Jump to content


Dynaudio klub


suca77

Recommended Posts

Dokle vise sa sranjima po sobama?

Ko od vas sto kenjate po temama ima bolju sobu ili po vama 'adekvatnu'?

Svaka soba se moze dovesti u red, samo je pitanje umeca i spremnosti na ulaganje.

Da li ce bolje svirati manja i tretirana soba ili velika i netretirana?

Da li ce bolje svirati manji ili veci sistem u manjoj ili vecoj sobi koja je tretirana ili netretirana? Tako mozemo do besvesti . . .

Link to comment
Share on other sites

Baš bi me zanimalo merenje odziva niskih frekvencija u poziciji za slušanje kod sistema sa slike.

Evo, konkretan primer iz moje sobe - kako bi se mogla upotrebiti oprema za dampiranje sa slike, imajući u vidu sledeće grafikone:

post-10074-0-92092200-1336408626_thumb.j

Gotovo svi resursi bi mogli otići na skidanje grbe na 60Hz, za nekih 6-7dB . Ako ih (resursa) još malo preostane, moglo bi se utišati i ono na 40Hz za nekoliko decibela. Time bi se ublažio gadan booom kojeg sam imao pre upotrebe elektronske ekvilizacije. Ona grba na 20Hz može i da ostane, ona ume sasvim prijatno da legne.

Pitanje je kako popuniti nedostajuće frekvencije? Gadne rupe na 30 i 50Hz, i deprimirajuća provalija na 80Hz? Moja poenta je - veliki trud i novac, a veoma limitirani rezultati.

EDIT: Moj komentar se ne odnosi na sistem, već na klasiÄno dampiranje sobe. Daleko od toga da ne bih voleo da ga Äujem. :)

Link to comment
Share on other sites

Baš bi me zanimalo merenje odziva niskih frekvencija u poziciji za slušanje kod sistema sa slike.

Evo, konkretan primer iz moje sobe - kako bi se mogla upotrebiti oprema za dampiranje sa slike, imajući u vidu sledeće grafikone:

post-10074-0-92092200-1336408626_thumb.j

Gotovo svi resursi bi mogli otići na skidanje grbe na 60Hz, za nekih 6-7dB . Ako ih (resursa) još malo preostane, moglo bi se utišati i ono na 40Hz za nekoliko decibela. Time bi se ublažio gadan booom kojeg sam imao pre upotrebe elektronske ekvilizacije. Ona grba na 20Hz može i da ostane, ona ume sasvim prijatno da legne.

Pitanje je kako popuniti nedostajuće frekvencije? Gadne rupe na 30 i 50Hz, i deprimirajuća provalija na 80Hz? Moja poenta je - veliki trud i novac, a veoma limitirani rezultati.

EDIT: Moj komentar se ne odnosi na sistem, već na klasiÄno dampiranje sobe. Daleko od toga da ne bih voleo da ga Äujem. :)

Pa ima nesto sto se zove sinergija sobe i zvucnika :1038: ... prvo se nadje nesto sto zvuci solidno bez icega, posle se sredjuje.

A sa druge strane, ne vjerujem da je veca para u sredjivanja sobe profesionalno u poredjenju sa konstrukcijom zvucnika i ekvalizacijom. Ti nemas zvucnike iz prodavnice i nemas pravo glasa. Ovako je gore mjesanje od baba i zaba ;-)

Obicno dampiranje jednog pika moze smanjiti probleme (intenzitet) drugih. Mnogo je vaznije vrijeme trajanja ...

Link to comment
Share on other sites

Imam tu cast da takve zvucnike poseduje moj prijatelj u svom sistemu i mogu da idem da ih :loveface slusam kad god pozelim i upravo na tim kutijama su radjeni svi zavrsni testovi na mojim Accu.. Znaci stvoreni za DY

Tebi dobrog zvuka,ne nedostaje gde god se okrenes ili ides u goste.

