Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

E ljudi krajnje iskreno pitam, koja je poenta u slušanju muzike sa kasete. Ajde ploče i sam sam nedavno kupio novi gramofon Tehnics SL-1500C pa zaključio da ću ga koristiti vrlo retko kao i novi CD Denonov plejer jer vrlo brzo striming (Tidal na koji sam se preplatio) je po konforu i po mojoj percepciji kvaliteta zvuka sve ovo potisnuo u drugi plan.

U svoje vreme sam imao nekoliko kvalitetnijih dekova da bi ih posle prodao bukvalno na kilo.

U čemu je draž petljanja sa kasetama izuzev nostalgije. Stvarno mi nije jasno kako neko može uživati u dužem slušanju muzike sa kaseta kad je već prvi sledeći korak CD toliko superiorniji po kvalitetu i konforu.

Link to comment
Share on other sites

Znači problem je rešiv?
Juriti displej je malo teža varijanta.
Потребно је прво измерити напоне са ИЦ до дисплеја!

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, yaki said:

E ljudi krajnje iskreno pitam, koja je poenta u slušanju muzike sa kasete. Ajde ploče i sam sam nedavno kupio novi gramofon Tehnics SL-1500C pa zaključio da ću ga koristiti vrlo retko kao i novi CD Denonov plejer jer vrlo brzo striming (Tidal na koji sam se preplatio) je po konforu i po mojoj percepciji kvaliteta zvuka sve ovo potisnuo u drugi plan.

U svoje vreme sam imao nekoliko kvalitetnijih dekova da bi ih posle prodao bukvalno na kilo.

U čemu je draž petljanja sa kasetama izuzev nostalgije. Stvarno mi nije jasno kako neko može uživati u dužem slušanju muzike sa kaseta kad je već prvi sledeći korak CD toliko superiorniji po kvalitetu i konforu.

Isto kao gramofon + pravljenje svoji kompilacija od svega i svacega. Ako je sve kako treba, zvuk ce biti odlican, kaseta moze da pruzi dobar uzitak i jos bolju dinamiku nego gramofon.. Snimanje iz digitalnih izvora na kasetu, cini da zvuk postane relaksiran i slusljiviji.. ubija digitalni harshenss, unosi toplinu, prakticno dodje ko neki remaster.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, nisu mi poznate te prednosti slušanja kaseta. Nisam na tom nivou prepoznavanja tih tananih niti koje čine taj medijum prihvatljivim.

Kako sam u IT, odavno sam bolno naučio šta znači kada se tvoj dragoceni komad opreme vrlo brzo protokom vremena pretvori u elektronski otpad za reciklažu. Svestan toga bez emocija sam frljnuo u kontejner prepunu veliku kesu mojih kaseta a nekad preskupi dek prodao za kikiriki.

Nemojte me pogrešno shvatiti nije mi namera da vas trolujem i ubijam vaš entuzijazam, ali i dalje mislim da je u sadašnje tehnološko vreme bavljenje sa tehnologijom kaseta u rangu one teme na ovom forumu o starim radio prijemnicima.

Link to comment
Share on other sites



ali i dalje mislim da je u sadašnje tehnološko vreme bavljenje sa tehnologijom kaseta u rangu one teme na ovom forumu o starim radio prijemnicima.


Има истине



Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, giZ_Mo said:

Можда једина лоша ствар у целој причи да нових ал' баш свежих трака нема на тржишту..............

Stare i dalje rade ko nove, vreme im ne moze nista, ako se cuvaju adektvatno..

 

1 sat ranije, yaki said:

Nemojte me pogrešno shvatiti nije mi namera da vas trolujem i ubijam vaš entuzijazam, ali i dalje mislim da je u sadašnje tehnološko vreme bavljenje sa tehnologijom kaseta u rangu one teme na ovom forumu o starim radio prijemnicima.

Jeste, ali po meni nista manje od gramofona, kompletna analogija je takva po meni.. Ali to je po meni sad kao kad bi ste rekli imamo elektricno vozilo automatik kompjuterizovano sve, sta ce nam dizel motor manuelac mehanicki.

Na kraju oba sviraju na istim zvucnicima, a automobili idu istim putem, pa koga sta vise lozi :)

 

Link to comment
Share on other sites

@yaki,

nemoj me molim te pogrešno shvatiti. Uvažavam tvoju poziciju ljubitelja hajfaja koji zarađuje svoj hleb nasušni iz IT-a i kom sredstva za rad postaju elektronski otpad svakih nekoliko godina.

Šta misliš da li je vreme stalo u drugim profesijama?

Da je to jedini aspekt knjige bi trebale završiti na deponiji stare hartije, oldtajmeri pod presama za metal. Gramofoni i magnetofon i u muzeju. Mehanički časovnici. Poštanske marke. Nastavite niz arhaizama po vašem izboru.

A ipak nije tako. Neke ljude naprosto privlače neke stvari u kojima naprosto uživaju pa i uz punu svesnost činjenice da im je predmet obožavanja apsurdan za ostalu "normalnu" javnost. 

Ja dozvoljavam svakom da bude luckast na svoj način i da plaća svoj porez za budale. Poštujem i tvoj stav da si pobacao kasete i prodao respektabilne dekove za kikiriki. Nikom nisi s tim naudio niti si bio jedini.

Ja sam lično fasciniran sa napretkom hajfaj tehnike a u isto vreme zgrožen sa površnošću koje konzumersko društvo uz njih nameće.

Hajfaj je sam po sebi mrtav kao industrija, utopio se u veći segment masovnih medija i komunikacija pa se miris truleži manje oseća.

Nekoliko nostalgičara neće nikom u tom zamešateljstvu nauditi niti bilo šta suštinski promeniti.

Link to comment
Share on other sites

Poštujem vaš stav i k broj postova na ovom forumu što govori o vašoj posvećenosti i većem znanju i iskustvu oko ove priče od mene. 

Moj komentar je moj lični zaključak pošto sam se posle dosta godina vratio slušanju muzike i prva stvar koju sam uradio je zamena kompletnog sistema sa novim komponentama. Tad je usledio moj prvi kontakt sa strimingom i ostao sam šokiran koliko su se stvari promenile i koliko toga nisam otpratio. Pod tim utiskom  poređenje kvaliteta striminga i posebno konfora sa  drugim medijumima postalo mi je izlišno a poređenje sa kasetama mi izgleda kao uživanje u vrhunskom zvuku na starim 78 obrtaja pločama.

Napominjem još jednom, da moj sluh nije kalibriran na vaše vrednosti i standarde, a i hronični tinitus mu daje posebnu dimenziju doživljavanja muzike.😁

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shon3i said:

Stare i dalje rade ko nove, vreme im ne moze nista, ako se cuvaju adektvatno..

 

Jeste, ali po meni nista manje od gramofona, kompletna analogija je takva po meni.. Ali to je po meni sad kao kad bi ste rekli imamo elektricno vozilo automatik kompjuterizovano sve, sta ce nam dizel motor manuelac mehanicki.

Na kraju oba sviraju na istim zvucnicima, a automobili idu istim putem, pa koga sta vise lozi :)

 

Imam kasete Italo Disco muzike koje sam snimao krajem osamdesetih u nekoliko audio studia u Sloveniji, sviraju kao prvog dana, to se ne baca🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...