Jump to content


PMC TB2i i?


markodl

Recommended Posts

Evo ga seocndo za 1000 eura! :D

Boki, izvinjavam se sto nisam odmah shvatio kakve si mi "zivotinjje" predlozio u prethodnom postu. Ja, iskreno, i nisam cuo za ta pojacala ali koliko vidim po netu to je mozda cak i neki high-end. Smatram da bi to bio overkill za moje zvucnike. A toliki budzet sam predlozio iz razloga sto su kod nas cene (bar novih pojacala) takve da secondo npr. kosta 2000 eura. Ona ala koja su mi predlozio, ja tako nesto nisam video u zivotu i nije mi palo na pamet da mogu kupiti tako nesto za ovaj moj novac!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa cim se skrene u SH vode dodje se do takve racunice kao za taj secondo.Gledam bas ovih jedan uredjaj koji kosta 6000E kod jedne UK firme po 1900E.Uredjaj je star 3godine u "imaculate" stanju,fabricka garancija je inace na njega 5 godina,uvazice je do isteka.Igrom slucaja sam cuo taj uredjaj i radi perfektno.Taj high end upgraditis je takva bolestina i porok da je u nivou kocke i narkomanije,znam neke sto su izgubili jednu nekretninu na tom poroku u 10godina.Predlazem da iskoristis i uzmes taj secondo,ali  ponudi 800 za novu kolicinu droge...taj sto baci 1000 bacice i 1200 u vetar.

Link to comment
Share on other sites

Pa cim se skrene u SH vode dodje se do takve racunice kao za taj secondo.Gledam bas ovih jedan uredjaj koji kosta 6000E kod jedne UK firme po 1900E.Uredjaj je star 3godine u "imaculate" stanju,fabricka garancija je inace na njega 5 godina,uvazice je do isteka.Igrom slucaja sam cuo taj uredjaj i radi perfektno.Taj high end upgraditis je takva bolestina i porok da je u nivou kocke i narkomanije,znam neke sto su izgubili jednu nekretninu na tom poroku u 10godina.Predlazem da iskoristis i uzmes taj secondo,ali  ponudi 800 za novu kolicinu droge...taj sto baci 1000 bacice i 1200 u vetar.

TeÅ¡ko da će Živkovići znaÄajno da spuste cenu, teÅ¡ki su za saradnju.ÄŒak i kada se ureÄ‘aj dugo ne proda oni ga povuku i Äekaju pa opet oglase, mada svakako treba probati.Koliko sam pratio taj Unison su uzeli u zameni, bio je do pre neki dan na oglasu u Subotici!

Link to comment
Share on other sites

Baksuz sto ga ja nisam video pre neki dan - u tom slucaju.

Ja cu mu ponuditi toliko koliko mogu da prikupim iz raznih izvora (i sto me trenutno cedi u ubacuje u dugove na par meseci), ne mogu vise (a to je nekih 850 eura, ako se resim) - ako resim.

Jos jedno pitanje, gospodo - koliko je pametno kupovati polovnog "lampasa". Kako da znam da li je lampa maltretirana, pri kraju etc? Da li mozda ima nekog iz Bg-a ko bi mogao da mi pomogne ?

Link to comment
Share on other sites

Baksuz sto ga ja nisam video pre neki dan - u tom slucaju.

Ja cu mu ponuditi toliko koliko mogu da prikupim iz raznih izvora (i sto me trenutno cedi u ubacuje u dugove na par meseci), ne mogu vise (a to je nekih 850 eura, ako se resim) - ako resim.

Jos jedno pitanje, gospodo - koliko je pametno kupovati polovnog "lampasa". Kako da znam da li je lampa maltretirana, pri kraju etc? Da li mozda ima nekog iz Bg-a ko bi mogao da mi pomogne ?

To su lampe u pretpojaÄalu, verovatno ECC83(ili sliÄno, zaboravio sam Å¡ta Unison koristi), troÅ¡e se sporo i nisu  skupe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kupio Secondo. Kada ga unesoh u sobu i pustih sa pmc-evima, shvatih da, za moji ukus, tu ima malo previse basa.

Pa sada, jelte, razmisljam da i njega menjam. Ne mogu da dobacim do novog expo-a 3010, a polovnih nema na vidiku. Da li je neko slusao accuphase E-210 i kolika mu je vrednost? Ja cu slusati, ali da li je vase misljenje da vredi da dam seconda i da doplacujem za njega? 

Hvala na odgovorima; pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Nisam bas pratio na casu ali probaj da korigujes ostatak sistema.Ako neko ima volje da ti pozajmi na probu CD,DAC ili neki kablic - mozda ce te to dovesti do zvuka koji bi ti se vise svideo.Ili poslusaj coffe-a,u svakom sl sacekaj sa izmenom pojacala,da ne ulazes u nesto sto mozda nije problem.

A ako se odlucis za promenu ampa slazem se da probas Expo ali pokusaj ne sa 3010 nego mladjim bratom - Exposure 2010.