Plasim se da ti se moj skromni sistem nece dopasti nikako sa obzirom na kakve si ale navikao. :heat

Link to comment
Share on other sites

Pa ima nesto sto se zove sinergija sobe i zvucnika :1038: ... prvo se nadje nesto sto zvuci solidno bez icega, posle se sredjuje.

Basovi su neumoljivi. Solidno bez iÄega može da zvuÄi neÅ¡to Å¡to nema dovoljno basova. A ne bih rekao da je ovaj DY uskraćen po tom pitanju. :cool:

Obicno dampiranje jednog pika moze smanjiti probleme (intenzitet) drugih. Mnogo je vaznije vrijeme trajanja ...

U redu, to je logiÄno - sigurno je da tjuniranje tih trapova ne podrazumeva strogo fiksni opseg delovanja. Ali, ne treba zaboraviti da to znaÄi i neÅ¡to drugo - dodatno produbljivanje onih kanjona utiÅ¡anog odziva nekih frekvencija. :nerd

Link to comment
Share on other sites

u kakva nervoza oko nicega

...jos da malo dodam ,vezano za estetiku, uz onakav odvratan plafon bi mi trebala neka laksa droga za opustanje uz muziku,a kad pomislim na higijenu onda i verovatno i neka teza,ovako ostajem strejt uz beo cist okrecen plafon ima i to svojih prednosti,lakse nadjes komarca u sobi na pr. ,mada pravi audiofil sa sluhom slepog misa u ovako sjajno tretiranoj sobi to perfektno odradi i uz pomoc sluha zatvorenih ociju,mi od refleksija i izoblicenja koje donosi ne tretirana soba mozemo samo da sanjamo o tome :)

opustite se momci,malo su samo veci zvucnici za sobu,bilo bi im lakse i uz manje truda oko tretmana sobe u vecoj.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, Å¡to se raspravljate, oÄigledno je da je u pitanju soba koja služi iskljuÄivo za sluÅ¡anje muzike, pa je adekvatno i tretirana, zanemarujući estetski momenat. OÄigledno je u pitanju neko ko "može"...

...potpuno si u pravu,krenem pogresno od sebe tj.da je prostor za slusanje ujedno i zivotni,ako imaju ti sundjeri i u beloj boji doprinelo bi opustenijoj atmosferi,bar za mene.I sam pozelim kadkad zasebnu da ne maltretiram ukucane,na pr. Quad ESL enjoy room,i jos mozda po koju u zavisnosti od raspolozenja,motelcic mozda, sa Jazz klubom u prizemlju i open air scenom u dvoristu , da ostanem u temi sa Dynaudio ozvucenjem na bazenu za Calypso momente.

Link to comment
Share on other sites

Evo i mene da dam mali doprinos temi i uclanim se u DY klub :wave2

Sistem cine:

Dynaudio Contour 1.4S sa pravljenim stalcima (visine 65 cm)

Electrocompaniet ECI-4 pojacalo

Shanling CD-T80 plejer

Kablovi: strujni ASD Ultimate (za pojacalo) & ASD Beta Reference 4.5 (za cd plejer), interkonekt ASD Ultimate RCA, zvucnicki ASD Theta

Prostorija je velicine oko 28 m2, malo manje zapremine nego sto bi bilo uobicajeno za povrsinu osnove sobe, zbog kosine krova (stan je u potkrovlju).

Najvise se slusa klasicna muzika, pa onda rock, elektronika, jazz.

Za moje poimanje, zvuk je svez i prilicno neutralan. Zvucna slika je veoma dobra ali uz uslov da se zvucnici slusaju sa vise od 3m udaljenosti (kod mene je rastojanje oko 3.5m). Na manje od 3m se cuje i polozaj kutija, a ne samo zvucna slika. Takodje, da bi zvucna slika bila dobra, 1.4S traze da budu odmaknuti od zadnjih zidova oko 1m (zadnja strana zvucnika od zida). Takodje, veoma su osetljivi na ugao pod kojim stoje u odnosu na osu slusanja. Traze dosta eksperimentisanja sa pozicioniranjem. Kod mene je optimalno kada se ose zvucnika seku na nekih 5.5m udaljenosti od zvucnika.

