Jump to content


Koji dac kupiti


Vlajo

Recommended Posts

34 minuta ranije, ab said:

@SUROKVLMoze li poredjenje AI i Young III?

Pri tom uzmite u obzir da treba racunati na podrsku Van der Graafa koju niste upotrebili :)

Čim i ako budemo poredili iznosimo utiske.

Ja sam AI, Acoustic Invader DAC kod mene u sistemu slušao samo u radnoj, prototip verziji, ovu finalnu, doteranu nisam slušao kod sebe. Mislim da VanDer Graf nije potreban jer u toj varijanti nisu ista cenovna kategorija.

Da ujedno odgovorim i kolegi Opserveru, vezano za AI. Treba uzeti u obzir u analizi da je AI cenovno daleko ispod njegove klase kojoj zvučno i po izradi pripada. To je zato što on nije brendiran na način kako se danas brendiraju uređaji, pa za te pare dobijate neuporedivo više tehnologije i zvuka i neuporedivo manje marketinga nego kod  "fabričkih" brendiranih DACova. Tu i leži lepota kupovine takvog uređaja, naravno uvek postoje i mane i prednosti konkretnog izbora, da ne širimo temu.

Tako da AI može da parira pa i da nadsvira mnoge višestruko skuplje DACove.

Ja lično poznajem kolegu sa foruma koji je prodao NAIM Ndac sa sve originalnim Teddy Pardo napajanjem i uzeo AI, posle direktnog poređenja u dva navrata gde je NAIM (inače dobar DAC) zvučao kao pokvaren u odnosu na AI. Ako želi neka se sam javi, mislim da nije korektno da ja pišem ko je u pitanju bez njegovog odobrenja

Inače mislim da novija varijanta AI ima DSD

 

Link to comment
Share on other sites

Konkretno u vezi sa naslovom teme, kao kada bi mi pitanje "Koji DAC kupiti?" postavio prijatelj koji ima zaista nameru da nešto kupi u  narednom kraćem periodu, a ima manje informacija od mene, tj nije imao priliku da čuje sve DAC-ove koje sam zahvaljujući druženju sa ljubiteljima hi-fia imao ja. Ići ću sa predlozima po obrnutoj hronologiji slušanja modela, po prvi put, u poslednjih par godina. To će biti najuži izbor. Pri čemu prvopomenuti ne znači da je to moja prva preporuka,za kupovinu, niti imam nameru da stavim isključivo jedan dac na prvo mesto.

Evo liste:

  • Young 3,
  • Northstar Impulso,
  • Chord 2Quite,
  • M2Tech Evo2 kockice (nisam slušao set-up sa clockom, samo sa preostale 3 kockice), 
  • Acoustic Invader,
  • MIR audio,
  • Hegel D 11
  • M2Tech Evo1 kockice (više kombinacija, ali set-up sa 4 kockice je najbolji)
  • Arcam FMJ D33

Slušao sam još neke dac-ove, skuplje i jeftiniji, ali sam ih izostavio jer nisu ostavili utisak kao dac-ovi koje sam naveo, ili su cenovno znatno, znatno iznad ovih. Kao što ćete primetiti, ovi dac-ovi su neuporedivi po mnogim tehničkim i funkcionalnim karakteristikama, ja u ovom rangiranju samo imam u vidu opšti zvučni utisak. Većinu ovih dac-ova sa slušao u istim sistemima, a u mnogim situacijama i  uporedno 1:1.

Kako staviti neki od ovih dac-ova na prvo mesto? Po meni nikako, niti je to ključno ovde uraditi. Ako želim da pomognem nekom s predlogom uputio bih ga da pokuša da čuje što više sa ove liste dac-ova, pre finalne odluke. Odluka bi bila doneta u zavisnosti od ličnog afiniteta, a verovatno i, za većinu nas važnim, cenovnim 

One kolege koji su slušale većinu od ovih dac-ova, i  molim da mi sugerišu još neki model koji bi meni preporučili da čujem.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, observer said:

Super je što si sebe ubedio da je tako. Ovi što daju "nekoliko hiljada eur" za dac su verovatno nemači pojma :)

Verujem (jer ništa drugo ne mogu sa dokazima da kažem) da su u većini slučajeva "imači pojma"!! Da postoji veliki deo onih koji potpadaju pod "Carevo novo odelo" isto sam tako ubeđen. Čitajući forum još više. Neću da upotrebljavam izraze tipa sprcati, iskeširati i sl. Ima osetljivih ođe.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, SUROKVL said:

Čim i ako budemo poredili iznosimo utiske.

Ja sam AI, Acoustic Invader DAC kod mene u sistemu slušao samo u radnoj, prototip verziji, ovu finalnu, doteranu nisam slušao kod sebe. Mislim da VanDer Graf nije potreban jer u toj varijanti nisu ista cenovna kategorija.

Potrebno je iz prostog razloga jer napajanje cini celinu, kao i kod kockica...sta bi se desilo po zvuk da AI ide bez napajanja? Da li bi ga onda poredio sa cenovnom klasom od 600evra?

Pricajmo o ukupnom zvucnom utisku, ako su razlike male nece ni biti razloga za veliku doplatu.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, ab said:

Potrebno je iz prostog razloga jer napajanje cini celinu, kao i kod kockica...sta bi se desilo po zvuk da AI ide bez napajanja? Da li bi ga onda poredio sa cenovnom klasom od 600evra?

Pricajmo o ukupnom zvucnom utisku, ako su razlike male nece ni biti razloga za veliku doplatu.

ne bi radio dac da nema napajanje.... ili ti odgovor nije dovoljno filozofski tj "trla baba lan".