Link to comment
Share on other sites

Unison Research Unico Secondo sam testirao sa više različitih zvučnika i mogu da posvedočim upravo suprotno: da je tonski vrlo uravnotežen, a da mu je bas na suvljoj strani i vrlo dobro kontrolisan. Ima dubok, jasan i uzdržan najniži opseg, dok je gornji bas razgovetan i takođe umeren. Problemi sa viškom basa u ovom sistemu ne leže u pojačalu i treba ih tražiti drugde.

Link to comment
Share on other sites

Unison Research Unico Secondo sam testirao sa viÅ¡e razliÄitih zvuÄnika i mogu da posvedoÄim upravo suprotno: da je tonski vrlo uravnotežen, a da mu je bas na suvljoj strani i vrlo dobro kontrolisan. Ima dubok, jasan i uzdržan najniži opseg, dok je gornji bas razgovetan i takoÄ‘e umeren. Problemi sa viÅ¡kom basa u ovom sistemu ne leže u pojaÄalu i treba ih tražiti drugde.

 

 

Tako nekako i meni izgleda. Ali, gde sad da menja zvuÄnike, a tek ih je kupio? :unsure:

ZvuÄnike treba prvo posluÅ¡ati u svom prostoru.....osim ako znaÅ¡ Å¡ta i kako da napraviÅ¡ :lol:  (15 m2 i kod mene)

 

...da ukrasim post :lol:

 

Fotografija0262_2_zps481b0d76.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vam na odgovorima.

 

Cenim da ste svi Vi mnogo iskusniji od mene tako da cu za ostaviti secondo i sacekati da se soba malo napuni stvarima (s obzirom da je trenutno gotovo prazna), a u medjuvremenu stedeti za dac (na pameti mi je unison-ov cd sa lampama i digitalnim ulazom). Ukoliko nista drugo, ako resim da u buducnosti prodam secondo necu izgubiti previse para.

Boki: verovatno da si u pravu za zvucnike, ali za sada je to sto je - mozda jednom i ja shvatim sta, u stvari, zelim. :D Tj. ja zelim sobu od 40 kvadrata i MA rx-8 u njoj. Ali dok to ne bude tolike sobe, igracu se (i povremeno ici kod mojih da slusam rx-8) ! :D

 

Do daljnjeg, pozdravljam

Link to comment
Share on other sites

I moj je utisak da tim zvucnicima treba slobodnog prostora i da će se time popraviti stvari oko basa.Ovi koje je imao drugar su prodisali u većoj sobi kad se preselio u kucu.Zato i treba probati zvuÄnike u svojoj sobi.Odmakni ih od zida koliko možes,da ne utroÅ¡is vreme i novac u raznorazne kombinacije drugih komponenti ,a problem je soba.kompresione,close to wall ili barem sa portom prema napred su kutije za manju sobu.

Link to comment
Share on other sites

Å to tiÄe opsega basa - ne umem da kažem. Ja mislim da je neki niži. Dok su kablovi bili bakarni, zujalo je na sve strane - sada kada sam stavio srebro-bakar dosta je bolje (ali nije savrÅ¡eno). ÄŒini mi se da su bas i bubanj dosta izraženiji i dosta viÅ¡e "napred" nego kod drugih zvuÄnika, Å¡to meni zna da odvuÄe pažnju. Ipak, nadam se da ću se navići.

ZvuÄnici su udaljeni od zadnjeg zida 20-ak cm, ne mogu udaljiti viÅ¡e, za sada mi je mala soba. U skorijoj budućnosti trebalo bi da zastaklim terasu Äime će soba dobiti joÅ¡ 10-ak kvadrata. Nadam se da će tada biti bolje (ali ko će da Äega.. :D ) !

Link to comment
Share on other sites

Zbog TL ustroja i "usta" TL kanala odostraga potrebno ih je dosta odmaknuti od zagnjeg zida tj povući ih u prostor. Bokijevi imaju "usta" naprijed te su time malo lakši za pozicioniranje. ;(

 

 

Nije to jedina bitna stavka. ZvuÄnik sam projektovao upravo za proseÄne veliÄine prostostorija, baÅ¡ zato da se ne bi deÅ¡avalo "bumijanje" bass-a. 

Mnogi proizvoÄ‘aÄi namerno rade kutije sa niskim tjuniranjem (35-40 Hz) BR ili TL tunela zato Å¡to to na prvu loptu atraktivno zvuÄi u velikim salonima.

Kada se kupi i dođe kući u 15-20 m2, tada je kasno.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto sam ja mislio da je prenaglasen bas opseg kod mojih zvucnika se ispostavilo da je rezonanca sobe. Pisao sam vec, ali da ponovim, na 46hz imam UZASNU rezonancu u sobi. Pa sta god da lupi u basu, mislis da je prejak bas dok u stvari samo je jaka ta jedna frekvencija. Totem Arro je u pitanju, a ubedjen sam da je namerno projektovan zvucnik da na taj vestacki nacin daje utisak da je bas prisutan, jer mu je membrana smesnog precnika. Vrlo moguce da je to ono o cemu pricaju na stranim forumima pod nazivom "one note bass". Kao ima basa a u stvari svo vreme slusas tu jednu frekvenciju pojacanu.

