzir da i MK2 ima 4-tu kockicu i mogucnost upgrade-a periferije to vec ode u ozbiljnu cenovnu klasu, a ako se ne ode u takav upgrade novih kockica onda i ne vidim neku preku potrebu da se napusta MK1 koji uz adekvatnu periferiju i ukupnu cenu dostize polovicni MK2 combo.

Ipak, moj gore izneti rezon nema opravdanja u trgovackom smislu pa opravdano ima falinku. :)

Link to comment
Share on other sites

Mk1 kockice ne mogu da sviraju kao Mk2, čak i da im dubiš na glavi i pevaš uspavanku, iz prostog razloga što je DAC iz prve serije inferioran u odnosu na one iz druge, ali svakako prva serija svira vrhunski.

Kakav je odnos USB/SPDIF konvertera iz serije 1 i 2 ne znam nismo poredili iz prostog razloga što sam ja obe serije koristio sa I2S vezom, a tu kod serija ne postoji kompatibilnost priključaka. Napajanja su odlična iprvo i drugo i po meni daleko bolja od svih pravljenih i kupljenih sa strane koje sam probao, ali se zvučno razlikuju (pisao o tome više puta da se ne ponavljam)

Takođe moje mišljenje je da klokovi ne opravdavaju investiciju, ali dozvoljavam i suprotan stav

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, monitor said:

U principu je teško starteru teme da donese odluku na osnovu tuđih iskustava, prostori i tehnike su jedinstveni, na kraju imamo svi različitze ukuse. Slušao sam Regu, Wolfson u Rotelu, Audioquest i odabrao iRDAC. Volio bih da sam imao prilike da isprobam više njih ali nije tako jednostavno.

Vlajo, izaberi koji ti slušno najviše odgovara i uklapa se tvojim uređajima. Sa tuđim argumentima nikada nećeš biti zadovoljan.

Na samom početku sam napisao da ne kupujem dac, već me je zanimalo mišljenje foruma.

Veoma se slažem sa Zvukoljubom da je sve stvar sklonosti i navike. Veoma ozbiljno mi se godinama unazad vrti jedna misao : kako na testovima, za uredjaje koji dobiju 15 zvezdica neko može da kaže da mu se ne svidja ? Jednostavno - sve je stvar ličnog ukusa, tako da je ovo vrlo zahebana kategorija, kako ko i šta čuje ...

Link to comment
Share on other sites

Vlajo, realno rezonovanje. Testirani uređaj je često najslabija karika u sistemu upravo kako bi se iz njega izvukao maksimum. Da ne govorimo o prostorijama u kojima se takve radnje obavljaju (niko od nas nema takve uslove), dakle, moj savjet je da ne preskačeš recenzije jer su korisnije od naših poimanja a rukovodiš se isključivo svojim osjećajem tokom slušanja.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav .

Da li je neko imao iskustvo s north star DAC?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока


