Jump to content


HI-End Solaja


jorgoss

Recommended Posts

Dejane,

nije mi jasno zasto se vracate na pitanje konstrukcije DC pojacala i onih sa spreznim elektrolitima? Citajuci Vas post imam utisak da ste napravili viziju mog misljenja u svojoj glavi i sada samo zelite da pokazete superiornost svog stava, iako ste omasili temu za to. Ja sam se zaista potrudio da Vam objasnim, ne znam da li ste procitali sta sam napisao. Dakle, jos jednom:

 

Odgovorio sam na Vase pitanje. Ono nije glasilo "Da li je bolje ovo ili ono" vec je bilo zbog cega me je zanimalo da li su pojacala forumasa koja su upotrebljena u testu DC konfiguracije. Odgovor ste dobili: jednostavno me je zanimalo kako nisu videli DC drift? To su mogli prevideti ili ako je kod njih bio drugi primerak ili ako im pojacala nisu bila DC konfiguracije. Pored svog, probao sam jos dva DC pojacala (tada sam ih imao samo tako) i isto se desilo. Stavljao sam i sprezne kondenzatore izmedju preampa i pojacala snage i DC drift bi nestao. Nisam ovo ni spomenuo u prici, kao ni neke druge detalje, nepotrebno je.

 

Nikada nisam spomenuo da su DC pojacala bolja niti ona druga. Ali, Vi izvlacite zakljucak iz reci koje nisam rekao - interesantno.

 

Za mene je ta prica zavrsena, kao i mnoge druge. The end.

 

Uz sve Vase znanje koje cenim, moram priznati da sam po prvi put u zivotu cuo da postoje AC i DC pojacala. DC nije skracenica od Direct Current vec Direct Coupling. A od cega je skracenica AC u ovom slucaju?

Prvo, DC je oznaka za ureÄ‘aje koji nemaju vezne kondenzatore, tj. koje rade i bez njih. NajÄešće, mada ne uvek, imaju nekakvo DC servo kolo, jer neÅ¡to negde mora da održava radnu taÄku kada naiÄ‘e neki udar. U tom smislu, oni jesu Direct Coupled, a poÅ¡to je mesto dejszvovanja najÄšće ispod 1 Hz, realno mogu se smatrati id kao DC u smislu Direct Current.

A otkud mi to? Meni? Poruka br. 131, 7 stara teme, ZoranBG kaže:

"Stevane, samo jedno pitanje: da li su monoblokovi koje koristite napravljeni u DC konfiguraciji?"

A to nisam ja.

Meni je pitanje bilo malo Äudno, jer bez obzira kako je neÅ¡to konstruisano, ne bi trebalo da ima DC na izlazu. Posebno ne ako je preamp, jer će onda taj DC zavrÅ¡iti na ulazu pojaÄavaÄa snage.

To je sve.

Link to comment
Share on other sites

Dobio sam dojavu da se vodi neka rasprava na temi, ali sam ceo dan radio na 300B mono blokovima pa nisam mogao da procitam. Smatram da je 6N6P lampa jedna od najboljih i ja volim da radim sa Ruskim lampama ali i medju njima moze da se pronadje neka koja nije dobra i koja hoce da proosciluje. Naime, DC o kome prica Zoran nije klasican DC jer to moze da se desi samo u slucaju kada probije sprezni kondenzator sto u ovom slucaju nije bilo. Kada je preamp prvobitno pusten toga nije bilo vec se pojavilo kasnije, zato mi je i promaklo. Clanovi foruma koji su slusali Sedru nisu ni mogli da primete "DC" jer je to u medjuvremenu sredjeno i oni su je slusali posle obavljenog Zoranovog testa. U Beogradu ima cetiri Sedre,u Srbiji jos nekoliko i korisnici su zadovoljni i sve rade bez problema. Svako ko je zainteresovan moze da je dobije na probu i da se sam licno uveri u kvaliete zvuka. Sto se tice DC ili ne DC pojacala u to ne ulazim niti me interesuje.

 

Hvala Zoranu i Dejanu na lepim recima da sam pozitivan i posten mada znam neke koji misle drugacije. Ne mozes svima ugoditi. 

Link to comment
Share on other sites

Meni je pitanje bilo malo Äudno, jer bez obzira kako je neÅ¡to konstruisano, ne bi trebalo da ima DC na izlazu. Posebno ne ako je preamp, jer će onda taj DC zavrÅ¡iti na ulazu pojaÄavaÄa snage.

To je sve.

 

@Ringerajo, hvala na prosvetljenju, ja sam mislio da to znaci Absolutely Creten.

 

@dvv

Ja u klin, Vi u plocu. Ne slazem se sa onim sto iznosite, ali obzirom da ovo nisam primetio prvi put na forumu u vezi Vasih postova, necu dalje ulaziti u raspravu kako ne bih trovao temu, mozemo nastaviti preko PP ukoliko zelite.