Slusao sam ih jedno kratko vreme u manjoj prostoriji (14m2) ali tu sistem nije mogao da se pokaze u pravom svetlu. Dublji bas je bio mutan zbog odbijanja, a nije bilo ni dovoljno prostora za dobru zvucnu sliku.

Mislim da bez obzira na velicinu samih kutija, ovi zvucnici traze minimalno oko 18-20 m2 povrsine prostorije (uz, naravno, dobro pojacalo). Tek tada stoje u slobodnom polju i zvuce cisto i neutralno. Mislim da je ovaj uslov veoma bitan kod ovih zvucnika.

Ono sto se meni svidja kod ovih zvucnika je odlican timbar instrumenata i glasova, dobra zvucna slika, veoma pristojan bas, odlicni tranzijenti u srednjem i visokom opsegu, solidni u basu. Ono sto mi se najvise svidja je pomenuta neutralnost zvucnika. Ovi zvucnici ne dodaju mnogo originalnom zvuku, nisu sladunjavi, meki, ostri ili suvi. vrlo su umerenog karaktera a imaju izrazene tranzijente. To ih cini dobrim za razlicite zanrove muzike.

Karakter sopstvene boje tonova zvucnika nije izrazen tako da mi zvucnici nisu dosadili na duze staze.

post-16107-0-23054600-1337197242_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Pa takav je uglavnom svet koji sluÅ¡a i poseduje Dynaudio zvuÄnike. :)

Vidim skromnost im (vam) nije vrlina. Ne poznajem puno ljudi koji imaju ove zvucnike ali za one koje poznajem mogu reci da su kvalitetni kao ljudi. O lepoti ne bih naravno, to je stvar ukusa i ostavio bih suprotnom polu da je procenjuje. :)

Link to comment
Share on other sites

Evo i mene da dam mali doprinos temi i uclanim se u DY klub :wave2

Sistem cine:

Dynaudio Contour 1.4S sa pravljenim stalcima (visine 65 cm)

Electrocompaniet ECI-4 pojacalo

Shanling CD-T80 plejer

Kablovi: strujni ASD Ultimate (za pojacalo) & ASD Beta Reference 4.5 (za cd plejer), interkonekt ASD Ultimate RCA, zvucnicki ASD Theta

Prostorija je velicine oko 28 m2, malo manje zapremine nego sto bi bilo uobicajeno za povrsinu osnove sobe, zbog kosine krova (stan je u potkrovlju).

Najvise se slusa klasicna muzika, pa onda rock, elektronika, jazz.

Za moje poimanje, zvuk je svez i prilicno neutralan. Zvucna slika je veoma dobra ali uz uslov da se zvucnici slusaju sa vise od 3m udaljenosti (kod mene je rastojanje oko 3.5m). Na manje od 3m se cuje i polozaj kutija, a ne samo zvucna slika. Takodje, da bi zvucna slika bila dobra, 1.4S traze da budu odmaknuti od zadnjih zidova oko 1m (zadnja strana zvucnika od zida). Takodje, veoma su osetljivi na ugao pod kojim stoje u odnosu na osu slusanja. Traze dosta eksperimentisanja sa pozicioniranjem. Kod mene je optimalno kada se ose zvucnika seku na nekih 5.5m udaljenosti od zvucnika.

Slusao sam ih jedno kratko vreme u manjoj prostoriji (14m2) ali tu sistem nije mogao da se pokaze u pravom svetlu. Dublji bas je bio mutan zbog odbijanja, a nije bilo ni dovoljno prostora za dobru zvucnu sliku.

Mislim da bez obzira na velicinu samih kutija, ovi zvucnici traze minimalno oko 18-20 m2 povrsine prostorije (uz, naravno, dobro pojacalo). Tek tada stoje u slobodnom polju i zvuce cisto i neutralno. Mislim da je ovaj uslov veoma bitan kod ovih zvucnika.

