Jump to content


Razlika izmedju High-End i Hi-Fi opreme...


hispanjolac

Recommended Posts

A jesu li tranzistori posle 25 godina oslabili pa nemaju istu snagu kao i pre? Jel popustila stampana ploca? I sta je to od inovacija primenjeno za tih 25 godina? Sve ostalo isto - principi isti, nemoj da se lazemo - sve je ostalo isto i dalje se pojacivaci dele na tranzistorce i lampase i hibride. Znaci princip je ostao isti. Oklopljeni trafoi - isti. Sta danas je namotaj bakra 20 puta skuplji nego pre??? Cak su i smanjili stampane ploce i cipove. O cemu mi pricamo? I jos nesto. Moze da se desi da Hifi sistem i bolje svira od recimo lose uparenog highend sistema. Sta cemo za to? Ti jesi ostario pa ne mozes da benchas 130 kg kao nekada, ali uredjaji mogu pogotovo ako se jos i restauriraju ohohoho. I ti da pocnes da vezbas u teretani kako treba i sada u tim godinama mozes dizati i vise od 130. Nemoj ni da sanjas da ne mozes. Ja mogu da te napravim za dve godine vezbanja da te ni rodjena zena ne prepozna. Tako isto znamo neke ljude koji mogu da osveze stare demone i da furaju kao zmajevi jos 200 godina. Stalone ima 63 godine pa je spremniji od danasnjih klinaca na brzoj hrani i cime 'oces. Lampasi se i dalje prave a kada su izmisljeni? Koliko je proslo od pojave lampi a i dalje su nepobedive u audio sportu? Jesu tu bile neke zestoke inovacije poput nano tehnologije u racunarskoj opremi? Naravno da nisu. Menjane su shasije, dimenzije, tipovi elemenata a princip isti. U 2012. godini uredjaji jednostavno ne smeju biti skuplji od onih iz pre 30 - 40 godina iz razloga jer se zasnivaju na istom principu. Izgleda da se danas nijanse zestoko placaju. :)

E daj molim te napravi me za dva meseca da me zena ne prepozna... ma i za cetiri - imam ja strpljenja ako ce rezultat biti da skinem bedu s' vrata.

Mogu ja u teretani da vezbom potignem rezultat ali ne kao klinac od 20godina koji takodje vezba. Moze i pojacalo da se osvezi da svira k'o nekad... moze ali nikad kao novo, savremeno pravo HiEnd pojacalo... Novi kondenzatori, savremeniji, vise komada... veci trafoi, bolje oklopljeni, bolje interno ozicenje, skuplje stampane ploce... moglo je dosta toga i tad da se uradi al' se nije radilo. Nesto i nije moglo. Tehnologija je napredovala. Moze stari HE da pridje novom ali ne i da ga pobedi... Ko je pravio zvucnike na nacin i od materijala kao danas npr YG Adcoustics, Magico, Marten Design? Niko... O tome ti pricam.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dakle, ako damo Nelson Pass-u i tebi iste delove, ono sto Vas dvojica svaki za sebe napravite svirace podjednako dobro?

Isti delovi = isti kvalitet?

Ne meni vec mom drugaru... ;) a mozda i bolje, sve zavisi od subjektivizma, ali zasigurno ce da napravi to sto i Nelson napravi samo je pitanje dal' ce da nagne ka Istoku ili Zapadu ili opet ka Nordijcima sa zvukom. Zavisi kako je raspolozen. A on to debelo moze.
Link to comment
Share on other sites

Pusti ti drugara, ovde pises ti, a ne tvoj drugar.

Ili malo drugacije pitanje: da imas znanje Nelson Pass-a i publiku spremnu da plati, da li bi im dobro naplatio, ili ne?

To je eticko pitanje i krajnje subjektivno. Ja licno bih naplatio onoliko koliko je realno tek da ne budem u gubitku. I imam jedno neobicno pitanje: sta imas u svom licnom i personalnom sistemu? Sta konzumiras od uredjaja? Ne moras da odgovoris ako neces - nije pod moranje. :)
Link to comment
Share on other sites

Kojecemu ili necemu sto se vrednuje i nagradjuje?

Niko od tih ljudi koji su dosli do nivoa da mogu da stvaraju HE nije do toga dosao preko noci, nego zahvaljujuci talentu, radu i odricanju.

Neko to ceni i hoce da plati.

Zasto ti to smeta?

Tebe niko te ne tera da kupujes, imas pravo izbora, sta ti je dalje potrebno?

Oni koji kupuju, ne kupuju tvojim, nego svojim parama. U cemu je problem?

Link to comment
Share on other sites

Kojecemu ili necemu sto se vrednuje i nagradjuje?

Niko od tih ljudi koji su dosli do nivoa da mogu da stvaraju HE nije do toga dosao preko noci, nego zahvaljujuci talentu, radu i odricanju.

Neko to ceni i hoce da plati.

Zasto ti to smeta?

Tebe niko te ne tera da kupujes, imas pravo izbora, sta ti je dalje potrebno?

Oni koji kupuju, ne kupuju tvojim, nego svojim parama. U cemu je problem?

