Jump to content


HI-End Solaja


jorgoss

Recommended Posts

Za kraj lista pesama koje smo slusali (nekompletna,naravno,slusano je mnogo vise):

Nina Simone -Feel good

Sade - Paradise

Diana Krall- How insensitive

Eagles - Hotel California (live,produzena verzija)

Eric Clapton - Old Love

Vaya Con Dios - Just a Friend of mine, Puerto Rico

itd itd.

Bez namere da kvarim zadovoljstvo ili umanjim vrednost slusnog testa... navedeni muzicko materijali su prilicno jednostavni za reprodukciju i sasvim se dobro cuju na bilo kom sistemu.

Verujem, oznajuci Solajin rad, da Sedra moze vise.

Link to comment
Share on other sites

Bez namere da kvarim zadovoljstvo ili umanjim vrednost slusnog testa... navedeni muzicko materijali su prilicno jednostavni za reprodukciju i sasvim se dobro cuju na bilo kom sistemu.

Verujem, oznajuci Solajin rad, da Sedra moze vise.

To je bio samo deo materijala...recimo super se cuo i Charles Mingus – Ysabel's Table Dance. Mislim da je to zahtevno za reprodukciju.

Link to comment
Share on other sites

To je bio samo deo materijala...recimo super se cuo i Charles Mingus – Ysabel's Table Dance. Mislim da je to zahtevno za reprodukciju.

Aaaaa... to je forumski "Trio fantastikus" (Ozzy, Kui, Anubis) nahajpovao kao test numeru za DAC-ove... :D

Slazem se, svakako je zahtevnija od onog sto si naveo.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Bez namere da kvarim zadovoljstvo ili umanjim vrednost slusnog testa... navedeni muzicko materijali su prilicno jednostavni za reprodukciju i sasvim se dobro cuju na bilo kom sistemu.

Ova tvrdnja nije tačna i čudi me da dolazi od distributera i audiofila. Na svakom sistemu se muzika drugačije čuje i sa svakom muzikom je moguće manje ili više oceniti zvuk sistema. Sa druge strane, nema jednostavnije muzike od, recimo, solo klavira, ali da vidiš kako sistemi padaju na reprodukciji.

Link to comment
Share on other sites

Ova tvrdnja nije taÄna i Äudi me da dolazi od distributera i audiofila. Na svakom sistemu se muzika drugaÄije Äuje i sa svakom muzikom je moguće manje ili viÅ¡e oceniti zvuk sistema. Sa druge strane, nema jednostavnije muzike od, recimo, solo klavira, ali da vidiÅ¡ kako sistemi padaju na reprodukciji.

 

Ova tvrdnja je jos kako tacna a njeno negiranje dolazi od nekog ko je bio recezent za jedan priznati domaci audio casopis pa je stoga cudjenje jos vece. Cudi me da nisi prepoznao sustinu moje misli koja je sadrzana u cinjenici da su pomenuti materijali izvorno snimljeni da zvuce rezolutno, zavodljivo i da se "sve cuje" (pa makar i drugacije) sa naglaskom na vokal koji je najcesce jasno ispred i u prvom planu..  Sa druge strane broj instrumenata je dovoljno veliki da dozvoli da jedni druge "zamaskiraju" a opet dovoljno mali da ne dovede u iskusenje rezolutnost sistema. U skladu sa tim jasno je zasto i skupi a lose uklopljeni sistemi "padaju" na reproduciji solo klavira, violine.... Tu nema laganja. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Stevane,

nazalost, to se ne moze tako lako videti sa slike. Moja pretpostavka je da ipak nisu DC konstrukcije, odnosno da imaju barem jedan sprezni kondenzator u putanji signala. No, to sam pitao iz ciste radoznalosti.

Samo da pitam, da li je zaista toliko važno da je DC konstrukcije?

Da jeste, taÄno, ne bi imao bilo kakav kondezator na DIREKTNOJ putanji signala (ali bi zadržao sve kondenzatore na indirektnim putanjam, kao Å¡to su ulazni filter, razne kompenzacije unutra, itd), ali bi zato morao da ima Äitavo dodatno kolo u vidu DC Servoa, koje može biti (a naravno ne mora) problem za sebe.