Ono sto se meni svidja kod ovih zvucnika je odlican timbar instrumenata i glasova, dobra zvucna slika, veoma pristojan bas, odlicni tranzijenti u srednjem i visokom opsegu, solidni u basu. Ono sto mi se najvise svidja je pomenuta neutralnost zvucnika. Ovi zvucnici ne dodaju mnogo originalnom zvuku, nisu sladunjavi, meki, ostri ili suvi. vrlo su umerenog karaktera a imaju izrazene tranzijente. To ih cini dobrim za razlicite zanrove muzike.

Karakter sopstvene boje tonova zvucnika nije izrazen tako da mi zvucnici nisu dosadili na duze staze.

Cestitam na lepom okruzenju komponenti za 1.4 kao i lepom i detaljnom opisu zv... slike koju daje pomenuta kutija - upravo tako sam je i ja doziveo slusajuci je na 2 - 3 mesta u sistemima . Mislim da ne bi bilo lose malo akusticki obraditi prostoriju jer je bar u mom slucaju to smanjilo duzinu sweet pot - a za slusanje koji je sad 3 metra pritom je Contour 3.3 dosta veci zvucnik i radi u sobi od 80 m2. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Evo i mene da dam mali doprinos temi i uclanim se u DY klub :wave2

Sistem cine:

Dynaudio Contour 1.4S sa pravljenim stalcima (visine 65 cm)

Electrocompaniet ECI-4 pojacalo

Shanling CD-T80 plejer

Kablovi: strujni ASD Ultimate (za pojacalo) & ASD Beta Reference 4.5 (za cd plejer), interkonekt ASD Ultimate RCA, zvucnicki ASD Theta

Prostorija je velicine oko 28 m2, malo manje zapremine nego sto bi bilo uobicajeno za povrsinu osnove sobe, zbog kosine krova (stan je u potkrovlju).

Najvise se slusa klasicna muzika, pa onda rock, elektronika, jazz.

Za moje poimanje, zvuk je svez i prilicno neutralan. Zvucna slika je veoma dobra ali uz uslov da se zvucnici slusaju sa vise od 3m udaljenosti (kod mene je rastojanje oko 3.5m). Na manje od 3m se cuje i polozaj kutija, a ne samo zvucna slika. Takodje, da bi zvucna slika bila dobra, 1.4S traze da budu odmaknuti od zadnjih zidova oko 1m (zadnja strana zvucnika od zida). Takodje, veoma su osetljivi na ugao pod kojim stoje u odnosu na osu slusanja. Traze dosta eksperimentisanja sa pozicioniranjem. Kod mene je optimalno kada se ose zvucnika seku na nekih 5.5m udaljenosti od zvucnika.

Slusao sam ih jedno kratko vreme u manjoj prostoriji (14m2) ali tu sistem nije mogao da se pokaze u pravom svetlu. Dublji bas je bio mutan zbog odbijanja, a nije bilo ni dovoljno prostora za dobru zvucnu sliku.

Mislim da bez obzira na velicinu samih kutija, ovi zvucnici traze minimalno oko 18-20 m2 povrsine prostorije (uz, naravno, dobro pojacalo). Tek tada stoje u slobodnom polju i zvuce cisto i neutralno. Mislim da je ovaj uslov veoma bitan kod ovih zvucnika.

Ono sto se meni svidja kod ovih zvucnika je odlican timbar instrumenata i glasova, dobra zvucna slika, veoma pristojan bas, odlicni tranzijenti u srednjem i visokom opsegu, solidni u basu. Ono sto mi se najvise svidja je pomenuta neutralnost zvucnika. Ovi zvucnici ne dodaju mnogo originalnom zvuku, nisu sladunjavi, meki, ostri ili suvi. vrlo su umerenog karaktera a imaju izrazene tranzijente. To ih cini dobrim za razlicite zanrove muzike.

