Jump to content


Copland,Meridian,Marantz ???


IgyK

Recommended Posts

mada, ne kapiram zasto bas na threadu o meridian i copland playerima moras da demonstriras snagu svog ranjenog ega i da pises budalastine o stvarima o kojima nemas pojma (ATC, PMC).

otvori lepo novi topic i pisi do mile volje, ovo je demokratski forum, a svako ce umeti da zakljuci nesto o tebi. nemoj da kvaris topic coveku koji pokusava da resi svoj problem.

Link to comment
Share on other sites

a kad si malo bolje razmislio shvatio si da bi bilo dobro da me malo izvredjas?

ne znam kako se tu nasao moj "ranjeni ego", ali svakako bi trebalo da se vratis u osnovnu skolu i naucis sta znaci "citat", sto znaci da ja nisam pisao nikakve "budalastine" vec samo ubacio citat koji govori o ATC i PMC zvucnicima.

tema jesu bili pomenuti CD plejeri, i ja sam o tome izneo svoje misljenje. tome sam dodao par linkova koji mislim da imaju veze sa temom, ali ako je to problem svakako se sve moze preseliti u novi thread.

ovo inace nije prvi put da se na neciji stav odgovara licnim uvredama. moje misljenje i stav moze svako da tumaci kako hoce, ali oni nikada nisu licne prozivke. ukoliko urednici nemaju snage da to sprece, ja mogu i drugacije da razgovaram. to sto neko ima tanke zivce me uopste ne zanima.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da dolivam ulje na vatru ovde, ali mislim da nije zgoreg malo razmrsiti "pitanje relevantnosti".

Gore navedeni citati nisu potpisani, Å¡to je užasno bitna stvar - ako je to napisao neki Iks Ipsilonović sa nekog opskurnog sajta, onda te reÄi (meni) ne znaÄe ama baÅ¡ niÅ¡ta. Ako ih je medjutim napisao -recimo- Wes Philips, imale bi odredjenu težinu. To nije povodljivost ili nekakav snobizam, nego je dotiÄni odsluÅ¡ao zilion uredjaja, a njegovi zakljuÄci se priliÄno slažu sa onim Å¡to sam ja sluÅ¡ao.

Niko nije apsolutno relevantan, ali postoje neka imena koja su, recimo, dovoljno relevantna.

Ja ne bih nikad postavljao taj (takav) citat ako nema težinu potpisa, inaÄe je to... you know... "Iz nezvaniÄnih, dobro obaveÅ¡tenih izvora..." :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da dolivam ulje na vatru ovde, ali mislim da nije zgoreg malo razmrsiti "pitanje relevantnosti".

Gore navedeni citati nisu potpisani, Å¡to je užasno bitna stvar - ako je to napisao neki Iks Ipsilonović sa nekog opskurnog sajta, onda te reÄi (meni) ne znaÄe ama baÅ¡ niÅ¡ta. Ako ih je medjutim napisao -recimo- Wes Philips, imale bi odredjenu težinu. To nije povodljivost ili nekakav snobizam, nego je dotiÄni odsluÅ¡ao zilion uredjaja, a njegovi zakljuÄci se priliÄno slažu sa onim Å¡to sam ja sluÅ¡ao.

Niko nije apsolutno relevantan, ali postoje neka imena koja su, recimo, dovoljno relevantna.

Ja ne bih nikad postavljao taj (takav) citat ako nema težinu potpisa, inaÄe je to... you know... "Iz nezvaniÄnih, dobro obaveÅ¡tenih izvora..." :lol:

Link to comment
Share on other sites

Arty, a sad malo ozbiljno.

Prvo, Kopernikus DVD. Pod hitno upozori tog tvog prijatelja da obrati paznju na membrane svojih midbasova; pisao sam o tome ovde vec ranije. Radi se o tome da membrane imaju VIDLJIVE neobjasnjive ekskurzije na totalno necujnim frekvencijama, koje na snimku NE POSTOJE. Veruj mi, probao sam i sa Denon CD-om, i sa kompom, snimak je sasvim ok, a Kopernikus je teski krsh. Unutra je plocica sa dva cipa, a o zvuku, pa ne bih sad...

Drugo, a tice se licno tebe: razbacujes se postovima iz kojih izbija totalna neobavestenost. Nije sramota biti laik, ali jeste - razmetati se time. Kraj.

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Zaista je strasno koliko ljudi vole da pricaju gluposti, aludiram na gospodina koji je rekao da DVD plejer od 50 EUR svira bolje od starih, skupih CD-ova. Neko ko se ne razume pomislio bi da su vecina ljudi ovde na forumu zaludjenici (sto i jesu) i nabedjeni likovi (sto nisu).

Ja posedujem dva DVD plejera i dva DVD rezaca, rezaci jasno sviraju bolje od DVD plejera (Xoro i ShockWave, Xoro kosta vise od "50 EUR"), ali moj Sony CD (1993. godiste) ih sahrani bez obzira kakvu amplifikaciju koristim. U domenu CD-a se ne secam da je nesto epohalno smisljeno od uvodjenja jednobitne tehnologije. Sigurno da se ne bih maltretirao cuvajuci staru spravu i hvaleci je kada za mnogo manje novce mogu da kupim "cudo od tehnike".