Do sada sam Äuo tuÅ¡ta i tma DC ureÄ‘aja koji su bili sasvim osrednji i izvestan manji broj AC ureÄ‘aja koji su trÄali krugove oko onih DC ureÄ‘aja. Sama upotreba neke topologije ne garantuje ama baÅ¡ niÅ¡ta, sve zavisi kako je odraÄ‘ena celina. U tom kontekstu, da li je AC ili DC je suÅ¡tinski nebitno, stara priÄa o faznoj linearnosti na basovima, iako taÄna sama po sebi, je davno zaboravljena proÅ¡lost, jer novije generacije AC ureÄ‘aja su sve od reda seÄene ispod 2 Hz, a poneki i ispod 1 Hz.

Link to comment
Share on other sites

@Willi Studer, Sonic Hammer

Bez ikakve želje da budem neki mirotvorac, ali ja mislim da ste obojica pomalo u pravu.

Å to se tiÄe manje ili viÅ¡e zahtevnog test materijala, Willi je u pravu sa tezom da će loÅ¡ ureÄ‘aj zabrljati i kada radi tiho, i kada radi glasno, verovatno joÅ¡ gore kada radi glasno. AQ verna reprodukcija klavira je veoma težak i zahtevan test za bilo koji pojaÄavaÄ. Pa pogledajte samo frekventni raspon klavira.

Sa druge strane, Sonic Hammer je u pravu utoliko Å¡to će pojaÄavaÄi uvek manje brljati pri manjim snagama nego pri većim, koje podrazumevaju jaka napajanja koja oni jednostavno nemaju. U pravu je i po strukturi muziÄkog materijala, lakÅ¡e i bolje će raditi sa manje zahtevnim materijalom.

A ko je kakav će se taÄno saznati kada se pusti neÅ¡to zahtevno i komplikovano. Moj test za to je numera 5 na prvom CD-u grupe The Blue Man Group, gde postoji nekoliko prelaza iz picikata u bukvalno grmljavinu 4 kompletne ritam sekcije koje ulete iznenada. Samo to pustite i sluÅ¡ajte ko će prvi da poklekne, pojaÄavaÄ ili zvuÄnici. I ako to samo malo galsnije pustite od onoga Å¡to normalno koristite preko dana, odmah će postati jasno da će amlo koji pojaÄavaÄ od 50W/8 Oma ostati Äitav, ne zbog neke nenormalne glasnosti, nego zbog toga Å¡to će se bar 99% njih udaviti usled nedostatka energije.

A tek neko delo na orguljama od Baha, tu padaju i mnoge legende. Ako to smatrate isuvuÅ¡e okrutnim, probaje sa recimo najvećim hitovima Waldo de los Rios-a, stilizovana klasika Äuvenih arija. LoÅ¡iji proizvodi će na tihom izgubiti dosta toga, a na glasnom će poÄeti da grcaju.

Koliko puta ste, na bilo kojem sajmu, igde, Äuli takvu muziku upotrebljenu da se testira bilo Å¡ta? Ne, umesto toga, sluÅ¡ate nekakav kamerni džez kvartet, sa amplitudom signala koja ima udare od +6dB u najgorem sluÄaju. Valja to sve spakovati u okvire slabaÅ¡nih cevnih ureÄ‘aja, koji nemaju niti napona, niti struje. Nije svejedno.

Ženski vokali (na primer, Joan Baez, Loreena McKennit, Enya, itd) su odliÄno merilo srednjih tonova, ali slabiji ureÄ‘aju će im izmeniti glas, ponekada toliko da se upitate gde ode dotiÄna?