 

Inace jedino sto sam uspeo da smislim je da kupim subwoofer, okrenem fazu, tj vrtim potenciometre dok gledam odziv na 46hz, pa kad se smanji, tj subwoofer ponisti ono sto soba stvara kontra fazom, ostavim tako i slusam. To ubije i druge frekvencije ali makar ne brunda bas.

 

Sad kad malo bolje razmislim, trebao sam te pare od subwoofera da sklonim sa strane, i skupljam pare za na primer harbeth, koji lepo svira od 70hz ili tako nesto pa na vise, i spojim lepo i korisno.

Link to comment
Share on other sites

Ma znam Boki, samo sam htio Markoniju pojednostavljeno objasnit problem. InaÄe Somi problem u "piku" basa u ( naÅ¡im prosjećnim) sluÅ¡aonicama kojekakvih oblika i izvedbi je , ako se dobro sjećam na 63 ili 67 Hz. To se "anuliralo" kolko je moguće ,postavljanjem zvuÄnika u prostor po dužem zidu (ako je moguće). Razmak izmeÄ‘u njih se odreÄ‘ivao tako da si Å¡irinu zida podijelio na 5ine , Lijevi zvuÄnik je iÅ¡ao na prvu petinu, a desni na Äetvrtu petinu . Odmak od zadjeg zida takoÄ‘er ima " sl. formulu" samo sto je u svakodnevnoj uporabi životnog prostora ne uporabiva. Znaći ko i  za sve u životu mora se naći kompromis. Inaće obzirom na prostor u kojem sad sluÅ¡am , ni sam ni sam u mogućnosti da ih tako postavim, meÄ‘utim prije desetak godina u prostoriji cc dvadesetak m2 sve je bilo duboko sa punchom po potrebi , kratko i jasno. Bas 24 cm , bez "tutnjave" . Sad je kak je , al imam satisfakciju - znam da može bolje .:)

Link to comment
Share on other sites

Å to tiÄe opsega basa - ne umem da kažem. Ja mislim da je neki niži. Dok su kablovi bili bakarni, zujalo je na sve strane - sada kada sam stavio srebro-bakar dosta je bolje (ali nije savrÅ¡eno). ÄŒini mi se da su bas i bubanj dosta izraženiji i dosta viÅ¡e "napred" nego kod drugih zvuÄnika, Å¡to meni zna da odvuÄe pažnju. Ipak, nadam se da ću se navići.

ZvuÄnici su udaljeni od zadnjeg zida 20-ak cm, ne mogu udaljiti viÅ¡e, za sada mi je mala soba. U skorijoj budućnosti trebalo bi da zastaklim terasu Äime će soba dobiti joÅ¡ 10-ak kvadrata. Nadam se da će tada biti bolje (ali ko će da Äega.. :D ) !

 

Iz mog iskustva, optimalno rastojanje od zadnjeg zida za ove zvuÄnike je 60-70 cm u naÅ¡oj demo sobi od 20kvm. Sve bliže od toga stvara prenaglaÅ¡en i mutan bas.

Link to comment
Share on other sites

Mod na 46 Hz nastaje između dve velike paralelne površine koje su na rastojanju od 3,7 m. To može biti širina sobe, pa soba u stvari i nije toliko velika.

Stvar je u tome kako room mode nastaje. Ton na nekoj niskoj frekvenciji, u ovom sluÄaju 46 Hz i 3,7 m izmeÄ‘u zidova, prelazi put od jednog zida do drugog (paralelnog), odbija se i stiže nazad do prvog, i u tom trenutku su ta sinusoida tona i sledeća taÄno u fazi, pa se sabiraju (superponiraju). Tako da su u stvari preÄ‘ena 2 rastojanja izmeÄ‘u zidova da bi do superponiranja doÅ¡lo.

Dok npr. na frekvenciji od 69 Hz (46*1,5) između ta dva zida doći će do susretanja sinusoide u fazi i sledeće u kontrafazi, pa će se poništavati, i imat ćemo "rupu" u freq. odzivu.

 

A to su samo 2 frekvencije i 2 paralelna zida. Sada zamislite mnogo razliÄitih frekvencija istovremeno, i 6 zidova, + razliÄito vreme priguÅ¡enja tih tonova!! :lol:

 

Evo i jedan link za Room Mode Calculator: http://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

Link to comment
Share on other sites

Pa bas i nemam razloga da lazem :) .

Ja nisam rekao da mi je soba mala, u pitanju je dnevna soba, spojena sa kuhinjom.

 

Inace Boki je u pravu, dubina sobe je 365cm, to je tacno to. Vrlo moguce da nije samo ta dimenzija koja stvara toliki problem, vec mozda zajedno sa sirinom sobe, koju ne mogu da izmerim jer je kazem to u stvari soba + kuhinja., ali ako izmerim zajedno, imaju 7.2m, sto nije tacno 7.4m ali blizu je. I eto problema.

 

A ko ne veruje moze slobodno da svrati da cuje :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...