U razlici izmedju Highenda i Hifija... ;) To je bila tema...
Link to comment
Share on other sites

Bilo bi primerenije i merodavnije da miÅ¡ljenje daju oni koji su barem struÄni u ovoj oblasti. Nažalost oni nemaju volju da uÄestvuju u ovakvim raspravama ali vam mogu posredno preneti neka iskustva. Nije sve Å¡to je skupo dobro projektovano do kraja i ne radi kako treba. Ima tu razliÄitih primera: zvuÄnika od 20,000 eur, pojaÄavaÄa od 35.000 eur itd. Da ne govorimo o tendencijama da se lampaÅ¡i dizajniraju da zvuÄe kao tranzistorci i vice versa. Primetno je (ovo poslednje navedeno) kod renomiranog proizvoÄ‘aÄa Äiji ureÄ‘aji koÅ¡taju par hiljada eur i zvuÄe zaista jadno. Opet sa druge strane ima tu i izvanrednih ureÄ‘aja. NauÄimo se prvo Å¡ta je dobar zvuk a potom pokuÅ¡ajmo da spoznamo kako se do njega dolazi. Već na samom poÄetku spoznaje uvidećemo da to nije nimalo jeftino niti pak jednostavno . I na kraju, a možda je trebalo da bude u prvom postu:

"The high-end audio movement started in 1962 with the launch of J. Gordon Holt's Stereophile magazine, which departed from advertising-driven commercial publications like Stereo Review and High Fidelity and instead promoted a philosophy of reviewing and comparing audio components solely on the basis of sound quality."

Link to comment
Share on other sites

sasvim je ne-primereno kritikovati nesto sto je vrh, skoro isto kao i braniti taj isti vrh, ukoliko ga nisi `dotakao`

tako da trla baba lan...

normalnom coveku je u krvi da napreduje, bicu slobodan reci ambicija ili pohlepa, pa je tako i u ovoj krajnosti

svi bi mi voleli da nam budzet sistemi rade naj hajend, al` kad bi se kupali u novcu... znamo svi sta bi ondak bilo :)

Link to comment
Share on other sites

:cheers

pojednostavljeno :)

slazem se da nije primereno kritikovati nesto sto nisi `dotakao` vec mozda procitao na netu i video po koju fotku

ali zar nije isto tako i u slucaju da branis nesto sto nisi pip`o :) ?

koliko ljudi u ovoj temi ima kutije koje vrede 100k ili vise...

Link to comment
Share on other sites

poz za sve :) ova tema mi se bas svidela...danas sam kod druga slusao zvucnike koji kostaju oko 15.000e necu reci koja je to marka zvucnika,al svo vreme dok sam ix slusao razmisljo sam u sebi sta tu kosta 15.000e......ima uredjaja koji opravdavaju svoje cene i ima uredjaja kojima su cene prenapumpane,ali neka ako uredjaj neopravda svojom cenom kvalitet,izgled,zvuk nece imati kupca i ta firma ili fabrika ce bankrotirati......ali nama u srbiji uvek ce biti skupe cene uredjaja ali i kako nece kad nas ima dosta koji radimo za 250e ili za 300e ili nesto vise a radnik u nemacoj koji radi kao komunalac ima 2.000e a cene su manje vise iste su u svetu ...... ima dostupnog polovnog hi enda ali on nemoze se kupiti sa platom od 250e,i za kraj nisu neki vrxunski uredjaji skupi nego smo mi beda :(

Link to comment
Share on other sites

Sretnu se dva rusa u New Yorku

-Vidi kakav sam sjajan sat kupio!

-Prelep je, koliko si ga platio?

-20000 USD

-Svasta,pa to si mogao i kod nas u Moskvi za 40000.

Skromnom,siromasnom i normalnom coveku je jako tesko da shvati kako razmislja bogat covek(i da li uopste razmislja kad su pare i trosenje u pitanju),narocito onaj koji se na brzinu obogatio,ja ih gledam stalno u svom poslu,neki su se obogatili enormno za samo 10g.Znam jednog koji sad radi sa milionima eura godisnje uglavnom tudjih, ali ima i bar jedan svoj ustekan,stan od preko 200m2...,pre 15 godina kad je stigao u grad zelja mu je bila da ima svoj auto.Sta mislis koliko on lako trosi svoje novce i koliko ga je briga za ovo o cemu mi ovde pricamo.Mnogi su od takvih koje sam kroz posao upoznao su jos brze nego sto su zaradili i potrosili sve,ostali su bukvalno bez icega,jednog takvog srecem sa hiltijem u ruci na gradilistu,vozi kadeta sa polupanom sofersajbnom od strane prevarenog klijenta,dvojicu vise ne srecem jer su se ubili prosle godine,a trosili su mnogo i cena im nikad nije bila pitanje,hifa je bila verovatno samo jedna od dzidza bidza za njih.Zbog takvih "kako doslo tako otislo" likova Srbija je meka za high end,zar mislite da su firme kao sto je Audio Note,Griffon,Accuphase,VTL,Linn... ovde bez veze?

Ni drugde to nije drugacije, gledam jednu emisiju na TV ovih dana,zove se Sellin' New York.Prodaje se stan u New Yorku za 8 mil dolara kupuje covek koji investira,nije mu jedini,izdace ga za 20.000,sta ce mu uopste? Kaze "Hteo bi da ima jedan deo New Yorka za sebe",za njega ne postoji dovoljno skup high end,kad hifa dodje na red.Njemu je dosta reci "You get the best CD in the world for the price of lousy car",u krajnjem slucaju to mu je ta jedna kirija,zato su cene takve.I da cena je tolika koliko je neko spreman da plati i nikako drugacije.

E sad sto se zvuka tice,licnog iskustva.Nedavno sam slusao sistem od skoro 100.000E na prezentaciji,radio je odlicno,bio je bolji zvuk od "obicnog" vrhunskog hifi-a.Da li je bio bolji od Quad ESL,pa da bar malo,dakle i bolje od svega sto sam pre toga slusao.Da li bih ga kupio.pa...nema sanse.Zasto?Zato sto nemam te pare.Sutra mi jave da sam nasledio milon-dva,da li bi ga onda kupio.Da, verovatno prekosutra,pa tih 5% uopste nije problem.

Evo kako BBC priloga zasto vam treba CD plejer za 20000USD.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...