Da skratim - po meni, najmerodavniji test je kada sluÅ¡ate od jednostavnog do komplikovanog, u dva maha, prvo relativno tiho (onoliko glasno koliko vam radi sistem po celi dan), a onda odmah iza toga, isto to ali glasnije (onoliko glasno koliko sebi dopuÅ¡tate u retkim prilikama kada ludujete). Ako testirate pojaÄavaÄ, bilo bi dobro da koristite neke zvuÄnike koji mogu da izdrže ozbiljnije snage i, Å¡to je važnije, koje dobro poznajete. Ako testirate zvuÄnike, koristite pojaÄavaÄ koji dobro poznajete.

Link to comment
Share on other sites

Sta bi bilo da nisi skratio... Vidim ja da si ti resio da stignes Stoneta po broju postova. Priznaj da mu zavidis na 10.000+ postova! :1038:  :wave2

 

Ðикада, па Ñве да ме јури оним црвеним     :ruganje  Ñ‚андркалом.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Sta bi bilo da nisi skratio... Vidim ja da si ti resio da stignes Stoneta po broju postova. Priznaj da mu zavidis na 10.000+ postova! :1038:  :wave2

Ma jok, Gox, ja nisam serviser, pa nemam potrebe da budem pred oÄima svih u svako doba.

Link to comment
Share on other sites

Otkud da Vas zanima posle dve godine?

Odgovor je: Dejane, da, u datom momentu to je bilo veoma vazno pitanje za pojacalo snage koje bi bilo upareno uz pomenuti preamp.

UopÅ¡te to ne sporim, samo pitam zaÅ¡to je to tako? Ovo je prvi put da Äujem da se rad u DC režimu postavlja kao maltene uslov dobrog rada.

To me zbunjuje, jer Äak i tzv. DC topologije u stvari imaju filtriranje jednosmerne komponente, samo to rade na drugaÄiji naÄin i obiÄno niže od klasiÄne koncepcije, kreću da filtriraju tek negde ispod 1 Hz, ponekada i joÅ¡ niže. Sa svoje strane, AC kola su se takoÄ‘e promenila, pa i ona sada kreću sa filtriranjem ispod 3 Hz, ponekada i ispod 1 Hz. Ali, sa aspekta faznih pomera, do 20 Hz obe su jako blizu.

FaktiÄki, jedina stvarna prednost DV servo koncepcije jest da olakÅ¡a prjektantu posao, koji ako ga koristi viÅ¡e ne mora da se ubije balansirajući kolo, sve Å¡to je preostalo će srediti DC servo, i, Å¡to je važnije, držaće pratktiÄno nulu offset-a pod Å¡irokim dijapazonom radnih režima. To pod uslovom da je dobro projektovano, ali isto će se deÅ¡avati i sa AC verzijom, ako je dobro projektivana.

Niti to vidim kao neki realni fakor zvuka. Naslušao sam se i AC i DC topologija i ne bih se usudio da ijednoj dam jasnu prednost, jer se na kraju sve svede na to kako je obavljen suštinski projektantski deo.

I ne razumem o kakve dve godine se radi?

Link to comment
Share on other sites

UopÅ¡te to ne sporim, samo pitam zaÅ¡to je to tako? Ovo je prvi put da Äujem da se rad u DC režimu postavlja kao maltene uslov dobrog rada.

 

......

I ne razumem o kakve dve godine se radi?

 

Dejane, moje pitanje za DC konfiguraciju je postavljeno u junu 2012. - pogledajte datum na citatu kada ste pokrenuli diskusiju, pa sam se zato zacudio :)

 

Evo detaljnog odgovora:

Slazem se sa vecinom onoga sto ste napisali. Medjutim, ovde je problem bio druge vrste. Vise clanova foruma, od kojih neki koji su veoma cenjeni je nahvalilo Solaja pretpojacalo. Ono je, onda, stiglo kod mene na test.

 

Zvuk koji sam mogao da cujem u prvih minut koliko sam ga slusao je zaista bio dobar. Medjutim, primetio sam da svakih destak sekundi (otprilike) basovi na zvucnicima pocinju da divljaju, iskakajuci unapred - slicno kao rumble kod gramofona, ali ne konstantno. Nije to bilo bog zna koliko, ali je bilo primetno. Obzirom da je moje pojacalo snage (Metaxas Solitaire) DC konfiguracije, ocigledno je da je propustalo nesto sto nije trebalo da postoji u signalu.