Karakter sopstvene boje tonova zvucnika nije izrazen tako da mi zvucnici nisu dosadili na duze staze.

Hi

Moj predlog za DY C 1,4S je upravo ECI 4 ili jos bolje novi ECI 5 pa me ne cudi sto si zadovoljan rezultatima. Tamo negde kad bude parica preporucio bi ti ECC1 i to sa balansiranom vezom sto to bi trebalo da bude neki optimum. Verujem da je aktuelni Shanling ok (slusao sam ga) ali je ECC1 ipak odgovarajuca sprava za tvoj ECi4. Jedina stvar koja mi smeta je razvodnik za struju takozvani "lopov" koji bi morao resiti na drugi nacin, preko neke kvalitetne letve i sl. a do tada uzivaj :-)

Link to comment
Share on other sites

Nije zamrla, taman posla. Evo ukratko da napiÅ¡em iskustva sa juÄeraÅ¡njeg session-a sluÅ¡anja Focus 340 i Moon i-7/Supernova kombinacije. Od muzike sluÅ¡ano svaÅ¡ta, od starih Ben Webster meets Oscar Peterson, preko Ray Brown - Soular Energy, i Eagles-a uživo, pa do poslednjeg albuma Pat Metheny-ja. Meni se liÄno dopada kako u kombinaciji sa Moon elektronikom do izražaja dolazi neutralnost Dynaudio kutija. InaÄe, same kutije karakteriÅ¡e velika i prostrana zvuÄna slika vrlo relaksirane prezentacije gde svaki izvoÄ‘aÄ ima dovoljno prostora "da se iskaže". Ovo dolazi do izražaja pogotovo u basu koji zauzima svoju prirodnu veliÄinu u prostoru i ni najmanje ne prekriva ostatak spektra. Visoki i srednji opseg je sa dosta vazduha i u kombinaciji sa Moon-om poneÅ¡to svilenkastog i prefinjenog karaktera. Pat Metheny je zazvuÄao vrlo rezolutno (inaÄe je vrhunski snimljen album), gitara je bila baÅ¡ kako treba, nikako prevelika, kao Å¡to pojedini skupi sistemi umeju da preuveliÄavaju instrumente. Prostor u kojem je snimljen album je jasno omeÄ‘en i definisan, timbar instrumenta gotovo savrÅ¡en i vrlo neutralan. Sve u svemu jako kvalitetan sistem sa kojim bih srećno i zadovoljno živeo za dugo vremena. ÄŒisto poreÄ‘enja radi, na istoj elektronici smo pre par nedelja sluÅ¡ali Contour s1.4 za koje moram reći da zvuÄe prefinjenije i Äak malo rezolutnije od Focus 340. Ipak, na strani Focusa je volumen zvuÄne slike i prostornost, kao i relaksiraniji zvuk u basu.

Link to comment
Share on other sites

Nije zamrla, taman posla. Evo ukratko da napiÅ¡em iskustva sa juÄeraÅ¡njeg session-a sluÅ¡anja Focus 340 i Moon i-7/Supernova kombinacije. Od muzike sluÅ¡ano svaÅ¡ta, od starih Ben Webster meets Oscar Peterson, preko Ray Brown - Soular Energy, i Eagles-a uživo, pa do poslednjeg albuma Pat Metheny-ja. Meni se liÄno dopada kako u kombinaciji sa Moon elektronikom do izražaja dolazi neutralnost Dynaudio kutija. InaÄe, same kutije karakteriÅ¡e velika i prostrana zvuÄna slika vrlo relaksirane prezentacije gde svaki izvoÄ‘aÄ ima dovoljno prostora "da se iskaže". Ovo dolazi do izražaja pogotovo u basu koji zauzima svoju prirodnu veliÄinu u prostoru i ni najmanje ne prekriva ostatak spektra. Visoki i srednji opseg je sa dosta vazduha i u kombinaciji sa Moon-om poneÅ¡to svilenkastog i prefinjenog karaktera. Pat Metheny je zazvuÄao vrlo rezolutno (inaÄe je vrhunski snimljen album), gitara je bila baÅ¡ kako treba, nikako prevelika, kao Å¡to pojedini skupi sistemi umeju da preuveliÄavaju instrumente. Prostor u kojem je snimljen album je jasno omeÄ‘en i definisan, timbar instrumenta gotovo savrÅ¡en i vrlo neutralan. Sve u svemu jako kvalitetan sistem sa kojim bih srećno i zadovoljno živeo za dugo vremena. ÄŒisto poreÄ‘enja radi, na istoj elektronici smo pre par nedelja sluÅ¡ali Contour s1.4 za koje moram reći da zvuÄe prefinjenije i Äak malo rezolutnije od Focus 340. Ipak, na strani Focusa je volumen zvuÄne slike i prostornost, kao i relaksiraniji zvuk u basu.