Navedene slucajeve sam vec video u zivotu: poznanik mi je tvrdio da Sony CDP-XA555ES i Marantz CD17Mk2 sviraju identicno, a ja sam shvatio da on verovatno nema nimalo sluha. Posle toga je kupio Burmeister pojacalo i tvrdio da od njega bolje svira Pioneer iz serije 8, koji je lose ocenjen cak i kod Svaba.

Zakljucak: koliko ljudi, toliko cudi, ali opet vazi da cega se pametan stidi, time se lud ponosi.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sa Dejanom da je šteta što je diskusija mimoišla onaj matrixhifi link.

Stvarno zanimljiv happening, i još zanimljiviji rezultati.

Momci su se svojski zdali na posao da obezbede najviÅ¡i stepen neutralnosti i objektivnosti, ali neÅ¡to mi ipak "ne pije vodu" u vezi tog blind testa... sistem koji Äine tako osetljive sprave kao njihov B-sistem od 12000$, ipak treba jako pažljivo uklapati ("sinergija"), dovoljno je da se jedna komponenta ne trpi sa drugom, a druga nije oduÅ¡evljena trećom, i rezultat je deprimirajući.

U zavisnosti od faktora sinergije, jeftin sistem može zvuÄati u rasponu od katastrofalnog do pristojnog, a skup sistem u rasponu od (jedva) pristojnog do božanstvenog. Ne bih da optužujem organizatore ovog testa za "nameÅ¡tanje" predvidjenog rezultata, ali eto, desila se žešća sluÄajnost da je na panelu bio jeftin sistem u najboljem izdanju i skup u najgorem izdanju.

ZnaÄi, mogu da --samo uslovno-- prihvatim rezultat ovog testa: jeftin sistem može da zvuÄi bolje od mnogo skupljeg sistema.

Link to comment
Share on other sites

mnogo se zanosite tim starim CD plejerima. to sto je nesto kostalo ohoho pre xx godina ne znaci nista, u digitaliji narocito. danas DVD od 50 evra ima bolji zvuk od tih high end metuzalema, da ne pominjem probleme sa zamenama lasera, kondenzatora, citanjem rezanaca itd. platiti 1000 evra CD star 10+ godina je suludo. cak i u trenutku kad su bili top modeli, te sprave su bile fora vise zbog masivne kutije nego zbog zvuka. Wadia, koja je tweakovani Pioneer, jaka stvar, ali ima 15 kila, znas kako. onda uzmes DVD od 600 grama, i vidis da to svira nista mnogo gore.
Link to comment
Share on other sites

zdravo

sule vidim da imaÅ¡ i ti Meridian DAC, dal mi možeÅ¡ reÄ jel se Meridian cdplayeri dobro nose sa rock i pop muzikom, ne znam , svugde piÅ¡e da je meridian viÅ¡e za klasiku a meni treba cd player za svu vrstu glazbe da dobro svira. Kako ti inaÄe zvuÄi taj 566 DAC, može ga se dobit vrlo jeftino al verovatno mu treba dobar transport?

Link to comment
Share on other sites

Mislis, ima mesta samo za "the best sound forever"? stancovan u fabrici

za 5 centi i spakovan za prodaju za $20?

Ne znam da li si pratio ovo polje u poslednjih nekoliko godina, masovno stancovan fabricki CD je slaba karika sistema reprodukcije za koji se pogresno veruje da je digitalni, iako je vecinom analogni.

Da li ti je poznato kako se fabricki stancaju redbook CD? Da li znas razliku izmedju XRCD i obicnog CD? Zasto XRCD zvuci bolje?

A da li znas razliku izmedju presovanog diska i narezanog, kako izgledaju rupice (pits) pod mikroskopom presovanog a kako narezanog diska.? Koji disk ima manje nepravilnostii i manje potrebe za ispravljanjem gresaka?

Da li narezani disk moze da izbegne jitter komercijalnog diska, slicno XRCD?

Da li znas da se boja (tj. metalni oksid) koja se koristi za stampanje teksta na lice fabrickog diska ponasa kao magnet u elektricnom polju, pa mora da se razmagnetise s vremena na vreme?

Da li znas da srebrna boja komercijalnog diska nije najsrecnije resenje sa optickog stanovista? (digitalni plejer je uglavnom analogni uredjaj na koga se odnose svi zakoni fizike)

E sad, ubaci u kombinaciju CRNI disk, narezan solidnim rezacem u dobro kontrolisanim uslovima, pa ga uporedi sa bilo kojim obicnim kupovnim diskom (ne mislim na FIM, JVC XRCD, MoFi i slicne audiofilske, mada i oni mogu da se poboljsaju rezanjem u kucnoj radinosti).

Ako sve to znas, cemu iskljucivost ("dalji komentar nepotreban"). Ako ne znas, krajnje je vreme da naucis, ceka te prijatno iznenadjenje.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... okreni-obrni, rezanac je ipak samo kopija, "2nd+ generation", a taj nesrećni štancovani original CD je "1st generation".