 

Prvo sam pomislio da je problem do izvora, koliko se secam to je u tom momentu bila mesec dana stara komponenta u mom sistemu -  Arcam CD23T (uzet iskljucivo zbog izuzetnog dCS RING DAC-a), sa svim elektrolitima zamenjenim i dodatno podesenim kolom za klok itd. Stoga sam imao prvu ideju da je on izvor problema, mada ga nisam ranije uocio, a morao bih.

Odspojio sam ulaze u preamp a zatim ih kratkospojio. Rad membrana je bio isti, kretale su se "same od sebe". Sa iskljucenim preampom nije bilo kretanja membrana - snagas, dakle, nije pravio problem (doduse, on nikada nije pravio nikakav problem :))

 

Zatim sam proverio DC na izlazu preampa obicnim voltmetrom, nije nista pokazao. Otvorio sam preamp i, koliko se secam, on je imao sprezne kondenzatore na izlazu. Dakle, rezultati i pogled na konstrukciju su se slagali, kako je i trebalo. Medjutim, kada sam spojio osciloskop pokazao se jasan DC drift koji se brzo menjao u tipicnim vrednostima 0.300-0.800 V, najcesce oko 0.5 V. Nestajao je i vracao se, brzo, zato verovatno obican digitalni DC volmetar nije mogao da ga uhvati zbog uzorkovanja 2.5 puta u sekundi. Probao sam sa promenom strujne uticnice, proveravao uzemljenje, bez i sa strujnim filterom... ma nista nije pomoglo.

 

Obavestio sam konstruktora o ovome i on je preuzeo uredjaj. Odmah da kazem da je Solaja jedan jako fin i ljubazan covek. Zanimalo ga je sta sam otkrio, nijednog momenta nije hteo da bude nadmen i da ulazi u neargumentovanu raspravu - kao neki drugi, na primer. Proverio je uredjaj na svom osciloskopu i ustanovio isto. Niti on niti ja (koji imam daleko manje znanja od njega) nismo ustanovili odakle potice taj DC drift - posebno jer su na samom kraju, pre izlaza, sprezni kondenzatori. Solaja je promenio konstrukciju i DC drift od tada vise nije prelazio 1-2 milivolte, fakticki nije ni postojao. Obojica smo izvrsili merenja i poklopila su se.

 

Preamp je, za ono malo vremena koliko sam mogao da cujem prvu i drugu verziju, svirao isto, a to znaci daleko skuplje nego sto je kostao. Detaljno sam radio zvucni test i taj preamp je zaista sjajan proizvod. Da nosi ime Musical Fidelity-ja, recimo, mislim da bi momci iz 4Audio profitirali samo tako.

 

Nisam zeleo da tada dizem halabuku za nov proizvod koji se pojavio na trzistu - ne bi bilo u redu prema konstruktoru koji se istinski trudio. No, zanimalo me je kako to da niko pre mene nije primetio ovu falinku - DC pojacala bi morala pokazati ovakav DC drift. Mozda je preamp bio nesto malo modifikovan pre nego sto je stigao kod mene pa nije uocen nedostatak - nisam isao u tolike detalje.

 

Ima jos ovakvih i slicnih pricica vezanih za druge uredjaje :)

Link to comment
Share on other sites

Zorane, malo mi je teÅ¡ko da priÄam o Å olajinim proizvodima, jer Äoveka poznajem liÄno već dugi niz godina, zajedno smo iÅ¡li na neke puteve i sliÄno.

Oko propuÅ¡tanja - to naravno ne sme da se desi ni pod razno, bez obzira na konstrukciju. Ne verujem (mada ne znam) da bi Draganu tako neÅ¡to proÅ¡lo tek tako, te zakljuÄujem da je najverovatnije neki kondenzator produvao, pa sa sporadiÄno prazni. U svakom sluÄaju, Å olaji bih skrenuo pažnju na taj efekat. To je, po meni, logiÄan potez, a inaÄe se savim slažem sa tobom, Å olaja jeste jedan jako pozitivan Äovek i ja mislim izrazito poÅ¡ten.