Kod mene je ovih dana North star design impulso na slušanju. Uskoro kod još jednog kolege, pošto moj sistem nije kompletiran i ima falinke (na kablove mislim pre svega). Prilično detaljan dac, mekog, kako neki vole da kažu, analognog zvuka. E sad, poređen je u odnosu na moj dac Nad d1050 koji je nekih 2,2 i po puta jeftiniji. Videćemo kako će se pokazati u poređenju sa skupljim konkurentima. Prija njegov zvuk, ali u donjem delu spektra, malo smeta ta mekoća... Moguće i da je zbog samih kablova, koje moram uskoro da rešavam. Ipak i ovako se vidi da je dobar, shodno cenovnoj kategoriji kojoj pripada. Na kraju je samo pitanje kome kakav zvuk više prija...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je ovih dana North star design impulso na slušanju. Uskoro kod još jednog kolege, pošto moj sistem nije kompletiran i ima falinke (na kablove mislim pre svega). Prilično detaljan dac, mekog, kako neki vole da kažu, analognog zvuka. E sad, poređen je u odnosu na moj dac Nad d1050 koji je nekih 2,2 i po puta jeftiniji. Videćemo kako će se pokazati u poređenju sa skupljim konkurentima. Prija njegov zvuk, ali u donjem delu spektra, malo smeta ta mekoća... Moguće i da je zbog samih kablova, koje moram uskoro da rešavam. Ipak i ovako se vidi da je dobar, shodno cenovnoj kategoriji kojoj pripada. Na kraju je samo pitanje kome kakav zvuk više prija...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Hvala za odgovor ! Na koje kablove mislite ? Koaksijalni transport-DAC , interkonekti , strujni , zvučnički ?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je ovih dana North star design impulso na slušanju. Uskoro kod još jednog kolege, pošto moj sistem nije kompletiran i ima falinke (na kablove mislim pre svega). Prilično detaljan dac, mekog, kako neki vole da kažu, analognog zvuka. E sad, poređen je u odnosu na moj dac Nad d1050 koji je nekih 2,2 i po puta jeftiniji. Videćemo kako će se pokazati u poređenju sa skupljim konkurentima. Prija njegov zvuk, ali u donjem delu spektra, malo smeta ta mekoća... Moguće i da je zbog samih kablova, koje moram uskoro da rešavam. Ipak i ovako se vidi da je dobar, shodno cenovnoj kategoriji kojoj pripada. Na kraju je samo pitanje kome kakav zvuk više prija...

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Iz koje cenovne kategorije je taj impulso ?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Hvala za odgovor ! Na koje kablove mislite ? Koaksijalni transport-DAC , interkonekti , strujni , zvučnički ?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Pre svega USB kabl. Interkonekti i zvučnički nisu toliko loši, ali nisu ni dovoljno dobri za uređaje koje sada imam, pa su mi usko grlo. Inače taj impulso nov košta 1100e.

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Pre svega USB kabl. Interkonekti i zvučnički nisu toliko loši, ali nisu ni dovoljno dobri za uređaje koje sada imam, pa su mi usko grlo. Inače taj impulso nov košta 1100e.

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

1100€ , nije jeftin uređaj . mora da ima kvalitet i da opravdava cenu ……

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Eto, sinoć smo imali zanimljivo veče... Kod kolege@SUROKVL pored njegovih već dobro poznatih kockica, koje su nam bile referenca, slušali se north star design impulso i young trojka... Za tri kockice kako dobro sviraju, mnogi već znaju... E sad osvrt na dva "nova" uređaja. Posle kockica, pušten je impulso preko jedne kockice tj usb/spdif... Dobar zvuk koji svakako opravdava cenovnu poziciju. Osetno "mekšeg" zvuka, sa nešto manjom dinamikom u odnosu na M2tech, ali u svakom slučaju veoma prijatan za slušanje. Dobra pozornica, a i sama "rezolucija". Posle je pušten direktno preko usb veze i osetno se promenio karakter zvuka. Nešto dinamičniji je bio, ali i tonovi rasplinutiji u donjem delu spektra. Sve u svemu pristojan dac i otprilike se u tom cenovnom razredu svodi na lične afinitete i uklapanje sa ostatkom sistema. Posle je pušten young 3 direkt preko usb veze. U prvom trenu "čudan" bas, ali kasnije se primirio, pa je pretpostavka da je svaka mana verovatno usled neusviranosti. Šta reći, odličan dac nešto veće cenovne kategorije od prethodnog. Najočiglednija je bila izuzetna kontrola svakog tona koji je izlazio, bez uočljivog bilo kakvog artefakta... Hvala Simi što nam je priuštio uživanje u takvoj spravi. Društvo je bilo dobro i opuštenija atmosfera, pa nije bilo ni izrazito kritičkog slušanja, ali u osnovi se čulo ono što nas je zanimalo. Možda će ostali prisutni još koju reč više napisati... Ovo je bilo ukratko sa moje strane lično viđenje.

Послато са 6055P уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...