Obzirom da sam i ja bio sa User - om na pomenutoj prezentaciji slozio bi se sa opisom rada sistema i ponesto dodao

Ono sto sam primetio kod DY a to je da ima poredjane modele po gradaciji i cenama toliko precizno da vam jednostavno ne dozvoljavaju da po nizoj ceni pa cak i ovako relativno velik zvucnik iz prilicno dobre serije kupite a da on bolje svira od najeftinijeg modela u jacoj seriji i to se i ovog puta pokazalo C1 JE BOLJI OD S1.4 pa verovatno i od S 3.4 mada nisam cuo ali ne bi me iznenadilo , a Contour 1.4 je bolji od Fokusa 340 iako je ovo veca i ozbiljnija kutija - dakle majstori su da vam izvuku i zadnji dinar iz dzepa a da pritom budete i srecni i zadovoljni za ulozeni novac :plakanje

Zakljucak je da je kod DY veoma prisutna hijerarhija po serijama i modelima otprilike je ovo jedan ugao koji sam ja primetio nakon nekoliko prezentacija u Vox - u i na sajmovima. Ono sto mene zanima a gde sam mislio da ce mozda S 5.4 (koji me je prvenstveno zanimao) po svenu sudeci biti zvucno losiji od C2 iako S 5.4 NA OKO izgleda ozbiljnije i u slicnom je rangu cenu sa C2 . 5.4 je veci zvucnik , tezi, a ima po meni ozbiljnije bas drivere + nosi novi Esotar 2 visokotonac i + ima i srednjotonac za koji neki kazu da spada medju najneutralnije u svetu i opet sve to dzaba C2 ce verovatno oneti pobedu nad njim tako da moja razmisljanja polako u buducnosti se okrecu ka C2

Jedino u cemu se ne slazem sa User - om citiram ga - ( gitara je bila baÅ¡ kako treba, nikako prevelika, kao Å¡to pojedini skupi sistemi umeju da preuveliÄavaju instrumente.

Krupnoca i jasnoca instrumenata u sistemu se ne postize lako i bas obrnuto cini HI - END - om svaki dobro ukloljpljen sistem od xxxx para uz sve ono pride sto je naveo i sa cime se apsolutno slazem. Ne moze gitara biti predimenzionirana ako je zakacena na vrhunsku razglasnu opremu na koncertu - dobro znamo kako to tamo zvuci i obrnuto kako zvuci uzivo gitara na kolarcu - pa zvuci tako da je nikad u nijednom sistemu necete tako cuti i doziveti. U jedno sam siguran a to je da sigurno ne zvuci sitno vec jasno i krupno sa bogatstvom ivica instrumenta koje su krupno isklesane i jasno oivicene i to je po opisu boja tona gitare kojoj treba da tezi svako ko hoce tako da cuje gitaru u svom sistemu

Opet cu se ograditi ovo je moj stav i ugao gledanja na instrumente u sistemu i naravno mnogi se mozda nece sloziti sa ovim a mozda i hoce - jer kao i uvek ukusi su razliciti :wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...