 

@Pratioci teme

Ponovo cu reci, preamp Solaja je stigao kod mene tek kada je nekoliko clanova foruma imalo prilike da ga cuje. Zato je i bilo postavljeno moje pitanje, kako bi inace moglo biti postavljeno ranije? Sve se ovo moze proveriti uporedjivanjem datuma na forumu, mog maila proizvodjacu i slicno. Ali, nemam nameru da u to ulazim, znam sta se desilo i kada, nemam potrebe da dokazujem bilo sta. Solaja preamp je sjajna mala sprava, posteno napravljena od komponenti i lemljenja do genijalne konstrukcije kutije (Leonardova ideja) i vredi svaku paru. Ne bih sve ovo ni pominjao da nije proslo dovoljno vremena da se proizvod dokaze na trzistu i da DVV nije pitao... a ja, nazalost, nisam bas vest u laganju :)

Link to comment
Share on other sites

Termwiki kaze

ac-coupled amplifier Add an image

An amplifier with a capacitive-coupled input to filter out the dc component of the input signal. Therefore, the output signal is an amplification of only the ac component of the input signal. Also called “capacitive-coupled amplifier.”

Link to comment
Share on other sites

...

 

@dvv

Ja u klin, Vi u plocu. Ne slazem se sa onim sto iznosite, ali obzirom da ovo nisam primetio prvi put na forumu u vezi Vasih postova, necu dalje ulaziti u raspravu kako ne bih trovao temu, mozemo nastaviti preko PP ukoliko zelite.

 

...

Nema potrebe, hvala.

Link to comment
Share on other sites

... Sto se tice DC ili ne DC pojacala u to ne ulazim niti me interesuje.

Pa naravno, to i nije tvoja briga. Sem u sluÄaju da imaÅ¡ DC curenje sa izlaza preampa koje je toliko da DC Servo to viÅ¡e ne može da ga kompenzuje. Å to opet nije mnogo verovatno.

 

Hvala Zoranu i Dejanu na lepim recima da sam pozitivan i posten mada znam neke koji misle drugacije. Ne mozes svima ugoditi.

Ja sam samo naveo ono u Å¡ta liÄno verujem i iza Äega stojim. Nikakva hvala, samo Äinjenice onakve kakvim ih ja percipiram. A imam sa kime da te poredim, poznajem većinu domaćih proizvoÄ‘aÄa audio opreme. A da ima i suprotnih miÅ¡ljenja uopÅ¡te ne sumnjam, iako ja nisam Äuo ni jedno, ovde je veoma popularno da neki znaju bolje od autora.

Link to comment
Share on other sites

Nema na Äemu, a mogu da Vas prosvetlim i glede civilizovanog ponaÅ¡anja, poÅ¡to koliko vidim i to Vam nedostaje.

 

Po obicaju, nista niste razumeli. Moj komentar nije upucen Vasoj licnosti, vec otkrivanju tople vode. Izvinjavam se ukoliko nisam bio jasan pa ste me pogresno shvatili.

 

Ali nema veze, volim ovakve komentare, posebno od clanova banovanih zbog (ne)civilizovanog ponasanja. :)

Slobodno dodjite da me naucite civilizovanom ponasanju, dacu Vam adresu kad god pozelite. Ili bilo gde drugde.  :wave2

 

Izvinjavam se na off-u, ali nisam mogao da precutim...

Link to comment
Share on other sites

Po obicaju, nista niste razumeli. Moj komentar nije upucen Vasoj licnosti, vec otkrivanju tople vode. Izvinjavam se ukoliko nisam bio jasan pa ste me pogresno shvatili.

 

Ali nema veze, volim ovakve komentare, posebno od clanova banovanih zbog (ne)civilizovanog ponasanja. :)

Slobodno dodjite da me naucite civilizovanom ponasanju, dacu Vam adresu kad god pozelite. Ili bilo gde drugde.  :wave2

 

Izvinjavam se na off-u, ali nisam mogao da precutim...

Po obiÄaju, pravite se neveÅ¡ti, a daleko od toga da to jeste...

Link to comment
Share on other sites

Ja ne shvatam sta je poenta ili smisao prepirki na posljednje dvije ili tri strane.

Utvrdjen problem, problem ispravljen kako shvatam i sad samo ostaje pitanje da li solaja svira dobro ili ne nakon toga i jos bitnije da li neko od prodavaca/uvoznika moze da ponudi vise za kako shvatam 300 eura.
Ja koliko god da se trudim nisam nasao lampu pojacalo za taj novac.

 

Koliko god da ovim ili drugim forumom upravljaju interesi cak i u domenima kojih obican korisnik nije svjestan da se odvijaju mislim da  nema smisla prepirka i prozivka, jer mislim da je ipak ljubav prema dobrom zvuku ono sto bi trebalo da povezuje ljude  koji posjecuju i pisu na forumu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa Dusanovim dopustenjem.

 

I tako. Provedoh divan dan u Sidu sa Dusanom i Dusankom, divnim ljudima kakve samo ravnica moze da izrodi. Pojacalo Denon 2000AE i Sedra Three uklopili se fenomenalno. Kako bih opisao zvuk? Recimo ovako. Od divljeg i razuzdanog pastuva koji je brz i snazan ali ga je tesko jahati, pretvorio se u brzog, snaznog ali krotkog pastuva koga je milina jahati i sto ga duze jases sve je lepse i lakse. Pored Sedre na slusanju bio i Sedra DAC u radnoj verziji. Utisci predivni. I tako,Sedra Three osta u Sidu na Dusanovu radost. Sistem se sastoji od: pojacalo Denon 2000AE, CD player Denon DCD 1500AE i Zvucnici Wharfedale Pacific Evolution 40.

post-8780-0-45341400-1393708814_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...