Jasno je da je negde imao nekakvo curenje koje je uspevalo da natera vezni kondenzator da propusti kratkotrajne udare. TaÄno kako ne znam, nisam upoznat sa konstrukcijom ureÄ‘aja (NIKADA konstruktora ne pitam za detalje njegovih kola).

Ne sporeći bilo Å¡ta iz tvog posta, ipak moram da ti kažem da Äak ni taj maler nema veze sa konstrukcijom AC ili DC. Kod DC servo kola, na primer, dosta Äesta je pojava tzv. shot noise i motorboating-a, dva efekta vezana za prirodu tog kola. Odavno poznati potencijalni problemi, jer se sa dobrim projektovanjem, mogu u celosti zaobići. Kao Å¡to se i glavna zamerka veznim kondenzatorima veoma lako zaobilazi stavljanjem u paralelu recimo jednog elektrolitskog kondenzatora i jednog recimo polikarbonatskog male vrednosti, na primer 10uF paralelno sa 220 nF WIMA MKS (ali ne i MKT, koji služi za rasprezanje napajanja).

I tako se vraćamo na ono Å¡to sam na poÄetku rekao - sve se vrti oko dobrog projektovanja, odnosno pravilno izbalanisranih kola. Dakle, evo suÅ¡tine - ti imaÅ¡ neku predstavu o DC konstrukciji koja, Äini mi se, ne odgovara stvarnosti. U osnovi, AC i DC su sasvim iste, sa potpuno istim ciljevima, samo se razlikuju po izvedbi, po naÄinu kako postižu taj efekat. I niÅ¡ta Å¡to sam do sada Äuo ili video me nije ubedilo u neku prirodnu superionost bilo koje koncepcije, dobro projektovanje je dobro projektovanje i radiće isto sa obe koncepcije.

Ako je DC offset dovoljno veliki, prejahaće on i DC servo, niÅ¡ta se ne sekiraj, pa nije ni to kolo bez svojih granica. ViÄ‘eno, Äuto. A Å olaji je negde curio neki DC ili AC na veoma niskim uÄestanostima koga u samom startu tu nije smelo da bude.

Link to comment
Share on other sites

Dejane,

nije mi jasno zasto se vracate na pitanje konstrukcije DC pojacala i onih sa spreznim elektrolitima? Citajuci Vas post imam utisak da ste napravili viziju mog misljenja u svojoj glavi i sada samo zelite da pokazete superiornost svog stava, iako ste omasili temu za to. Ja sam se zaista potrudio da Vam objasnim, ne znam da li ste procitali sta sam napisao. Dakle, jos jednom:

 

Odgovorio sam na Vase pitanje. Ono nije glasilo "Da li je bolje ovo ili ono" vec je bilo zbog cega me je zanimalo da li su pojacala forumasa koja su upotrebljena u testu DC konfiguracije. Odgovor ste dobili: jednostavno me je zanimalo kako nisu videli DC drift? To su mogli prevideti ili ako je kod njih bio drugi primerak ili ako im pojacala nisu bila DC konfiguracije. Pored svog, probao sam jos dva DC pojacala (tada sam ih imao samo tako) i isto se desilo. Stavljao sam i sprezne kondenzatore izmedju preampa i pojacala snage i DC drift bi nestao. Nisam ovo ni spomenuo u prici, kao ni neke druge detalje, nepotrebno je.

 

Nikada nisam spomenuo da su DC pojacala bolja niti ona druga. Ali, Vi izvlacite zakljucak iz reci koje nisam rekao - interesantno.

 

Za mene je ta prica zavrsena, kao i mnoge druge. The end.
 

Uz sve Vase znanje koje cenim, moram priznati da sam po prvi put u zivotu cuo da postoje AC i DC pojacala. DC nije skracenica od Direct Current vec Direct Coupling. A od cega je skracenica AC u ovom slucaju?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...