Ovo mi deluje kao da hvališ recimo fotokopiranje, jer je Xerox tehnološki napredniji od štamparske prese koja izradjuje originalne dokumente.

Rezanac može samo da "drži korak" sa originalom, ako je narezan u najboljim mogućim uslovima.

...A da i ne naÄinjemo temu od kakvog djubreta se sve prave CD-R mediji, i to ne samo od "no-name" proizvodjaÄa...

Ono Å¡to je meni najvažnije je praktiÄno iskustvo: od svih rezanaca koje sam do sada imao, njih --lupam odokativno-- oko 5-8% je vremenom ili puklo ili poÄelo da preskaÄe. Od originala NI JEDAN (0.0%) - a imam ih puno starih i po 20+ godina.

Link to comment
Share on other sites

Vlado, zamisli stampani dokumenat na jeftinoj hartiji otisnut mrljavim mastilom koje se razliva po ivicama. Original. Recimo, neke nase novine.

Sad zamisli da uzmes taj original, skeniras ga i propustis kroz OCR program i odstampas na laseru na kvalitetnoj hartiji i visokoj rezoluciji.

Slova ostra da se poseces, crna da crnja ne mogu biti a pozadina jasna, bela.

Na prvi pogled, jasnije se cita od "orginala". Samo, to nije fotokopija, nego bit po bit preslozena informacija.

Uostalom, original je na laptopu onoga ko je pisao clanak.

CD-r nije kopija ako se koristi EAC. To je samo jos jedan original (checksum je identican) kopije master trake.

Rezanci razumnog kvaliteta nisu nedostizni. Taiyo Yuden na primer, 100 komada oko 60 dolara.

Ja rezance sam pravim od 1998 a imam neke koje su mi drugi pravili jos 1994. Narezani diskovi na praznima od kvalitetnih firmi svi rade i dan-danas.

Dva neprijatelja su VLAGA i DIREKTNA sunceva svetlost sto se uspesno resava drzanejm ukutiji na tamnom mestu.

Link to comment
Share on other sites

Stari od sveg ovoga tvoga pisanja jedino ti je retorika za 5 (nadam se da znas sta je retorika) i ja zaista mislim da je besmisleno o ovome polemisati, ako nista iz postovanja prema autoru teme.

Pa ipak!

Ti pises o rezancu kao da isti nije fabricki pravljen (najvjerovatnije u istoj fabrici gdje i onaj originalni) nego je rucno pravljen u uslovima beztezinskog stanja od strane superpreciznih robota svemirske stanice "sputnjik 83" trenutacno u orbiti Jupitera.

Kao sto Vlada24 rece rezanac je u svakom slucaju samo OBICNA KOPIJA ORIGINALA pa i ja uprkost ovako "krhkomu znanju" ipak znam da je kopija uvijek losija od originala.

Usput budi receno uporedba sa skeniranjem ti je smijesna, jer vozenje kroz OCR program vise nije KOPIRANJE nego pravljenje sasvim NOVOGA dokumenta i proces nije ni sekundu slican procesu KOPIRANJA diskova.

(Ovo sam ti napisao samo zbog toga da djeca predskolskog uzrasta nebi dosla u bilo kakav vid zabune, ako eventualno zalutaju na forum).

Zbog ovakvih stvari i postoji na ovom i svim drugim forumima dugme "Pregled poruke" prije nego se stisne dugme "Posalji"!

Bez uvrede

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

PrekoBare je preterao u jednom smislu, posto je ECC (Error Correction Codec) na CD-ima ogranicenih mogucnosti i ne moze bas svaku gresku da detektuje, al' to je obicno samo onda kad je i original ostecen.

Takodje, XRCD isto kao i HDCD nema blage veze sa stampanjem/rezanjem CDa, vec sa remasterovanjem materijala.

S druge strane, Sule_no, nisi u pravu kada kazes da je kopija UVEK losija od originala, posto moze biti identicna...

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da je najslabija karika u lancu na relaciji rezac -> buduci citac, zato sto mi se cini da vecina "vrhunskih" CD plejera namerno ne voli rezance...

Generalno, Audio CD standard je sa danasnjeg tehnoloskog stanovista jako nesrecno smisljen, ali to opasno ide u korist audio industrije, mada mislim da to nisu imali u vidu kada su smisljali standard...

Link to comment
Share on other sites

Delija, kad je Philips poceo eksperimente sa CD-om kucni kompjuter je bio nepoznat pojam.

Kad su sony i philips udruzili snage 1979 nije bilo PC-ja. Apple II je bio najjaca masina.

Kad je pocela prodaja CD-ja, najjaci PC je IBM PC (Intel 8088 @ 4.77 MHz

16KB ~ 640KB memorije).

Tek da se zna koliki smo put presli od onda.

Probacu da nadjem white paper o rezanju CD-ja i redukciji gresaka na originalu koja pokazuje da "kopija" moze biti bolja od "originala" i zasto.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...