 

a ovi zadaci koje cesto zadajes na razznim temama gde unapred znas na sta treba obratiti paznju i verovatno i rezultat- uradi sam i objavi na dobrobit foruma.

i odma da ti kazem nista necemo porediti sa marantz dac-om....moraces sam.

Link to comment
Share on other sites

Dovoljno mada i ne filozofski.

Marantz po svemu sudeci i ne treba porediti, bio je spomenut jer mu se pisu hvalospevi overweb, a poenta suprotnost u stvarnosti.

Vracamo se na slusanje koje dileri pruzaju na kasicicu i u neadekvatnim uslovima, a poneki za pojedine srecnike i na vece-2. :thumbsup2

Sto moze biti svakako presudno.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, ab said:

Dovoljno mada i ne filozofski.

Marantz po svemu sudeci i ne treba porediti, bio je spomenut jer mu se pisu hvalospevi overweb, a poenta suprotnost u stvarnosti.

Vracamo se na slusanje koje dileri pruzaju na kasicicu i u neadekvatnim uslovima, a poneki za pojedine srecnike i na vece-2. :thumbsup2

Sto moze biti svakako presudno.

ekipa koja slusa vec 50-tak mozda i vise uredjaja u zadnjih 3-4 godine se ni malo ne zali na adekvatnost uslova slusanja...ne znam na sta si mislio?

kad ti budes imao toliko adekvatne uslove,zelje za druzenjem i sistem kao Surokvl mozda ce neka distributerska kasicica secera i tebe da zasladi.....umesto dijagonala po forumu bolje da si zeleo i cuvao mesto koje si imao na tim druzenjima......odabrao si ekipu koja ti je otvorila vidike o znacaju struje i napajanja u hi fi ju,koje naveliko propagiras i postujes.....ali da to ne bude jos jedna jalova internet pamet zovi da cujemo plod tog znanja u napajanju za tvoje kockice.....3-4 po redu a da bolje radi od bar nekog koje si probao kod sebe,jer su do sad sva bila bolja od tih koje si sam pravio (moje skromno misljenje, mozda i nije tako-onda se izvinjavam)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 13071977 said:

Da

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

  On 11/22/2017 at 1:33 PM, 13071977 said:

Pozdrav .

Da li je neko imao iskustvo s north star DAC?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Da li ti prodaješ North Star elektroniku?

Odgovorio sam ti u svom postu na ovo pitanje jer sam pomislio da te stvarno zanimaju NS DAC-ovi,  nisam mogao da pretpostavim da si želeo samo malo besplatne reklame za robu koju prodaješ. To je veoma nekorektno sa tvoje strane.

Link to comment
Share on other sites

Imas neki konstruktivan predllg ili si samo maliciozan iz dosade?

Gospodine @Sonichamer sve sto ste rekli u okviru ove teme (a i ono ostalo sto sam imao prilike da pročitam) ste potpuno u pravu, međutim taj stav iznosite toliko oštro da ja koji inače imam jako lepo mišljenje o zastupnicima (ne volim reč dileri) i o onome sto oni rade, verujte razmislio bih da li nešto da kupim u Vašoj firmi.
Znate (rekoše mi moji drugari) u Engleskoj kada učiteljica na roditeljskom treba da objasni da neki učenik i posle par godina nezna da piše kaže to ovako “Znate on je sjajno dete, veoma komunikativan, omiljen od drugara ima mali problem da savlada pisanje ali biće ....)”.
Ni mi ne volimo da nam se kaže “neznas da pišeš”, mislim da bi ste mogli da pokušate da nam suptilnije objasnite to sto mislite da grešimo.
Naravno ovo nije lično pogotovo sto vidim da bas ulažete veliki napor da mi imamo sto više informacija i mogucnosti vezanih za ovaj nas hobi.


Srećko
Link to comment
Share on other sites

@SUROKVL Slučajnost je što je pomenut baš AI. Poštujem rad autora koji je očigledno uložio dosta truda i znanja, nije se štedelo ni na ugradjenim komponentama. Pažnju mi je pre svega skrenuo način na koji je kolega favorizovao uredjaj koji lično poseduje, otuda i moja reakcija.

Moje iskustvo sa AI dac-om se svodi samo na prošlogodišnji sajam. Da je utisak sa sajma bio bolji, verovatno bi mi sada na polici bio upravo on umesto ovog "brendiranog" ;) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, observer said:

Moje iskustvo sa AI dac-om se svodi samo na prošlogodišnji sajam. Da je utisak sa sajma bio bolji, verovatno bi mi sada na polici bio upravo on umesto ovog "brendiranog" ;) 

Postovanje,

Interesuje me kako je donet zakljucak "na sajmu" o izolovanom delu sistema u smislu da je tamo kontinuirano svirao "sistem" bez menjanja njegovih delova pa da se izvode zakljuci o njegovim pojedinim delovima?

Poz.,

G

Link to comment
Share on other sites

Observer

Sajamski uslovi su neadekvatni za donošenje tako ozbiljne odluke kakva je kupovina neke komponente. Ja sajam doživljavam više informativno, često puta mi se desilo da me ono što sam čuo tamo poprilično pogrešno usmeri. 

DAC koji imaš smo slušali kod mene izvanredan je i o tome smo pisali, na sajmu ove godine je radio takoeđe,a li ja tamo nisam doneo nikakav detaljan zaključak.

Interesantno bi bilo da napišeš koju reč, kako si se odlučio baš za njega i gde si imao prilike da ga čuješ, tada još nije bilo zastupnika kod nas

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...